Zdenka1980
09.01.08,15:31
Prosím poraďte!
Firma z ČR (platca DPH), prenajala našej firme zo SR (taktieš platca DPH)
osobné vozidlo. Otázka znie:
1. Musím zaplatit zrážkovú daň?? Daňová poradkyňa mi povedala, že musím,
ale nevidím v tom žiadnu logiku.
2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??

Ďakujem za odpovede.
mandula
09.01.08,16:48
Prosím poraďte!
Firma z ČR (platca DPH), prenajala našej firme zo SR (taktieš platca DPH)
osobné vozidlo. Otázka znie:
1. Musím zaplatit zrážkovú daň?? Daňová poradkyňa mi povedala, že musím,
ale nevidím v tom žiadnu logiku.
2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??

Ďakujem za odpovede.


Viď podčiarknutý text.

2. Ako to bude s DPH?? Do akej kolonky v priznaniu k DPH zaradím túto sumu.
citát z otázok a odpovedí DRSR:
Otázka:
Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
Odpoveď:
Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH.

3. Musím v SR zaplatit cestnú daň, aj keď ju česká firma už platí v ČR ??
citát zo zákona č. 582/2004 Z.z., platnosť od 1.1.2008
§ 85 Daňovník
Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba:
ndržiteľ vozidla, ktorý je zapísaný v dokladoch vozidla,
nužívateľ vozidla, ktorý používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla; používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie; používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí,
nzamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec,
nstála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
sta
13.02.08,10:30
My sme mali tiež v roku 2007 prenajatý automobil z ČR, pri úhrade faktúr sme 10% odvádzali daňovému úradu ako zrážkovú daň podľa §43 + každý mesiac sme to aj oznamovali.
Teraz mi volali z ČR firmy, že potrebujú od nás potvrdenie o odvedení tejto dane. Viem, že mi ho vystaví daňový úrad, keď ho o to požiadame, ale je na túto žiadosť nejaké špeciálne tlačivo? Alebo len jednoducho napíšem list "Žiadame o vystavenie potvrdenia o zaplatení zrážkovej dane pre nášho obchodného partnera"? :confused:
ďakujem.
sta
14.02.08,05:37
My sme mali tiež v roku 2007 prenajatý automobil z ČR, pri úhrade faktúr sme 10% odvádzali daňovému úradu ako zrážkovú daň podľa §43 + každý mesiac sme to aj oznamovali.
Teraz mi volali z ČR firmy, že potrebujú od nás potvrdenie o odvedení tejto dane. Viem, že mi ho vystaví daňový úrad, keď ho o to požiadame, ale je na túto žiadosť nejaké špeciálne tlačivo? Alebo len jednoducho napíšem list "Žiadame o vystavenie potvrdenia o zaplatení zrážkovej dane pre nášho obchodného partnera"? :confused:
ďakujem.

posúvam...
martae
17.01.09,15:09
Dobrý večer, chcela by som veľmi poprosiť o pomoc. Spracovávam účtovníctvo pre slovenskú firmu (plátcu DPH), ktorá spracováva materiál pre Rakúsku firmu (plátcu DPH). Faktúra za spracovaniu uvedeného materiálu (dodaného z Rakúska a po spracovaní vráteného do Rakúska)je vystavovaná bez DPH (§15 ods. 6 a §16 ods. 7). Dnes som dostala faktúry od Rakúskej firmy na predaj hnuteľného majetku (náradie a stroje) používané na Slovensku pri spracovávaní materiálu a na prenájom auta, PHM a náklady na údržbu auta) Obe faktúry sú bez DPH. Ako mám postupovať. Uplatňujem samozdanenie?
michelle84
25.08.09,06:38
Prenajatý osobný automobil zo zahraničia. V nájomnej zmluve je uvedené, že vrámci sumy "nájomného" sú už zahrnuté pohonné hmoty. Ale slovenská firma má zriadený účet v banke, kam posiela peniaze zahraničná firma a z účtu sa platia kartou pohonné hmoty na prenajaté auto. Ako účtovať nákup PHM a rovnako aj príjem peňazí od zahraničného prenajímateľa? Ďakujem. Viem, že je to téma daň z príjmov, ale nechcem zakladať novú tému, nech je to pokope.