kastanka
10.01.08,20:20
Prajem pekný večer..,chcem poprosiť o vysvetlenia tohto znenia-či je potrebné (po novom)označovať účtovný doklad číslom + do zátvorky aj slovným vyjadrením?
ĎAKUJEM ZA RADU
Viz. § 101/a

Účtovný doklad



(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
betka
10.01.08,19:27
Slovné označenie predstavuje názov účtovného dokladu a číselné, že doklad musí obsahovať číslo, kt. označím doklad po príchode o UJ (IS je potrebná)
mysimis
10.01.08,19:28
Pod pojmom slovné označenie rozumiem označenie dokladu napr. PPD, VPD, faktúra, dodací list a pod. Pod číselným označením rozumiem číslo konkrétneho dokladu pod ktorým je zaúčtovaný.
kastanka
10.01.08,21:50
Ďakujem veľmi pekne za odvede..Viedla som totiž dilemu..,na kurze ,určenom začiatku podnikania nám lektor zdôraznil,že po poslednej novelizácii je potrebné doklad označiť číslicou+ v zátvorke slovom.(vraj preto,lebo z 1 ide ľahko urobiť napr. 11 atď).:( Overovala som si túto informáciu,ale nikto známy,fungujúci v účtovníctve o ničom nevedel..:D

:) Ešte raz ďakujem ..:)
MajkaLa
11.01.08,18:03
Lektormi v kurzoch o účtovníctve pre začínajúcich podnikateľov by mali viesť účtovníci s praxou a nie hocikto - kto dostane dotáciu na školiacu agentúru. Dajme šancu odborníkom!!!:cool:
Lydka R
11.01.08,18:11
Lektormi v kurzoch o účtovníctve pre začínajúcich podnikateľov by mali viesť účtovníci s praxou a nie hocikto - kto dostane dotáciu na školiacu agentúru. Dajme šancu odborníkom!!!:cool:


Presne tak, na takýchto kurzoch sa "žiaci" veľmi veľa pýtajú, samozrejme veci z praxe. A to preto, lebo si to nevedia prakticky predstaviť alebo nechápu sucho napísaný zákon.
A pokiaľ by som nemala za sebou odúčtované roky, asi by som im odpovedala tak ako ten spomínaný lektor.
kastanka
11.01.08,19:06
Presne o tomto bol celý kurz.Skonštatovali sme viacerí,že pán "lektor" nám "predčítal" zákony jeden za druhým(ktoré si zrejme naštudoval vždy deň predtým), s tým,že pokiaľ prišla otázka,čo to v "praxi" znamená,bol v pomykove..Žiaľ,aj o tom sú kurzy cez ÚP(aspoň skúsenosť našej skupiny). :(
evina
11.01.08,19:09
Ďakujem veľmi pekne za odvede..Viedla som totiž dilemu..,na kurze ,určenom začiatku podnikania nám lektor zdôraznil,že po poslednej novelizácii je potrebné doklad označiť číslicou+ v zátvorke slovom.(vraj preto,lebo z 1 ide ľahko urobiť napr. 11 atď).:( Overovala som si túto informáciu,ale nikto známy,fungujúci v účtovníctve o ničom nevedel..:D

:) Ešte raz ďakujem ..:)


najprv musím urobiť nasledovné /týka sa vyjadrenia lektora:eek::eek::eek:

V starom znení bolo uvedené "označenie účtovného prípadu" - teoreticky sme si mohli označenie vymyslieť aj bez čísla... :rolleyes:
Na nete som našla , že táto novela bola prijatá na základe podnetu DRSR ....
Som toho názoru, keby to malo byť tak ako tvrdil lektor znenie by bolo:
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu -novelizované znenie
a/ číselné označenie /vyjadrené aj slovom/ účtovného dokladu - alebo tak nejak podľa lektora

P.s. a slovo sa nedá ľahko prepísať :D, keď už niekto chce podvádzať....

