johankaP
09.01.08,15:21
Ahojte, nemám skúsenosti s DPH-ačkou pri realitnej kancelárii.
Vedeli by ste mi poradit co sa zaratava do obratu pri realitnych kancelariach? Načo si mám dávať pozor? Vopred ďakujem.
KEJKA
09.01.08,14:24
provízie, .... aké príjm/výnosy má RK okrem tohto?
Do obratu počíta tak ako ktokoľvek iný.
johankaP
09.01.08,15:03
RK nemá iné žiadne príjmy , zaoberá sa len nákupom a predajom nehnuteľnosti, takže hneď dosiahla hranicu 1,5 a stáva sa platiteľom.
A nie je mi jasné ako sa tu bude rátať DPh, keďže kúpi nehnuteľnosť napr. od neplatiča a predáva ho už s DPH?
KEJKA
09.01.08,15:34
tak potom nerozumiem otázke. Ked sa stáva hned platitelom, správa sa ako platiteľ.
Predáva nehnutelnosti a musí dodržať zákon o DPH aj čo sa týka oslobodenia v niektorých prípadoch.
johankaP
10.01.08,07:21
Evidentne mám v tom guláš. Takže idem nato lopatisticky. Som platca DPH. Kúpim byt za 1.000 od neplatiča DPH a predávam ho napr. tiež neplatičovi za 1.100 + 19%? To znamená že zdaňujem svoju províziu aj nehnuteľnosť?
Ktoré prípady oslobodenia máte na mysli?
Vladimír Ozimý
10.01.08,07:55
§ 38 zákona - oslobodený je predaj nehnuteľnosti ak od prvej kolaudácie ubehlo viac ako 5 rokov alebo ak sa užívala viac ako 5 rokov, pričom platiteľ sa rozhodne či bude toto plnenie oslobodené alebo nie. V prípade ak nie tak zdaňuje celú sumu.
johankaP
10.01.08,08:11
Keďže kúpim starší byt alebo dom a od jej kolaudácie určite už ubehlo 5rokov (bez rozdielu koľko ho vlastním) a uplatním §38 , predám ho aj províziou bez DPH? Dobre som si to vysvetlila?
calawen
22.12.09,19:06
Ako je to s províziou z predaja nehnuteností? príklad: RK sprostredkuje predaj nehnuteľností (staršej ako 5 rokov od kolaudácie) a fakturuje si len províziu, podlieha táto DPH?
KEJKA
22.12.09,19:12
je rozdiel,či RK sa správa ako maklér a teda má províziu z predaja - tá podlieha DPH.
Alebo kupuje byt na svoje meno, do svojho vlastníctva a predáva ho vo vlastnom mene.
calawen
22.12.09,19:21
je rozdiel,či RK sa správa ako maklér a teda má províziu z predaja - tá podlieha DPH.
Alebo kupuje byt na svoje meno, do svojho vlastníctva a predáva ho vo vlastnom mene.

Prikladám faktúru, ktorú som dotyčnej RK radila vystaviť s DPH... Je to správne?
KEJKA
22.12.09,19:36
podla mna je fa v poriadku.
calawen
23.12.09,07:29
podla mna je fa v poriadku.

Ďakujem, lebo dorazil ma tým, že rozprával s inou RK a tí vystavujú fa bez DPH, mali niekoľko kontrol a ani audítori im nič nevytkli, že je všetko v poriadku. Ale tí asi musia postupovať tak, že nehnuteľnosť kúpia a predajú...