katulikb
11.01.08,12:19
ahojte,
potrebovala by som poradit - v roku 2005 firma kupila osobne auto na 3-rocny leasing, 30.12.2007 bolo naburane a poistovna vyhlasila totalku. musi teda firma zaplatit dan z motorovych vozidiel za rok 2008, kedze danova povinnost zanikla???
dakujem pekne :)
účtovník 007
11.01.08,11:30
Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1.1.2008 a nie je oslobodené od dane.

§ 84 Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len „vozidlo“), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len „podnikanie“).


§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.


Auto po totálnej škode nebude predmetom dane, lebo ho nebudeš používať na podnikanie k 1.1.2008. Totálna škoda nastala 30.12.2007 a máš aj potvrdenie od poisťovne o nahlásení vzniknutej škody a následné potvrdenie o totálnej škode. DU to oznámiš do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti.

PS. tada predpokladám, že si všetko stihol nahlásiť 30.12.2007;)
jani73
17.03.08,11:42
Dobrý deň, živnostník si pred 5- timi rokmi kúpil na lízing osobné MV do firmy. Splatil ho, ale žial nabúrali do neho. Škoda je totálna. Kúpil ten istý typ, ale kombi. Keďže niektoré súčiastky sú v lepšom stave chcel si ich ponechať, čiže nabúrané rozobrať a nechať na súčiastky. Počula som však že sú problémy z odhlásením takéhoto MV. Hľadáme najlešie riešenie, ako čo najmenej stratiť vinou iného. Máte skúsenosť? Kde by som sa mohla dočítať o likvidácii nepojazdných vozidiel? Ď.