niky32123
10.01.08,19:07
Prajem pekný večer, chcela by som sa opýtať, aká je výška materského príspevku k 1.2.2008 pri narodení prvého dieťaťa. ďakujem
Chobot
11.01.08,09:07
Prajem pekný večer, chcela by som sa opýtať, aká je výška materského príspevku k 1.2.2008 pri narodení prvého dieťaťa. ďakujem

Zadala si trochu zmätočnú otázku. Materský príspevok je pravidelný mesačný príspevok ,ktorý vypláca soc. poisťovňa a jeho výška závisí od vymeriavacieho základu poistenkyne.

Mala si na mysli asi jednorazový príspevok pri narodení prvého dieťaťa. Všeobecný jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa je 4560 SKK. Pri prvom dieťati je ešte k tomuto príplatok 11.000 SKK, ktorý sa od 1.2.2008 zvyšuje na 20.440. Teda matka prvého dieťaťa dostane od 1.2.2008 25.000 SKK.
svojar
11.01.08,09:09
Prajem pekný večer, chcela by som sa opýtať, aká je výška materského príspevku k 1.2.2008 pri narodení prvého dieťaťa. ďakujem
Pri dodržaní všetkých stanovených podmienok sa vypláca prídavok k príspevku 20 440,- Sk . Príspevok pri narodení je 4560,- Sk . Spolu 25 000,- Sk.
ZuzkaT
11.01.08,09:14
Mám známu, je prvorodička a čaká dvojičky. Čo v takom prípade? Vyplatí sa len na jedno dieťa alebo sa to zdvojnásobí?
Ďakujem za odpoveď
Chobot
11.01.08,09:26
Mám známu, je prvorodička a čaká dvojičky. Čo v takom prípade? Vyplatí sa len na jedno dieťa alebo sa to zdvojnásobí?
Ďakujem za odpoveď

Zákon 235/1998 § 3 a ods. 2:

"(2) Nárok na príplatok k príspevku na to isté dieťa vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom pôrode súčasne narodí viac detí, nárok na príplatok k príspevku vzniká na každé dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní."
kissy
05.02.08,11:54
Dobrý deň,
prosím Vás aké sú to všetky stanovené podmienky, aby bol vyplatený príspevok pri narodení pri prvom dieťati?
Ďakujem
Chobot
05.02.08,11:59
Dobrý deň,
prosím Vás aké sú to všetky stanovené podmienky, aby bol vyplatený príspevok pri narodení pri prvom dieťati?
Ďakujem

Prečítaj si § 2, § 3, § 3a a § 4 zákona č. 235/1998. Tam to všetko máš.
celestina
05.02.08,12:00
Dobrý deň,
prosím Vás aké sú to všetky stanovené podmienky, aby bol vyplatený príspevok pri narodení pri prvom dieťati?
Ďakujem
Extra je tam len to, že dieťa sa musí dožiť 28 dní a musíš mať potvrdenie, že si absolvovala pravidelné gynekologické prehliadky počas tehotenstva.
VERONIKA6
05.02.08,12:00
Čo myslíte, prečo tá zmena výšky príspevku je od 1.2.2008? Nevesta mala termín 4.2, no malá sa narodila 25.1.2008. Domov prišli 1.2.2008. No nenaštve to?
judyt
05.02.08,12:15
Ja som pocula ze potrebujeme este potvrdenie od zamestnavatela, potvrdenie zo zdravotnej poistovne a co si spomenula, ze si absolvovala pravidelne gynekologicke vystrenia, a az po tych 28 dni sa to vyplaca.
Chobot
05.02.08,12:31
Čo myslíte, prečo tá zmena výšky príspevku je od 1.2.2008?

Lebo zmenu zákona schválili 19. 12. 2007. Nejaký čas trvá, kým sa znenie zákona zverejní. Tiež museli dať čas napr. SP, aby sa pripravila na zmenu, preto nedali účinnosť od 1.1.2008. A v polovici mesiaca to asi nešlo uplatniť, preto dali účinnosť od začiatku najbližšieho možného mesiaca - 1.2.2008



Nevesta mala termín 4.2, no malá sa narodila 25.1.2008. Domov prišli 1.2.2008.No nenaštve to?

