andy001
10.01.08,09:35
prosim vas poradte mi:

som student denneho studia na VS, v decembri som vyhral vecnu cenu v hodnote 15000sk, usporiadatel sutaze ma upozornil, ze vyhra podlieha dani
z prijmov fyzickych osob, takze podla platnej legislativy by som ju mal dat do danoveho priznania a odviest dan z vyhry.

musim podat danove priznanie a odviest dan z vyhry aj ked som student a iny prijem nemam ? neda sa to nejak obist aby som dan nemusel platit (resp.aby mi stat vratil preplatok dane)?

ak ano, tak dokedy musim toto danove priznanie podat ? - do konca marca 2008 alebo do konca marca 2009 - lebo vyhru aj s potvrdenim o jej hodnote mi zaslu koncom januara.

Za vase odpovede vopred dakujem.
Zoltán Kovács
10.01.08,08:37
prosim vas poradte mi:

som student denneho studia na VS, v decembri som vyhral vecnu cenu v hodnote 15000sk, usporiadatel sutaze ma upozornil, ze vyhra podlieha dani
z prijmov fyzickych osob, takze podla platnej legislativy by som ju mal dat do danoveho priznania a odviest dan z vyhry.

musim podat danove priznanie a odviest dan z vyhry aj ked som student a iny prijem nemam ? neda sa to nejak obist aby som dan nemusel platit (resp.aby mi stat vratil preplatok dane)?

ak ano, tak dokedy musim toto danove priznanie podat ? - do konca marca 2008 alebo do konca marca 2009 - lebo vyhru aj s potvrdenim o jej hodnote mi zaslu koncom januara.

Za vase odpovede vopred dakujem.

Bude to nepeňažný príjem roka 2008, teda daňovo to treba vysporiadať do 31.3.2009.
cloe
10.01.08,09:08
Bude to nepeňažný príjem roka 2008, teda daňovo to treba vysporiadať do 31.3.2009.

Môžem sa spýtať prečo nie príjem roka 2007?
Zoltán Kovács
10.01.08,09:12
Môžem sa spýtať prečo nie príjem roka 2007?

V zadaní je,že výhru dostane koncom januára.
cloe
10.01.08,09:13
V zadaní je,že výhru dostane koncom januára.

Normálne som dnes slepá, čítala som to 2x a nevidela som to tam:D
Arava
30.01.08,11:43
Prosím poraďákov o radu
v roku 2007 mám príjem zo závislej činnosti a okrem toho som vyhrala v súťaži počítač v hodnote 47 000.-SK viem že musím podať daňové priznanie ale nie som si istá či použiť daňové priznanie typu A alebo B a medzi aké príjmy zaradím túto výhru.
Arava
31.01.08,04:57
Prosím poraďákov o radu
v roku 2007 mám príjem zo závislej činnosti a okrem toho som vyhrala v súťaži počítač v hodnote 47 000.-SK viem že musím podať daňové priznanie ale nie som si istá či použiť daňové priznanie typu A alebo B a medzi aké príjmy zaradím túto výhru.
Niečo sa mi podarilo naštudovať tak aj pre ostatných výhercov. Je potrebné podať daňové priznanie typu B a tento príjem z výhry zaradiť medzi ostatné príjmy § 8 písmeno i zákona o dani z príjmov.
MichaelaH
09.02.08,08:43
Dobrý deň, v roku 2007 som vyhrala mobil v hodnote 9.900,-.Svojho zamestnavatela som poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane z prijmu, kde som so ziadostou prilozila aj doklad o vyhre. Môze mi zamestnavatel /je povinny /mi urobit rocne zuctovanie dane,v ktorom bude zahrnuta aj dan z vyhry? Alebo mi posle iba potvrdenie o prijme a sama si musim urobit danove priznanie? Ďakujem
Zita5
09.02.08,08:48
Dobrý deň, v roku 2007 som vyhrala mobil v hodnote 9.900,-.Svojho zamestnavatela som poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane z prijmu, kde som so ziadostou prilozila aj doklad o vyhre. Môze mi zamestnavatel /je povinny /mi urobit rocne zuctovanie dane,v ktorom bude zahrnuta aj dan z vyhry? Alebo mi posle iba potvrdenie o prijme a sama si musim urobit danove priznanie? Ďakujem