Daňové riaditeľstvo
Odporúčame nové znenie § 10 ods. l písm. a):„ slovné a číselné označenie účtovného dokladu “.Ak účtovná jednotka nemá číselne chronologicky označené účtovné doklady nevie preukázať hlavne úplnosť účtovných záznamov.
O
A
Zapracované v texte
evina
11.01.08,19:19
Nedá mi ešte doplniť, že aj tak to už sto rokov tak robíme ako novelizovali - slovom aj číslom ...:D
Lydka R
11.01.08,19:21
Nedá mi ešte doplniť, že aj tak to už sto rokov tak robíme ako novelizovali - slovom aj číslom ...:D

Presne tak, veď každý doklad má nejaký názov - a nielen od poslednej novely
Zita5
11.01.08,21:29
Vidím ,že je to doriešené , ale pre zadávateľku vkladám ešte nasledovné aj s príslušným usmernením zo stránky wwww.drsr.sk :



11. V § 10 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,“.
Účinnosť od 1.1.2008

♦ Pôvodný text § 10 ods. 1 písm. a) uvádzal, že účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí okrem iného obsahovať aj „označenie účtovného dokladu“. Novela tohto ustanovenia spresňuje, že pod označením účtovného dokladu sa rozumie jeho slovné aj číselné označenie. Napríklad: „výdajka materiálu zo skladu č. 123“. Slovné a číselné označenie účtovného dokladu špecifikuje uskutočnený účtovný prípad t.j. výdaj materiálu zo skladu.
KvetkaK
13.01.08,14:24
Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.
Stefan2005
13.01.08,15:01
Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.

Označenie DF01/2008 je vlastne kombinácia skratky číselníka (v tomto prípade došlých faktúr) a jeho poradového čísla.
Osobne sa domnievam (aj na základe nižšie citovaného usmernenia DR), že sa bude vyžadovať výslovne aj uviesť "došlá faktúra". V mne známych programoch však som zatiaľ také zmeny nepostrehol...
lepka
28.01.08,09:45
Označenie DF01/2008 je vlastne kombinácia skratky číselníka (v tomto prípade došlých faktúr) a jeho poradového čísla.
Osobne sa domnievam (aj na základe nižšie citovaného usmernenia DR), že sa bude vyžadovať výslovne aj uviesť "došlá faktúra". V mne známych programoch však som zatiaľ také zmeny nepostrehol...
A čo takto priložiť zoznam použitých skratiek?V prípade že si to takto zahrniem do internej smernice tak by to malo byť O.K.,Potom by to bolo slovné označenie, len skratkou a v zozname použitých skratiek by to bolo uvedené celé.Myslím si že pri takých 500 Ks DF a 900 ks VF je neúnosné označovať ich celým slovným spojením a predkontáciou a pod.
BOBY
30.01.08,18:24
ja mám ročne okolo 2500 vystavených a cca 3000 prijatých faktúr. To by som sa zblázila písať to tam Tiež som sa rozhodla riešiť to skratkami a do internej smernice dám zoznam skratiek a basta. program to ešte nerieši a ja už mám vystavených v januári okolo 300 fa a došlých tiež, hádam to nebudem teraz prepisovať...
evina
30.01.08,18:48
Chcem sa len uistiť, či napríklad u došlej faktúry stači označenie DF01/2008, alebo to musí byť slovom "došlá faktúra a č..." ?
Ďakujem.

V tomto prípade je slovným pomenovaním slovo "faktúra"priamo na doklade, teda na faktúre.
evina
30.01.08,18:50
ja mám ročne okolo 2500 vystavených a cca 3000 prijatých faktúr. To by som sa zblázila písať to tam Tiež som sa rozhodla riešiť to skratkami a do internej smernice dám zoznam skratiek a basta. program to ešte nerieši a ja už mám vystavených v januári okolo 300 fa a došlých tiež, hádam to nebudem teraz prepisovať...

Na vystavenej faktúre máš predsa pomenovanie "faktúra" teda to máš vyriešené...

P.s. zoznam používaných skratiek musel byť uvedený vždy ...
lipe
30.01.08,19:00
Veď aj na pokladničnom príjmovom,výdavkovom doklade je to napísané,že je to príjmový alebo výdavkový tak nechápem načo to treba ešte raz označovať slovom
evina
30.01.08,19:12
Veď aj na pokladničnom príjmovom,výdavkovom doklade je to napísané,že je to príjmový alebo výdavkový tak nechápem načo to treba ešte raz označovať slovom

Veď netreba - to je účtovný doklad
Rozalka
30.01.08,19:27
Veď netreba - to je účtovný doklad
Skôr si myslím, že sa to týka interných dokladov, aby tam bolo uvedené, o čom to je, napr. Interný doklad č. 89, zúčtovanie stravných lístkov

Ostatné doklady majú všetky svoje meno, napr. VÝPIS Z ÚČTU, Zúčtovacia a výplatná listina, spomínané faktúry, pokladničné doklady...

