Noras
11.01.08,13:09
Manžel - SZČO má v podnikaní zaradené auto (otázky sa týkajú roku 2007):
1. Môžem ho používať v svojom podnikaní na služobné cesty a účtovať si zaň náhrady?
2. Môžem na svoje jazdy použiť súkromné vozidlo nejakého príbuzného (teda okrem manžela)?
3. Musím mať zaplatenú cestnú daň pre rok 2007?
4. Alebo môžeme spätne k 1.1.2007 preradiť auto do osobného vlastníctva a používať ho už ako súkromné vozidlo na služobné jazdy obidvaja? (pri preradení auta do osobného vlastníctva ho treba aj prepísať na polícii alebo ho stačí vyradiť len v účtovníctve)
Vladimír Ozimý
11.01.08,12:35
Manžel - SZČO má v podnikaní zaradené auto (otázky sa týkajú roku 2007):
1. Môžem ho používať v svojom podnikaní na služobné cesty a účtovať si zaň náhrady? NIE, náhrady sa účtuju iba pri vozidle v sukromnom vlastníctve využívanom na podnikanie
2. Môžem na svoje jazdy použiť súkromné vozidlo nejakého príbuzného (teda okrem manžela)? môžete, daňový výdavok bude len spotreba PHM
3. Musím mať zaplatenú cestnú daň pre rok 2007? Ak využívate auto na podnikanie tak ano
4. Alebo môžeme spätne k 1.1.2007 preradiť auto do osobného vlastníctva a používať ho už ako súkromné vozidlo na služobné jazdy obidvaja? (pri preradení auta do osobného vlastníctva ho treba aj prepísať na polícii alebo ho stačí vyradiť len v účtovníctve). Treba ho vyradiť z evidencie v účtovníctve.
.........................................
Noras
14.01.08,23:34
Ak by teda manžel vyradil auto k 1.1.2007 z podnikania do osobného vlastníctva môže si evidovať služobné jazdy on aj ja, hoci som daň z motorových vozidiel nezaplatila (podľa DÚ sa dá zaplatiť na 1 auto len raz). A budeme viesť každý svoju knihu jázd alebo spoločnú? A obidvaja si môžeme uplatniť náhrady za PHM + 6,20/km?
liba2
15.01.08,03:41
Ak by teda manžel vyradil auto k 1.1.2007 z podnikania do osobného vlastníctva môže si evidovať služobné jazdy on aj ja, hoci som daň z motorových vozidiel nezaplatila (podľa DÚ sa dá zaplatiť na 1 auto len raz). A budeme viesť každý svoju knihu jázd alebo spoločnú? A obidvaja si môžeme uplatniť náhrady za PHM + 6,20/km?
V tomto prípade stačí viesť iba evidenciu jázd, t.j. každý zapisuje iba svoje jazdy na pracovný účel.
skaspa
15.01.08,04:44
Manžel - SZČO má v podnikaní zaradené auto (otázky sa týkajú roku 2007):
1. Môžem ho používať v svojom podnikaní na služobné cesty a účtovať si zaň náhrady?

Ak je v dokladoch auta písaný manžel, ale auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, tak si môžete účtovať aj náhrady. Auto v BSM sa považuje za vlastné pre oboch manželov, aj keď v dokladoch je len jeden.
liba2
15.01.08,06:08
Ak je v dokladoch auta písaný manžel, ale auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, tak si môžete účtovať aj náhrady. Auto v BSM sa považuje za vlastné pre oboch manželov, aj keď v dokladoch je len jeden.Zadávateľka uvádza, že auto má zaradené v obchodnom majetku manžel SZČO; myslím že to isté auto nemôže byť zaradené do OM u inej SZČO.
skaspa
15.01.08,06:17
Zadávateľka uvádza, že auto má zaradené v obchodnom majetku manžel SZČO; myslím že to isté auto nemôže byť zaradené do OM u inej SZČO.
ak má manžel zaradené auto v obchodnom majetku, neznamená to, že manželka ho nemôže využiť na svoje podnikanie tak, že ho nezaradí do obchodného majetku, ale príležitostne ho využije na svoje podnikateľské cesty a pritom si uplatní základnú náhradu podľa § 19 ods. 2 písm e) ... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy....
K tomuto som písal, že auto v BSM sa považuje za vlastné pre oboch a aj manželka má nárok na 6,20 Sk/km - nemá auto zaradené v obchodnom majetku a skutočnosť, že ho má zaradený manžel v obchodnom majetku nemá vplyv na možnosť jej uplatnenia si 6,20 Sk/km.
Aj keď potom by manžel nevyužíval auto len na svoje podnikanie a mal by pomerne krátiť odpisy, ale to už je iná téma.
liba2
15.01.08,06:20
ak má manžel zaradené auto v obchodnom majetku, neznamená to, že manželka ho nemôže využiť na svoje podnikanie tak, že ho nezaradí do obchodného majetku, ale príležitostne ho využije na svoje podnikateľské cesty a pritom si uplatní základnú náhradu podľa § 19 ods. 2 písm e) ... ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy....
K tomuto som písal, že auto v BSM sa považuje za vlastné pre oboch a aj manželka má nárok na 6,20 Sk/km - nemá auto zaradené v obchodnom majetku a skutočnosť, že ho má zaradený manžel v obchodnom majetku nemá vplyv na možnosť jej uplatnenia si 6,20 Sk/km.
Aj keď potom by manžel nevyužíval auto len na svoje podnikanie a mal by pomerne krátiť odpisy, ale to už je iná téma.
Ja s týmto plne súhlasím, reagovala som len na to zaradenie do OM.
Beatrice
15.01.08,10:01
Prosím Vás o radu. Môj klient obstaral 6.11.2007 ojazdené užitkové vozidlo.
Zaplatil akontáciu a na zvyšok si zobral úver a tento bude mesačne splácať.
Nezaplatil si cestnú daň, ale chcel by si z bločky PHM dať do učtovníctva a nárokovať DPH. Zároveň auto ešte nemá prepísané na svoju firmu až tento rok 2008.
Môže bločky dať do učtovníctva od 6.11.2007
Môže si odpočítať celé DPH z OC vozidla?
Auto mu zaradím 6.11.07 do užívania, alebo auž teraz v roku 2008, keď si auto prepíše na firmu?
Noras
15.01.08,14:09
Takže zhrniem čo som sa tu dozvedela:

- manžel vyradil auto k 31.12.2006 z podnikania do osobného vlastníctva - tým pádom sa dostalo do nášho bezpodielového vlastníctva
- za auto bola zaplatená za rok 2007 daň z motorových vozidiel (iba raz - na manželovo meno)
- ja aj manžel využívame toto auto na podnikanie
- každý si vedie svoju evidenciu jázd
- obidvaja si môžeme uplatniť náhrady za PHM + 6,20/km

Ak je tu niečo nesprávne, prosím opravte ma.