mariannak
09.01.08,12:24
Manželia vlastnia motor.vozidlo. (v kúp. zml. je ako kupujúci uvedený manžel a aj v zmluve o nájme je tiež uvedený manžel. a taktiež techn.preukaze je ako držiteľ zapísaný manžel) Auto prenajali známemu. Z nájmu motorového vozidla dosiahli príjem, ktorý musia zdaniť. Môžu sa rozhodnúť, že zdaní príjem len manželka, alebo ako to je so zdanením? Ď.
mariannak
09.01.08,13:12
prosím ...............
Chobot
09.01.08,13:19
Manželia vlastnia motor.vozidlo. (v kúp. zml. je ako kupujúci uvedený manžel a aj v zmluve o nájme je tiež uvedený manžel. a taktiež techn.preukaze je ako držiteľ zapísaný manžel) Auto prenajali známemu. Z nájmu motorového vozidla dosiahli príjem, ktorý musia zdaniť. Môžu sa rozhodnúť, že zdaní príjem len manželka, alebo ako to je so zdanením? Ď.

Podľa môjho názoru príjem zdaňuje ten z manželov, na ktorého je zmluva o prenájme uzatvorená. Teda ak v zmluve figuruje, že prenajímateľom je manžel, tak sa jedná o jeho príjem a on to bude musieť zdaniť.

Keby zmluvu uzatvárala manželka, tak ty to zdaňovala manželka.

Tento odsek je myslím bezpredmetný na základe paragrafu uvedeného v nasl. príspevku.
V prípade daňovej povinnosti neplatí, že príjem je v BSM a zdaňovať môže ktorýkoľvek z manželov. Tu je to jednoznačne oddelené, že príjmy sa zdaňujú osobitne (manžel osobitne aj manželka osobitne - v súčasnosti neexistuje spoločné zdaňovanie manželov, že by si mohli príjem navzájom kompenzovať - okrem odpočítateľnej položky na manželka/ku).
Johanka
09.01.08,13:23
V prvom rade treba zaradiť príjem, mne sa to javí ako príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí podľa § 8 ods.1 písm.a/ Zákona o dani a príjmov.
V ďalšom treba nájsť odpoveď na otázku či manželia majú bezpodielové spoluvlastníctvo - BSM.
Ak áno, pri zdanení tohto príjmu môžu využiť ustanovenie § 4 ods.4 Zákona o dani z príjmov :

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
KEJKA
09.01.08,13:28
VAk áno, pri zdanení tohto príjmu môžu využiť ustanovenie § 4 ods.4 Zákona o dani z príjmov :


(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

v tomto konkrétnom zadaní by som nájomnú zmuvu na manžela chápala tak, že sa DOHODLI INAK, a teda zdaňuje manžel.
Chobot
09.01.08,13:47
V prvom rade treba zaradiť príjem, mne sa to javí ako príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí podľa § 8 ods.1 písm.a/ Zákona o dani a príjmov.
V ďalšom treba nájsť odpoveď na otázku či manželia majú bezpodielové spoluvlastníctvo - BSM.
Ak áno, pri zdanení tohto príjmu môžu využiť ustanovenie § 4 ods.4 Zákona o dani z príjmov :

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.


Takže majú viacej možností, ako situáciu riešiť. Ešte zostáva otázne, že ak je zmluva na manžela, či si to môžu zdaniť obaja pol na pol, alebo prípadne či by to mohla zdaniť manželka.

Myslím, že najjednoduchšie by bolo, keby zmluvu uzatvorila manželka (veď auto patrí aj jej, aj keď to na TP nie je) a zdaňovala by to ona. V prípade kontroly bude ľahšie preukazovať, že príjem je jej, než preukazovať zmluvu na manžela a k tomu prikladať sobášny list.

Či zle uvažujem?:rolleyes:
Johanka
09.01.08,14:06
v tomto konkrétnom zadaní by som nájomnú zmuvu na manžela chápala tak, že sa DOHODLI INAK, a teda zdaňuje manžel.

Vzhľadom na možnosť využitia oslobodenia podľa §9 ods.1 písm. h/ je účelnejšie delenie ;).


h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
KEJKA
09.01.08,14:21
súhlasím, ale v zadaní je jsne deklarované, že prenajímateľom je iba manžel...a NZ podľa mňa v tomto prípade deklaruje dohodu, že to aj manžel bude zdaňovať.
Johanka
09.01.08,14:26
... ale v tom je "čaro " BSM. Znenie § 4 ods.4 - " príjem, ktorý plynie manželom z ich BSM "... nepíše sa tu nič o tom, kto je na zmluve ...;)
KEJKA
09.01.08,14:37
ale píše sa o dohode..... a ako sa dohodli, tak to je výsledkom uzavretia zmluvy o nájme na meno manžela.
Keby sa dohodli na spoločných príjmoch, výsledkom dohody by bola zmluva na oboch manželov.....
súhlasím, že výhodnejšie by bolo prenajať vec spoločne ako BSM, teda na NZ mali byť obaja manželia. Ale v tomto prípade asi nebude problém urobiť dodatok k zmuve, že?
Johanka
09.01.08,14:39
Tak som sa pre istotu obrátila aj na právne poradenstvo :).
Obč.zákonník § 145
(1)Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov, inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne .

Prenajatie spoločného majetku je vraj úplne bežná vec a stačí ak je na nájomnej zmluve uvedený ako prenajímateľ iba jeden z manželov.
KEJKA
09.01.08,14:45
.

Prenajatie spoločného majetku je vraj úplne bežná vec a stačí ak je na nájomnej zmluve uvedený ako prenajímateľ iba jeden z manželov.
čo to zn. "je vraj"
zákon?
§ ?
.............................
Kedže ZDP hovori o dohode týkajúcej sa delenia príjmov, tak výsledkom dohody je nájomná zmluva. Alebo zmluva medzi manželmi? Neviem.
Ale ak iné nie je okrem NZ, považovala by som to za dôkaz o existujúcej dohode. Určite neodporúčam deliť príjmy v rozpore s NZ.
Johanka
09.01.08,15:42
To "vraj" je len vyjadrenie zhrnutia z toho, čo som z odpovede právnika dokázala reprodukovať. Nie som v stave opakovať jeho právnické formulácie :). Iba ma ubezpečil o tom, čo som napísala vyššie ... a odcitovala som § 145 Občianskeho zákonníka, na ktorý som bola nasmerovaná....

Takže z môjho pohľadu môžu smelo deliť ;).