eva16
11.01.08,07:32
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem
ekopo
11.01.08,06:34
typický príklad "hurá systém" skús zadať do vyhľadávania postupne kľúčové slová a nájsť odpovede, pretože otázok bude viac.
Pretože nie je zrejmé či boli vystavené FA, na základe ktorých by prebiehali úhrady........to len ako príklad
Lydka R
11.01.08,13:19
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem

Na základe čoho (akého dokladu) si to účtoval do réžie? Na základe výpisu z BÚ?
lenkak
11.01.08,16:51
čistý zisk v JU?
rozdiel medzi príjmami a výdavkami,
ktoré súvisia s dosiahnutím zisku firmy.
Zita5
11.01.08,16:55
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem

Podnikali spolu na základe zmluvy o združení ? Mne to tak pripadá , keď sa chcú deliť .Na základe čoho sa chcú deliť ?
Johanka
11.01.08,16:56
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem
Podčiarknuté je dobrá otázka, len mala byť položená predtým ako tento spôsob "spolupodnikania" začali vykonávať.
Teraz treba hľadať odpoveď na otázku ako z toho chaosu urobiť poriadok ;).
Johanka
11.01.08,16:57
Podnikali spolu na základe zmluvy o združení ? Mne to tak pripadá , keď sa chcú deliť .Na základe čoho sa chcú deliť ?
Per huba :).
betka
11.01.08,18:09
Per huba :).

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D, a čo neperieš?
dadasv
11.01.08,21:53
Podnikali spolu na základe zmluvy o združení ? Mne to tak pripadá , keď sa chcú deliť .Na základe čoho sa chcú deliť ?

Keby podnikali na základe zmluvy o združení, nemôže si dávať výplatu člena združenia ako prevádzkovú réžiu do nákladov!
Ak mu posielal peniaze na účet, malo to byť na základe dodávateľských faktúr za služby. Ak neboli, treba ich dodatočne dorobiť. Potom si ale tento príjem musí kamarát zaúčtovať vo svojom účtovníctve. Ak nemá nič iné, výdavky si môže dať paušálom 40%. :rolleyes:
chanell
11.01.08,21:59
Peniaze, ktoré si sám vyplatím ako osobnú spotrebu, nemôžu byť daňovým výdavkom.
A na základe čoho uhrádzal tie peniaze druhému spoločníkovi? Len tak, že chcel.... ? :eek::eek:
dadasv
11.01.08,22:01
Dobrý deň, chcem sa s Vami poradiť. Manžel má kocesiu a podnikal aj s kamarátom, ktorý chodil k nemu pracovať (živnosť voľná). Kým začínali, tak si nič nevyplácali. Neskôr sme začali tomu kamarátovi posielať na účet nejaké peniaze, ktoré si môj manžel dával do réžie. Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Peniaze ktoré vyberal môj manžel, mu však išli do osobnej spotreby, t.z. nedaňový výdavok. Teraz sa chcú nejak rozdeliť. Ako by sme mali postupovať. Čo je vlastne v JÚ čistý zisk? Prosím poraďte....
Dakujem



No to je iná otázka. Delila som už združenie, ktoré malo vypracovanú podrobnú zmluvu a aj to bola riadna fuška. Určiť kto čo dal, kto čo spravil, koľko komu teda patrí, nezávidím ti to. Väčšinou sa pri tomto aj dobrí kamaráti rozhádajú.
A čo si vlastne chcú rozdeliť? Spoločne niečo kúpili do majetku? Alebo len zisk? :confused: Zisk je zdaniteľné príjmy - zdaniteľné náklady, ale vy máte v nákladoch vlastne aj mzdu toho kamaráta. :confused: Možno by som zohľadnila, že podľa všetkého sa manžel staral aj o všetko okolo podnikania (sprac.účtovníctva/ a kamarát len bral "výplatu". No bude to asi ťažké.
Liptáčik
11.01.08,22:09
Mám pocit, že s účtovníctvom veľa spoločného nemáš. Skús si nájsť účtovníčku vo svojom okolí a preberte to celé "od podlahy". Je to lepšie, ako v tom neurobiť ďalší chaos.
Zita5
12.01.08,06:02
Keby podnikali na základe zmluvy o združení, nemôže si dávať výplatu člena združenia ako prevádzkovú réžiu do nákladov!
Ak mu posielal peniaze na účet, malo to byť na základe dodávateľských faktúr za služby. Ak neboli, treba ich dodatočne dorobiť. Potom si ale tento príjem musí kamarát zaúčtovať vo svojom účtovníctve. Ak nemá nič iné, výdavky si môže dať paušálom 40%. :rolleyes:

Mne osobne združenie je jasné .:);)Moja reakcia bola na zadanú otázku taká , ako som reagovala , lebo zo zadania nevieme o čo konkrétne sa jedná .Tak si musíme počkať na doplňujúce od zadávateľky .:)Inak to je všetko len v odhadoch .
ayya
12.01.08,09:31
v prvom rade sa musia dohodnut podla coho sa budu delit, ci pojdu percentualne, alebo podla poctu odpracovanych hodin, alebo inym sposobom ...

