ErikaOl
09.01.08,11:07
Prečítala som tu veľa článkov ohľ. materskej.
Chcela by som si to zosumarizovať na svoj prípad.
Niekedy v polovici júna 2007 idem na materskú. U terajšieho zamestnávateľa pracujem od 1.3.2007. Môj VZ je 12000,- Sk.
Ak som správne pochopila, možnosť zvýšiť si materskú mám 2 spôsobmi.
1. Dohodnem sa zo zamestnávateľom, aby mi zvýšil VZ na maximum.
alebo
2. Ukončím PP a následne uzatvorím nový PP v inej firme, kde by mal byť môj VZ max. To znamená, že by stačilo, keby som zmenila zamestnanie až od 1.mája 2008 a dohodla sa so zamest. na max. VZ. Tak by sociálka rátala len z májového VZ?:eek:
celestina
09.01.08,10:22
VZ by sa rátal z nového PP. Ak na materskú nastupuješ v polovici júna /2008?/ tak ti stačí uzatvoriť nový PP v júny s max. VZ.
celestina
09.01.08,10:27
Ešte doplním, že prvá možnosť je nesprávna. Ak PP ostane a zamestnávateľ ti len zvýši mzdu, tak pre výšku materskej to nebude mať význam, pretože tebe sa bude brať VZ zo zamestnania za rok 2007.
ErikaOl
09.01.08,10:32
To, že by som mala max. VZ už v decembri a pokračovala s maximom aj v novom roku, to mi nepomôže?
To je potom pre mňa výhodnejšia možnosť zmeniť PP v tom máji, júli.
celestina
09.01.08,11:00
Brali by sa ti príjmi u tohto zamestnávateľa za celý rok 2007. Takže by ti to až tak nepomohlo. Pre maximálnu materskú je tu jedine tá možnosť s ukončením a začatím nového PP/ hoci aj u toho istého zamestnávateľa/ s max. VZ v máji alebo júni. Aby odvody neboli príliš veľké tak je to najlepšie v júni pár dní pred materskou. Ak by sa vyskytli v teh. problémi tak je najlepšie uzatvoriť ten nový PP s max. VZ pred nástupom na PN a z tej prejsť rovno na materskú. PN by potom bola rátaná taktiež z nového VZ takže v rovnakej výške ako materská.
ErikaOl
09.01.08,11:46
Celestina, ďakujem veľmi pekne.:D