aivlisgogo
09.01.08,11:30
Prosim poradte, kupujem byt, na LV je uvedena tarcha v zneni: zalozne pravo podla paragrafu 18, pism.b ods.4, zak.182/93. Precitala som si tento odsek v zakone, ale aj tak tomu nerozumiem, vie mi to niekto lopatisticky vysvetlit, ze co z toho pre mna vyplyva ako pre kupujuceho a co by mali predavajuci urobit, aby som nemala v buducnosti nejake zavazky voci mestu? D.
willma
09.01.08,13:02
§ 18
(1) Ak sa byt alebo ateliér prevádza do vlastníctva
doterajšieho nájomcu z vlastníctva štátu, obce, obchodnej
spoločnosti s účasťou štátu alebo obce alebo
ak ide o byty alebo ateliéry v domoch nadobudnutých
podľa osobitného predpisu,22) cena za 1 m2 bytu alebo
ateliéru sa určuje tak, že z obstarávacej ceny domu sa
odpočíta
a) pri byte 2 % a pri ateliéry 0,5 % opotrebenia za
každý rok veku domu; zníženie môže byť najviac
80 %,
b) štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný
družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu,
a vydelí sa súčtom podlahovej plochy bytov v dome. Ak
nemožno zistiť obstarávaciu cenu, určí ju Ministerstvo
financií Slovenskej republiky.
(2) Ak sa prevádza byt z vlastníctva štátu alebo obce
do vlastníctva nájomcu,
a) vlastník domu pri uzatváraní zmluvy o prevode
vlastníctva bytu je povinný poskytnúť kupujúcemu
na úhradu ceny zrážku z ceny bytu zistenej
podľa odseku 1 vo výške 30 %,
b) kupujúci uhradí po podpísaní zmluvy o prevode
vlastníctva bytu v hotovosti minimálne 15 % z ceny
bytu [po odpočítaní zrážky podľa písmena a)]; zostatok
ceny sa musí uhradiť
v pravidelných bezúročných splátkach najneskôr
do desiatich rokov odo dňa podpísania zmluvy
o prevode vlastníctva bytu,
c) kupujúcemu, ktorý uhradí po podpísaní zmluvy o
prevode vlastníctva bytu v hotovosti najmenej
70 % z ceny bytu, poskytne vlastník bytu zľavu
10 % z ceny.(3) Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny v plnej
výške, ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako
na manžela, deti alebo vnukov do desiatich rokov od
uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu.

to je doslovné preklopenie §18 a to čo spomínaš som tam nenašla. Inak pri kúpe bytu, musia byť všetky záväzky voči mestu uhradené a na LV zostáva jediná ťarcha a to v prospech ostatných vlastníkov.
aivlisgogo
09.01.08,13:34
ak si lepsie vsimnes pisala som, ze sa to odvolava na paragraf 18, pism.b ods.4, zak.182/93 a ten znie v tom zakone takto:


§ 18b

(1) Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva štátu do vlastníctva nájomcu a nadobúdateľ uhradí po podpísaní zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru v hotovosti najmenej

a) 15% z ceny bytu alebo ateliéru, musí zostatok uhradiť v pravidelných bezúročných splátkach do desiatich rokov odo dňa podpísania zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru,
b) 70% z ceny bytu alebo ateliéru, poskytne mu predávajúci zľavu 10% z ceny a zostatok uhradí v pravidelných bezúročných splátkach do jedného roka.

(2) Ak sa prevádza byt z vlastníctva štátu v správe štátneho podniku v likvidácii do vlastníctva nájomcu, ustanovenie odseku 1 sa nepoužije.

(3) Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva obce do vlastníctva nájomcu, obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením spôsob bezúročného splácania ceny bytu, ateliéru a pozemku.
(4) Ak sa prevádza byt z vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá nadobudla byt do vlastníctva podľa osobitného predpisu, 22) predávajúci umožní kupujúcemu bezúročné splácanie ceny bytu a spoluvlastníckeho podielu na zastavanom pozemku a priľahlom pozemku určenej podľa § 18, 18a a 18b do troch rokov odo dňa podpísania zmluvy o prevode vlastníctva bytu, ak o to kupujúci požiada.

(5) Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru.
------------------------------------------------------------------
22) Zákon č. 92/1991 Zb.o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov.


to viem, ze by tam mala byt iba ta tarcha v prospech ostatnych vlastnikov v pripade, ze si neplatic a podobne..... ale toto podla toho ako pisem vyssie je tam uvedene ako dalsia tarcha......vyzera to tak, ze ako keby neboli zaplatili celu sumu, ktora bola dohodnuta v tej zmluve o nadobudnuti.....aj tak dakujem za snahu:)
willma
09.01.08,16:39
Ospravedlňujem sa, môj výcuc bol chybný, nepostrehla som, že zákon bol novelizovaný, ale nič to nemení na skutočnosti, že najlepšie bude obrátiť sa na miestne príslušný obecný úrad a zistiť si o akú čiastku doplatku by išlo, tú uhradiť a potom by bol byt len s tou jedinou ťarchou.