myslim, ze ak pracu toho priatela vnimame ako poddodavky, tak to mate urobene dobre ... pre tvojho manzela budu tie faktury od priatela rezia ... a aj osobnu spotrebu tvojho manzela mate spravne - to uz nie je danovy vydavok, ale jednoducho si vyberal (akoby zalohy) na konecny zisk ... este v manzelovom uctovnictve pripocitajte do nakladov pripadne odpisy a dostanete zaklad dane ...volakedy sa to volalo hruby zisk a az po odpocitani dane to bol cisty zisk ...

u priatela, kedze zrejme nemal ziadne vydavky mozete pouzit (ako ti tu uz napisali) pausalne vydavky v % ... a ked z tych sum (ktore ste mu posielali) odpocita pausalne vydavky ... to bude u neho zase zaklad dane alebo ten "hruby zisk" ...

ci budete pri deleni akceptovat aj pripadne rozne odpocitatelne polozky, to uz je na vas ... myslim to tak, ze pri rovnakom zaklade dane (akoby hrubom zisku) moze vyjst - po odpocitani roznych odpocitatelnych poloziek iny "cisty" zisk ...napr. keby jeho manzelka nemala svoj prijem, mohol by si odpocitatelnu polozku aj na nu dat do svojho danoveho a dan by mal potom nizsiu ... a teda cisty zisk by mal vyssi ...

to je taka "priblizna schema" ... tak si myslela svoju otazku? ... treba si k tomu sadnut a pripadne v exceli urobit tabulku a "modelovat" rozne situacie ...:)
ayya
12.01.08,11:19
... pripadne v exceli urobit tabulku a "modelovat" rozne situacie ...ak by si chcela, ... taky priblizny navod na tu tabulku ti tu mozem napisat, nie je to velmi zlozite ... a ak nemaju ine prijmy, iba tieto zo spolocnej prace, tak to mate za par minut hotove... imho ;)
eva16
13.01.08,17:43
Ahojte, iba teraz som sa dostala sem... Vidím, že ste sa pripojili k tejto téme viacerí. Príspevok od Ayya sa mi celkom pozdáva. Bola by som rada, keby som mala aj tú spomínanú tabuľku. P.S. tí dvaja mali medzi sebou mandátnu zmluvu, a platby pre kamaráta sme realizovali n základe faktúr od neho.
Už nikdy viac nechcem takéto spolky. Aby to bolo rozdelené spravodlivo, budeme ešte počítať aj tie odpracované hodiny... No ved ešte uvidím, k čomu sa vlastne dopracujeme. Zatiaľ Vám všetkým ďakujem, ste superporaďáci....
ayya
13.01.08,17:51
...Bola by som rada, keby som mala aj tú spomínanú tabuľku. P.S. tí dvaja mali medzi sebou mandátnu zmluvu, a platby pre kamaráta sme realizovali n základe faktúr od neho.
... Aby to bolo rozdelené spravodlivo, budeme ešte počítať aj tie odpracované hodiny...
hodim ti sem navod (neskor vecer) na zostavenie takej tabulky, ked si tam zadate udaje, tak potom vysledok mozete mat behom chvilky ... bude to vlastne jednoducha tabulka s dvoma stlpcami, ktore budu prepojene jednym cislom ... nic zlozite ;)
eva16
13.01.08,18:55
Tak to bude fajn. Zatiaľ dík, ešte si idem niečo doúčtovať, aby som to mohla potom dokončiť aj s tou tabuľkou od teba.
ayya
13.01.08,19:33
takze .... ale skusim to vysvetlit tak, ze stlpec a bude vypocet tvojho manzela a stlpec b bude vas partner ...

v prvom stlpci a1 si daj hore celkove prijmy manzela, pod to do a2 sumu celkovych vydavkov ale bez toho, co ste posielali partnerovi, cize vsetky ostatne uznatelne vydavky okrem sum, ktore ste posielali tomu druhemu panovi ... ta suma bude az v tretom riadku cize b3 a to bude zaroven suma ktorou budu tie dva stlpceky prepojene....

lebo: prvy riadok v stlpci partnera zadas poziciu toho vydaja, ...ak by si nerobila ziadne medzery, tak v b1 zadas =a3


do a4 zadas vypocet zakladu dane pre tvojho manzela, co bude sumar a1 az a3 ...do b2 zadas vypocet vydavkov pausalom pre partnera takto: b1/100*40 ... tak sa mu automaticky prepocitaju v absolutnej sume ...a do b4 zase zadas vypocet zakladu dane pre partnera,
co bude b1 minus b2

pod riadkom c. 4 si podla konkretnych podmienok a odpocitatelnych poloziek nechas (smerom dolu) u kazdeho z nich vypocitat dan a potom aj cisty zisk (teda zisk po zdaneni) ...riadte sa tabulkou, ktora je uvedena v danovom priznani na predposlednej strane ...

