okeratop
09.01.08,14:05
Uvažujem o živnosti popri zamestnaní v dodávke, montáži, oprave, servise elektrotechnických zariadení a elektroinštalácií s vypracovaním projektovej dokumentácie. Tvorba SW a vizualizácií. Pre elektro mám § 24 vyhl 718 a § 8 vyhl. 51. Prosím o radu:
1 čo si napísať do ŽL a na aké kolky sa pripraviť
2 aké odvody budem platiť
3 musím mať podnikateľský účet, alebo stačí môj osobný účet kde mám aj iné platby
4 ako to bude s účtovníctvom / v mojom prípade to bude externá učt. /
Za radu ďakujem
Johanka
09.01.08,13:12
okeratop
09.01.08,13:47
johanka ďakujem ale ako to bude s odvodmi keď som zamestnaný na TPP
mysimis
09.01.08,13:51
Uvažujem o živnosti popri zamestnaní v dodávke, montáži, oprave, servise elektrotechnických zariadení a elektroinštalácií s vypracovaním projektovej dokumentácie. Tvorba SW a vizualizácií. Pre elektro mám § 24 vyhl 718 a § 8 vyhl. 51. Prosím o radu:
1 čo si napísať do ŽL a na aké kolky sa pripraviť
2 aké odvody budem platiť
3 musím mať podnikateľský účet, alebo stačí môj osobný účet kde mám aj iné platby
4 ako to bude s účtovníctvom / v mojom prípade to bude externá učt. /
Za radu ďakujem

Do SP začneš platiť až po podaní pvého DP t.j. ak začneš podnikať v tomto roku tak DP si budeš podávať do 31.03.2009 a do SP budeš platiť až od 01.07.2009.
Odporúčam mať podnikateľský účet a nemiešať osobné s podnikateľkým.
Ohľadom účtovníctva ak budeš mať externú účtovníčku, tá Ťa usmerní ako s ňou najlepšie spolupracovať.
Ali 33
09.01.08,14:36
do živ. listu si daj toto:

1)Montáž, rekonštrukcie, údržba elektrických zariadení
2) Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených elektrických zariadení v rozsahu: na elektrických zariadeniach do 1000 V, na bleskozvodoch v objektoch triedy A
alebo nad 1000 V na bleskozvodoch v objektoch triedy(B,B1) podla toho čo maš na osvedčeni
okeratop
09.01.08,14:44
Ďakujem, ak som dobre pochopil situáciu tak:
1 podľa všetkého na ŽL budem mať viazanú živnosť podľazákona č. 455/1991 Zb.v znení neskorších predpisov a prílohy č.2, kde som nenašiel presne to znenie ako som uviedol ale body 2 a 5 skupiny 202 sú príbuzné
2 odvody : z TPP mi bude robiť odvody zamestnávateľ a z príjmov cez živnosť ja
3 učet rozdeliť
4 učtovníčka externá

Je to tak ???:):):) Vďaka. Príjemný deň.
Zoltán Kovács
09.01.08,14:46
Ďakujem, ak som dobre pochopil situáciu tak:
1 podľa všetkého na ŽL budem mať viazanú živnosť podľazákona č. 455/1991 Zb.v znení neskorších predpisov a prílohy č.2, kde som nenašiel presne to znenie ako som uviedol ale body 2 a 5 skupiny 202 sú príbuzné
2 odvody : z TPP mi bude robiť odvody zamestnávateľ a z príjmov cez živnosť ja
3 učet rozdeliť
4 učtovníčka externá

Je to tak ???:):):) Vďaka. Príjemný deň.

Malá podotázka: V zamestnaní vykonávaš tú istú prácu, ktorú chceš aj na živnosť? Ak áno potom potrebuješ mať súhlas od zamestnávateľa.
okeratop
09.01.08,14:49
Ali33 dík ale chýba vypracovanie projektovej dokumentácie a tvorba SW a vizualizácií. To asi ,ak by som mal len to čo si napísal nemôžem fakturovať.
okeratop
09.01.08,14:53
Smith V prac. zmluve nemám žiadny bod kde mi zamestnávateľ zakazujem podnikať a firma nepodniká v tomto smere. Zatiaľ mám ústny súhlas ,ale ak sa rozhodnem tak tento si vyžiadam písomný.
Zoltán Kovács
09.01.08,14:55
Smith V prac. zmluve nemám žiadny bod kde mi zamestnávateľ zakazujem podnikať a firma nepodniká v tomto smere. Zatiaľ mám ústny súhlas ,ale ak sa rozhodnem tak tento si vyžiadam písomný.

Je to najlepšie mať písomne, predídeš prípadným neskôrším komplikáciam.
Ali 33
09.01.08,15:03
Maš pravdu. Dalšie dve veci ti poradiť neviem
maverick27
09.01.08,15:52
Ja mam tiež otázku k danej téme,na prdošlej strane,čo sa týka poplatkov bola spomenutá iba SP.Do ZP sa neodvádze keď je SZČO popri zamestnaní?
jamis
09.01.08,15:58
Nemusíš, ale rozdiel si vyrovnáš až pri RZZP.
Zoltán Kovács
09.01.08,15:59
Ja mam tiež otázku k danej téme,na prdošlej strane,čo sa týka poplatkov bola spomenutá iba SP.Do ZP sa neodvádze keď je SZČO popri zamestnaní?

AK je predpoklad, že zo živnosti bude mať vysoký zisk, tak sa oplatí dobovoľne platiť, aby nevznikol vysoký nedoplatok. Inak platí, že bude musieť podávať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a podľa výsledku doplatiť poistné za predchádzajúci rok. A potom je možné, že vznikne aj povinnosť platiť aj popri zamestní.
maverick27
09.01.08,16:04
O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?
Zoltán Kovács
09.01.08,16:06
O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?

Do ZP sa prihlásiš ako szčo- poistený z iného dôvodu (zamestnanie).
Pepa
09.01.08,16:06
O dva týždne budem mať živnosť popri zamestnaní.Takže do ZP sa nemusím evidovať,či áno?Môžem zadať aj teoretický príklad?
Do ZP sa prihlásiš a určíš si preddavky aké chceš - napr. nula.
maverick27
09.01.08,16:12
Ďakujem.