SAIVI
09.01.08,14:35
Platca DPH "A" predáva pozemok platcovi DPH "B", na ktorom stoji budova, ktorá už je vo vlastníctve platcu "B". Faktúra ma byť s DPH alebo bez DPH?
Ďakujem
vikinka
09.01.08,14:10
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
Na začiatok


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
ekopo
09.01.08,14:35
A je tu ešte odsek 2
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
heymaker555
26.02.08,12:35
A je tu ešte odsek 2
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Spýtam sa ak sa ale predáva stavebný pozemko bez stavby musí sa predávať s DPH ? Lebo píšeš, že na nestavebný pozemok sa nevzťahuje DPH, na stavebný zo stavbou sa vzťahuje ale na stavebný pozemok bez stavby nič nepíšeš...
Vladimír Ozimý
26.02.08,13:52
ak dodávate stavebný pozemok na základe predaja nehnuteľnosti taký sa oslobodzuje ak dodanie takejto stavby je oslobodený. ak dodávate stavebný pozemok samostatne potom takéto dodanie nemôže byť oslobodené od dph...
phalmo
26.02.08,19:06
My sme riesili tento problem vo firme a tak som si to zistoval ze ktory stavebny pozemok sa moze predavat bez DPH po piatich rokoch a ... to sa vraj (podla MF SR) tyka len pozemku ktory je vedeny ako zastavany - nadvoria, stavba ... ale nie ten co je mimo tejto plochy. to znamena ze sa neda po 5tich rokoch predat cely stavebny pozemok ak je na jeho casti stavba bez DPH.
Zoltán Kovács
26.02.08,19:13
My sme riesili tento problem vo firme a tak som si to zistoval ze ktory stavebny pozemok sa moze predavat bez DPH po piatich rokoch a ... to sa vraj (podla MF SR) tyka len pozemku ktory je vedeny ako zastavany - nadvoria, stavba ... ale nie ten co je mimo tejto plochy. to znamena ze sa neda po 5tich rokoch predat cely stavebny pozemok ak je na jeho casti stavba bez DPH.

Môžeš uviesť nejakú konkrétnu odvolávku, alebo metodický pokyn priložiť?
Vladimír Ozimý
26.02.08,20:39
presne tento problém bol riešený kopec krát na školeniach či sa berie presne len pozemok pod budovou alebo aj okolo...no väčšina odborníkov tvrdila že aj okolo a bolo by fajn toto ujasniť...
Zoltán Kovács
26.02.08,20:51
Ak pod budovou nie je vyčlenený samostatný pozemok, tak podľa mňa treba brať celý.
SAIVI
17.06.08,05:47
...mohli by ste sa vyjadriť k tomu či postupujem správne pri predaji bývalého areálu roľníckeho družstva :
budova s prístreškom - s DPH
orná pôda mimo zastavaného uzemia obce - bez DPH
vodná plocha - kanál mimi zastavaného územia obce - bez DPH (v tomto si vobec nie som istá, aj názory na DU sa líšia :confused: )
pozemky na ktorých je dvor mimo zastavaného územia obce - bez DPH
pozemky s nebytovými budovami mimo zastavaného územia obce - bez DPH

...a možem to dať všetko na jednu faktúru, alebo urobiť radšej faktúru zvlášť na budovu a tvlášť na pozemky?
SAIVI
17.06.08,06:24
posuvam
SAIVI
17.06.08,07:28
posúvam
Vladimír Ozimý
17.06.08,07:44
...mohli by ste sa vyjadriť k tomu či postupujem správne pri predaji bývalého areálu roľníckeho družstva :
budova s prístreškom - s DPH
ak predávate stavbu môžte sa rozhodnúť či to zaťažíte s DPH. Ak je predaj do 5 rokov od prvej kolaudácie alebo použitia ste povinní to daňou zaťažiť. Takže pri predaji budovy s prístreškom postupujete správne.
orná pôda mimo zastavaného uzemia obce - bez DPH
správne bez DPH podľa § 38 ods. 2 upozorňujem však že pri predaji pozemku nie je oslobodený stavebný pozemok zadefinovaný v územnom plánovaní obce, nie ako je to zadefinované v katastri nehnuteľnosti
vodná plocha - kanál mimi zastavaného územia obce - bez DPH (v tomto si vobec nie som istá, aj názory na DU sa líšia :confused: ). Podľa mňa aj kanál nie je nič iné ako stavba, t.j. režim rovnaký ako pri predaji stavieb. V § 43 a) stavebného zákona je zadefinované čo sú inžinierské stavby a tam sú aj vodné kanály, priehrady, rybníky atď. T.j. by som to oslobodil od dane ak prešla 5 ročná lehota
pozemky na ktorých je dvor mimo zastavaného územia obce - bez DPH
platí to isté čo pri ornej pôde
pozemky s nebytovými budovami mimo zastavaného územia obce - bez DPH
pozemky predávané so stavbami sa riadia režímom stavieb. T.j. ak ja predávam nebytový priestor a pozemok na ktorom stojí s DPH tak sa zaťaží celé dodanie s DPH ak bez tak naopak
...a možem to dať všetko na jednu faktúru, alebo urobiť radšej faktúru zvlášť na budovu a tvlášť na pozemky?
podľa mňa ak to uvediete na jeden doklad nič sa nestane


hrubým
SAIVI
17.06.08,07:55
dakujem
a keby že predáme budovu s DPH a zvlášť pozemky?
...pozemok na ktorom stoji budova je velmi velký a podstatne by to navýšilo cenu kvoli DPH pri predaji. Alebo sa to dá spraviť aj tak, že s DPH zaťažíme len pozemok pod budovou, nie celú parcelu?
Vladimír Ozimý
17.06.08,08:35
dakujem
a keby že predáme budovu s DPH a zvlášť pozemky?
...pozemok na ktorom stoji budova je velmi velký a podstatne by to navýšilo cenu kvoli DPH pri predaji. Alebo sa to dá spraviť aj tak, že s DPH zaťažíme len pozemok pod budovou, nie celú parcelu?

tomu sa nevhnete, lebo parcela je cela definovaná ako stavebný pozemok. T.j. ak predáte budovu bez DPH a predáte stavebný pozemok potom ho budete musieť zaťažiť s daňou. Preto je možnosť ak oslobodíte dodanie stavby tak pozemok na ktorom stojí je možné oslobodiť od dane.