----------------
ta tabulka bude fungovat tak, ze akonahle zmenis cislo v kolonke a3 tak sa ti automaticky vsetko prepocita a velmi lahko porovnas potom cisty zisk aj u jedneho aj u druheho, co budes mat na konci oboch stlpcov ...

keby ste chceli porovnavat iba zaklad dane ... tak to mas v riadku c. 4 a dalej ist nemusite ....neviem, ako robis s excelom, ale iste najdes niekoho v okoli, co by ti pripadne tu tabulku vedel zostavit... a ja ti drzim palce, ok?
ayya
13.01.08,19:34
vytlac si to pripadne a chod krok po kroku, ono sa to zlozitejsie pisomne vysvetluje, ale nie je to tazke ... :)
ayya
13.01.08,20:23
do a4 zadas vypocet zakladu dane pre tvojho manzela, co bude sumar a1 az a3 ...si to este po sebe citam, pre istotu este upresnim zadanie v a4: tam bude sumar v zmysle a1 minus a2 minus a3

a daj mi, prosim, pripadne ss-kou vediet, ako sa ti podarilo ...ok? :)
Zorenka
15.01.08,10:31
Ak som tomu dobre rozumela, manžel začal podnikať, na jeho meno je založená koncesia.Zrejme sa dohodol s priateľom, že práce budú vykonavať obaja a potom sa podelia o čistý zisk?
Myslím vypočítať HV za rok zo" správne " vedeného PD,
vyjde akési číslo. Potom vypočítať daň na základe daňového priznania. HV-daň by sa mal rovnať čiastke ktorú čistú zarobili :2 = podiel na jedného. Záleží ďalej od toho kto koľko už peňazí vyčerpal.Ale nie je to daňovo čistá záležitosť, pretože len jeden odvádzal odvody za SZČO, len jeden mal zodpovednosť.
eva16
16.01.08,12:03
Ak som tomu dobre rozumela, manžel začal podnikať, na jeho meno je založená koncesia.Zrejme sa dohodol s priateľom, že práce budú vykonavať obaja a potom sa podelia o čistý zisk?
Myslím vypočítať HV za rok zo" správne " vedeného PD,
vyjde akési číslo. Potom vypočítať daň na základe daňového priznania. HV-daň by sa mal rovnať čiastke ktorú čistú zarobili :2 = podiel na jedného. Záleží ďalej od toho kto koľko už peňazí vyčerpal.Ale nie je to daňovo čistá záležitosť, pretože len jeden odvádzal odvody za SZČO, len jeden mal zodpovednosť.
Áno, tak nejak to je a máš pravdu. Manžel mal síce vyššie odvody ale zároveň mal aj vyššiu zodpovednosť. Kamárat sa popri ňom len pekne viezol. P.S. ešte jedna poznámka. V podstate ked vypočítame základ dane, mali by sme si vlastne ešte pripočítať aj tie príjmy, ktoré nám ešte nezaplatili, a potom vypočítať daň. Daň zase bude platiť manžel, takže si to odpočítame a potom nám ostane čistý zisk : 2. Uvažujem správne? A ďakujem veľmi pekne " ayye" za šikovnú tabuľku.
Zorenka
16.01.08,12:43
Ak máš nezaplatené pohľadávky - faktúry tak aj tie by som tam prirátala k zdaň. príjmu a potom vypočítala daň z príjmu. Ale musíš dať pozor, pretože toto riešenie si urobíš len pre seba interne, t.j. nemôže byť totožné s daňovým priznaním pre daň. úrad, keďže vedieš jednoduché účtovníctvo a príjmy neuhradené do 31.12.2007 nemôžeš dať jednoducho do daň.priznania.
Peniaze majú veľkú moc, vedia aj z najlepších priateľov urobiť najväčších nepriateľov .
eva16
16.01.08,12:54
Máš pravdu, veď to sa ešte uvidí aké budú reakcie, ked budem tomu kamarátovi vysvetlovať aké mali príjmy, výdavky a čo je pre nich spoločný zisk..koľko bude daň atď..... Potom dám vedieť, či sa oplatí dávať s niekým dokopy takouto formou. :confused:
sea
16.01.08,15:41
Keď si odpočítam zo zisku náklady a vydelím 12 - timi malo by mi vyjsť či som si vlani zarobila aspoň na minimálnu mzdu. Som platiteľ DPH a takýto výpočet som si urobila po odpočítaní DPH -je to dobre ? A čo ak mi nevyjde ani na minimálnu mzdu ... ?
cloe
16.01.08,15:49
Keď si odpočítam zo zisku náklady a vydelím 12 - timi malo by mi vyjsť či som si vlani zarobila aspoň na minimálnu mzdu. Som platiteľ DPH a takýto výpočet som si urobila po odpočítaní DPH -je to dobre ? A čo ak mi nevyjde ani na minimálnu mzdu ... ?

Nepočítaš dobre. Od príjmov si odčítaš výdavky a dostaneš zisk. Do tých výdavkov zahrň aj platby do fondov - SP, ZP. Zo zisku si odrátaj daň. /Takú, ktorá ti výjde po odrátaní odpočitateľných položiek/. Výsledok vydeľ 12 a to by bol tak zhruba tvoj čistý mesačný príjem.:)