Peter70
10.01.08,12:18
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.
Johanka
10.01.08,12:07
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.
Prosím o vysvetlenie podčiarknutého :).
Barbara
10.01.08,12:09
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.


tak skúsenosti nemám, ale jednu radu ti dám, čo keby si dal tu na tejto stránke inzerát, že robíš účto?:rolleyes:

PORADAINZERCIA na hlavne stránke

myslím si že nikde inde nebude tvoj inzerát na lepšom mieste, než tu na tejto stránke:);) šak toto je stránka o účtovníctve a ešte o všeličom inom;)
Kuzelnicka
10.01.08,12:55
V prvom rade si daj inzeciu do miestnych novin, letakov, do miestnej televizie. Na zaciatku si nemozes vyberat klientov, ak budes sikovny tak casom si vypestujes vhodnu klientelu:)
Zoltán Kovács
10.01.08,12:55
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.

Chcel by som sa spýtať ktorá inštitúcia vydáva takýto certifikát? A na základe čoho?
Zorka66
10.01.08,13:21
Chcel by som sa spýtať ktorá inštitúcia vydáva takýto certifikát? A na základe čoho?

Predsa Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
No ale ty, ako "Poraďák" by si to mal poznať.
Veď certifikovaní účtovníci vo vyspelom svete (CPA - Certified Public Accountant) fungujú a sú cenení na úrovni advokátov a notárov. Len Slovensko zatial nechce akosi prijat zákon o overovaní účtovníctva certifikovanými účtovníkmi...
Zoltán Kovács
10.01.08,13:23
Predsa Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
No ale ty, ako "Poraďák" by si to mal poznať.
Veď certifikovaní účtovníci vo vyspelom svete fungujú a sú cenení na úrovni advokátov a notárov. Len Slovensko zatial nechce akosi prijat zákon o overovaní účtovníctva certifikovanými účtovníkmi...

Vďaka, to som si teda dal vlastný gól. :D
2008ka
10.01.08,13:50
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.

najlepšie je osobne odporučenie , ked už bude par prvých klientov:)
Johanka
10.01.08,14:51
Predsa Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
No ale ty, ako "Poraďák" by si to mal poznať.
Veď certifikovaní účtovníci vo vyspelom svete (CPA - Certified Public Accountant) fungujú a sú cenení na úrovni advokátov a notárov. Len Slovensko zatial nechce akosi prijat zákon o overovaní účtovníctva certifikovanými účtovníkmi...
Mám v archíve mailovú komunikáciu s vedúcou certifikácie ... u nás to uznané nebude... celý certifikát (myslím to lajstro) je nám na dve veci.
Našťastie vedomosti sa do koša nehádžu :).
Nie sú schopní ani zvýšiť povedomie podnikateľskej verejnosti, aby vedeli, že certifikát nie je rekvalifikačný kurz ..... O tom, ako chápu certifikát klienti napravo od Bratislavy ,som písala dávnejšie ....:mee:.
Zoltán Kovács
10.01.08,14:54
Za tú moju otázku sa hanbím. :o
hanelie
10.01.08,15:08
mimotemy som ti chcela prideliť bodík za úprimnosť, ale že vraj mám najskôr niekomu inému:confused:
jamis
10.01.08,15:14
Za tú moju otázku sa hanbím. :o

mimotemy Nemusíš sa za to hanbiť. Ja som to už počula dávnejšie, že také niečo je, ale keby to tu nespomenul Peter70 veru by som si ani ja nespomenula, že také niečo existuje.
A rozhodne o tom veľa účtovníkov nikdy ani nepočulo.
Je to u nás tak platné ako napísala Johanka.
Johanka
10.01.08,15:18
Za tú moju otázku sa hanbím. :o
Vidíš, ani účtovníci nevedia o čo ide :D. A kde si , v kúte :--- ?
svetluška
10.01.08,15:18
stačí jeden dobrý klient,ktorý ťa odporučí dalšim,a po roku si budeš môcť vybrať,ak budú spokojný.Na začiatok daj inzerát
a dobré nábehové ceny.záleží aj od toho odkiaľ si.
Zoltán Kovács
10.01.08,15:21
mimotemy Nemusíš sa za to hanbiť. Ja som to už počula dávnejšie, že také niečo je, ale keby to tu nespomenul Peter70 veru by som si ani ja nespomenula, že také niečo existuje.
A rozhodne o tom veľa účtovníkov nikdy ani nepočulo.
Je to u nás tak platné ako napísala Johanka.

