RenatkaS
11.01.08,11:49
Potrebovala by som radu,

chceli by sme stavat a potrebujeme pozemok. Jeden clovek z rodiny nam slubil pozemok a rozhodujeme sa ci spiseme darovaciu zmluvu alebo kupno-predajnu zmluvu. Ake su vyhody a ktoru mame vyuzit? Co je jednoduchsie spisat a ktoru zmluvu nam skor uznaju? Ked kupno-predajnu, mozem tam zadat symbolicku cenu? Aka by mala byt ta symbolicka cena (ked to budeme mat v podstate zdarma)? Co hovorite na symbolicku sumu 1SK, je to uznatelne?

Mam vela otazok, ale budem rada ked mi s tym pomozete.

Dakujem.
mladymuz
11.01.08,11:01
priklanam sa ku kupno-predajnej zmluve, hoci len za 1 korunu....celkom dobre je rozpisane v tomto prispevku

http://financie.etrend.sk/27945/moje-pravo/kupa-alebo-darovanie-poradna
RenatkaS
11.01.08,11:06
K tej kupno-predajnej zmluve potrebujem aj znalecky posudok z pozemku?
mladymuz
11.01.08,11:09
nie som si na 100% isty, ale znalecke posudky sa robili len kvoli dani z prevodu a prechodu nehnutelnosti, aby sa vyrubila dan a neodchazalo ku danovym unikom.
dnes, ked ten zakon uz nie je, tak je to "zmluvna volnost", kde vsetky nalezitosti si mozu jednotlive strany dohodnut.
Samozrejme netreba zabudnut na nejaku klauzulu, ze to nebolo pod natlakom alebo ze vsetci vsetkemu porozumeli.
RenatkaS
11.01.08,12:05
napiste mi este prosim co je zlozitejsie na vybavovanie, darovacia alebo kupno-predajna zmluva?
mladymuz
11.01.08,12:23
to je jedno...pretoze darovacou alebo kupno-predajnou zmluvou preukazujes titul nadobudnutia danej nehnutelnosti, ktory je potom aj uvadzany na katastri v liste vlastnictva.
Obidve je dobre podpisat pred notarom, a myslim, ze inak to kataster ani nezapise.
Chobot
11.01.08,12:37
napiste mi este prosim co je zlozitejsie na vybavovanie, darovacia alebo kupno-predajna zmluva?

Kroky postupnosti sú rovnaké u oboch.
josh
11.01.08,13:23
uz som to tu pisal, ale napriek tomu este raz: hlavne robte to, co je v skutocnosti. ak dar, tak darovacia, ak kupa, tak kupna.