Naštve to!:confused::mad::mad::mad:
heike
05.02.08,12:37
Viete niekto pridať link na stiahnutie Žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa? - Počula som, že to má byť prístupné aj na internete.

A že vraj sa to má vybaviť do 15 dní od narodenia dieťaťa????
Však dieťa sa má dožiť 28 dní, nie je tak?

Ako sa predloží potvrdenie o návštevách v poradni, ak som napríklad chodila najskôr k mojej lekárke a potom do rizikovej poradne? Budú potrebné 2 potvrdenia? 1. od mojej lekárky a to druhé od nemocnice? A nebude problém, ak ma v nemocnici vyšetrovali rôzni lekári?
VERONIKA6
05.02.08,12:40
Naštve, ale keď vidíme takéto malé stvorenie, zabudneme na všetko.
jenny7
05.02.08,12:43
Jejko, to je zlatunké;)
Chobot
05.02.08,12:45
Viete niekto pridať link na stiahnutie Žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa? - Počula som, že to má byť prístupné aj na internete.

A že vraj sa to má vybaviť do 15 dní od narodenia dieťaťa????
Však dieťa sa má dožiť 28 dní, nie je tak?

Ako sa predloží potvrdenie o návštevách v poradni, ak som napríklad chodila najskôr k mojej lekárke a potom do rizikovej poradne? Budú potrebné 2 potvrdenia? 1. od mojej lekárky a to druhé od nemocnice? A nebude problém, ak ma v nemocnici vyšetrovali rôzni lekári?

To si si poplietla s nahlasovaním žien na MD na dôchodkové poistenie - odvádzanie príspevkov do II. piliera.
brčko
05.02.08,15:36
Viete niekto pridať link na stiahnutie Žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa? - Počula som, že to má byť prístupné aj na internete.

?

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328

je tam v štátnych sociálnych dávkach
- žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa
- žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (pri prvom dieťaťi)
aj sa môže hodiť - žiadosť o prídavky na dieťa

S tým prihlasovaním do 15dní po narodení dieťaťa má Chobot pravdu. Platí to pre prihlásenie sa do SP ako FO, starajúca sa o dieťa do 3-och rokov, za ktorú platí dôchodkové poistenie štát.
heike
05.02.08,18:43
To si si poplietla s nahlasovaním žien na MD na dôchodkové poistenie - odvádzanie príspevkov do II. piliera.

No, naozaj som si to poplietla - o tých 15-tich dňoch som sa dozvedela len z počutia a keď som si to teraz overovala na internete (jednalo sa o televízne noviny), tak šlo presne o to, o čom píšete, teda nie o vybavovanie príspevku pri narodení dieťaťa, ale o dôchodkové poistenie. Takže sa ospravedlňujem.
Natanael
13.02.08,17:03
Mohli by ste mi napísať prosím, aký je prídavok k príspevku pri narodení dieťaťa u viacrodičiek? Dnes som sa v Novom čase pre ženy dočítala, že je to citujem: " príspevok vo výške 4560,-Sk a ak sa dieťa dožilo 28 dní, plus príplatok k príspevku vo výške 11000,-Sk. Spolu 15 560,-SK." Je to pravda? Ďakujem za odpoveď.
Monika Kováčová
13.02.08,17:27
11000,- je novinka od 1.2.2008: platí pre prvorodené dieťa a vek matky musí byť viac ako 18 rokov.
hanma
15.02.08,18:16
neviem, ci hovorim spravne, ale od 01.02.2008 je pridavok k prispevku pre prvorodicky predsa tych cca 20.000 tis, ale ja som sa tiez dozvedela o informacii v Novom case pre zeny ze pre druhorodicky by mal byt okolo 11.000. Prosim Vas co je na tom pravdy?? Tyka sa to momentalne velmi bytostne aj mna, a tiez by ma nejaka ta korunka potesila, nakolko pri prvom sme dostali iba porodne cca 4.500,-Sk
kabik
16.02.08,17:02
Dobrý večer,

zaujímal by som sa taktiež o príspevok pri narodení druhého dieťaťa, ktorý sa nás tiež dotýka, nakoľko 15.1.08 sa nám narodil druhý syn. Taktiež som zaregistroval ten článok v Novom čase pre ženy zo dňa 12.02.08. Po prečítaní tohto článku mi naozaj vychádza, že po narodení 2.dieťaťa má matka nárok na príspevok vo výške 4560 Sk a po dožití 28.dňa dieťaťa vzniká nárok na príplatok k príspevku vo výške 11.000 Sk.