Ale musím, onoho času som bol na asi 2-3 skúškach, ktoré organizovala Súvaha s.r.o. Takže preto tá hanba je na mieste.:mee:
Janaex
15.01.08,21:53
raz som do práce potrebovala zoznam podnikateľov a zamestnavateľov v mojom okrese, a zistila som,že takými údajmi disponuje štatistický úrad http://portal.statistics.sk. majú tam aj cenník ,koľko za čo, treba si dobre premyslieť,čo chceš,lebo zrovna zadarmo to nebude.
Marcela16
17.01.08,08:34
Zaujala ma tato diskusia - myslím tým konkrétne - certifikácia účtovníkom. Robí to len spomínaná firma Suvaha s.r.o., alebo ešte niekto iný? Ide tam len o urobenie skúšky a získanie papiera, alebo je to robené ako nejaký kurz (na ktorom sa človek aj niečo naučí), na konci ktorého sa vykonajú skúšky? A posledná otázka - pomáha tento certifikát napr. pri hľadaní klientely, alebo pri zamestnaní sa v nejakej firme?
Zoltán Kovács
17.01.08,08:38
Zaujala ma tato diskusia - myslím tým konkrétne - certifikácia účtovníkom. Robí to len spomínaná firma Suvaha s.r.o., alebo ešte niekto iný? Ide tam len o urobenie skúšky a získanie papiera, alebo je to robené ako nejaký kurz (na ktorom sa človek aj niečo naučí), na konci ktorého sa vykonajú skúšky? A posledná otázka - pomáha tento certifikát napr. pri hľadaní klientely, alebo pri zamestnaní sa v nejakej firme?

Ohľadne certifikácie:
http://www.porada.sk/t225-certifikat-na-uctovnictvo.html
http://www.porada.sk/t52589-certifikat-uctovnika.html

Robí to jedine Súvaha s.r.o. ako zastrešujúca organizácia SKCÚ (pozri www.skcu.sk (http://www.skcu.sk)). Osobný názor: Momentálne na Slovensku v certifikácii nevidím žiadne výhody dokedy vedenie účtovníctva bude voľnou živnosťou, teda nepotrebuješ k tomu žiadnu školu.
Marcela16
17.01.08,09:06
Ďakujem za info... Už som si niečo prečítala o spomínanej certifikácii.... Aj ma to odradilo.
Ja mám ekonomickú školu, ale účtovníctvu sa venujem len 2 roky - preto stále niečo hľadám, kde by som nadobudla nejaké vedomosti - aj keď prax je v každom prípade asi najlepšia v tejto oblasti. Ale keby ste mi vedeli poradiť nejaké naozaj kvalitné školenia ... bola by som naozaj rada. Mám výhodu tú, že stále potrebujem niečo študovať, lebo mi nie je jedno ako robím svoju prácu (lebo poznám aj také účtovníčky, ktorým je to celkom aj jedno). A samozrejme aj členovia porady mi veeeeľmi pomáhajú.
Zoltán Kovács
17.01.08,09:08
Ďakujem za info... Už som si niečo prečítala o spomínanej certifikácii.... Aj ma to odradilo.
Ja mám ekonomickú školu, ale účtovníctvu sa venujem len 2 roky - preto stále niečo hľadám, kde by som nadobudla nejaké vedomosti - aj keď prax je v každom prípade asi najlepšia v tejto oblasti. Ale keby ste mi vedeli poradiť nejaké naozaj kvalitné školenia ... bola by som naozaj rada. Mám výhodu tú, že stále potrebujem niečo študovať, lebo mi nie je jedno ako robím svoju prácu (lebo poznám aj také účtovníčky, ktorým je to celkom aj jedno). A samozrejme aj členovia porady mi veeeeľmi pomáhajú.

V hlavičke stránky máš sekciu školenia. Skus sa tam popozerať.
Marcela16
17.01.08,09:12
Musím ešte podotknúť, že niekedy mám "depku" (ale zároveň je to pre mňa "štartovací motor") z toho o čom všetkom sa tu dočítam - čo Vy všetci viete a ja si samozrejme pripadám niekedy ako "blbec". .... Ináč by ma celkom zaujímalo aké sú začiatky účtovníkom - či v nejakej firme ako pomocný účtovník, alebo rovno na živnosť, či stačila pre niekoho len stredná škola, alebo nejaký rekvalifikačný kurz, alebo to boli roky praxe vo firme, kým ste išli na živnosť a získali nejaké firmy... možno mi to zdvihne sebavedomie :-)
Zoltán Kovács
17.01.08,09:20
Musím ešte podotknúť, že niekedy mám "depku" (ale zároveň je to pre mňa "štartovací motor") z toho o čom všetkom sa tu dočítam - čo Vy všetci viete a ja si samozrejme pripadám niekedy ako "blbec". .... Ináč by ma celkom zaujímalo aké sú začiatky účtovníkom - či v nejakej firme ako pomocný účtovník, alebo rovno na živnosť, či stačila pre niekoho len stredná škola, alebo nejaký rekvalifikačný kurz, alebo to boli roky praxe vo firme, kým ste išli na živnosť a získali nejaké firmy... možno mi to zdvihne sebavedomie :-)

