HoloGram
11.01.08,09:14
Dobry den, prosim o radu ohladne odpoctu DPH.

Moze si firma, ktora prenajima vozidla odpocitat DPH pri akomkolvek vozidle, t.j osobne, uzitkove a pod.?
Dakujem
betka
11.01.08,08:48
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Pri kategoriách N, Ano, pokiaľ ich využíva v rámci svojho predmetu podnikania-prenájom.
Hofffka
11.01.08,12:02
V prípade podnikateľov, ktorých predmetom podnikania je nákup a predaj automobilov (predajcovia áut, autobazáry) alebo ich nájom (lízingové spoločnosti), je automobil bez rozdielu, či ide o osobný alebo iný automobil, považovaný za "bežný" tovar, pri ktorom sa uplatňuje "bežný" mechanizmus dane, ktorý je spojený s právom na odpočítane dane pri kúpe (§49 ods.8 zákona o DPH) a povinnosťou odviesť daň pri predaji.

V prípade, ak by u uvedenej skupiny podnikateľov nedošlo k naplneniu pôvodného zámeru, t.j. k ďalšiemu predaju automobilu alebo k jeho prenájmu - sú povinní odiesť DPH, ktorú si odpočítali (§49 ods.9 zákona), pretože nedošlo k splneniu podmienky, ktora odpočet umožnila. Daň odevdú v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienky.
Berber
22.01.08,17:37
LUDKOVIA,
neviete, ako je to teraz ked autobazar vykupi OA od sukromnej osoby, moze si odpocitat dan samovypoctom, ak ho dalej predava leasingovke ?
Petra29
22.01.08,17:41
Od neplatcu DPH nemôže odpočítavať daň.
ekopo
22.01.08,17:50
LUDKOVIA,
neviete, ako je to teraz ked autobazar vykupi OA od sukromnej osoby, moze si odpocitat dan samovypoctom, ak ho dalej predava leasingovke ?
Myslím, že v tomto prípade sa odvádza DPH len z rozdielu medzi nákupom a predajom.
Berber
22.01.08,17:51
To znamena, ze leasingovke vyfakturujem auto bez DPH ?
Berber
22.01.08,17:54
NEPLATI UZ TA SPECIALNA MOZNOST SAMOVYPOCTU ,./?
ekopo
22.01.08,17:59
§ 66 zákona o DPH ods .(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.

toto je ustanovenie o použitom tovare, a patrí tam aj použité auto
Berber
22.01.08,19:26
Ahoj, nerozumiem tomu s tymi splatkami, my vozidlo predavame leasingovke, ktora to predava nejakemu cloveku / jeho budu potom splatky, nam leasingovka zaplati celu fakturovanu cenu, len ma zaujima, ci im to mozeme vyfakturovat bez DPH, aka je prax ?:confused:
ekopo
22.01.08,19:35
Predstavujem si to tak, že na doklade (FA) nie je uvedené DPH, ale v osobitných záznamoch pre účely DPH je uvedená daň a ZD z rozdielu medzi nákupom a predajom. Keď sa mýlim, opravte ma niekto.
Berber
22.01.08,19:45
dakujem za odpoved, znie to logicky, len nepoznam prax, co na to leasingovka, \uz pocujem tu reakciu do telefonu ....\ ;)rano im zavolam
evucha1
26.04.09,12:14
Mohla by som poprosiť o pomoc?
Mám autobazár, ktorý sa stal teraz platcom DPH. Za predané autá si účtuje províziu, na ktorú si účtuje DPH. Tiež ešte popri tom spolupracuje s poisťovňou, na túto províziu si DPH neúčtuje. Chcela by som poprosiť o radu, ako mám uplatniť DPH na vstupe. Sú tam faktúry za nájom, telefón a podobné služby. Môžem ich uplatniť v plnej výške DPH alebo mám použivať koeficient.
ďakujem za pomoc
Marína
26.04.09,12:36
Rozalka
26.04.09,12:41
Mohla by som poprosiť o pomoc?
Mám autobazár, ktorý sa stal teraz platcom DPH. Za predané autá si účtuje províziu, na ktorú si účtuje DPH. Tiež ešte popri tom spolupracuje s poisťovňou, na túto províziu si DPH neúčtuje. Chcela by som poprosiť o radu, ako mám uplatniť DPH na vstupe. Sú tam faktúry za nájom, telefón a podobné služby. Môžem ich uplatniť v plnej výške DPH alebo mám použivať koeficient? ÁNO.
ďakujem za pomoc
.