Lila
10.03.05,08:26
Prosím Vás, v r. 2004 mám DF na kancelársky nábytok vo výške 119.000 Sk.
K tomu je vystavený dodací list :
Kancelária č. 1 50.000 Sk
Kancelária č. 2 35.000 Sk
Kancelária č. 3 34.000 Sk
Samozrejme /ku každej kancelárii je uvedené skrinky, stolík, poličky, vešiak.../

Pýtam sa, je to súbor hnuteľných vecí, ktoré budem odpisovať ? alebo to môžem dať rovno do 501 a brať každý kus nábytku osobitne. Ide o nábytok
toho istého druhu a dizajnu a dá sa hocijako skladať a kombinovať. Nie sú to žiadne " kancelárske steny" .

TLAČIAREŇ priamo spojená s počítačom - odpisujete 4 roky alebo tlačiareň zvlášť
a 6 rokov?????
ZuzanaA
10.03.05,07:58
Ja by som ten nábytok šuchla rovno na 501, veď ako píšeš, dá sa hocijako kombinovať...proste je to nábytok. Čo sa týka tlačiarne, ak máte iba jednu, odpisovala by som ju spolu s PC 4 roky. Kde si prišla na tých 6?
Lila
10.03.05,09:01
Zuzka, vďaka za odpoveď. Logicky aj mne to vychádza 4 roky.

Odpis. skupina 2 : 2-8 22.1 Knihy, časopisy a ost.tlačiarenské materiály a záznamové média.

V konečnom dôsledku tlačiareň je záznamové médium , ale keďže je to súčasťou PC odpisujem 4 roky.
Lila
10.03.05,10:51
Ešte by som chcela vedieť ohľadom inventúty 501 . Účtujeme spôsobom B .

Na konci roka si au 501x skontrolujem , spravím fyz. inventúru . A to je všetko???
Sefcikova
19.03.05,15:08
čo sa týka toho nábytku je to súbor hnuteľných vecí, účtuješ to ako obstaranie majetku na účet 042/321, zaradenie do užívania + odpisy 2. odpisová skupina - 6 rokov. Určite by som to neúčtovala na 501.

minulý rok sme mali taký istý prípad, nábytok nad 30 tis. (v našom príp. 32 tis bez DPH) aj keď je na FA rozpísaný na jednotlivé položky, stále je to ako jedna vec - je HIM odpisovaný - dokonca mi to tak odsúhlasil daňový poradca, keď nie priamo prikázal
Muška
19.03.05,15:17
Ja si myslím, to isté čo Zuzka. Pokiaľ ten nábytok je samostatne stojaci. Tzn., že keď odmontujem jednu skrinku - nepadne celá zostava. Ak sa dá všetko samostatne použiť a nepresiahne sumu 30000,-.
eurocorp
22.03.05,13:21
Mám otázočku,máme auto na leasing a dali sme si spraviť automatickú prevodovku/výmena za starú/+nový mechanizmus spušťania okien/tiež výmena za starý/.Je to oprava auta 511,alebo technické zhodnotenie.Môžem si uplatniť DPH?Fa je za rok 2004.
alušik
22.03.05,13:34
Ja si tiez myslim, ze by si to mohla dat na 501. Ved keby si sa rozhodla 1 skrinku vyhodit, tak ju tam jednoducho nedas. Jednoducho su to podla mna samostatne veci a vedela by som sa s danovakmi hadat. Co ak sa rozhodnem predat napr. 1 stol...? A co keby mi ten dotycny nevystavil 1 fakturu, ale napriklad 10 faktur, s tym, ze na kazdej by dal len taky pocet kusov nabytku, aby mi to podliezlo sumu 30.000,- Sk.

A s tlaciarnou - dost diskutabilne - asi by sa mala odpisovat 4 roky - ako PC. Ale nemusi to byt vyslovene pripisane na 1 karte k PC. Ved ta tlaciaren moze byt napr. sietova a potom ku ktoremu PC ju priradit. To by som ju mohla dat aj na 501, ak ju priradim k PC, ktory nesplnal pre mna podmienku vstupnej ceny. Aj ked zase danovaci sa vedia skriepit, ze to nie je samostatne funkcne zariadenie.
beatap
15.02.06,08:04
Dobrý deň, vraciam sa k téme čo považovať za súbor hnuteľných vecí - napr. vytvorili sme školiaciu miestnosť, ktorá sa skladá cca z 10-14 miest, spolu bol nakúpený nábytok z jednej firmy ako skrinky, stolíky pod pc, zásuvkové skrinky závesné skrinky, samozrejme, že jednotlivé kusy nábytku nepresahujú sumu 30000,- Sk, ale dokopy to je už riadna suma. Z iných firiem je zasa nákup stoličiek a pc na jednotlivé miesta. Ako teraz uvažovať, môžem sa na tieto veci pozerať ako na kusy a brať do úvahy jednotkovú cenu, alebo či už nábytok, pc (aj keď JC je pod 20000,-) brať do úvahy ako súbor? Čo je správnejšie a lepšie?