Môj prípad: Obchodná akadémia po gymnáziu. Potom 5 semestrov na EÚ (samozrejme a bohužiaľ nedokončená).Popri výške som brigádnicky pracoval v účt.kancelárii. A po 2 rokoch som sa postavil na vlastné nohy. A teraz je tomu 13 rokov.
Marcela16
17.01.08,09:29
Uf. ... tak to už máš naozaj dobrú prax.
Zoltán Kovács
17.01.08,09:31
Uf. ... tak to už máš naozaj dobrú prax.

Netreba sa báť, len treba si veriť.
Marcela16
17.01.08,09:31
keď sa smiem spýtať... aj zlyhania? ... Toho sa ja najviac bojím, že mi nejaká dôležitá info unikne a narobím viac chýb ako úžitku... Ale to je už asi mimo témy...
Zoltán Kovács
17.01.08,09:32
keď sa smiem spýtať... aj zlyhania? ... Toho sa ja najviac bojím, že mi nejaká dôležitá info unikne a narobím viac chýb ako úžitku... Ale to je už asi mimo témy...

Len ten nerobí chyby, kto nepracuje. :D
Marcela16
17.01.08,09:35
Ďakujem... dnes si mi naozaj veľmi pomohol svojimi vyjadreniami ...
ajale
17.01.08,09:58
Ja by som ti odporucila webovu stranku, kazda vacsia firma ma k dispozicii internet. Stranka nemusi byt komplikovana, moze sa skladat len z jednej stranky, len musi byt presvedciva, napriklad ako tato (http://www.roeh-heshbon.co.il/) stranka, ktoru poznam. Je jednoducha, pekna, ziadny zbytocny Flash, ktory by zdrzoval jej otvaranie sa. Ten kto ma internet menej kupuje noviny a casopisy, vsimli ste si? Ja som si len teraz uvedomila, ze naposledy ked som si kupovala nieco v novinovom stanku, tak to boli akurat tak krizovky. Spravy, inzeraty, tovar hladam vacsinou cez internet. Ak ti ju bude niekto robit, porad sa s nim/nou, ako dat do "hlavicky" co najviac vyhladavanych slov pre jej lahsie vyhladavanie. Vela stastia...
Felinka
24.01.08,21:18
Každému sa stane, že pochybí. Najväčší nepriateľ je nedostatok informácií a rutina v práci.
Felinka
24.01.08,21:25
Chcel by som začať podnikať ako SZČO. Chcel by som viesť podvojné účtovníctvo pre firmy a aj JÚ pre FO. Mám certifikát "účtovník expert". Neviem však ako začať, resp. ako hladat vhodnú klientelu - firmy (s.r.o., a.s.). Poradte mi Vaše skúsenosti.

Ja som začínala reklamou v reg. tlači. Na začiatku to bolo pár firiem a potom ma spokojní klienti doporučili svojim známym. Najlepšia reklama je kvalitná práca a vysoká flexibilita. A pozor!!! Hlavne si nenabrať "na rohy" viac (firiem, klientov), než si schopný fyzicky zvládnuť. Veľa šťastia !
Marianna01
27.01.08,16:00
Ja som začínala reklamou v reg. tlači. Na začiatku to bolo pár firiem a potom ma spokojní klienti doporučili svojim známym. Najlepšia reklama je kvalitná práca a vysoká flexibilita. A pozor!!! Hlavne si nenabrať "na rohy" viac (firiem, klientov), než si schopný fyzicky zvládnuť. Veľa šťastia !

Niekedy je človek z rôznych dôvodov nútený brať toho kopec, ak sa to aspoň len tak-tak stíha, je to podľa mňa ešte OK. Len netreba zabúdať ešte na čas, ktorý nutne treba tráviť na porade, lebo Ti môžu uniknúť dôležité info. Ja som toho tohto štvrťroka živým príkladom, za čo sa nesmierne hanbím...:D:D:D
macusita
29.10.08,17:58
Ahojte poraďáci, bol niekto v roku 2008 na skúške SKCU dane 2?
Povedzte aké boli skúšky, dalo sa to v pohode zvládnuť?

Díky

MiSa