welwetinka
11.01.08,09:16
Ak som vyplatila zamestnancovi pôžičku z pokladne cca 700-tis., musím ho bonzovať na DU??? Ďakujem za odpoveď :)
betka
11.01.08,08:27
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
welwetinka
11.01.08,08:39
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Aj keď to nie je bezúročná pôžička? A prvá splátka pôžičky je 15.10.2008.
evina
11.01.08,09:27
Aj keď to nie je bezúročná pôžička? A prvá splátka pôžičky je 15.10.2008.

Podľa mojej mienky samotná pôžička nie je predmetom oznamovacej povinnosti /nejedná sa o zdaňovaný príjem/.
Johanka
11.01.08,09:32
Účelom bonzovania je nabonzovať príjem, ktorý má byť zdanený daňou z príjmov. Zamestnanec nič "nezarobil", skôr prerobí ....:).
welwetinka
11.01.08,11:24
ďakujem moc!!! :o)
marek32
22.01.08,08:43
Fyzická osoba, ktorá má zmenárenskú činnosť, nám predá EUR. My FO vyplatíme peniaze v SKK, treba to hlásiť ?
Marta V
22.01.08,08:59
Prosím Vás, stále platí nahlasovanie fyzických osôb zo zahraničia, ktorým sme vyplatili nezdanený príjem nad 100 000,- Sk na DÚ Bratislava I. ?
janaGT
22.01.08,08:59
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

platby FO-SZČO, ktorí majú IČO, DIČ sa nenahlasujú???
KvetkaK
22.01.08,09:01
Aj FO ktoré majú IČO, DIČ sa musia nahlasovať.
janaGT
22.01.08,09:09
Aj FO ktoré majú IČO, DIČ sa musia nahlasovať.

Kvetka, ďakujem.
KvetkaK
22.01.08,09:12
Prosím Vás, stále platí nahlasovanie fyzických osôb zo zahraničia, ktorým sme vyplatili nezdanený príjem nad 100 000,- Sk na DÚ Bratislava I. ?

Ja myslím, že sa v tomto nič nezmenilo. Ak sa mýlim, opravte ma. ;)
janaGT
22.01.08,09:12
Aj FO ktoré majú IČO, DIČ sa musia nahlasovať.

ešte sa spýtam, ak som vložila peniaze v hotovosti na ich účet uvedený napr. na faktúre alebo zmluve, to sa zarátava do limitu, alebo nie?
Paula
22.01.08,09:13
marek32
22.01.08,09:16
Fyzická osoba, ktorá má zmenárenskú činnosť, nám predá EUR. My FO vyplatíme peniaze v SKK, treba to hlásiť ?
janaGT
22.01.08,11:38
ešte sa spýtam, ak som vložila peniaze v hotovosti na ich účet uvedený napr. na faktúre alebo zmluve, to sa zarátava do limitu, alebo nie?

posúvam ... neviete nikto?
Tweety
22.01.08,11:39
posúvam ... neviete nikto?
Ide o bezhotovostný prevod, teda neráta.
janaGT
22.01.08,11:42
Ide o bezhotovostný prevod, teda neráta.

myslela som si, len som si nebola úplne istá.
Ďakujem!
marek32
22.01.08,12:37
Fyzická osoba, ktorá má zmenárenskú činnosť, nám predá EUR. My FO vyplatíme peniaze v SKK, treba to hlásiť ?
Nikto neporadí ?
janaGT
23.01.08,13:28
ešte sa spýtam, ak som vložila peniaze v hotovosti na ich účet uvedený napr. na faktúre alebo zmluve, to sa zarátava do limitu, alebo nie?

práve som volala na DÚ, treba nahlasovať aj tieto "vklady na účty "
Rozalka
23.01.08,20:02
ešte sa spýtam, ak som vložila peniaze v hotovosti na ich účet uvedený napr. na faktúre alebo zmluve, to sa zarátava do limitu, alebo nie?
Je to síce nezmyselné, lebo FO dostane tieto peniaze na účet (teda bezhotovostne), ale z našej strany ide o platbu v hotovosti, preto podlieha oznamovacej povinnosti.
betka
23.01.08,21:31
Dievčence a chlapčence:)

Chcela by som Vám dať takú malú radičku.
Všetci skúmame platby, kt. naše spoločnosti uskutočnili voči FO, z kt. nebola zrazená daň z príjov podľa 32/5......

Niektoré softy sú nie až tak perfektne vybavené, že nám vypľujú tieto FO, resp. môžeme mať čo i len malilinký údajček v číselníkoch zadaný nesprávne. Myslíme si, že nemáme takéto FO, a tak oznámenie nepodáme. Niekedy príde DK, máme všetko krásnučko zaúčtované, ale ak sa nič nenájde, .....prosím Vás môžete mi dať oznámenie podľa par. 32......Joj nemám, nemali sme také FO.....
Ale predsa, môžu sa nájsť, a preto.....
Ak nájdeme nejakú osôbku, kt. sme vyplatili sumu nižšiu ako je 100 tis.Sk, skúsme aspoň toto jedno oznámenie podať na DU:
- splnili sme si oznamovaciu povinnosť? Splnili (i keď by sa našla platba vyššia ako 100 tis. a na ňu sme akosi zabudli, ale oznámenie sme podali)
- nejde o bonzovanie, ale dotyčná osoba, i keď je platba nižšia, snáď prizná v DP, to, čo priznať mala..Veď podvádzať sa nemá.

