MartinkoK
11.01.08,07:30
Ahojte,
prosím Vás jedna účtovníčka mi povedala, že živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, nie je plátca DPH môže vystaviť jednu faktúru, v ktorej vyfakturuje práce, ktoré vykonal pre určitú firmu za celý rok /január - december/.
Podľa mňa to nie je správne
balunka
11.01.08,06:39
Ahojte,
prosím Vás jedna účtovníčka mi povedala, že živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, nie je plátca DPH môže vystaviť jednu faktúru, v ktorej vyfakturuje práce, ktoré vykonal pre určitú firmu za celý rok /január - december/.
Podľa mňa to nie je správne
Podľa mňa nie je dobré mať jednu faktúru za celý rok,DÚ by mohol mať pripomienky z čoho celý rok žil
ekopo
11.01.08,06:40
Predpokladám, že nešlo o závislú činnosť. Nie je známy zmluvný vzťah a podmienky fakturácie, preto je ťažko sa vyjadriť.
MartinkoK
11.01.08,06:48
Predpokladám, že nešlo o závislú činnosť. Nie je známy zmluvný vzťah a podmienky fakturácie, preto je ťažko sa vyjadriť.

Nie je žiadny zmluvný vzťah a teda ani podmienky fakturácie. Ide o kovoobrábačské práce.
Zita5
11.01.08,06:54
Ako bol v skutočnosti platený ? To by dostal zaplatené 1x za rok ?Je problém fakturáciu robiť priebežne ?
ekopo
11.01.08,06:54
na koho strojoch vykonával práce
ekopo
11.01.08,06:55
Ako bol v skutočnosti platený ? To by dostal zaplatené 1x za rok ?Je problém fakturáciu robiť priebežne ?
....alebo urobiť.....
MartinkoK
11.01.08,07:11
Pracoval na strojoch firmy, on by mohol vyfakturovať aj každý mesiac osobitne ale firme sa to do účtovníctva nevopcha, nemá žiadne voľné miesta v došlých faktúrach.
Preto sa mi tento spôsob moc nepáči a neviem ako majiteľovi vysvetliť, že to je nie dobrý spôsob. On stále tvrdí, že keď daný živnostník bude mať faktúru v účtovníctve s priznaným príjmom a aj firma ju bude mať riadne v účtovníctve žiaden problém predsa z toho byť nemôže.
Zita5
11.01.08,07:16
Pracoval na strojoch firmy, on by mohol vyfakturovať aj každý mesiac osobitne ale firme sa to do účtovníctva nevopcha, nemá žiadne voľné miesta v došlých faktúrach.
Preto sa mi tento spôsob moc nepáči a neviem ako majiteľovi vysvetliť, že to je nie dobrý spôsob. On stále tvrdí, že keď daný živnostník bude mať faktúru v účtovníctve s priznaným príjmom a aj firma ju bude mať riadne v účtovníctve žiaden problém predsa z toho byť nemôže.

Problém sa nedá vylúčiť . Stroje firmy sa nachádzajú predpokladám v priestoroch danej firmy ....atď atď ......vidím v tom závislú činnosť .Ako mu potom firma vyplácala finančné prostriedky za odvedenú prácu ?
Zita5
11.01.08,07:43
Neodpovedáte mi na otázku , ale ja len toľko .

SZČO informujte o tom , že za prípadné nezrovnalosti pri DK mu nezodpovedáte , poprípade spíšte niejaký záznam , že bol o tom informovaný .Ako som písala vyššie problém nevylučujem .Preštudujte si Zákonník práce -Prvá časť § 1 odst.2 a prípadne aj odst.3 . Vzhľadom k tomu že situáciu okolo živnostníka poznáte , teda spoň predpokladám , na tieto §§ ho upozornite .

Ak pracuje tak ako pracuje , doporučujem mať spísanú zmluvu o spolupráci podľa ustanovení Obchodného zákonníka . FA mu vystavte jednu za prácu , ktorú odviedol - aby to bolo totžné so zmluvou . Ja väčšinou ak sa neviem dohodnúť to potom riešim týmto spôsobom , nakoľko by sa človek musel s týmito malými živnostníkmi zblázniť .
Možno príde aj doba , že aj majiteľ si uvedomí , že to nebolo vhodné, ale ak na tom trvajú.....tak ...
MartinkoK
11.01.08,07:48
Problém sa nedá vylúčiť . Stroje firmy sa nachádzajú predpokladám v priestoroch danej firmy ....atď atď ......vidím v tom závislú činnosť .Ako mu potom firma vyplácala finančné prostriedky za odvedenú prácu ?

Áno stroje sa nachádzajú v priestoroch firmy, firmu mu vyplatila po predložení faktúry na konci roku 2007.
Zita5
11.01.08,07:54
Áno stroje sa nachádzajú v priestoroch firmy, firmu mu vyplatila po predložení faktúry na konci roku 2007.

Ak mu vyplatila firma práce za celý rok 2007 na základe jednej FA , tak Vám ani nič iné nezostáva, len rešpektovať ich dohodu .
MartinkoK
11.01.08,08:13
Ďakujem
Donútim ich aspoň urobiť dodatočne nejakú zmluvu
evina
11.01.08,08:38
osobne nevidím problém jednej faktúry práce za celý rok - SZČO príjem riadne zdaní a mne osobne to nenaráža na žiadny problém, ak to vyhovuje obom partnerom.

Problém vidím v tom, čo napísala Zitka - práca na ich strojoch - závislá činnosť.
MartinkoK
11.01.08,09:05
Ak mu vyplatila firma práce za celý rok 2007 na základe jednej FA , tak Vám ani nič iné nezostáva, len rešpektovať ich dohodu .

Podľa mňa nikomu inému nič nefakturoval.