rossijanka
09.01.08,10:48
Zdravim Poradu! Prosim o pomoc s niektorymi zakladnymi vecami.

Som zacala podnikat v marci 2007, takze som SZCO a zaroven som zamestnanec v trvalom pracovnom pomere pocas celeho roku 2007.
Prosim Vas poradit:

Do socialnej poisťovne sa prihlásim k 1.7.2008?
Prijem s PODNIKANIA nepresiahol 12-nasobok min.mzdy, ale mam pripocitavat k prijimu s podnikania aj prijem s trvaleho zamestnania?

Ako si vypocitam kolko budem doplacat do ZP? Musim doplacat do ZP, ked cely rok vsetky odvody za mna hradil zamestnavatel? Preddavky som neplatila.

Ked uplatnim pausalne vydavky, mozem odpocitat
minus 40%
minus 8100х12 (nezdanitelna polozka dane, alebo nakolko v trvalom zamestnani ja mala prijem, mna odpocitatelna polozka sa netyka?)
= zaklad dane?

Vopred dakujem za Vase rady.
Zoltán Kovács
09.01.08,09:53
Zdravim Poradu! Prosim o pomoc s niektorymi zakladnymi vecami.

Som zacala podnikat v marci 2007, takze som SZCO a zaroven som zamestnanec v trvalom pracovnom pomere pocas celeho roku 2007.
Prosim Vas poradit:

Do socialnej poisťovne sa prihlásim k 1.7.2008?
Prijem s PODNIKANIA nepresiahol 12-nasobok min.mzdy, ale mam pripocitavat k prijimu s podnikania aj prijem s trvaleho zamestnania? Do SP sa neprihlasuješ ak príjem podnikania je nižší ako 12x min.mzda.

Ako si vypocitam kolko budem doplacat do ZP? Musim doplacat do ZP, ked cely rok vsetky odvody za mna hradil zamestnavatel? Preddavky som neplatila. Budeš musieť urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o preddavkoch na ZP a výške príjmu, a podľa výsledku RZ ZP budeš ďalej postupovať.

Ked uplatnim pausalne vydavky, mozem odpocitat
minus 40%
minus 8100х12 (nezdanitelna polozka dane, alebo nakolko v trvalom zamestnani ja mala prijem, mna odpocitatelna polozka sa netyka?)
= zaklad dane? Odpočitateľné položka nie je 12x min.mzda ale 12x7968=95616. Ak si mala v zamestnaní podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak tá položka ti bola zohladnená vo výplate.

Vopred dakujem za Vase rady.

P.S. Skús sa obrátiť na nejakého účtovníka, ktorý ti pomôže s daňovým priznaním, aby si neurobila nejakú fatálnu chybu, čo ťa konec koncov môže visť drahšie, ako zaplatiť toho účtovníka. ;)
rossijanka
09.01.08,11:15
Ďakujem veľmi pekne, to je super, odpoveď som dostala presne za 5 minúť :-)
Len myslím , pokiaľ uplatním paušálne výdavky tak účtovník nie je potrebný?... mínus 40% aj sama odpočítam? Alebo komplikovane to môže byt kvôli tomu že som aj zamestnala?
Zoltán Kovács
09.01.08,11:57
Ďakujem veľmi pekne, to je super, odpoveď som dostala presne za 5 minúť :-)
Len myslím , pokiaľ uplatním paušálne výdavky tak účtovník nie je potrebný?... mínus 40% aj sama odpočítam? Alebo komplikovane to môže byt kvôli tomu že som aj zamestnala?

Nenazval by som to komplikované, ale ani také jednoduché to nie je.
Jana Motyčková
09.01.08,12:05
Nie je to komplikované, ak dokážeš vyplniť daňové priznanie (kde je množstvo §§, ktoré Ti zrejme nič nehovoria), o RZZP ani nehovorím.
rossijanka
09.01.08,16:00
Dakujem za rady, idem hladat uctovnika. Skusim tu:"Uctovniiik!" "Uctovnickaa!":rolleyes:. Ak nikto sa neozve, tak skusim ine temy ;)

Vsetkym prajem pohodlne zuctovanie v NR 2008 !
Zoltán Kovács
09.01.08,16:01
Dakujem za rady, idem hladat uctovnika. Skusim tu:"Uctovniiik!" "Uctovnickaa!":rolleyes:. Ak nikto sa neozve, tak skusim ine temy ;)

Vsetkym prajem pohodlne zuctovanie v NR 2008 !
Na hľadanie účtovníka je tu inzercia.
dancika
27.02.08,12:57
Mozno trochu mimotemy, ale neviem, kde inde sa na to opytat... Ide o takyto pripad - SZCO bol zaroven aj zamestnany na TPP do 30.8.2007, potom do konca roka uz len SZCO, k 31.12.2007 ukoncil podnikanie. Platil odvody do ZP aj SP podla DP 2006, tie ovsem boli nizsie ako odvody z min. mzdy. Aku vysku odvodov mal platit za tie 4 mesiace, co bol len SZCO? Nadalej v tej istej vyske al. mal platit z min. mzdy? ZP sa osetri pri RZZP, ale co SP? Ak by mal nedoplatok, uviest to aj do DP?
Dakujem
Jana Motyčková
27.02.08,13:32
Odvody do SP mal SZČO v r.2007 platiť minimálne z mnimálnej mzdy, bez ohľadu na to, či bol alebo nebol zamestnancaom - treba to doplatiť.
dancika
28.02.08,05:44
Dakujem, bolo mi to divne, preco sa ale vobec neozvali z SP?! No, to je jedno, poviem mu, ze treba doplatit.
dancika
28.02.08,06:54
Mozem sa este spytat, bolo vobec niekedy v platnosti to, ze ak bola FO zamestnana na TPP a zaroven aj SZCO, ze mohla platit menej ako odvod z min. mzdy? Ide o mojho otca, ucil na vysokej skole a popritom bol SZCO na zaklade autorizacie. Vobec som netusila, aky chaos v tom ma, dostalo sa mi to do ruk az teraz, ked skoncil cinnost a vyzera to tak, ze do SP bude mat nedoplatky. A on ma presviedcal, ze v jeho pripade mohol platit aj menej, kedze bol aj zamestnany, ja o tom teda neviem...
Mozu mu z SP dorubit aj nejake penale? On platil kazdy mesiac, ale menej :mad:
Jana Motyčková
28.02.08,07:56
Teraz je to pre SP tak, že ak hrubý príjem (bez odpočítania nákladov) prekročí 12xminimálna mzda, tak musi platiť najmenej z minimálnej mzdy (bez ohľadu na zamestnanie). Pred r.2004 platil iný zakon, ale tam sa tiež porovnával hrubý príjem, a ak ho splnil, platil najmenej z minima. Ale nemám to podrobne pozreté, iba námatkovo (r.1998,2000).
dancika
28.02.08,11:38
Dakujem, vravel mi, ze z SP mu pred 2-3 rokmi dali platit urcitu ciastku (to bolo asi tou zmenou 2004) a on to tak platil doteraz! :confused: Uz poziadal SP o prepocitanie, ale neviem, ako rychlo su to schopni urobit (aj ked mozno budu rychli, ked treba doplacat, ze jo), ale kvoli DP to musim preratat, nech to aspon orientacne sedi, nech neplati este aj dan zbytocne vysoku.
Kazdopadne vdaka za info, este si to idem niekde nastudovat.