Môže nám niekto prosím povedať ako sa veci vlastne majú?

Ďakujeme.
brčko
16.02.08,17:31
Dobrý večer,

zaujímal by som sa taktiež o príspevok pri narodení druhého dieťaťa, ktorý sa nás tiež dotýka, nakoľko 15.1.08 sa nám narodil druhý syn. Taktiež som zaregistroval ten článok v Novom čase pre ženy zo dňa 12.02.08. Po prečítaní tohto článku mi naozaj vychádza, že po narodení 2.dieťaťa má matka nárok na príspevok vo výške 4560 Sk a po dožití 28.dňa dieťaťa vzniká nárok na príplatok k príspevku vo výške 11.000 Sk.

Môže nám niekto prosím povedať ako sa veci vlastne majú?

Ďakujeme.

Podla mna stále platí to, čo uviedol Chobot v tejto téme v príspevku č.2, t.j., že pri narodení druhého dieťaťa vzniká nárok len na príspevok pri narodení dieťaťa t.j. 4560,-Sk. Príplatok k príspevku dostanú len ak by sa im narodilo prvé dieťa.
Nečítala som Nový čas pre ženy, no noviny treba brať s rezervou a Nový čas predovšetkým. ;)
Chobot
17.02.08,18:58
Dobrý večer,

zaujímal by som sa taktiež o príspevok pri narodení druhého dieťaťa, ktorý sa nás tiež dotýka, nakoľko 15.1.08 sa nám narodil druhý syn. Taktiež som zaregistroval ten článok v Novom čase pre ženy zo dňa 12.02.08. Po prečítaní tohto článku mi naozaj vychádza, že po narodení 2.dieťaťa má matka nárok na príspevok vo výške 4560 Sk a po dožití 28.dňa dieťaťa vzniká nárok na príplatok k príspevku vo výške 11.000 Sk.

Môže nám niekto prosím povedať ako sa veci vlastne majú?

Ďakujeme.

Mám pred sebou ten článok, a tá informácia je na str. 23 vpravo dole s názvom "Koľko dostanú druhorodičky". Tá informácia je zlá, neviem ako došiel k nej autor článku. Druhorodičky dostanú len 4560 SKK, žiadny ďalší príplatok nie. Ostatné informácie na str. 22 sú správne.

Kto neverí, môže si to overiť v zákone č. 235/1998 v znení poslednej zmeny č. 592/2007.
yohana
18.02.08,11:04
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, či dostanem príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ak som trvalo zamestnaná i zdravotne poistená v zahraničí. Bývam na Slovensku a rodiť by som chcela tiež na Slovensku. Ďakujem.
bendo
18.02.08,11:08
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, či dostanem príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa ak som trvalo zamestnaná i zdravotne poistená v zahraničí. Bývam na Slovensku a rodiť by som chcela tiež na Slovensku. Ďakujem.
Ide o prvonarodené dieťa?
A záleží aj od toho, kde v zahraničí ste poistená...
yohana
18.02.08,12:31
ano ide o prvorodene dieta a som poistena v rakúsku
Chobot
18.02.08,12:46
ano ide o prvorodene dieta a som poistena v rakúsku

A nevznikne ti nárok na výplatu podobného príspevku v AT?

Lebo na teba platia podmienky § 3:

"(1) Podmienky nároku na príspevok sú:

a) narodenie dieťaťa,
b) trvalý pobyt 3a) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo dieťa v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike. 3b)

(3) ...

(6) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu."
yohana
18.02.08,12:54
v rakúsku nie sú žiadne štátne príspevky pri narodení dieťaťa, a dieťa sa v mojom prípade narodí určite na Slovensku kde mám aj trvalý pobyt a aj všetkých lekárov a kde žijem! Nejedná sa o dieťa narodené v cudzine! Je to dosť komplikovaná otáka a neviem nikde na internete nájsť odpoveď môj prípad sa nikde neuvádza! Jediné na čo mám nárok - je to že mi rakúsko bude platiť materskú dovolenku!
Chobot
18.02.08,13:19
v rakúsku nie sú žiadne štátne príspevky pri narodení dieťaťa, a dieťa sa v mojom prípade narodí určite na Slovensku kde mám aj trvalý pobyt a aj všetkých lekárov a kde žijem! Nejedná sa o dieťa narodené v cudzine!

