bigdany
11.01.08,09:09
Zdravim Vas,
mozno netrafim do temy ale mame s manzelkou nasledovny problem.
Zaplatili sme zalohu 30% na nabytok do prevadzky a medzitym sa nam podarilo zohnat iny lacnejsi a zalohu by sme chceli spat. Ide o nabytok, ktory sa vyraba na zakazku a vybavujeme ho cez dodavatela, ktory ho potom da vyrobit inde. O zaplateni zalohy mame iba jeden doklad a to PPD. NEexistuje pisomna objednavka a na PPD je iba meno manzelky, nie je tam ani ICO. Je tam iba zmienka o tom ze ide o zalohu za nabytok. Objednavku nas dodavatel do vyroby poslal len vcera takze nabytok sa este urcite nezacal vyrabat.
Dakujem za vecne a promptne rady.
cloe
11.01.08,08:12
A s dodávateľom, ktorému ste dali zálohu sa nedá dohodnúť? Robí vám nejaké problémy?
bigdany
11.01.08,08:23
Ano, dodavatel, ktory pre nas nabytok objednal tvrdi, ze nam zaloha prepadne
Zita5
11.01.08,08:31
Ano, dodavatel, ktory pre nas nabytok objednal tvrdi, ze nam zaloha prepadne

Ja si myslím , že pokiaľ neexistujú medzi Vami zmluvné dojednania , resp. spísanie záväznej objednávky , tak by ste to mohli vybaviť .Malo to byť zo strany zhotoviteľa alebo predajcu nábytku viac ošetrené , čo si myslím , že by mohlo byť Vašou výhodou .Len treba jednať .
bigdany
11.01.08,08:33
Ja si myslím , že pokiaľ neexistujú medzi Vami zmluvné dojednania , resp. spísanie záväznej objednávky , tak by ste to mohli vybaviť .Malo to byť zo strany zhotoviteľa alebo predajcu nábytku viac ošetrené , čo si myslím , že by mohlo byť Vašou výhodou .Len treba jednať .
A co robit v pripade, ze dodavatel nebude ochotny to "vybavit"?
Sudna cesta?
Zita5
11.01.08,08:39
A co robit v pripade, ze dodavatel nebude ochotny to "vybavit"?
Sudna cesta?

No ja mám predstavu takú , že ak si niekto u mňa objedná tovar , tak si dám podpísať aspoň záväznú objednávku a tým mám potvrdené , že sa zaväzuje tovar prevziať a zaplatiť a z toho potom vyplýva aj úhrada zálohy vopred a možno aj prepadnutie určitej časti zálohy .
Neviem v akom časovom rozsahu sa toto celé udialo , ale choďte tam osobne a povedzte ako sa veci majú , že ste natrafili na niečo lacnejšie a uvidíte ako budú k tomu pristupovať . Ja si myslím , že ľudia sa dokážu v tomto dohodnúť , však dá sa zrušiť aj objednávka tovaru , ale ako som písala vyššie , neviem kedy bola záloha platená . To všetko záleží na Vašej dohode . Súd hneď nie ....ale skúsila by som konzultovať cez obchodnú inšpekciu , už len z dovodu , že nie je žiadna písomná objednávka ani iná dohoda , len ústna .No neviem , možno mi to niekto vyvráti , ale ja by som asi takto postupovala .
maverick27
11.01.08,08:43
Ja si myslím , že pokiaľ neexistujú medzi Vami zmluvné dojednania , resp. spísanie záväznej objednávky , tak by ste to mohli vybaviť .Malo to byť zo strany zhotoviteľa alebo predajcu nábytku viac ošetrené , čo si myslím , že by mohlo byť Vašou výhodou .Len treba jednať .
Ja si myslím že aj PPD je záveznou objednávkou o zmluvu na dielo.
Zita5
11.01.08,08:46
Ja si myslím že aj PPD je záveznou objednávkou o zmluvu na dielo.