Tu nájdete odpoveď

http://www.porada.sk/638634-post6.html
Marína
09.02.08,11:04
Dobrý deň, v roku 2007 som vyhrala mobil v hodnote 9.900,-.Svojho zamestnavatela som poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane z prijmu, kde som so ziadostou prilozila aj doklad o vyhre. Môze mi zamestnavatel /je povinny /mi urobit rocne zuctovanie dane,v ktorom bude zahrnuta aj dan z vyhry? Alebo mi posle iba potvrdenie o prijme a sama si musim urobit danove priznanie? Ďakujem
Sama, DP typ B.
julinka911
02.12.08,10:13
Som dôchodkyňa pracujúca na dohodu a príjem mám zdaňovaný zrážkou, vyhrala som v súťaži TV peňažnú výhru Sk 36000, ktorá bola riadne zdanená. Započíta sa teda príjem aj do daňového priznania, nakoľko ročnýá zárobok nepresiahne 50 % z odpočítateľnej položky?
Marína
02.12.08,18:03
DP sa nemusí podať, pretože tak daň z príjmu z dohody ako aj z výhry je daňou podľa § 43(zrážkova daň), t. z. že daň je voči štátnemu rozpočtu vysporiadaná. Ak ti bol priznaný dôchodok až po 1.1.2008(od 2.1.), môžeš si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane a v takom prípade je výhodné si podať DP a daň ti vrátia v plnej výške.
julinka911
03.12.08,07:54
Ja som na dôchodku viac rokov a odmena za prácu na dohodu je zdaňovaná zrážkou a výška ročnej odmeny za túto činnosť mi umožňuje podať si DP a požiadaťž o vrátenie dane v plnej výške. Preto ma zaujíma, či musím do DP priznania uviesť aj výšku výhray.
Marína
03.12.08,09:08
Už rozumiem. Do DP výšku výhry nemusíš uviesť, pretože daň je už vysporiadaná, uvedieš len príjem z dohody a zrazenú daň z príjmu z dohody.
Tiež to napr. platí, ak by si mala príjem z troch dohôd(daň zrážaná podľa §43) a celkový zdaniteľné príjem by presiahol 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, z dvoch by však už výšku 50% sumy 19 násobku životného minima nedosiahol, do DP by si uviedla príjem len z týchto dvoch dohôd a príslušnú zrazenú daň. Tá by ti bola vrátená.
Lotarka
03.12.08,10:18
Takže do celkového príjmu sa počíta len to čo uvedieš do DP a z tej tretej dohody to už by sa do posudzovania celkového zdaniteľného príjmu nerátalo? Keď aj to je zdaniteľný príjem za to obdobie?
Marína
03.12.08,12:07
Nie je dôležité, že je to zdaniteľný príjem na základe dohody, ale že tento príjem bol zdanený zrážkovou daňou, t. z. že svoju daňovú povinnosť si voči ŠR vysporiadala. Vysporiadanú daň máš aj z príjmu z prvých dvoch dohôd, pretože tiež bol zdanený zrážkovou daňou, podľa Zák. o dani z príjmu §43 ods.7 však túto daň môžeme považovať za preddavkovú a vysporiadať ju v DP.
tajnostkárka
17.01.09,15:57
kedy sa musí podať daňové priznanie pri výhre?vyhrali sme niekoľko cien,no ich hodnota nikdy nebola uvedená ani nikde nebola uvedená ako to zistím,ide napr o výhry zo súťaži v tv,je to ešte stále tak,že do 5000 netreba,a tie výhry sa sčítavajú??teda ich hodnota
Marína
17.01.09,22:34
ZoDP