Tak potom ti stačí, že máš trvalý pobyt v SR. Akurát že pre príplatok budeš musieť preukázať potvrdenie, že si sa zúčastňovala pravidelne mesačne preventívnych prehliadok v súvislosti s tehotenstvom:

"(4) Nárok na príplatok k príspevku nevzniká oprávnenej osobe podľa § 2 ods. 2 písm. a), ak sa od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňovala raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo na obdobných prehliadkach v cudzine. Za účasť oprávnenej osoby podľa § 2 ods. 2 písm. a) na preventívnej prehliadke podľa prvej vety v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti tejto osobe v ústavnej zdravotnej starostlivosti.".


Je to dosť komplikovaná otáka a neviem nikde na internete nájsť odpoveď môj prípad sa nikde neuvádza!

Tvoj prípad sa ani nikde uvádzať nemôže. lebo je tvoj prípad. Možno by si našla len podobné prípady. :D (malá hra so slovíčkami, neber to vážne;)).


Jediné na čo mám nárok - je to že mi rakúsko bude platiť materskú dovolenku!


Myslím, že aj to je dosť. Takto sa ti podarí využiť systém na maximum - na SK zinkasuješ 25.000 ako príspevok a v AT budeš dostávať materské(určite väčšie, než na SK).:rolleyes:
yohana
18.02.08,13:28
super! ďakujem veľmi pekne za pomoc! aspoň niečo sa vyplatí keď sa musím mordovať na týždňovkách...
bendo
18.02.08,13:59
v rakúsku nie sú žiadne štátne príspevky pri narodení dieťaťa, a dieťa sa v mojom prípade narodí určite na Slovensku kde mám aj trvalý pobyt a aj všetkých lekárov a kde žijem! Nejedná sa o dieťa narodené v cudzine! Je to dosť komplikovaná otáka a neviem nikde na internete nájsť odpoveď môj prípad sa nikde neuvádza! Jediné na čo mám nárok - je to že mi rakúsko bude platiť materskú dovolenku!

Skús si pozrieť túto stránku http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=117 (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=117)

dočítaš sa tam veľa ohľadom koordinácie rodinných dávok v EÚ. A možno zistíš, že máš nárok aj na iné dávky ako len "materskú". Napr. rodičovský príspevok, tzv. "Kinderbetreuungsgeld" - vypláca ho oblastná zdravotná poisťovňa alebo prídavok na dieťa "Familienbeihilfe" - vypláca ho miestne príslušný daňový úrad.
Záleží od toho, či ti tam aj naďalej trvá pracovný pomer, kde je zamestnaný otec dieťaťa... atď (málo informácií na poskytnutie konkrétnej odpovede).
Prípadne sa opýtaj na ÚPSVaR, tam by ti mali poradiť najlepšie, na ktoré dávky vznikne nárok u nás a na ktoré v zahraničí.

A ešte pripájam stručný prehľad rodinných dávok v Rakúsku.
kabik
18.02.08,19:40
Ďakujem pekne za odpoveď chobot.

Prajem všetko dobré.
Luckacutka
24.02.08,15:55
Dobrý deň,
mám otázku. Vzniká mi nárok na vyplatenie príplatku pri narodení dietata v prípade, ze sa mi narodilo v poradí uz druhé dieta ale len toto sa dozilo 28 dní. Prvé dieta sa totiz dozilo len 6 hodin, takze sme o prispevok ani neziadali lebo sme nan nemali ani narok. Teraz mi urady priplatok nechcu vyplatit pretoze mam uz v poradi druhe dieta, ale prve ktore sa dozilo 28 dni. Tak kto ma pravdu, ja alebo urady?
Chobot
25.02.08,11:30
Dobrý deň,
mám otázku. Vzniká mi nárok na vyplatenie príplatku pri narodení dietata v prípade, ze sa mi narodilo v poradí uz druhé dieta ale len toto sa dozilo 28 dní. Prvé dieta sa totiz dozilo len 6 hodin, takze sme o prispevok ani neziadali lebo sme nan nemali ani narok. Teraz mi urady priplatok nechcu vyplatit pretoze mam uz v poradi druhe dieta, ale prve ktore sa dozilo 28 dni. Tak kto ma pravdu, ja alebo urady?