No mne by predsa len chýbalo mať na papieri , čo som si objednala , aký druh resp. akú zostavu v akej cene a v akej dodacej lehote .......ja si zaplatím zálohu za sedačku napríklad a dodajú mi kuchynskú linku , bolo by to správne ? Bez ohľadu na zálohu .
bigdany
11.01.08,08:58
No ja mám predstavu takú , že ak si niekto u mňa objedná tovar , tak si dám podpísať aspoň záväznú objednávku a tým mám potvrdené , že sa zaväzuje tovar prevziať a zaplatiť a z toho potom vyplýva aj úhrada zálohy vopred a možno aj prepadnutie určitej časti zálohy .
Neviem v akom časovom rozsahu sa toto celé udialo , ale choďte tam osobne a povedzte ako sa veci majú , že ste natrafili na niečo lacnejšie a uvidíte ako budú k tomu pristupovať . Ja si myslím , že ľudia sa dokážu v tomto dohodnúť , však dá sa zrušiť aj objednávka tovaru , ale ako som písala vyššie , neviem kedy bola záloha platená . To všetko záleží na Vašej dohode . Súd hneď nie ....ale skúsila by som konzultovať cez obchodnú inšpekciu , už len z dovodu , že nie je žiadna písomná objednávka ani iná dohoda , len ústna .No neviem , možno mi to niekto vyvráti , ale ja by som asi takto postupovala .
Najhorsie na tom je, ze dodavatel sa dohodnut nechce. Zaloha bola zaplatena 7.1. Vie mi niekto, prosim, dat konkretny kontakt na OI kde by som sa mohol ozvat?
bigdany
11.01.08,08:59
Ja si myslím že aj PPD je záveznou objednávkou o zmluvu na dielo.
Podla akeho zakona?
Zita5
11.01.08,09:02
Najhorsie na tom je, ze dodavatel sa dohodnut nechce. Zaloha bola zaplatena 7.1. Vie mi niekto, prosim, dat konkretny kontakt na OI kde by som sa mohol ozvat?

Kontakt si musíte zistiť vo Vašom mieste bydliska a 7.1.2008 to nie je tak starý dátum.

Ja vravím , že ak dvaja chcú sa dohodnúť , tak sa dohodnú . On to môže robiť z osobných záujmov , nakoľko príde o zárobok , aj to môže byť .
maverick27
11.01.08,09:13
Podla akeho zakona?
To Ti v tejto chvili neviem povedat,ale mali sme uz viac krat pravne skolenie,kedze unas sa bezne stava ze zakaznik si nieco objedna,zakaznik zlozi zalohu a v tej chvili sa uzatvara zmluvny vztah medzi objednavatelom o dielo a zhotovitelom,zhotovitel ma pravo vyuctovat objednavatelovi vzniknutu skodu,ale tusim ze zalohu by mal vratit,ale proste mu vyuctuje vzniknutu skodu,ako obstaravacie naklady,a ine poplatky.Na toto by vedel odpovedat pravnik.
bigdany
11.01.08,09:15
Ja si myslím že aj PPD je záveznou objednávkou o zmluvu na dielo.
Podla mna zmluvu o dielo predsa uzatvara a dodavatel a vyrobca a nie dodavatel a odberatel. Alebo sa mylim?
Zita5
11.01.08,09:26
Podla mna zmluvu o dielo predsa uzatvara a dodavatel a vyrobca a nie dodavatel a odberatel. Alebo sa mylim?


Ty ako objednávateľ môžeš so zhotoviteľom uzavrieť Zmluvu o dielo , že Ti vyrobia na mieru nábytok a na základe tejto zmluvy uhradíte príslušnú výšku zálohy a na jej uhradenie dostanete PPD alebo doklad z RP .


Ale ja Ti tu prilepím jeden link , najdi tam svoje miesto bydliska a skús sa telefonicky nakotaktovať na Poradňu spotrebiteľa a informujte sa o možnostiach .

http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=map

Potom nám dajte vedieť .
Zita5
11.01.08,09:36
To Ti v tejto chvili neviem povedat,ale mali sme uz viac krat pravne skolenie,kedze unas sa bezne stava ze zakaznik si nieco objedna,zakaznik zlozi zalohu a v tej chvili sa uzatvara zmluvny vztah medzi objednavatelom o dielo a zhotovitelom,zhotovitel ma pravo vyuctovat objednavatelovi vzniknutu skodu,ale tusim ze zalohu by mal vratit,ale proste mu vyuctuje vzniknutu skodu,ako obstaravacie naklady,a ine poplatky.Na toto by vedel odpovedat pravnik.