Čo si o tom myslíte?
evina
30.01.08,19:35
Osobne si myslím, že sa to týka všetkých účtovných dokladov:
faktúra, príjmový pokladničný doklad, výdavkový pokladničný doklad, výpletná listina, výdajka, príjemka, dodací list ....t.j. účtovných dokladov, ktoré dávno používame a na väčšine nich aj slovné pomenovanie už dávno je...
evina
30.01.08,19:37
Skôr si myslím, že sa to týka interných dokladov, aby tam bolo uvedené, o čom to je, napr. Interný doklad č. 89, zúčtovanie stravných lístkov

Ostatné doklady majú všetky svoje meno, napr. VÝPIS Z ÚČTU, Zúčtovacia a výplatná listina, spomínané faktúry, pokladničné doklady...

Čo si o tom myslíte?

Presne to som mala na mysli mojou odpoveďou-výdavkový doklad je už pomenovaný, tak ho netreba ešte inak pomenovávať, dtto faktúra...
evina
30.01.08,19:43
Tak ma napadlo, interný doklad je účtovný doklad a "zúčtovanie stravných lístkov" je obsah účtovného prípadu...nie?
Paula
30.01.08,19:56
Tak ma napadlo, interný doklad je účtovný doklad a "zúčtovanie stravných lístkov" je obsah účtovného prípadu...nie?


Mne pripadá, že vyrobiť vysvetlivky nám dali zákonodarcovia na domácu úlohu :). Až to potom celé pochopia aj oni, pricapia vysvetlivky pod čiaru k §§-om.

P.S.: ale čo autorské práva na vysvetlivky ?;)
Stefan2005
30.01.08,20:02
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Ako sledujem túto diskusiu, v zmysle vyššie uvedenej citácie ma napadá:
je faktúra účtovný doklad, alebo je podklad na vystavenie účtovného dokladu. Zoberme si došlú faktúru. Ona je tá skutočnosť, ktorá určuje obsah účtovného prípadu. Došlú faktúru vystavuje dodávateľ, účtovný doklad vystavuje účtovná jednotka, ktorá o nej účtuje.
Niekto to rieši tak, že na došlú faktúru ručne, pečiatkou dohodí ostatné údaje, ktoré vyžaduje účtovný doklad.
Ja to riešim osobitným účtovným dokladom (tzv. košielkou), ktorá sa pripne k podkladom. A tento účtovný doklad potom musí mať slovné aj číselné označenie. Sú softy, ktoré toto umožňovali takto označovať účtovné doklady i pred novelizáciou....
evina
30.01.08,20:10
Ako sledujem túto diskusiu, v zmysle vyššie uvedenej citácie ma napadá:
je faktúra účtovný doklad, alebo je podklad na vystavenie účtovného dokladu. Zoberme si došlú faktúru. Ona je tá skutočnosť, ktorá určuje obsah účtovného prípadu. Došlú faktúru vystavuje dodávateľ, účtovný doklad vystavuje účtovná jednotka, ktorá o nej účtuje.
Niekto to rieši tak, že na došlú faktúru ručne, pečiatkou dohodí ostatné údaje, ktoré vyžaduje účtovný doklad.
Ja to riešim osobitným účtovným dokladom (tzv. košielkou), ktorá sa pripne k podkladom. A tento účtovný doklad potom musí mať slovné aj číselné označenie. Sú softy, ktoré toto umožňovali takto označovať účtovné doklady i pred novelizáciou....

