Bambi23
11.01.08,09:26
Ahojte,
zacali sme obchodovat s krajinami EÚ. Sme platcom DPH a aj firmy, s ktorymi obchodujeme su u nich registrovane ako platcovia DPH.
Vystavujeme a aj prijimame faktury.
Chcela by som si overit spravnost co sa tyka DPH.

Napriklad:
1. Vystavime fakturu do Ciech za dodane sluzby v sume 20000 CZ
Na fakturu uvadzam len sumu v CZ bez uvedenia DPH.

2. prijali sme fakturu z Polska za sluzby v sume 12000 PL
tiez na nej nie je uvedene DPH, len spolu suma v PL.

Zauctujem ju bez DPH a urobim samozdanenie?

Nastastie este len toho roku zaciname, takze dufam, ze to stihnem nastudovat a uctovat spravne.
vie mi niekto nejako strucne poradit ako sa tieto faktury z krajin EU uctuju spravne, alebo kde si to najdem ... na skolenie ma bohuzial sef nepusti, co nepochopim, ale nekomentujem :(
Ktore zakony o tom hovoria.

Vdaka za kazdu radu.
betka
11.01.08,08:43
Ahojte,
zacali sme obchodovat s krajinami EÚ. Sme platcom DPH a aj firmy, s ktorymi obchodujeme su u nich registrovane ako platcovia DPH.
Vystavujeme a aj prijimame faktury.
Chcela by som si overit spravnost co sa tyka DPH.

Napriklad:
1. Vystavime fakturu do Ciech za dodane sluzby v sume 20000 CZ
Na fakturu uvadzam len sumu v CZ bez uvedenia DPH.
Miestom dodania služby je miesto, kde ma dodavateľ služby svoje sídlo, prev, z kt. sa služba dodáva. Par.15 z o DPH. Existujú výnimky, kt. sú uvedené v tomto par.

Ak súslužby dodané osobe, kt. podniká v inom ČŠ je miestom dodania služby, kde má táto osoba sídlo, prev... - bližšie par.15/7

Nevieme aké služby presne poskytujete, preto nie je možné urobiť konkrétny záver

2. prijali sme fakturu z Polska za sluzby v sume 12000 PL
tiez na nej nie je uvedene DPH, len spolu suma v PL.
- ak neuviedli DPH, skúmame prečo. Miestom dodania je SR. Urobíte samozdanenie. Vzniká Vám vlastná DP ako i nárok na odpočítanie DPH, pokiaľ uvedenú službu využívate v súvislosti s podnikaním.
-

Zauctujem ju bez DPH a urobim samozdanenie?

Nastastie este len toho roku zaciname, takze dufam, ze to stihnem nastudovat a uctovat spravne.
vie mi niekto nejako strucne poradit ako sa tieto faktury z krajin EU uctuju spravne, alebo kde si to najdem ... na skolenie ma bohuzial sef nepusti, co nepochopim, ale nekomentujem :(
Ktore zakony o tom hovoria. Zákon o DPH: 15, 16, 69, 26 prepočty kurzov....A najviac nájdete tu na porade :)

Vdaka za kazdu radu.

....................
Bambi23
11.01.08,08:53
Dakujem betka ... velmi mi to pomoze.

Inac, neviete niekto poradit kto robi dobre skolenia v BA? Pripadne aj kontakt na www stranku a podobne, nieco by som si nasla na vikendy :)
Erika 1982
11.01.08,09:08
Ja mám inú otázku, keď sme poslali zálohu do ČR na dodávku a montáž zariadenia tu v SR, mal by mi dodávateľ z ČR doručiť daňový doklad o úhrade zálohy, na základe ktorej urobím "samozdanenie"?
Alebo mi stačí len proforma-faktúra na základe ktorej sme zálohu uhradili?
Ď
Kačena I.
11.01.08,09:19
"samozdanenie" za istých podmienok je len z dodaných tovarov a služieb. Z predfaktúr poskytnutých alebo prijatých neodvádzaš nič.