betka
11.01.08,11:51
Zmeny v úplnej skratke týkajúce sa bežných UJ:
Zákon o účtovníctve od 1:1.2008:
-par. 10-účtovný doklad-označenie slovne aj číselne
-par.24-oceňovanie v cudzej mene: -ak sa dohodne kúpa alebo predaj cudzej meny za iný kurz, ako ponúka banka, pobočka zahran. Banky alebo zmenáreń, použije sa dohodnutá cena (dohodnutý kurz) (typické pre deriváty)
-par.24: - prijaté alebo poskytnuté preddavky na budúce dodávky tovarov, služieb, DM sa nebudú prepočítavať kurzom NBS, ku kt. sa zostavuje UZ, ale ostanú ocenené pôvodným kurzom, kurzom ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu
-par.25:-oceňovaie dlhodobých pohľadávok a závazkov – oeňovanie súčasnou hodnotou
-par.26: - úprava definície škody:- za škodu sa bude považovať aj odcudzenie alebo strata majetku
-par.31- UJ na požiadanie DU, je povinná účtovné doklady predložiť v písomnej aj technickej forme, ak sa vedú záznamy len v technickej forme
-par.38- ukladanie pokút za účtovníctvo, DU môže uložiť pokutu aj v prípade, že UJ nevykazuje žiadny majetok

NAOKRAJ:

Miestne dane:


Daň z nehnuteľností:-
- par 7-základ dane
- par.10 - predmetom dane zo stavieb- stavby na bývanie a drobné stavby, kt. majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu.....
- par. 12a-výpočet dane so stavieb


Daň z MV (treba prečítať celý zákon par.-84-96), najzaujímavejšie sú však:
-dańovníkom je tiež:- zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v kr. dokladoch je zapísaný zamestnanec...
-zánik DP-posledným dňom mesiaca, v kt. sa vozidlo prestane používať na podnikanie (ak prestanem používať vozidlo 10.2.2008, predám ho, zánik daňovej povinnosti je až 28.22008)
-preddavky na daň- platenie dane z MV v preddavkoch za ZO (1/4, mesačne)
-oznamovacia povinnosť- nemáme povinnosť podať DP pri každom vzniku DP v priebehu ZO, ale oznámiť vznik DP do 30 dní DU.
-DP za rok 2008 podáme až do 31.1.2009
vjejka
11.01.08,17:27
Prosím Vás, ako mám chápať, že označenie dokladu slovne aj číselne? napr. že PPD 1/2008, tak budem na každý rozpisovať jedna/dvetisícosem???
Rozalka
11.01.08,18:03
Prosím Vás, ako mám chápať, že označenie dokladu slovne aj číselne? napr. že PPD 1/2008, tak budem na každý rozpisovať jedna/dvetisícosem???
Niéééééééé, slovne znamená, že okrem čísla má každý doklad aj "nejaké meno" napr. Interný doklad č. 1/2008
KvetkaK
11.01.08,18:15
Čiže keď mám došlú faktúru, už nestačí len napr. DF01/2008 ale musí byť napísané došlá faktúra 01/2008??? Či sa mýlim?
nadka1
11.01.08,18:30
Toto by zaujímalo aj mňa, čítala som o tej zmene a neviem si to prakticky predstaviť, vie to niekto?
Zoltán Kovács
11.01.08,18:39