MS77
09.01.08,08:12
:mee:Ahojte, neviem ci mi bude niekto vediet poradit. Mylne sme uhradili mzdu inému zamestnancovi. Jedná sa o dvoch zamestnancov, ktorí maju identicke mena a priezviska ( jeden bývalý a jeden aktuálny) a my sme mylne uhradili mzdu bývalému zamestnancovi a nie aktuálnemu. Snažili sme sa s ním spojiť, aby nám dlžnú čiastku vrátil, ale vôbec nereaguje, taha sa to asi 3 mesiace, tvrdí že on si nevsimol ze mu prislo viac penazí a on ich uz minul. Chceme s ním spísať dohodu o uznaní záväzku a stanoviť mu niaky splátkový kalendár. Nemáte náhodou niekto vzor takejto zmluvy, alebo niecoho obdobného? Ja som to tak zbezne pozerala, nie som právnik, tak neviem ci to mozem chápat z jeho strany ako bezdovodné obohatenie.
Infarkt
09.01.08,08:18
Treba sa riadiť v prvom rade Občianskym zákonníkom...riešenie neoprávneného obohatenia sú riešené od §451...

Samozrejme, obohatenie sa je aj trestný čin podľa §226 Trestného zákona...

Uznanie dlhu riešiš v zmysle §558 Občianskeho zákonníka...

Treba pohľadať tu na Porade, alebo zagugli :)

Obohatenie preukážeš bankovým výpisom, kde máš tú predmetnú úhradu odpísanú z účtu...
Chobot
09.01.08,08:29
:mee:Ahojte, neviem ci mi bude niekto vediet poradit. Mylne sme uhradili mzdu inému zamestnancovi. Jedná sa o dvoch zamestnancov, ktorí maju identicke mena a priezviska ( jeden bývalý a jeden aktuálny) a my sme mylne uhradili mzdu bývalému zamestnancovi a nie aktuálnemu. Snažili sme sa s ním spojiť, aby nám dlžnú čiastku vrátil, ale vôbec nereaguje, taha sa to asi 3 mesiace, tvrdí že on si nevsimol ze mu prislo viac penazí a on ich uz minul. Chceme s ním spísať dohodu o uznaní záväzku a stanoviť mu niaky splátkový kalendár. Nemáte náhodou niekto vzor takejto zmluvy, alebo niecoho obdobného? Ja som to tak zbezne pozerala, nie som právnik, tak neviem ci to mozem chápat z jeho strany ako bezdovodné obohatenie.

Áno, je to bezdôvodné obohatenie a máte právo na vrátenie peňazí.

Pokiaľ nevráti dobrovoľne, môžete na to ísť súdnou cestou, výhru máte viacmenej istú. Riziko je, že súd môže nariadiť vrátiť sumu v čiastkách, napr. po 500,- SKK mesačne.
josh
09.01.08,09:30
a ked vam dlh uzna a chcete mat priamo vykonatelnu zapisnicu, nechajte si ju spisat notarom s dolozkou priamej vykonatelnosti (exekucny titul). a ked nezaplati, mozete ho davat rovno na exekuciu, usetrite priserne sudne poplatky.
MS77
11.01.08,08:04
dakujem, moc ste mi pomohli,
riccado
11.01.08,09:25
ani notar to neurobi zadarmo, a pochybujem, ze ten byvaly zamestnanec bude chciet dobrovolne znasat tieto naklady a cely stastny bude cakat rano pred notarom, aby to uz mohol podpisat...

kdezto v sudnom konani patri uspesnemu ucastnikovi nahrada trov konania...

neni o com, ak zacne spekulovat, zalujte ho na vydanie bezdovodneho obohatenia...