Steffi
09.01.08,11:57
V decembri 2007 bola našej spoločnosti priznaná dotácia z grantu
EU. Ako účtovať o tejto dotácii? Peniaze sú uložené v Európskej banke a banka nám bude preplácať faktúry na základe ich posúdenia. Poradí mi niekto ako toto zaúčtovať?

Steffi
andrej_rv
22.01.08,14:29
V decembri 2007 bola našej spoločnosti priznaná dotácia z grantu
EU. Ako účtovať o tejto dotácii? Peniaze sú uložené v Európskej banke a banka nám bude preplácať faktúry na základe ich posúdenia. Poradí mi niekto ako toto zaúčtovať?
Steffi
Záleží to od viacerých okolností, napr. aj od účelu dotácie (návratná, nenávratná, prevádzková, investičná...). Všeobecne je účtovanie dotácií uvedené v § 52 Postupov PÚ. Na účtovanie dotácií z fondov EÚ vydalo MF SR metodické usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 ). Skús si to preštudovať, či tam nenájdeš vyhovujúce riešenie.
Steffi
24.01.08,19:54
Záleží to od viacerých okolností, napr. aj od účelu dotácie (návratná, nenávratná, prevádzková, investičná...). Všeobecne je účtovanie dotácií uvedené v § 52 Postupov PÚ. Na účtovanie dotácií z fondov EÚ vydalo MF SR metodické usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4207 ). Skús si to preštudovať, či tam nenájdeš vyhovujúce riešenie.

Ďakujem veľmi pekne za radu. Dnes dom sa radila s poradkynou a po podrobnom preštudovaní zmluvy som zistila, že naša spoločnosť musí splniť určené podmienky, nato aby dostala túto dotáciu. Po splnení podmienok banka pošle potvrdenie o splnení podmienok a až potom môžem naúčtovať dotáciu do účtovníctva. V súvislosti s týmto ma napadlo niekoľko dalších otázok.
Dotácia dostaneme v EURo. Poradkyna mi hovorila, že predpis dotácie mám naúčtovať v SK, lenže od 1.1. 2009 keď pôjdeme na EURo prerátam túto dotáciu na EURo konverzným kurzom? Pri tomto mi hrozí problém, že pri prepočte konverzným kurzom bude vyrátaná iná hodnota dotácie v EURo ako poskytnutá európskou bankou. Aký máte na toto názor???
zuzubalu
09.04.08,12:59
ahojte,

neviem ako definovať rozhodnutie o prideleni dotacie:

a. ide o samotnu zmluvu s ministerstvom alebo
b. ide o konkrétny papier, ktory hovori o tom, ze dotacia je na ucte?


Dakujem.