Faktúra je účtovným dokladom. Ak dáme na ňu pečiatku, tak na nej je :
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
- podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
- označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Ak pripneš košielku, likvidačný list a pod. máš ho pomenovaný a ten tvorí spolu s faktúrou účtovný doklad, ale podľa mojej mienky aj na košielke, resp. likvidačnom liste riešime predovšetkým to, čo na pečiatke ...Aj mne tlačí soft už dávno rovno s pomenovaním likvidačný list k dodávateľskej faktúre č...... a vpravo má interné číslo dokladu, a tam je moje číslovanie...
Aj pokladničné bloky sú účtovnými dokladmi a dopĺňame ich o dané skutočnosti-účty, podpisy....
Rozalka
30.01.08,20:11
Tak ma napadlo, interný doklad je účtovný doklad a "zúčtovanie stravných lístkov" je obsah účtovného prípadu...nie?
Je to tak, Evka, neviem to teraz narýchlo nájsť, ale takéto vysvetlenie som čítala, tak som sa s tým názorom podelila, toť vše. :)
andrej_rv
30.01.08,20:27
Ja mám z toho novelizovaného znenia § 10
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu také zmiešané pocity, čo tým chcel "zákonodarca" povedať...:confused:
Výklad z DRSR Novela tohto ustanovenia spresňuje, že pod označením účtovného dokladu sa rozumie jeho slovné aj číselné označenie. Napríklad: „výdajka materiálu zo skladu č. 123“. Slovné a číselné označenie účtovného dokladu špecifikuje uskutočnený účtovný prípad t.j. výdaj materiálu zo skladu je podľa mňa len úplne nezáväzný názor a ani sa mi nezdá byť celkom v poriadku.
Pozerám ten § zhora, zdola, ale ja v ňom nikde nevidím ani náznak toho, že slovné označenie dokladu by malo špecifikovať účtovný prípad. Načo máme potom písm. b) obsah účtovného prípadu...? A ak tým novým znením chceli dosiahnuť chronologické číslovanie dokladov, ani to mi zo znenia "číselné označenie účtovného dokladu" vôbec nevyplýva. Nie je tam "poradové číslo" ani nič podobné, len číselné označenie. V podstate akákoľvek kombinácia čísel, ktorá umožní bezpečnú identifikáciu dokladu vo vzťahu k denníku, účtovným knihám a pod.
Ja už roky používam pečiatku s textom:
Účtovný doklad ....... Rok ..... číslo: .....
Práve preto, aby bolo zrejmé, že príslušná faktúra, zmluva, výdajka, interné zúčtovanie a pod. je zároveň aj účtovným dokladom. A myslím si, že požiadavku "slovné a číselné označenie účtovného dokladu" spĺňa aj doklad označený takýmto spôsobom.
evina
30.01.08,20:27
mimotemy Teraz sa tu smejem sama so sebou /alebo plačem?/, že keď budú takto ďalej novelizovať zákon o účtovníctve a dávať tam veci, ktoré už aj tak dávno robíme, tak čo nevidieť sa tu budeme baviť, čo znamená pojem "účtovníctvo"
emik
30.01.08,20:44
hm asi trochu divna otazka, ale musim sa spytat :)

to slovne oznacenie napr. skratka pre odberatelsku fa: OFXXXXX to ma byt normalne uvedene na tej fakture pre odberatela? Totizto pozeram faktury od nasich dodavatelov a ani jeden z nich to nepouziva. Tak neviem, ci je povinnost slovne oznacovat len pre interne potreby na tej peciatke/kosielke?:confused:
evina
31.01.08,06:20
hm asi trochu divna otazka, ale musim sa spytat :)

to slovne oznacenie napr. skratka pre odberatelsku fa: OFXXXXX to ma byt normalne uvedene na tej fakture pre odberatela? Totizto pozeram faktury od nasich dodavatelov a ani jeden z nich to nepouziva. Tak neviem, ci je povinnost slovne oznacovat len pre interne potreby na tej peciatke/kosielke?:confused:

Na faktúre máš označenie slovné "faktúra" a to je o.k.

Mimochodom pre Teba je to odberateľská faktúra a pre neho je to dodávateľská faktúra, tak keby aj chcel nemôže to tam napísať :).
Nehovorme o interných potrebách-externých potrebách.
Ak máš na faktúre slovo "faktúra/ dáš na pečiatku všetky ostatné náležitosti, tak to spolu tvorí účtovný doklad...
emik
31.01.08,07:21
Na faktúre máš označenie slovné "faktúra" a to je o.k.

Mimochodom pre Teba je to odberateľská faktúra a pre neho je to dodávateľská faktúra, tak keby aj chcel nemôže to tam napísať :).
Nehovorme o interných potrebách-externých potrebách.
Ak máš na faktúre slovo "faktúra/ dáš na pečiatku všetky ostatné náležitosti, tak to spolu tvorí účtovný doklad...

vdaka za vysvetlenie, trochu mam zmatok, lebo prakticke skusenosti chybaju, a predstavit si to prakticky je niekedy problem, takze ako pises, teda len to oznacenie dokladu "Faktura + cislo".

Ale tato tema ma zmiatla alebo som zle precitala a tak som dala OF skraktu na prvu fa, v tomto roku. :(

este mi prosim potvrdte :)
faktura c. 0801 (vystavena faktura)
na peciatke bude OF0801 ?

Dakujem
8alle
31.01.08,20:08
Prosím poraďte, hoci je to tak trochu mimotémy: účastníkom účtovného prípadu je vždy aj správca dane, ak je na doklade DPH?
Ďakujem.
Paula
31.01.08,20:13
Prosím poraďte, hoci je to tak trochu mimotémy: účastníkom účtovného prípadu je vždy aj správca dane, ak je na doklade DPH?
Ďakujem.



