luo4
09.01.08,21:17
Dobrý večer prajem,chcel by som sa spýtať na pár otázok.
Nieje nejaká skušobná lehota na začatie podnikanie,musím mať živnosť hneď od prvého kroku?
Aký druh činnosti a predmet živnosti by bola vhodná pre platenu inzerciu cez internet..Druh-Volná,Predmet-Platená inzercia?
Môžem teraz kúpiť napr. softverový program(i keď by som si chcel založiť živnosť o mesiac) s tym,že by som si ho dal potom do nákladov?
Môžem popri tejto živnosti vykonávať aj inú prácu na živnosť napr. ako obchodník(respk,stačí to zahrnúť do predmetu podnikania)?
Ďakujem.
luo4
10.01.08,20:24
Prsím,môžte mi odpovedať na niektoré otázky?
Aký druh žinnosti a predmet živnosti by bola v hodná pre platenú inzerciu(Volná,Platená inzercia?)?

Môžem popri tejto živnosti vykonávať aj inú prácu na živnosť napr. ako obchodník(respk,stačí to zahrnúť do predmetu podnikania)?

Ďakujem
migo88
10.01.08,20:37
S tou inzerciou myslim ze predmet podnikania je reklamno propagacna cinnost a a ak to bude na nete tak aj poskytovanie sluzieb cez internet. A staci volna zivnost. Mozes popri tom robit aj obchodnika ale samozrejme nato treba dalsu zivnost. S ostatnym ti pomoct neviem ale myslim ze do nakladov si to mozes zahrnut az ked ho kupis budes mat zivnostnesky list.
IVETA N
27.01.08,21:48
AHOJKY
chcem sa Vás spýtať či môže živnostník vykonávať súvisle opakujúcu sa činnost počas celého roka pre jednu firmu / rozvoz tovaru/ auto má k dispozícii od firmy a taktiež aj RP / nie je to jeho vlastné/

Dakujem za skorú odpoveď
IVETA N
veronikasad
27.01.08,21:51
AHOJKY
chcem sa Vás spýtať či môže živnostník vykonávať súvisle opakujúcu sa činnost počas celého roka pre jednu firmu / rozvoz tovaru/ auto má k dispozícii od firmy a taktiež aj RP / nie je to jeho vlastné/

Dakujem za skorú odpoveď
IVETA N
neviem čo je to RP a činnosť o ktorej píšeš vykazuje typické znaky závislej práce a pri kontrole z Inšpektorátu práce to určite neprejde.

------
Veronika
IVETA N
27.01.08,22:30
RP je reg.pokladňa
Viem že to vykazuje všetky znaky zav.činnosti.
Ale v novele ZP od 1.9.2007 je to aj v nejakom § vyšpecifikovane ,že keď použivajú jeho vozidlo a vykonávajú súvislú prácu nemali by ju vykonávať na základe živnosťi mali by byť v riadnom prac.pomere , alebo prácu nerobiť.Neviem ako sa mám z toho vykoktať aby ste mi porozumeli :mee:

IVETA N
veronikasad
27.01.08,22:44
RP je reg.pokladňa
Viem že to vykazuje všetky znaky zav.činnosti.
Ale v novele ZP od 1.9.2007 je to aj v nejakom § vyšpecifikovane ,že keď použivajú jeho vozidlo a vykonávajú súvislú prácu nemali by ju vykonávať na základe živnosťi mali by byť v riadnom prac.pomere , alebo prácu nerobiť.Neviem ako sa mám z toho vykoktať aby ste mi porozumeli :mee:

IVETA N
Pozri § 1 odst. 2 Zákonníka práce

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

--------
Veronika
IVETA N
29.01.08,15:03
takže mi z toho vyplýva, že to vlastne robiť nemôže, pretože dotyčný ho zamestnať na zmluvu nechce.A čo takí šoferi, ktorí najprv robili na prac.zmluvu u dopravcu ,ten ich dotlačil k tomu ,aby si založili živnosť a tým sa zbavil všetkych povinností ako zamestnávateľ. A tí to ako vlastne poriešili?
Ak ma niekto s tým skúsenosti prosím poraďte.Nepostrehla som k tomuto ani nejak veľkú diskusiu ,alebo možno ze som prespala dobu.:eek:

ďakujem za skorú odpoveď IVETA N
luo4
30.01.08,17:59
S tou inzerciou myslim ze predmet podnikania je reklamno propagacna cinnost a a ak to bude na nete tak aj poskytovanie sluzieb cez internet. A staci volna zivnost. Mozes popri tom robit aj obchodnika ale samozrejme nato treba dalsu zivnost. S ostatnym ti pomoct neviem ale myslim ze do nakladov si to mozes zahrnut az ked ho kupis budes mat zivnostnesky list.
Ďakujem.
Ešte by som sa chcel spýtať..
Keď budem mať hl. zamestnanie + živnosť,aké poplatky budem musieť platiť mesačne ako odvody(budem platit hned do Zdr.poistovne a aj do Soc. Poistovne za živnosť)?

