zubka
10.01.08,18:26
Prave sme skoncili stavbu domu a chceme urobit zivy plot zo severnej strany. Je to strana, kde je malo slniecka a vela vetra a velmi vela pohladov susedov :) Tak by sme chceli, aby to cim skor vyrastlo, nevynalozili sme na to prilis vela penazi a bola to rastlinka, ktora v takychto podmienkach vydrzi. Mne sa velmi pacia tuje ale aj ine ihlicnany.
Dakujeme!!!
Zuzka
Kolenčík
11.01.08,19:09
Živý plot sa prakticky dá pestovať zo všetkého či ihličňany, alebo listnáče. Keď spomínaš že by bol najlepší z tuji tak áno, ale tuje tiež rýchlo nerastú, dá sa pestovať aj z obyčajného smreka a je tiež veľmi pekný, u nás teraz letia. Mne osobne sa páči aj zo sliviek a myslím najkrajší je z buku, lebo na jeseň krásne zhnedne a lístie opadáva až na jar, ale to všetko pomaly rastie. Treba sa rozhodnúť a potom sa oň len strihaním starať a upravovať ho. Výhodou tuji je že sa dajú kúpiť už vyššie, ale treba sa poradiť aby išlo o druh, ktorý je vhodný na strihanie.
ludmilla
12.01.08,00:59
skus hladat tu:
Živý plot a buxus, krušpán
uzivatel_1001
14.01.08,08:36
ja som na jesen kupil nieco taketo http://zivy-plot.podlupou.sk/
vysadil v zime a ... uvidime na jar :-)
zubka
15.01.08,07:54
Dobry den,
dakujem za rady, s tym rychlorastucim turkmensym zivym plotom som si nasla toho viac na internete, ale velmi tomu nedoverujem. Z wikipedie som sa dozvedela, ze aj ked to rychlo rastie, vzhladovo to nie je prilis pekne a tvarovatelne... zatial asi ostanem pri tych tujach a smreckoch... aj ked, ak mate este nejaky iny typ, urcite ma potesi.
Zuzana
ekopo
15.01.08,08:02
Znie to možno na prvý pohľad čudne, ale čo tak brečtan? Pekne ho vytiahnuť na pletivo (plot). Veľmi rýchlo rastie a je zelený aj v zime. Za rok a pol môže zaplniť celý plot a nevidieť cez neho. Potom už len strihať. Jednu stranu som si tak urobil a je hrubá asi 30 cm (podľa toho ako sa strihá)
zubka
15.01.08,08:40
Pan Kolencik, chcem sa Vas este spytat. Najviac sa mi paci predstava tuji a smreckov, ale kedze pomaly rastu, chcelo by to nejaku docasnu alternativu, aby nam z ulice nepozerali rovno do dvora a mali sme trosku sukromia. Myslite si, ze posadit za alebo pred tie tuje tu rychlorastucu vrbu by bolo riesenie? Som v zahradkarceni uplny novacik, tak ma prosim ospravedlnte, ak je to hlupost.
ekopo: je to severna strana, tienista. Brectan vyzaduje, aby bolo slniecko, alebo sa mylim?
Dakujem za odpovede
Zuzana
zubka
15.01.08,09:33
ekopo: zacalo mi to vrtat v hlave s tym brectanom, nie je to zle riesenie. Ale bohuzial by sa nedalo zabranit tomu, aby sa to dalej popinalo aj na strane susedov no a nemame stastie na ludi prilis ochotnych k spolupraci... Takze v tom vidim este kamen urazu.
Zuzana
ekopo
15.01.08,10:51
ekopo: zacalo mi to vrtat v hlave s tym brectanom, nie je to zle riesenie. Ale bohuzial by sa nedalo zabranit tomu, aby sa to dalej popinalo aj na strane susedov no a nemame stastie na ludi prilis ochotnych k spolupraci... Takze v tom vidim este kamen urazu.
Zuzana
Plot z brečtanu mám za chatou, absolútne bez slnka, celou plochou na sever a je to v pohode. Je pravda, že ho treba strihať z oboch strán, úplne stačí raz ročne. Ale keď je nejaký problém...Sú rôzne druhy. Neviem teraz nájsť foto plotu čo mám (keď nájdem, tak priložím) ale prikladám aspoň foto ako vyzerá.
zubka
15.01.08,14:32
Vyzera to skutocne pekne, dakujem za obrazok. Musime sa o tom poradit, mozno sa nam nakoniec podari susedov presvedcit, ze im to tam prideme pravidelne strihat a nebudu s tym mat problemy... uvidime.
Zuzana
robovi
15.01.08,20:06
este aj hlohyňa je celkom dobra
katka
16.01.08,06:26
Mne by sa páčil živý plot tiež zo smrečkov.Máte skúsenosti s výsadbou takého plotu? Myslím tým v akej vzdialenosti sadiť smreky od seba a od plotu?
beba13
16.01.08,10:52
Zatial ako provizorne riešenie, kým vyrastu tuje by mohli byť aj bambusové rohože pripevnené na plot. My sme sadili metrové tuje, a ked sa pravidelne strihaju tak za rok pribudne na nich 20-30 cm[


quote=zubka;611859]Pan Kolencik, chcem sa Vas este spytat. Najviac sa mi paci predstava tuji a smreckov, ale kedze pomaly rastu, chcelo by to nejaku docasnu alternativu, aby nam z ulice nepozerali rovno do dvora a mali sme trosku sukromia. Myslite si, ze posadit za alebo pred tie tuje tu rychlorastucu vrbu by bolo riesenie? Som v zahradkarceni uplny novacik, tak ma prosim ospravedlnte, ak je to hlupost.
ekopo: je to severna strana, tienista. Brectan vyzaduje, aby bolo slniecko, alebo sa mylim?
Dakujem za odpovede
Zuzana[/quote]
Fany
17.01.08,07:13
A čo tak obyčajný vtáčí zob. Je síce opadavý, ale opadáva až na jar a na veľmi krátku dobu, vlastne až keď už rašia nové púčiky. Strihať ho stačí 2-3x do roka. A rýchlo rastie, pokiaľ viem, tak za rok cca 50-60 cm. My ho máme a sme s ním veľmi spokojní. Za dva roky sme mali z 50 cm 160.
Stefan2005
17.01.08,07:30
V...mozno sa nam nakoniec podari susedov presvedcit, ze im to tam prideme pravidelne strihat a nebudu s tym mat problemy...
Zuzana

No pokial je ten plot váš, tak si ho môžete dať zarásť... Ale vyriešiť sa to dá aj provizornym pletivom 70-80 cm pred stávajúcim plotom - má tú výhodu, že potom to môžete strihať aj z vlastného pozemku. Koniec koncom stromy (či už tuje alebo ihličnany) by sa tiež museli zasadiť v určitej vzdialenosti od plota.
gabikao
21.01.08,12:55
Tiez uvazujeme nad zivym plotom, a ten brectan vyzera zaujmavo. Este jednu alternativu vidim v divom vinici - tiez rastie riadne rychlo, len potrebuje oporu. Ale vedel by mi niekto povedat k tomu brectanu a vinicu, kedy sadit, ako sadit, ako sa starat, aby pekne rastol a pod.? Dakujem vopred.
Pinus mugo
12.02.08,20:35
Smrek ani Tuje nie na sever, sú svetlomilné!!!, Jediná šanca Tis obyčajný