lucoli
10.01.08,11:16
Dobrý deň poraďáci,

prosím o pomoc pri riešení nasledovnej situácie:
daňovník je rezidentom SR a má slovenský ŽL na vykonávanie poradenstva. Túto činnosť vykonáva v Poľsku pre firmu s ktorou má uzavretú zmluvu o dielo.

1. Sú príjmy kt. dostáva od tejto firmy považované za príjmy zo zahraničia (miestom dodania je PoĽsko), alebo musí mať na tento účel aj Poľský ŽL?
2. Na základe akého predpisu(§)?

Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.

Ďakujem za rady.
Johanka
10.01.08,10:26
Dobrý deň poraďáci,

prosím o pomoc pri riešení nasledovnej situácie:
daňovník je rezidentom SR a má slovenský ŽL na vykonávanie poradenstva. Túto činnosť vykonáva v Poľsku pre firmu s ktorou má uzavretú zmluvu o dielo.

1. Sú príjmy kt. dostáva od tejto firmy považované za príjmy zo zahraničia (miestom dodania je PoĽsko), alebo musí mať na tento účel aj Poľský ŽL?
2. Na základe akého predpisu(§)?

Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.

Ďakujem za rady.
"Miesto dodania" je pojem/pre niektorých aj problém :) Zákona o DPH.
lucoli
10.01.08,10:36
Ďakujem, ale stále neviem či to môžem pre účely DPFO B považovať za zahraničný príjem a uplatniť metódu zápočtu pri DP???
lucoli
10.01.08,11:12
prosím, pomoc!!!!:confused:
Johanka
10.01.08,11:22
Nie je to príjem zo zdrojov v zahraničí.
Metódu zápočtu môžeš použiť v prípade, že v inej krajine bola nejaká daň zaplatená a ak to zmulva o zamedzení dvojitého zdanenia dovoľuje . On platí nejakú daň v Poľsku? V zadaní nič také nepíšeš .
Johanka
10.01.08,11:37
Niekde na porade som sa dočítala (príspevok od Johanky) že za zahraničný sa môže považovať iba príjem na základe zahraničného ŽL. Je to tak? Myslela som si že to súvisí s miestom dodania.


... asi sa odo mňa odpoveď veľmi neočakáva ... môžete, prosím, odpovedať ešte niekto :)?
Aj keď bez pôvodného zadania je to ťažké odobrovať moju odpoveď ...
lucoli
10.01.08,11:43
ano, v Poľsku platí daň, ale odvody do SP a ZP na Slovensku
lucoli
10.01.08,11:45
Nie je to príjem zo zdrojov v zahraničí.
lucoli
10.01.08,11:48
na základe akého § alebo predpisu?
Jarka 1
10.01.08,11:53
Môj názor:
Je rezident SR, má živ. list v SR. Ak dostal príjem za poskytnuté služby a nikto mu ho v Poľsku nezdanil, je to príjem podľa § 6.
Johanka
10.01.08,11:55
ano, v Poľsku platí daň, ale odvody do SP a ZP na Slovensku
Akú daň platí v Poľsku ? Druh dane ....
Doplňujem otázky : Podáva si sám v Poľsku DP? Kto je platiteľom dane ?
lucoli
10.01.08,12:17
Môj názor:
Je rezident SR, má živ. list v SR. Ak dostal príjem za poskytnuté služby a nikto mu ho v Poľsku nezdanil, je to príjem podľa § 6.

všetko sedí až na to že príjem mal v Poľsku zdanený:(
Johanka
10.01.08,13:41
Zopakujem otázku, odpovedz, prosím, ak vieš, lebo sa nevymotáme :).
Kto mu zdanil príjem ? Druh dane ?
lucoli
10.01.08,14:13
Zopakujem otázku, odpovedz, prosím, ak vieš, lebo sa nevymotáme :).
Kto mu zdanil príjem ? Príjem zdanil subjekt ktorému poskytuje služby
Druh dane ? daň 20% z príjmu
lucoli
10.01.08,14:17
[quote=Johanka;607316]Akú daň platí v Poľsku ? Druh dane ....
Doplňujem otázky : Podáva si sám v Poľsku DP? Áno
Johanka
10.01.08,14:20
Druh dane : zrážková daň, daň zo závislej činnosti, daň z príjmov .....
Ak si dáva sám v PL DP, musí mať na to nejaký dôvod, ktorý musí prezradiť ... možno by sme niečo vyčítali z poľského DP ...nemá náhodou zriadenú v PL stálu prevádzkáreň v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ?
lucoli
10.01.08,14:40
..nemá náhodou zriadenú v PL stálu prevádzkáreň v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ?

Áno, ide o prevádzkáreň v zmysle zmluvy čl.5 ods.1 a 2, čl.14 ods.1, myslím...
Johanka
10.01.08,14:44
Hm, a to si prečo nenapísala hneď na začiatku ....? Však to celkom mení situáciu ...
lucoli
10.01.08,15:52
Pardon, ale som len laik v tejto oblasti.
Ako teda postupovať pri DP?
Už som sa asi dosŤ zamotala.
Johanka
11.01.08,07:34
Poľsko je zmluvný štát, t.j. máme s s ním podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ( 95/1996 ). Daňovníkovi ako daňovému rezidentovi SR vznikla stála prevádzkáreň na území zmluvného štátu podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia . Z činnosti stálej prevádzkárne bude daňovník zdaňovaný v krajine zdroja príjmu, t.j. v Poľsku. V SR bude zdaňovaný z celosvetových príjmov, pričom na zamedzenie dvojitého zdanenia využije (podľa zmluvy z Poľskom) metódu zápočtu dane .
lucoli
11.01.08,09:23
Ďakujem za odpovede