slis
09.01.08,20:36
Naskytla sa nám príležitosť kúpiť pozemok v intraviláne obce.

Problém je, že daný pozemok je v uvedený ako orná pôda, ale je zahrnutý v Územnom pláne obce ako stavebný pozemok. Z realitky som dostal informácie, že zrejme nebude problém s prepisom, lebo je tam v pláne výstavba rodinných domov.
Ďalšia vec sú IS. Tie by mali byť cca 150 m od pozemku. Je problém dotiahniť ich na pozemok ?
durisovad
09.01.08,20:15
Aj my mame pozemok, ktory je v uzemnom plane obce uvazovany ako stavebny, ale pouzivame ho ako zahradu. Na liste vlastnictva je vedeny ako orna poda. Co sa tyka inz.sieti, nebude problem, ale lacne to nebude. My sme uvazovali so zavedenim elektriny, vedenie je pri hranici pozemku, ale zavedenie do chatky, ktoru tam mame, by stalo okolo 50 tisic Sk. Elektrinu tam nemame, kosacka je na benzin a voda na kavu sa da zohriat aj na plynovej bombe.
mladymuz
09.01.08,20:26
ak je to v zastavanom uzemi obce a je tam uzemny plan, tak to nebude problem riesit v buducnosti ako stavebny pozemok, ale siete cca 150 m, to je dosť veľka vzdialenost a privedenie sieti moze stat tiez nejaku to sto tisicku a viac navyse.
draik
09.01.08,21:05
Ak je pozemok v UP urceny na zastavanie, nie je problem, Stavebnym pozemok sa stane parcela az po vydani stavebneho povolenia. Tahat siete 150 metrov skrz jeden pozemok je skor samovrazda, leda, ze by parcela bola velmi lacna (kedze to ide cez realitku, tak silno pochybujem, ze to bude lacne). Nenechajte sa opinkat rozkom, ze nie je ziadny problem...ten problem moze vzniknut hned na zaciatku, a sice, ked Vam rozvodny podnik napise, ze Vam neumozni sa pripojit, lebo kapacita el. vedenia nepostacuje...v tom pripade by ste si to mohli hodit, lebo balik penazi za novu trafostanicu asi nedate.
Peter Briatka
10.01.08,05:21
Každý prípad treba posudzovať individuálne... Ty vieš za akú cenu, resp. ako výhodne kupuješ ten pozemok. Problém s dotiahnutím IS nie je žiaden - navyše ako si spomínal je tam plánovaná výstavba viacerých rodinných domov a preto sa aj náklady na IS rozrátajú medzi viacerých... + Aj napr.: elektrárne alebo vodárne vystupujú ako podnikateľský subjekt s cieľom dosahovať zisk - preto sa pri plánovanej väčšej výstavbe modernizuje rozvodná sieť alebo sa zvyšujú jej parametre výmenou trafostaníc.

PS: Keď je v ÚP pozemok určený ako stavebný, vyjmeš na katastry pôdu z pôdneho fondu a nebude problém...
Zoltán Kovács
10.01.08,05:49
Každý prípad treba posudzovať individuálne... Ty vieš za akú cenu, resp. ako výhodne kupuješ ten pozemok. Problém s dotiahnutím IS nie je žiaden - navyše ako si spomínal je tam plánovaná výstavba viacerých rodinných domov a preto sa aj náklady na IS rozrátajú medzi viacerých... + Aj napr.: elektrárne alebo vodárne vystupujú ako podnikateľský subjekt s cieľom dosahovať zisk - preto sa pri plánovanej väčšej výstavbe modernizuje rozvodná sieť alebo sa zvyšujú jej parametre výmenou trafostaníc.

PS: Keď je v ÚP pozemok určený ako stavebný, vyjmeš na katastry pôdu z pôdneho fondu a nebude problém...

