janett27
10.01.08,11:31
Po 4 rokoch po rozvode by som chcela vysporiadať spoločný majetok s bývalým manželom. Máme rodiný dom a záhradu. V dome bývame ja, bývalý manžel a naše dospelé deti. Bývalý manžel nás slovne a niekedy aj fyzicky napadne (záznam na políci ale nepostačujúci pre jeho vystahovanie), preto by som chcela požiadať súd o vysporianie spoločného majetku kedže dohoda s ním nieje možná. Ako by sa mal nazavať takýto doklad ktorý musím predniesť súdu? Mám vypracovaný posudok o hodnote domu ale z roku 2004 a teraz je rok 2008 je možne že akceptuje súd tento doklad alebo si budem musieť dať vypracovať nový posudok? Alebo tento posudok uzná? Chcela by som navrhnúť súdu aby som mohla vyplatiť bývalého manžela s tým že sa odrátaku poplaty na prevádzku domu na ktorých sa nepodiel a tým by sa znížila hodota ktoru by som mu musela vyplatiť. Som nutná mu znáhať aj ubytovanie? Može byť náhradným ubytovaním aj byt v ktrom si bude platiť nájomné ??
willma
10.01.08,10:52
mám obavu, že vysporiadanie BSM je potrebné riešiť do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode.
mladymuz
10.01.08,11:00
hnuteľne do troch rokov inak maju prepadnuť v prospech toho, kto ich užival počas tych 3 rokov a na nehnuteľne je možne aj dlhšiu dobu, avšak ak figuruje na liste vlastnictva tak čisto teoreticky môže obyvať ten podiel na ktory ma vlastnicke prava.

Trestne oznamenie a dostatok dokazov by mohlo viesť k tomu aby dostal prikaz nepribližovať sa k "obeti" na niekoľko metrov, a ak by to porušil tak bude mať dalšie problemy. Je to ovsem na dlhe lakte.
Barbara
10.01.08,11:17
výcuc z obč. zákonníka

Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí,

pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.
O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.V konaní o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov je základom poplatku cena všetkých vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a ostatných hodnôt, ktoré sa pritom vyporiadavajú.
V konaní o zrušení a o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu žiadaného navrhovateľom.

Poplatky
z návrhu na vyporiadanie bsm - 2 000 Sk
z návrhu na zrušenie bsm - 5 000 Sk
za vyporiadanie bsm z predmetu konania - ak sa konanie skončilo rozsudkom 3 %, ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 2 000 Sk, najviac 500 000 Sk


najlepšie by bolo ten dom predať a rozdeliť sa fifty/fifty.