1ot. s tým suvisiacu, keď teda nebudem platiť do Social.poistovne 1rok a pol nič a mam potencionálny obrat(resp. výnos) na živnosť len 50 000Sk za 1 rok.Budem musieť na další rok platit do Social.poistovne?

A prosím Vás som nový,tak ma nekarhajte..

Ďakujem za všetky odpovede.
Luo
Aknazuz
30.01.08,19:29
Do SP určite nie a do ZP máš právo nahlásiť si preddavky 0,- Sk, ale v ZP sa robí ročné zúčtovanie ZP a v ňom doplatíš 14%, čiže je rozumné dohodnúť si preddavky: 14% z predpokladaného základu dane/2,14/počet mesiacov podnikania.

Do SP sa sleduje potencionálny obrat do výšky 12xminimálna mzda platná k 1.1. roku, nasledujúceho po podaní DP, t.j. pre rok 2008 suma 12x8100 a ak ju nedosiahneš, neplatíš odvody SP do 30.6.2009.
luo4
31.01.08,16:29
Ďakujem Aknazuz,
čiže ak som tomu spravne pochopil,rok a pol nebudem platiť do SP nič a do ZP môžem platiť preddavky(čiže musim platiť).
Predavky sú vlastne niečo,čo budem platiť mesačne,namiesto toho,aby som to potom neplatil v roč.zúčtovaní?

Čo sa týka zárobku:
Ked za rok 2008 zarobím v hl. zamestnaní 240tis.sk
a na živnosti 50tis.sk,budem musieť platiť od 1.7.2009 do SP ?


Ďakujem
S pozdravom
Luo
Zoltán Kovács
31.01.08,16:38
Ďakujem Aknazuz,
čiže ak som tomu spravne pochopil,rok a pol nebudem platiť do SP nič a do ZP môžem platiť preddavky(čiže musim platiť).
Predavky sú vlastne niečo,čo budem platiť mesačne,namiesto toho,aby som to potom neplatil v roč.zúčtovaní?

Čo sa týka zárobku:
Ked za rok 2008 zarobím v hl. zamestnaní 240tis.sk
a na živnosti 50tis.sk,budem musieť platiť od 1.7.2009 do SP ? NIE


Ďakujem
S pozdravom
Luo

Nie, prijem nepreročil 12x minimálnej mzdy.
luo4
03.02.08,17:40
Ďakujem smith,
takže bez váhania si môžem založiť živnosť s tým,že keď budem mať popri hl.zamestnaní každoročný príjem na živnoť len do "12x minimálnej mzdy" nebudem platiť do SP.
(To som rád,lebo kam.(čo už nemá živnosť) ma strašil,že je nový zakon a že zarobok z hl.zamestnania a živnosti sa ráta spolu,čiže keď mám hl.zamestanie už by som musel automaticky platiť do SP)

A posledná ot.:
Do ZP musím teda platiť vždy a je len na mne či si určim formou predavkou alebo ,či to doplatím v roč. zučtovaní?Čo je lepšie?:)

Ďakujem
S pozdravom
Luo
mysimis
03.02.08,17:41
Ďakujem smith,
takže bez váhania si môžem založiť živnosť s tým,že keď budem mať popri hl.zamestnaní každoročný príjem na živnoť len do "12x minimálnej mzdy" nebudem platiť do SP.
(To som rád,lebo kam.(čo už nemá živnosť) ma strašil,že je nový zakon a že zarobok z hl.zamestnania a živnosti sa ráta spolu,čiže keď mám hl.zamestanie už by som musel automaticky platiť do SP)

A posledná ot.:
Do ZP musím teda platiť vždy a je len na mne či si určim formou predavkou alebo ,či to doplatím v roč. zučtovaní?Čo je lepšie?:)

Ďakujem
S pozdravom
Luo

Výhodnejšie je platiť si preddavkovo.