Tak v mojom prípade dodávateľ plynu sa tak nesprával, a ani telekomunikácie nie. Napriek tomu, že v lokalite, kde som si postavil domček som už 4., a je reálna šanca postavenia ďalších asi 15-20 RD.
Ale zatiaľ pre ních to nie je lukratívna oblasť.
Peter Briatka
10.01.08,06:30
Ak smiem vediet, ako dávno si si postavil dom? S kým z uvedených inštitúcií si jednal? - Mám na mysli pozíciu? Je možné, že ak si to vzdal príliš skoro nič si nedosiahol. V súčasnosti všetky veľké firmy vynakladajú nenormálne prachy na PR a Quality management - založené na spokojnosti zákazníkov.... Zvyčajne však vo firmách pretrváva istá komunikačná bariéra z minulosti a tak sa informácie o aplikácii istých metód nešíria a nezavádzajú dostatočne efektívne a zostávajú len vo forme aplikačných dokumentov na generálnom riaditeľstve...
Zoltán Kovács
10.01.08,06:35
Ak smiem vediet, ako dávno si si postavil dom? S kým z uvedených inštitúcií si jednal? - Mám na mysli pozíciu? Je možné, že ak si to vzdal príliš skoro nič si nedosiahol. V súčasnosti všetky veľké firmy vynakladajú nenormálne prachy na PR a Quality management - založené na spokojnosti zákazníkov.... Zvyčajne však vo firmách pretrváva istá komunikačná bariéra z minulosti a tak sa informácie o aplikácii istých metód nešíria a nezavádzajú dostatočne efektívne a zostávajú len vo forme aplikačných dokumentov na generálnom riaditeľstve...

RD ešte stále staviam, a súbežne aj bývam. Telekomunikácie odmietli prekládku prípojky s odôvodnením, že momentálne je to pre ních nerentabilné postaviť tri nové stlpy kvôli jednej prípojke. SPP chceli nehorázne peniaze za prípojku. Prípojný bod k existujúcemu plynovodu je asi 150 m. Nakoniec sme sa spojili susedia aby prípojka sa realizovala naraz pre viacero pozemkov, ale zatiaľ nič. Len sľuby a sľuby. Preto kúrenie mám riešené propánom zo zásobníka. Jedine energetici boli promptný.
bulnova
10.01.08,07:34
Koľkí staviate domy? Ja chcem na svojom ďalšom pozemku chcem urobiť výstavbu cca 8 domov a elektrárne sa do výstavby sietí nehrnú, hoci majú v tejto oblasti nevyužitý veľký transformátor a možnosť pripojenia veľkej záhradkárskej kolónie (cca 100 chatiek) na druhej strane cesty. Náš pozemok je v podstate na konci obývanej ulice. Mesto ma tlačí aj do výstavby kanalizácie a prístupovej cesty, hoci má grand z EU.
Zoltán Kovács
10.01.08,07:37
Koľkí staviate domy? Ja chcem na svojom ďalšom pozemku chcem urobiť výstavbu cca 8 domov a elektrárne sa do výstavby sietí nehrnú, hoci majú v tejto oblasti nevyužitý veľký transformátor a možnosť pripojenia veľkej záhradkárskej kolónie (cca 100 chatiek) na druhej strane cesty. Náš pozemok je v podstate na konci obývanej ulice. Mesto ma tlačí aj do výstavby kanalizácie a prístupovej cesty, hoci má grand z EU.

Ja som na jednom konci, a ešte jeden dom sa postavil na druhom konci "ulice". Medzi nami je asi 12-14 záhrad s perspektívou výstavby.
wagner
10.01.08,19:18
S tými sieťami to nie je až také jednoduché. Energetici postavia stĺp, keď si ho zaplatíš, vodári Ti prípojku spravia keď si vykopeš prípojku a dáš materiál a plynári? Prípojku od nich máš vtedy, keď si to buď sám zafinancuješ, alebo tam máš strýka, ktorý Ti tú prípojku zabezpečí za ich peniaze. Môj názor, siete budú vtedy, keď tam bude postavených 50 rodinných domov čakajúcich na kolaudáciu a to si tie prípojné potrubia na vodu a plyn musíte zaplatiť sami. Vlastná skúsenosť.