§ 8 ostatné príjmy
(1)
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
(10) Z príjmov podľa odseku 1 písm. i) a j), okrem nepeňažnej výhry alebo ceny, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny. Ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, zníži sa táto cena
o sumu pripadajúcu na túto odmenu, pričom táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6.
§ 9
(2) Od dane sú oslobodené aj
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene * l) v hodnote neprevyšujúcej 5 000 Sk za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie
1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutejdo tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

* l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov,56)
tajnostkárka
18.01.09,10:49
ZoDP


§ 8 ostatné príjmy
(1)
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
(10) Z príjmov podľa odseku 1 písm. i) a j), okrem nepeňažnej výhry alebo ceny, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43. Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny. Ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, zníži sa táto cena
o sumu pripadajúcu na túto odmenu, pričom táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6.
§ 9
(2) Od dane sú oslobodené aj
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene * l) v hodnote neprevyšujúcej 5 000 Sk za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie
1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutejdo tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

* l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov,56)

Tzn,že mám požiadať danú napr.tv o zistenie výšky,teda hodnoty výhry,?:cool:Inak myslím,že to je menej ako 5000Sk,už len odhadom
Marína
18.01.09,11:02
Tzn,že mám požiadať danú napr.tv o zistenie výšky,teda hodnoty výhry,?:cool:Inak myslím,že to je menej ako 5000Sk,už len odhadom Požiadaj a v žiadosti uveď , že podľa Zák. o dani z príjmov, § 8 ods. 10 je to ich povinnosťou.
denkaa1
11.03.09,08:30
Dobrý deň, som študentka VŠ a za rok 2008 som nemala žiaden príjem. Koncom roka 2008 som vyhrala nepeňažnú výhru v hodnote 25 000 Sk, z ktorej som zaplatila DPH, mám podať daň. priznanie? Čítala som,že si môžem uplatniť odpočítateľnú položku vo výške okolo 49 000, takže daň by mi vyšla 0 Sk...mám aj v tomto prípade podať daň. priznanie? Ďakujem
lynn
17.03.09,15:27
Prosím o radu, v spotrebiteľskej súťaži som vyhrala televízor v hodnote 19040 Sk. Poslali mi list, že ak im spätne pošlem podpísanú darovaciu zmluvu na výšku 19 % dane z tejto sumy, dan za mna uhradia, v opačnom prípade, ak darovaciu zmluvu nepošlem podpísanú, uvedený príjem si zdaním sama. Nie je mi jasné,ak som darovaciu zmluvu podpísala, či uvedený príjem mám uviesť v DP § 8 r.9-výhry a zaplatenú daň danou spoločnosťou uviesť napr.v r. 101 DP ako zaplatenú, alebo vôbec tento príjem neuvediem v DP, pretože daň za mňa vysporiadal niekto iný. Vďaka za radu.
katka 35
28.03.09,12:20
dobrý deň.
dani z príjmov podliehajú výhry nad 5000 sk. vyhrali sme ipod za 8000 sk. zdaňuje sa celá suma 8000 sk alebo len suma prevyšujúca 5000 sk? ďakujem
mzdarka renca
28.03.09,12:28
dobrý deň.
dani z príjmov podliehajú výhry nad 5000 sk. vyhrali sme ipod za 8000 sk. zdaňuje sa celá suma 8000 sk alebo len suma prevyšujúca 5000 sk? ďakujem