Tu som ti napísal odpoveď:

http://www.porada.sk/t53182-prispevok-pri-narodeni-dietata.html
xaxana
08.04.08,16:20
Dobri den chcela by som sa spitat ake su prispevky pri narodeni druheho dietata počula som že 10000 neviem čo je na tom pravdi prosim porate mi dakujem.
Chobot
08.04.08,19:51
Dobri den chcela by som sa spitat ake su prispevky pri narodeni druheho dietata počula som že 10000 neviem čo je na tom pravdi prosim porate mi dakujem.

Nie je to pravda. Pri druhom dieťati je príspevok len tých 4560 SKK.
andrea165
17.04.08,20:24
Dobrý den,
chcela by som sa opytať ohľadom príspevku pri narodení prvého dieťaťa vo výške 25 000 Sk. Svoje prvé dieťa som potratila. Chcela by som vedieť, či mám nárok na príspevok vo výške 25 000 Sk,keď budem čakať druhé dieťa.
Andyke
18.04.08,00:31
Budeš mať nárok na 25.000 Sk keď porodíš a dieťa sa dožije 28 dní (predpokladám, že si plnoletá)
Chobot
18.04.08,07:46
Dobrý den,
chcela by som sa opytať ohľadom príspevku pri narodení prvého dieťaťa vo výške 25 000 Sk. Svoje prvé dieťa som potratila. Chcela by som vedieť, či mám nárok na príspevok vo výške 25 000 Sk,keď budem čakať druhé dieťa.

Pozri si môj rozsiahly príspevok v tejto téme:

http://www.porada.sk/t53182-prispevok-pri-narodeni-dietata.html

U teba bude rozhodujúce, či z lekársko-právneho hľadiska išlo skutočne o potrat alebo o pôrod, pričom dieťa zomrelo. Teda ako to máš v zdravotných záznamoch.

V prvom prípade máš nárok na prídavok, v druhom nie.
andrea165
18.04.08,08:50
Dobry den,
moje dietatko sa narodilo mrtve.Ale islo o potrat z lekarskeho hladiska.
Chobot
18.04.08,09:12
Dobry den,
moje dietatko sa narodilo mrtve.Ale islo o potrat z lekarskeho hladiska.

Je mi to ľúto. Ale dôležité bude, čo napíše gynekológ do tlačiva, ktorým sa žiada o príplatok k príspevku. Keď si pozrieš to tlačivo (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=316), tak tam gynekológ potvrdzuje, či ide o prvé dieťa alebo nie.
chudaska
04.08.08,16:03
ahojte poradaci, nedavno nasi politici dost hovorili o tom,ze planuju platit aj pri narodeni 2 prip. 3 dietata,ze planuju s tymto uz do buducorocneho rozpoctu. Myslite,ze to myslia vazne,alebo to zostane len pri narodeni 1.dietata. Ja som matka 6-rocnej dcerky, a myslim si ze sme boli ukrateni o tento prispevok. Moj nazor je,ze prve dieta chce kazdy, a ked chce nasa vlada zvysit populaciu, prave by mali davat prispevky pri 2-3 dietati. Neviete pripravuje sa nejaka novela alebo nie?
Chobot
04.08.08,19:30
ahojte poradaci, nedavno nasi politici dost hovorili o tom,ze planuju platit aj pri narodeni 2 prip. 3 dietata,ze planuju s tymto uz do buducorocneho rozpoctu. Myslite,ze to myslia vazne,alebo to zostane len pri narodeni 1.dietata. Ja som matka 6-rocnej dcerky, a myslim si ze sme boli ukrateni o tento prispevok. Moj nazor je,ze prve dieta chce kazdy, a ked chce nasa vlada zvysit populaciu, prave by mali davat prispevky pri 2-3 dietati. Neviete pripravuje sa nejaka novela alebo nie?

Kým to nie je čierny zákon v bielej Zbierke, tak tomu never.

