zuzanka76
09.01.08,18:56
Prosím Vás o radu: Podnikateľ FO účtujúci v JÚ a plátca DPH ku dňu 31.12. spísal inventúru tovaru. S akými cenami má počítať? Cena obstarania tovaru bez DPH? Ďakujem.
m.hladka
09.01.08,17:57
V nákupnej cene bez dph.
zuzanka76
09.01.08,17:59
Ďakujem :---
jopo.home
10.01.08,19:26
Prosím o radu:
FO zacala podnikat v roku 2007 do konca roka si sklad neviedla, k 31.12.2007 spravila fyzickú inventúru lebo v roku 2007 aj predavala, teraz si FO kupila novy software aj na skladove hospodarstvo a ide uctovat do neho, ako postupovat pri nahadzovaní pociatocných stavov k 01.01.2008? Ako príjem tovaru?
Dúfam, že som sa dobre vyjadrila.
Za odpovede dakujem
jopo.home
10.01.08,19:28
Ked mala v roku 2007 FO nakupne ceny rozne robi z nich priemer a ten dava do noveho roka do pociatocneho stavu?
betka
10.01.08,19:41
To Jopo.home, len tak mimochodom, platný par. v roku 2007.

§ 12
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní zásob

(1) Zásoby sa oceňujú v súlade s § 25 a 26 zákona.

(2) Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis na prirodzené úbytky zásob pre príslušné účtovné obdobie, účtujú sa úbytky zásob priamo do spotreby. Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zúčtovania na sklad.

(3) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny, napríklad skontá, rabaty, bonusy, pričom ocenenie zásob sa o tieto položky znižuje.

Par.25:ZU
§ 25
Na začiatok

(1) Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov, ak tento zákon neustanovuje inak, sa oceňuje

a) obstarávacou cenou
1. hmotný majetok s výnimkou hmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
2. zásoby s výnimkou zásob vytvorených vlastnou činnosťou,
3. podiely na základnom imaní obchodných spoločností, cenné papiere a deriváty,
4. pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom35) do základného imania,
5. nehmotný majetok s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou,
6. záväzky pri ich prevzatí,

b) vlastnými nákladmi
1. hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
2. zásoby vytvorené vlastnou činnosťou,
3. nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou,
4. príchovky a prírastky zvierat
jopo.home
10.01.08,19:55
takze to mam spravit tak ze nahodim skladove karty, nahodim prijemku s nazvom pociatocný sklad a mozem predavat? Pýtam sa preto lebo nikdy som sklad ja nemala a tieto informacie nie su pre mna, ja skladovemu hospodarstvu nerozumiem nejak