zdaňuje sa celá suma 8000
katka 35
28.03.09,16:42
ďakujem
svkpd
04.02.10,13:03
Zdravím. V roku 2009 som pracoval na dohodu a celkový príjem bol okolo 320eur a ako študentovi mi daň nebola strhávaná vôbec. Vyhral som telefón hodnote 270eur. Treba podávať daňové? A ak treba, musím niečo platiť, keďže ani po sčítaní to nepresiahne 2000eur? Vďaka.
sybila3
28.03.10,22:48
podnikateľ si zatipoval a vyhral, výhru mu vyplatili na podnikateľský účet, je to síce 2,80 eura ale ako zaúčtovať ako POZD ostatné? dík
sybila3
29.03.10,08:01
je to príjem OZD ostatné? dík
sybila3
29.03.10,08:29
vyššie je uvedené, že sa zdaňujú výhry nad 5000 sk, takže by to mohol byť príjem neovpl. základ dane, poradte, potrebujem sa pohnúť ´dalej. dík
SzabM
29.03.10,18:32
Pre Sybila3:
Teraz čítam v ZDP, §9 ods. 2, písm. l a m - od DzP sú oslobodené výhry v lotériách a podobných hrách a obdobné výhry zo zahraničia. Taktiež prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 € za cenu alebo výhru. Cenou alebo výhrou sa rozumie - a tu je vymenovaných viacero vecí súťaží (prečítaj si to), takže by bolo vhodné vedieť, konkrétne v akej súťaži vyhral. Vyzerá to teda tak, že ak naňho pasuje niektorý z druhov ceny, nemusí ju zdaniť. Ak nie, potom je to príjem podľa §8, ods. 1, písm. i) a j).
SzabM
29.03.10,18:40
Potrebujem Vašu radu
SZČO (typický "nič neviem"), tipuje na športové výhry "asi na nejakom zahraničnom portáli". Vyhral 3000,- Eur. Podľa mňa (ako dedukujem z pred chvíľou citovaného ZDP) túto výhru nemusí v DP priznať, ani zdaniť (je to myslím si výhra zo zahraničia - ak to niekto pozná, je to na bet-at-home.com). Ak ju však zdaniť musí, je to príjem podľa §8 - treba tu uviesť celú výhru ako príjem a výdavky žiadne? Som bezradná!
sybila3
29.03.10,18:57
Pre Sybila3:
Teraz čítam v ZDP, §9 ods. 2, písm. l a m - od DzP sú oslobodené výhry v lotériách a podobných hrách a obdobné výhry zo zahraničia. Taktiež prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 € za cenu alebo výhru. Cenou alebo výhrou sa rozumie - a tu je vymenovaných viacero vecí súťaží (prečítaj si to), takže by bolo vhodné vedieť, konkrétne v akej súťaži vyhral. Vyzerá to teda tak, že ak naňho pasuje niektorý z druhov ceny, nemusí ju zdaniť. Ak nie, potom je to príjem podľa §8, ods. 1, písm. i) a j).,
je to výhra od tiposu, asi loto, v sume 2,80 a 3,10, dala som to ako príjem ovpl. základ dane ostatné, už ma serie, lebo nemám ešte všetky doklady, ani na ročné zúčtovanie ani tržby nesedia, vôbec neviem, čo budem s tým robiť a mal prísť dnes, ale jaksik sa mu neuráčilo.
SzabM
29.03.10,19:10
Neviem Sybila3, či je môj názor správny (na to sú múdrejší, ako ja), avšak ešte raz som si prečítala znenie ZDP vzťahujúce sa na výhry a vychádza mi z toho, že výhry z lotérií sú oslobodené od DzP (§9 ods. 2 písm. l). Takže asi tú výhru zdaniť netreba.
Snáď sa prihlási k tejto téme ešte niekto schopnejší!!!
A že ti podnikateľ neprišiel - to sú typickí oni! Všetko na poslednú chvíľu, a čudujú sa, že účtovníčka niečo nevie - asi sa do toho nerozumie (myslia si). Súcitím s Tebou - trpím tiež.
SzabM
29.03.10,19:21
Každý odišiel z Porady na zaslúžený nočný odpočinok? Odpovede sa už nedočkám??? Prosím!
SzabM
29.03.10,19:38
Tak už aj ja idem spať - vrátim sa zajtra, snáď sa mi pošťastí dostať kvalifikovanú odpoveď!
Prajem pekné sníčky a dobrú noc všetkým.
sybila3
29.03.10,21:56
niektorí sú strašne nezodpovední, čakala som na neho, 3x mi do telefonu povedal, že príde a donesie ešte nejaké doklady a nič a ja môžem nervačiť. ja som mu ten príjem zdanila, pre istotu, nemal si to dať na podnikateľský účet. keď bude zdanený nič sa nestane ale keď ho nezdaním a mal by byť tak bude horšie nie? díky moc