Jelena
09.01.08,17:36
Pekný podvečer prajem,

sme s.r.o. a prišla nám dod.fa. za overenie odbornej spôsobilosti (dodávateľ: Cech zámočníkov a kovoobrábačov) pre pána XY, ktorý je spoločníkom aj konateľom zároveň, nie je však zamestnancom ani nepoberá odmenu z titulu konateľstva, je SZČO. Čo s touto fa? Podľa mňa mu ju mali vystaviť ako FO a nie nám ako PO, nakoľko nie je náš zamestnanec, poradí niekto?:(

off topic: Musí ako konateľ a spoločník zároveň poberať nejakú odmenu?
Jelena
09.01.08,17:22
posúvam hore :-))
Zoltán Kovács
09.01.08,17:23
Pekný podvečer prajem,

sme s.r.o. a prišla nám dod.fa. za overenie odbornej spôsobilosti (dodávateľ: Cech zámočníkov a kovoobrábačov) pre pána XY, ktorý je spoločníkom aj konateľom zároveň, nie je však zamestnancom ani nepoberá odmenu z titulu konateľstva, je SZČO. Čo s touto fa? Podľa mňa mu ju mali vystaviť ako FO a nie nám ako PO, nakoľko nie je náš zamestnanec, poradí niekto?:(

off topic: Musí ako konateľ a spoločník zároveň poberať nejakú odmenu?

Nie je to náklad spoločnosti. Konateľ nemusí mať odmenu.
Jelena
09.01.08,17:43
... čiže o tej faktúre vôbec nebudem účtovať ? dnes už mi to akosi nemyslí
:D

Fakúrka je vystavená na s.r.o., ale za overenie odbornej spôsobilosti pána XY, ktorý je síce konateľom aj spoločníkom, ale nie je zamestnancom. Vďaka smith, určite mi ešte niečo poradíš:);)
Jelena
09.01.08,18:11
up:D
Jelena
09.01.08,19:05
.... prosííííím, smith alebo ktokoľvek, účtovať či neúčtovať túto fa ???:mee:
Zoltán Kovács
09.01.08,19:07
.... prosííííím, smith alebo ktokoľvek, účtovať či neúčtovať túto fa ???:mee:

Nie, ale ak ten konateľ trvá na tom, a aj úhrada prebehne cez účtovníctvo spoločnosti, tak jednoznačne účtovať ako nedaňový náklad, ktorý sa v daňovom priznaní pripočíta k účtovnému hospodárskemu výsledku.
andrej_rv
09.01.08,19:12
.... prosííííím, smith alebo ktokoľvek, účtovať či neúčtovať túto fa ???:mee:
Ak s.r.o. neprevádzkuje viazanú živnosť a spoločník zároveň v s.r.o. nie je uvedený na živnostenskom liste ako zodpovedná osoba v obore, ktorého sa posúdenie odbornej spôsobilosti týka, určite by som túto fa neúčtoval. (Resp. účtoval nie ako nákladovú položku ale ako záväzok voči konateľovi - bez nároku na odpočet DPH).
Jelena
09.01.08,19:38
andrej_rv:

spoločník nie je uvedený na ŽL ako zodpoved. osoba v obore, faktúra je bez DPH, nakoľko dodávateľ nie je jej platcom, ako teda popríp. zaúčtovať, myslím účtovací predpis??? MD/D
andrej_rv
09.01.08,19:53
andrej_rv:

spoločník nie je uvedený na ŽL ako zodpoved. osoba v obore, faktúra je bez DPH, nakoľko dodávateľ nie je jej platcom, ako teda popríp. zaúčtovať, myslím účtovací predpis??? MD/D
Samotnú faktúru podľa mňa nijako (nie je záväzkom s.r.o., jej prípadné účtovanie na nejaký nákladový účet - aj keď daňovo neuznaný - nie je podľa mňa správne, pretože by skreslilo hospodársky výsledok firmy). Ja by som účtoval len úhradu faktúry ako pohľadávku voči konateľovi (spoločníkovi): 378A (355A) / 221, predmetnú faktúru by som pripol k príslušnému výpisu resp. VPD.
Jelena
09.01.08,20:25
... a on potom splatí (vráti) napr. do pokladne 211/378(355), ok?
Jelena
09.01.08,21:33
vďaka ti :))