gemka
11.01.08,13:22
dobry den,
chcela by som si ujasnit ako sa maju uplatnovat ustanoveia zakona ohladom diet na zahr.pracovnej ceste.
Ide o to, ze pri zahr.prac .ceste zamestnavatel zabezpecil stravovanie nasledovne>
-ranajky:hotel,
-obed:firemna jedalen (firma v zahranici), kde sa plati za kazdy obed v hotovosti
-vecera:plati sef.
Otazka je: moze dat sef zamestnancovi nejake peniaze, aby si zaplatil obedy a zamestnanec musi potom nakup tychto obedov dolozit blockami a zostatok vratit sefovi alebo mu mal sef na obedy poskytnut diety v zmysle zakona o cest.nahradach?

Dakujem
mladymuz
11.01.08,12:36
zamestnancovi podla zakona musis zabezpecit stravne, to je jedno ci formou stravneho na prislusnu krajinu alebo tak, ze zamestnanec resp. zamestnanci donesu vsetky doklady, co minuli a tak im zuctujes zalohu.
Avsak, ak by si kazdemu zamestnancovi preplatila obed, mozu to zneuzivat a jeden zje na obed povedzme 15 EUR a iny 7 EUR.

robil by som to podla tvojho popisu tak, ze by som kratil stravne o ranajky a vecere, dostali by zamestnanci iba podiel za obed to je 40% z prislusnej sadzby. + teda vreckové (neviem v akej vyske to mate)
gemka
11.01.08,12:49
ja sa tiez priklanam k rieseniu, riadne stravne za obed a nie taketo zuctovanie....ale sef je sef. a pokial je to teda ok, tak akceptujem. vdaka
vreckove sa dava len 5%
Chobot
11.01.08,12:53
ja sa tiez priklanam k rieseniu, riadne stravne za obed a nie taketo zuctovanie....ale sef je sef. a pokial je to teda ok, tak akceptujem. vdaka
vreckove sa dava len 5%

Zákony platia aj pre šéfa. A zákon hovorí, že zamestnanec musí dostať stravné v predpísanej výške, pokiaľ nemá bezplatne zabezpečenú stravu.

Za ten obed musí dostať tých pomernú časť stravného.
gemka
11.01.08,12:56
teraz si ma pomylil. takze to nemoze urobit formou zalohy a nasledneho zuctovania (aj ked ide o firemnu jedalen v zahranici)?
Teda treba stravne riadne podla zakona kratit o ranajky a vecere
mladymuz
11.01.08,13:04
prva varianta je strasne chaoticka, ked, tak nech plati obed doradu tak ako veceru a nech si to uz len vyuctuje...a tym padom zamestnancom ostane len 5% ako vreckove...ak by si sef doniesol doklad, kde bude mat x eur za to, ze platil aj obedy a vecere a ty este priznas zamestnancom za to stravne, tak danova kontrola sa potesi ak take nieco uvidi...lebo na cestaky sa zvycajne pise aj to, kto s kym bol a kde...takze si cestovne prikazy vedia velmi rychlo pospajat
gemka
11.01.08,13:07
jasne, ze ked sa budu ucty za obedz, tak sa potom uz ziadne stravne zamestnancom neprizna. ostane im len tych 5% vreckove...
mariannak
11.01.08,21:23
A ako to bude ak zamestnávateľ spolu s troma zamestnancami pracujú na stavbe v ČR od januára do marca 2008, stačí ak im kúpi stravné lístky - predpokladám že české, lebo slovenské lístky asi v čechách nepoužijú. Aké sú ešte iné možnosti pre zamestnancov a pre SZČO? ohľadom stravovania? nemám s diétami žiadne skúsenosti.
mariannak
11.01.08,21:54
A ešte sa chcem spýtať, či sú nejaké povinnosti vo vzťahu ku ZP a a SP ak zamestnanci pracujú v ČR. Stačí ak je v prac. zmluve uvedené výkon práce územie SR a ČR? pracujú po rôznych stavbách, nedá sa presne špecifikovať miesto výkonu práce.
Lydka R
11.01.08,22:21
A ešte sa chcem spýtať, či sú nejaké povinnosti vo vzťahu ku ZP a a SP ak zamestnanci pracujú v ČR. Stačí ak je v prac. zmluve uvedené výkon práce územie SR a ČR? pracujú po rôznych stavbách, nedá sa presne špecifikovať miesto výkonu práce.

Povinnosti, ako pri zamestnancoch, ktorí pracujú na Slovensku.
Do pracovnej zmluvy je potrebné ešte uviesť aj:
Zákonník práce
§43
...
(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

(6) Informácie uvedené v odseku 5 sa poskytnú zamestnancovi len vtedy, ak čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac.