petacuckova
11.01.08,10:16
Dobrý deň. Ideme zamestnať v našej spoločnosti prvýkrát zamestnanca na kratší PC. Pracoval by 5 dní v týždni na vrátnici po šesť hodín
( od 6 -12 hod ).
Spravím mu normálnu pracovnú zmluvu a pracovný čas do zmluvy udám 27,5.( 5* 5,5 hod ) ?
A normálne bude mať za každý deň nárok na stravu ? A tiež na dovolenku ale nie 7,5 hod ale 6 hod ?
A keď mu chcú dať minimálnu mzdu, mám mu dať do zmluvy 46,60 * 5,5 hod* počet pracovných dní alebo 46,60*6*počet pracovných dní ?
A keby som dala do zmluvy len mzdu na hodinu, bolo by to správne ? Lebo naši zamestnanci majú v prac. zmluve napr. 18 000 mesačne brutto.
Ďakujem
Melnick
11.01.08,09:35
Dobrý deň. Ideme zamestnať v našej spoločnosti prvýkrát zamestnanca na kratší PC. Pracoval by 5 dní v týždni na vrátnici po šesť hodín - áno
( od 6 -12 hod ).
Spravím mu normálnu pracovnú zmluvu a pracovný čas do zmluvy udám 27,5.( 5* 5,5 hod ) ? áno
A normálne bude mať za každý deň nárok na stravu ?áno , nárok by mal už napr.pri odpracovaní 4,5 hodiny
A tiež na dovolenku ale nie 7,5 hod ale 6 hod ? áno
A keď mu chcú dať minimálnu mzdu, mám mu dať do zmluvy 46,60 * 5,5 hod* počet pracovných dní alebo 46,60*6*počet pracovných dní ? Tu si ujasni, či jeho pracovný čas = 6 hod, alebo 5,5 hodiny pretože : . (1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.



A keby som dala do zmluvy len mzdu na hodinu, bolo by to správne ?Áno. Môžeš napísať : 00,00 / za každú odpracovanú hodinu.Lebo naši zamestnanci majú v prac. zmluve napr. 18 000 mesačne brutto.
Ďakujem
Len neviem ,či by si mu nemala dať aspoň mzdu = 2 stupňu náročnosti práce.
Melnick
11.01.08,09:46
Ten § 91 ods.1 zo ZP som Ti pricapila preto, lebo v príspevku píšeš, ako keby si mu chcela PČ krátiť o 1/2 hodinu prestávky na obed. :)
petacuckova
11.01.08,09:57
Nie, len naši zamestnanci majú v prac. zmluve pracovný čas 37,5 hod a tiež sú v práci od 6.00 do 14.00. Tak neviem, ako píšeš, po 4 hod má nárok na stravu...ak sa bude stravovať, dám mu do zmluvy 5,5 hod a ak nie, tak 6 hod ???
A vlastne ešte jedna vec, mohol by pracovať vôbec na pz na kratší pracovný čas, či mu dám normálnu pracovnú zmluvu a len uvediem pracovný čas 27,5 (resp.30 hod ).
Melnick
11.01.08,10:19
Nie, len naši zamestnanci majú v prac. zmluve pracovný čas 37,5 hod a tiež sú v práci od 6.00 do 14.00. Tak neviem, ako píšeš, po 4 hod má nárok na stravu...ak sa bude stravovať, dám mu do zmluvy 5,5 hod a ak nie, tak 6 hod ???
A vlastne ešte jedna vec, mohol by pracovať vôbec na pz na kratší pracovný čas, či mu dám normálnu pracovnú zmluvu a len uvediem pracovný čas 27,5 (resp.30 hod ).
Ale to je normálne, veď po 6 odpracovaných hodinách majú nárok na prestávku na jedlo.
Kratší pracovný čas môžeš uzatvoriť s kýmkoľvek.
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

Ono je dobre prečítať si občas aj súvisiace zákony.

A tomu zvýraznenému vôbec nerozumiem. Prečo by nemohol mať zmluvu na kratší pracovný čas ???????? a zamotávaš to "trochu poriadne".
petacuckova
11.01.08,10:26
Len som myslela, či nie je nejaké obmedzenie pri zamestnávaní na kratší pracovný čas.
Aj tak mám z toho hokej... Čo sa týka zamestnancov,je to v poriadku, lebo po odpracovaní 6 hodín majú nárok na prestávku 30 min, čiže je ich pracovný čas do týždňa 37,5.
Ale stále neviem, čo zadať zamestnancovi, ktorý odpracuje 6 hodín. Má nárok na stravu, lebo odrobí 4 hodiny, ale až po šiestich hodinách má nárok na prestávku na odpočinok a jedenie. Tak čo by si mu dala do zmluvy ty, aký pracovný čas? 30 alebo 27,5? Lebo podľa tohto na stravu nárok má, ale na prestávku nie.
Melnick
11.01.08,10:35
Nie, len naši zamestnanci majú v prac. zmluve pracovný čas 37,5 hod a tiež sú v práci od 6.00 do 14.00. Majú tak preto, lebo po 6 odpracovaných hodinách majú nárok na prestávku na jedlo ako som Ti napísala v § 91 Tak neviem, ako píšeš, po 4 hod má nárok na stravu...ak sa bude stravovať, Každý kto odpracuje v rámci jednej prac. zmeny viac ako 4 hodiny má nárok na stravné- môže to byť rôznou formou - v záv. jedálni, stravenkami a pod. dám mu do zmluvy 5,5 hod a ak nie, tak 6 hod ??? Dáš mu do zmluvy 6 hodín a po skončení pr. zmeny pôjde na obed a môže tam sedieť aj 2 hodiny pretože sa po 30 minútach nemusí vrátiť späť na pracovisko. :) Tí čo pokračujú v prac. zmene ďalej si s ním tak dlho pokecať nemôžu. A vlastne ešte jedna vec, mohol by pracovať vôbec na pz na kratší pracovný čas, či mu dám normálnu pracovnú zmluvu a len uvediem pracovný čas 27,5 (resp.30 hod ).

Pochopila si teraz : nárok na stravné.... nárok na prestávku ???
petacuckova
11.01.08,10:42
Ďakujem, už chápem.Len v našej spoločnosti je obed v závodnej jedálni do 9:30 do 10:30 a vlastne ani tí, čo robia od šiestej a od pol ôsmej nemajú ešte odrobených šesť hodín...
Melnick
11.01.08,10:50
A znova sa vrátim k tomu ,že v ZP je to tak pekne napísané.:):)
§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.


§ 90
Začiatok a koniec pracovného času
Na začiatok

(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.
atď..........
petacuckova
11.01.08,11:02
U nás sa všetci chodia stravovať skôr, nakoľko je tak zabezpečené stravovanie. Ak som to pochopila správne, nárok na stravné má( odrobil 4 hod),ale nárok na prestávku až po 6 hodinách. Ale on sa po dvanástej najesť nemôže ísť, lebo mu nik nevydá stravu. Čo potom, ak sa pôjde najesť skôr, dať mu do zmluvy pracovný čas len 5.5 hod ???Lebo on bude mať keď skončí o dvanástej nárok.
Melnick
11.01.08,11:26
V PZ má mať toľko hodín, koľko skutočne odpracuje. Zrejme máte prestávku na jedlo riešenú v internej smernici - ja to bohužiaľ neviem predvídať.
V ZP je písané : zamestnávateľ je povinný to preto ,aby sa tej povinnosti nevyhol. Ale na druhej strane: zamestnávateľ môže a ten tvoj sa rozhodol tak ako sa rozhodol, že stravu poskytuje skôr ako po ustanovenom odpracovanom PČ.
Potom ten Tvoj vrátnik bude mať rovnaké práva ako ostatní zamestnanci a keďže mu vznikol nárok na stravu pôjde sa najesť vtedy ,keď funguje ZJ a v PZ bude mať stále 6 hodín no v dochádzke bude :
nástup 6,00
prestávka 10,00- 10,30
odchod: 12,30
A čo to znamená pre teba ? odpracoval 6 hodín čistého času ,tak ako má v PZ.

Ideme ďalej????:):):)
petacuckova
11.01.08,11:32
A ešte jedna otázka, ako by si to riešila ty? Dala by si mu zmluvu na kratší pracovný čas, ale pracovnú zmluvu ako ostatným s tým, že do pracovného času by si dala tie skutočne odrobené hodiny?
Melnick
11.01.08,11:38
Ja by som mu dala zmluvu na taký čas, aký čas by som potrebovala pokryť :):):)
A preto sú v ZP tie možnosti zamestnať zamestnanca aj na kratší PČ, lebo nie každá funkcia si vyžaduje 40 hod. prac. čas.:)
Veď aj zmluva na KPČ je riadnou zmluvou, tak to nekomplikujme.
petacuckova
11.01.08,11:42
Ďakujem krásne za odpoveď a prajem pekný oddychový víkend.