Ja netvrdím , že obchodník nemá právo na vyučtovanie vzniknutej škody ;), musí byť preukázateľná , nie že ešte v tejto dobe nič zo strany obchodníka nie je objednané ..... a nakoniec, solídny predajca , by mal mať vypracované a všeobecné podmienky predaj , ktoré by mal zákazník obdržať , poprípade ich podpísať .....Ale mne tam stále chýba zmluvný vzťah ....mne len holý PPD nepostačuje . Možno sa aj mýlim , ozaj by bolo vhodné na to pozrieť po právnej stránke . Práve preto som zadávateľa odporučila na OI a na výššie priložený link , kde nájde právnu poradňu pre spotrebiteľa.

Ale čo už tu vykecáva , už mohol aj niečo vybaviť :);)
maverick27
11.01.08,09:45
Ja netvrdím , že obchodník nemá právo na vyučtovanie vzniknutej škody ;), musí byť preukázateľná , nie že ešte v tejto dobe nič zo strany obchodníka nie je objednané .....Ale mne tam stále chýba zmluvný vzťah ....mne len holý PPD nepostačuje . Možno sa aj mýlim , ozaj by bolo vhodné na to pozrieť po právnej stránke . Práve preto som zadávateľa odporučila na OI a na výššie priložený link , kde nájde právnu poradňu pre spotrebiteľa.

Ale čo už tu vykecáva , už mohol aj niečo vybaviť :);)

zmluvný vzťah vzniká zaplatením zálohy a je ním PPD
bigdany
11.01.08,10:23
Ale čo už tu vykecáva , už mohol aj niečo vybaviť :);)
No rad by som nieco vybavil ale dodavatel stale robi problemy a na http://www.pravaspotrebitela.sk maju uradne hodiny az od 15:00 :-(
bigdany
11.01.08,10:27
zmluvný vzťah vzniká zaplatením zálohy a je ním PPD
Aj v pripade ze medzi dodavatelom a mnou vznikol zmluvny vztah a dodavatel uz nabytok dal u vyrobcu zhotovit, som ochotny mu preukazatelne vydavky zaplatit, v tom nie je problem. Dodavatel ale trva na tom ze prepadne cela zaloha vo vyske cca. 30% z ceny nabytku. A to nehovorim o tom, ze na PPD je zvlast uvedena aj doprava a montaz nabytku.
Gabi03
11.01.08,10:36
V prvom rade by som písomne a proti podpisu doručila zrušenie objednávky. Na základe tohto dokumentu by som žiadala späť zálohu s tým, že by som "strpela" úhradu vzniknutých škôd. Ak by som ani takto nepochodila s vrátením zálohy, išlo by to už právnou cestou. :rolleyes:
maverick27
11.01.08,11:04
V prvom rade by som písomne a proti podpisu doručila zrušenie objednávky. Na základe tohto dokumentu by som žiadala späť zálohu s tým, že by som "strpela" úhradu vzniknutých škôd. Ak by som ani takto nepochodila s vrátením zálohy, išlo by to už právnou cestou. :rolleyes:

Stým úplne súhlasim,treba písomne oznámiť dodávateľovi že odstupuješ od zmluvy o dielo,samozrejme doporučene a do vlastných rúk,aby sa ti späť vrátila návratka.
Niekde v zákonoch sa dokonca píše aj o lehotách.:cool:
bigdany
11.01.08,11:39
Dakujem vsetkym za ich nazory a promptne odpovede. Poziadam o zrusenie objednavky, proti podpisu. Este jedna otazka. Podla ktoreho zakonnika sa mam riadit? Na PPD nie je totiz uvedene ICO nasej firmy a tym padom by ot malo byt vecou Obcianskeho zakonnika a nie Obchodneho.
Este raz dakujem
maverick27
11.01.08,11:43
Dakujem vsetkym za ich nazory a promptne odpovede. Poziadam o zrusenie objednavky, proti podpisu. Este jedna otazka. Podla ktoreho zakonnika sa mam riadit? Na PPD nie je totiz uvedene ICO nasej firmy a tym padom by ot malo byt vecou Obcianskeho zakonnika a nie Obchodneho.
Este raz dakujem
Pokiaľ nieje objednávateľ zapísaný ako firma,mal by si sa riadiť občianskym zákonníkom.poprípade nech ti odstúpenie napíše právnik.Zaplatíš za to nejakých cca 500 SK.