Inak ja som o tom, že by príplatok chceli dať aj na 2 dieťa nepočul. Navrhovala to kedysi Radičová, ale vládna koalícia to nikde nespomínala. Druhorodičky sú pre nich príliš minoritná skupina voličov, preto pre nich nič také robiť nebudú. Voliacich dôchodcov je viac, preto tým prisľúbili 13. dôchodok niekedy v roku 2009.

Takže zatiaľ - zabudni.
celestina
05.08.08,09:50
ahojte poradaci, nedavno nasi politici dost hovorili o tom,ze planuju platit aj pri narodeni 2 prip. 3 dietata,ze planuju s tymto uz do buducorocneho rozpoctu. Myslite,ze to myslia vazne,alebo to zostane len pri narodeni 1.dietata. Ja som matka 6-rocnej dcerky, a myslim si ze sme boli ukrateni o tento prispevok. Moj nazor je,ze prve dieta chce kazdy, a ked chce nasa vlada zvysit populaciu, prave by mali davat prispevky pri 2-3 dietati. Neviete pripravuje sa nejaka novela alebo nie?
čítaj tu:
http://www.hnonline.sk/ekonomika/c1-26164530-stat-ma-dat-25-tisic-aj-pri-narodeni-2-a-3-dietata
chudaska
05.08.08,11:41
Presne toto som hladala,uz len teraz cakat,ci to schvalia!
MIRKA111
05.08.08,12:21
Je to dobrý nápad, kým sa to nerozšíri na x-detí. 1-3 to by bolo super. Veď niekedy sa vravelo jedno pre otecka, jedno pre mamičku a tretie pre štát. No viac už je niečo iné........
bbtina
20.08.08,13:35
Ja som o tom už tiež niekde čítala a neboli to hospo noviny. Mylsím, že toto je najrozumnejší krok aký by mohli naši politici urobiť, pretože získajú v očiach žien veľké plus a enmám pocit, že dôchodcovia by mali byť zvýhodnený amy čo už máme 1 dieťa, tak čo na nás kašlať?? To rovno zoberte ženám právo voľby. Mam tiež dcérku a príspevok, ktroý som dostala bol v porovnaní s týmto dnešným neporovnateľným, tak keď sú takí frajeri, nech to ponímajú tak, že za každé prvé dieťa doplatia výšku do jednorázového príspevku. Veď v dnešnej dobe si každá žena rozmysli, či aj druhe, veď ani tá materská nie je almužna a nie každý rozmýšla nad DNP
stormcatcher
20.08.08,18:13
...dobry biznis nie?
jarka40
12.02.09,15:45
dobry vecer mam problem cakam 4 dieta a bolo mi povedane ze nedostanem prispevok na 4 dieta.ked mam tomu rozumiet tak nemam vobec narok na prispevok pri narodeni.dakujem
volovskav
06.10.09,11:29
Dobrý deň. Hľadám po internete odpoveď na moj problém. 6 rokov pracujem v Čechách ako zamestnanec. Zamestnávateľ za mňa odvádza povinné odvody. Teraz som 4. mesiac tehotná. Chcela som sa spýtať, ktorú krajinu možem požiadať o výplatu porodného, keď spolu s manželom máme trvalý pobyt na Slovensku. A či mám právo žiadať Slovensko o vyrovnávaciu dávku v prípade, že by som o porodné požiadala úrad práce v Čechách. A ešte na aké dávky mám právo zo Slovenska. Ďakujem za odpoveď.
pegasdk
12.09.10,18:44
Ahojte chcelby som Vas poprosit o radu, sme s manzelkou v sytuacii ked nevieme ci mame narok na prispevok pri narodeni prveho dietata ked:

1. ja a manzelka sme na urade prace
2. mame 20 a 23 rokov
3. obaja sme pracovali len na dohode resp ako brigadnici

Aku ciastku mozeme ziskat pri narodeni prveho dietatka a aky je prispevok na dane dieta. Za Vasu odpoved Vam vopred DAKUJEM
Chobot
12.09.10,20:58
Ahojte chcelby som Vas poprosit o radu, sme s manzelkou v sytuacii ked nevieme ci mame narok na prispevok pri narodeni prveho dietata ked:

1. ja a manzelka sme na urade prace
2. mame 20 a 23 rokov
3. obaja sme pracovali len na dohode resp ako brigadnici