Smiem sa spýtať, odkiaľ pochádza tento hrubo vyznačený text
evina
31.01.08,20:16
Prosím poraďte, hoci je to tak trochu mimotémy: účastníkom účtovného prípadu je vždy aj správca dane, ak je na doklade DPH?
Ďakujem.
Nie nie je. Účastníkmi účtovného prípadu sú dodávateľ-odberateľ, príjemca-platiaci , zamestnanci atď.

Správca dane je ten, ktorý to nám účastníkom daňového konania potom všetko spočíta :)
8alle
31.01.08,20:53
Smiem sa spýtať, odkiaľ pochádza tento hrubo vyznačený text

Nechcem klamať, lebo si neviem spomenúť, ale v nejakom časopise alebo brožúre typu Poradca, Daňový poradca, Dane a účtovníctvo - neviem celkom presne.


Nie nie je. Účastníkmi účtovného prípadu sú dodávateľ-odberateľ, príjemca-platiaci , zamestnanci atď.

Správca dane je ten, ktorý to nám účastníkom daňového konania potom všetko spočíta :)

To ste ma teda dievčatá veľmi potešili :)
betka
29.09.08,17:22
Táto téma sa pekne vyjasnila, obsahuje kvalitné príspevky poraďákov.



Vidím ,že je to doriešené , ale pre zadávateľku vkladám ešte nasledovné aj s príslušným usmernením zo stránky wwww.drsr.sk :



11. V § 10 ods. 1 písmeno a) znie:
„a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,“.
Účinnosť od 1.1.2008

♦ Pôvodný text § 10 ods. 1 písm. a) uvádzal, že účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí okrem iného obsahovať aj „označenie účtovného dokladu“. Novela tohto ustanovenia spresňuje, že pod označením účtovného dokladu sa rozumie jeho slovné aj číselné označenie. Napríklad: „výdajka materiálu zo skladu č. 123“. Slovné a číselné označenie účtovného dokladu špecifikuje uskutočnený účtovný prípad t.j. výdaj materiálu zo skladu.

Mala by som jednu poznámočku k predmetnému par. 10/1/a-slovné a číselné označenie:
- tento par. nemá odkaz, a preto sa vrhnime na slovečinu.

Čo znamená písmeno:
Písmeno je základný grafický znak pre hláskové písmo. Súbor všetkých využívaných písmen tvorí abecedu.

Čo znamená slovo:
Slovo je samostatná najmenšia jaz. jednotka s vecným a gramatickým významom. Slovo je vymedzené významovo (pomenovávacia jednotka), tvaroslovne (slovný druh), zvukovo (má vlastný prízvuk), graficky (oddelené písmenami)

Slovné druhy:
Z hľadiska významu ich delíme na plnovýznamové ( príd.mená, slovesá, pod.mená.....) a neplnovýznamové (predložky, častice, spojky)

Tvorenie slov:
Slovotvorba- náuka o stavbe a spôsoboch vzniku nových slov. Základné slovotvorné postupy sú odvodzovanie (prípony, koncovky) a skladanie (spájanie viacerých základov do jedného celku)
Ďalšími spôsobmi tvorby slov sú aj prechod k inému slovnému druhu, skracovanie - skratky a skratkové slová

Záver:
Ak ja "označím" účtovný doklad F00001, tak som porušila ZU par. 10 (použila som len písmeno, a ak z účtovného dokladu nevyčítam nikde, že ide o faktúru).

Ak "označím" (nevyplýva mi z dokladu, že je označená ako faktúra, ako sa už spomínalo v príspevkoch vyššie), DF08001, VF08001...PPD, par. 10 som neporušila. Použila som skratku, kt. predstavuje slovo a spôsob tvorby slov.

Ak by som nemala PPD a VPF predltačené (príjmový, výdavkový, čo býva vždy) a označila by som príjem do pokladne len P/0001 (označenie účtovného dokladu) -porušila som par. 10 ZU. Ak si označím účtovný doklad PPD/0001, už som použila skratku, kt. predstavuje tvorbu slova.:)

Takže, ak nevyplýva z FA na doklade, a nie je označená FAKTURA, môžem použiť DF, VF,..... ide o slovné označenie.;), a zákon som podľa môjho názoru neporušila.

(a zopakovala som si trošku slovenčinu, čo mi nezaškodilo:D:D)