(pozn. mne sa to pri DK už stalo, nenašlo sa nič, a hybáj na toto oznámenie. Našťastie bolo;))
Slavena
24.01.08,17:34
Čo sa týka oznamovacej povinnosti, moji rodičia si dali komplet prerobiť rodinný dom, platili stavebnej firme v hotovosti, najprv polovicu zo zmluvne dojednanej ceny /pričom nedostali ani žiadnu predfaktúru/, potom nasledovali menšie hotovostné úhrady /len na základe VPD a PPD/, až kým sa nesplatila celá zmluvne dojednaná suma /všetko v hotovosti a nad 100.000,- Sk/. Práce sú ukončené a rodičia doteraz nedostali od stavebnej firmy žiadnu faktúru, pričom ich k tomu vyzývali. Pýtam sa teda, môžu nahlásiť aj moji rodičia na príslušný DÚ skutočnosť, že firme zaplatili všetko v hotovosti. Majiteľ firmy si žiadal platby iba v hotovosti a keďže im doteraz nevystavil žiadnu faktúru, majú rodičia chuť splniť si oznamovaciu povinnosť /čo by za normálnych okolností určite neurobili/.
Anja111
24.01.08,17:50
Čo sa týka oznamovacej povinnosti, moji rodičia si dali komplet prerobiť rodinný dom, platili stavebnej firme v hotovosti, najprv polovicu zo zmluvne dojednanej ceny /pričom nedostali ani žiadnu predfaktúru/, potom nasledovali menšie hotovostné úhrady /len na základe VPD a PPD/, až kým sa nesplatila celá zmluvne dojednaná suma /všetko v hotovosti a nad 100.000,- Sk/. Práce sú ukončené a rodičia doteraz nedostali od stavebnej firmy žiadnu faktúru, pričom ich k tomu vyzývali. Pýtam sa teda, môžu nahlásiť aj moji rodičia na príslušný DÚ skutočnosť, že firme zaplatili všetko v hotovosti. Majiteľ firmy si žiadal platby iba v hotovosti a keďže im doteraz nevystavil žiadnu faktúru, majú rodičia chuť splniť si oznamovaciu povinnosť /čo by za normálnych okolností určite neurobili/.
Oznamovaciu povinnosť sú povinné splniť si PO a FO (živostníci)...
Slavena
24.01.08,18:13
Práve tu niekde na porade som čítala polemiku aj na túto tému, že by si to mal splniť každý. Ale toto bol len taký pokus o vyriešenie veci týkajúcej sa rodičov.
Anja111
24.01.08,18:17
Práve tu niekde na porade som čítala polemiku aj na túto tému, že by si to mal splniť každý. Ale toto bol len taký pokus o vyriešenie veci týkajúcej sa rodičov.

Vychádzala som zo znenia zákona:

5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

Ale inak viem o čo Ti išlo... ;)
Slavena
28.01.08,21:36
Potrebujem ešte raz poradiť, FO podniká ako SZČO a je aj spoločníkom a konateľom v s.r.o. Stalo sa to, že v obidvoch firmách obchoduje s tým istým partnerom /odberateľom/, a ten mu prijatú faktúru z s.r.o uhradil na účet SZČO. Tým pádom došla na účet SZČO úhrada, ktorá mala ísť na účet s.r.o. Túto úhradu si dala SZČO do záväzkov /omylom prijatá úhrada/ a vydala ju späť cez pokladňu obch.partnerovi, aby ju vložil na účet s.r.o. Chcem sa opýtať na oznamovaciu povinnosť SZČO /vrátila cez pokladňu omylom prijatú úhradu/. Podľa mňa tento prípad nepodlieha oznamovacej povinnosti - ale - potrebujem ešte aj vyjadrenie viacerých. Ďakujem.
..MARIA
24.01.11,12:05
Prosím Vás, stále platí nahlasovanie fyzických osôb zo zahraničia, ktorým sme vyplatili nezdanený príjem nad 100 000,- Sk na DÚ Bratislava I. ?


Dobrý deň poprosím o radu, čo sa týkan nahlasovania platieb FO do zahraničia.
vyplatili sme FO do Čiech 9000,- €v hotovosti. Prosím Vás mám to nahlásiť nam DU Bratislava I. Nezmenilo sa niečo. Neviem k tomu nič nájsť.
Ďakujem ochotným za poradenie. pôvodna otázka, ktorú citujem bola z roku 2008.
alusa783
04.02.11,12:25
na poslednú otázku by ma zaujímala odpoved vie niekto?
tina.mm
20.06.11,09:12
Spoločník poskytol vlastnej SRO bezúročnú pôžičkuvo výške 10000 EUR. V roku 2010 bola táto pôžička v hotovosti vrátená spoločníkovi. Bolo potrebné oznámiť na DÚ vyplatenie pôžičky do 31.1.2011?
Najka
02.02.12,07:22
Dobrý deň poprosím o radu, čo sa týkan nahlasovania platieb FO do zahraničia.
vyplatili sme FO do Čiech 9000,- €v hotovosti. Prosím Vás mám to nahlásiť nam DU Bratislava I. Nezmenilo sa niečo. Neviem k tomu nič nájsť.
Ďakujem ochotným za poradenie. pôvodna otázka, ktorú citujem bola z roku 2008.

posúvam....