Aku ciastku mozeme ziskat pri narodeni prveho dietatka a aky je prispevok na dane dieta. Za Vasu odpoved Vam vopred DAKUJEM

V zmysle zákona 235/1998 máte nárok (aj napriek tvojim 3 bodom) po narodení na príspevok pri narodení vo výške 151,37 EUR a na príplatok k príspevku pri narodení vo výške 678,49 EUR.
Katy a R
12.09.10,21:04
.. a samozrejme aj na rodičovský príspevok a prídavok na dieťa :)

O všetky príspevky treba požiadať na UPSVaR.
sašenka200
07.09.11,05:26
Dobry den chcela by som sa opytat mam uz syna a porodila som dvojičky,dostanem prispevok pri na rodeni dietata iba na jedno dieta?.dakujem
Tweety
07.09.11,05:37
)
Dobry den chcela by som sa opytat mam uz syna a porodila som dvojičky,dostanem prispevok pri na rodeni dietata iba na jedno dieta?.dakujem
ÁNo. Dostaneš viac, ako pri jednom.:)
suzika1979
07.09.11,07:07
pekny den poradaci :)
poradte mi prosim, nevyznam sa v tlacive ziadost o priplatok k prispevku pri narodeni dietata. uz mam potvrdene od gynekologa, /potvrdenie od pediatra na zvlast tlacive/ a riesim dilemu,ci treba aj potvrdenie od zdravotnej poistovne,ze som bola 270dni poistena, alebo netreba. materske poberam,tak mi logicky vychadza,ze som poistena musela byt. a moje dieta sa nenarodilo v cudzine. poradte prosim,zdravotku mam dost daleko,bola by som radsej,keby nebolo treba tam ist. vdaka
KEJKA
07.09.11,07:16
270 dní si poistená nie v ZP, ale v SP, či?
Xanti
07.09.11,07:23
Dobry den chcela by som sa opytat mam uz syna a porodila som dvojičky,dostanem prispevok pri na rodeni dietata iba na jedno dieta?.dakujem


ÁNo.
Twety mýliš sa.
Príspevok pri narodení dieťaťa od 1.1.2011
Ak sa súčasne narodili dve deti alebo viac detí, nárok na príspevok na každé dieťa (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1138&pr=0.1&w_id=2536&tstamp=1315383564&pid=892&cd=7a5992343515003c946b204c34ec7723&f=1) sa zvyšuje o polovicu, teda o 75,69 eur. Teda pri narodení dvojičiek, patrí príspevok vo výške 227,06 eur (151,37 + 75,69 eur)

http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodina-dieta/prispevok-pri-narodeni/

a ak má len jedného syna tak na deti jej patrí aj príplatok k príspevku

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa 678,49 eur

Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca.
Tento príspevok sa poskytuje pri narodení prvého (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1150&pr=0.1&w_id=524&tstamp=1315383637&pid=892&cd=afbdc4e973d7c0b11f6ace455612b7ee&f=1), druhého a tretieho dieťaťa. Pri narodení ďalších detí sa neposkytuje.

http://www.finance.sk/dochodok/informacie/rodina-dieta/priplatok-pri-narodeni-dietata/

Takže dokopy môže dostať 227,06 + 678,49 + 678,49 = 1584,04 €
suzika1979
07.09.11,11:44
270 dní si poistená nie v ZP, ale v SP, či?

ja sa v tom nevyznam...ale teraz som to lepsie prezrela,je tam napisane,ze je treba mat potvrdenie zp o tom,ze som bola pred porodom 12mesiacov zdravotne poistena v sr
myslim,ze sa toto tyka deti narodenych v cudzine a ze ja ako slovensky obcan s dietatom narodenym na slovensku taketo potvrdenie zp nemusim mat. ci ???
suzika1979
08.09.11,09:03
no,ja to teda risknem podat na upsvar bez toho potvrdenia zo zp...som zvedava,ci mi to ta "mila" uradnicka vezme alebo ma zase posle kade lahsie. boze,ja mam pocit,akoby nam mamickam zavideli,ze nam stat nieco aj da. platim kadejake odvody a dane od kedy som skolu skoncila a ked mam ja raz cosi dostat,tak mi hadzu polena pod nohy :(