gavlu
11.01.08,14:42
Prosim o radu.
Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
Ďakujem
Zoltán Kovács
11.01.08,13:56
Prosim o radu.
Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
Ďakujem

§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Odstupné mu patrí. Vyššie citovaný § Zákonníka práce hovorí, že ak pracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, tak odstupné je vo výške 3x priemerného mesačného zárobku. Predmetný § nepojednáva,či doba 5 rokov musí byť plynulá, bez prerušenia.
gavlu
11.01.08,14:14
Dakujem za výstižnú odpoveď
hlaja
11.01.08,14:27
Odstupne mu urcite patri kvoli § 63 ods. 1 pism. b) a vyska odstupneho je 2 mesacna vzhladom na aktualne platny pracovny pomer, ktory zacal 1.9. Predchadzajuci pracovny pomer uz bol skonceny, takze by sa podla mna nemal brat do uvahy. Odsek o odstupnom v § 76 ods. 1 sa odvolava na pracovny pomer, nie dlzku pracovno-pravneho vztahu medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Nepretrzite trvanie pracovneho pomeru je vyslovene uvadzane len pri opatovnom dojednani na dobu urcitu (6 mesiacov).
Zoltán Kovács
11.01.08,14:31
Odstupne mu urcite patri kvoli § 63 ods. 1 pism. b) a vyska odstupneho je 2 mesacna vzhladom na aktualne platny pracovny pomer, ktory zacal 1.9. Predchadzajuci pracovny pomer uz bol skonceny, takze by sa podla mna nemal brat do uvahy. Odsek o odstupnom v § 76 ods. 1 sa odvolava na pracovny pomer, nie dlzku pracovno-pravneho vztahu medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Nepretrzite trvanie pracovneho pomeru je vyslovene uvadzane len pri opatovnom dojednani na dobu urcitu (6 mesiacov).

Len tak nesmelo sa pýtam pracovný pomer a pracovno-právny vzťah nie je totožný pojem?
hlaja
11.01.08,14:54
jasan, len som chcela zvyraznit pracovny pomer ako pracovno/pravny vztah a akosi nesikovne mi to nevyslo :)
Pracovny pomer - pracovno/pravny vztah c. 1 sa skoncil v juli. Dalsi zacal od 1.9. takze na ten by som sa len pozerala, nie na celkovu dlzku trvani pracovno/pravnych vztahov u zamestnavatela.
Zoltán Kovács
11.01.08,14:57
jasan, len som chcela zvyraznit pracovny pomer ako pracovno/pravny vztah a akosi nesikovne mi to nevyslo :)
Pracovny pomer - pracovno/pravny vztah c. 1 sa skoncil v juli. Dalsi zacal od 1.9. takze na ten by som sa len pozerala, nie na celkovu dlzku trvani pracovno/pravnych vztahov u zamestnavatela.

Práve to som zdôraznil, že § nepojednáva o tom, či to musí byť, teda tých 5 rokov súvisle, alebo to môže byť etapovite.
hlaja
11.01.08,15:03
Práve to som zdôraznil, že § nepojednáva o tom, či to musí byť, teda tých 5 rokov súvisle, alebo to môže byť etapovite.

Prave preto. Pracovny pomer 1 skoncil v juli. Toto povazujme za ukoncene. Pracovny pomer 2 zacal 1.9.2007. Odstupne sa odvolava na trvanie pracovneho pomeru (v pripade zadanej otazky nas zaujima len pracovny pomer 2).
Lydka R
11.01.08,18:01
Prosim o radu.
Zamestnanec, ktorý pracoval vo firme od roku 1998 dal v 7/2007 výpoved.
Potom tam pokracoval v praci dva mesiace na dohohu. Od 1.9. znovu nastupil do pracovneho pomeru na dobu neurcitu.
Od 1.2.2008 sa jeho miesto z org. dôvodov ruší.
Má tento zamestnanec nárok na odstupné, resp. na dvoj, alebo tromesačné?
Ďakujem

Ja by som sa priklonila k dvojmesačnému odstupnému, nakoľko:
Zákonník práce
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku
...

a ešte
Pracovná zmluva
§ 42
(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Písomná pracovná zmluva bola podpísaná k PP od 1.9.2007 nová, neplatila predsa tá z roku 1998. Takže podľa mňa sa nárok na odstupné posudzuje za každý uzatvorený PP zvlášť. Ak by to malo byť tak, ako píše Smith, prijala by som šťastnejšiu formuláciu v ZP, napr. Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov.
seda
31.01.08,10:22
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o pomoc, otec dnes v práci podpísal dohodu o rozviazaní pracovného pomeru z organizačných dôvodov ku dňu 31.1.2008. Zajtra už do práce nejde a tvrdili mu, že dostane 3-mesačné odstupné. Bol tam zamestnaný 7 rokov ale ja si myslím, že to odstupné mu zo zákona neplynie len v prípade výpovede. Firma nedodržali ani zákonnú dobu 3 dní, pred ukončením PP. Ďakujem
Zoltán Kovács
31.01.08,10:25
Dobrý deň, môžem Vás poprosiť o pomoc, otec dnes v práci podpísal dohodu o rozviazaní pracovného pomeru z organizačných dôvodov ku dňu 31.1.2008. Zajtra už do práce nejde a tvrdili mu, že dostane 3-mesačné odstupné. Bol tam zamestnaný 7 rokov ale ja si myslím, že to odstupné mu zo zákona neplynie len v prípade výpovede. Firma nedodržali ani zákonnú dobu 3 dní, pred ukončením PP. Ďakujem

Aký paragraf je uvedený na tej dohode? Tie tri dni sú odporúčaním, a nie povinnosťou.
seda
31.01.08,15:47
Dobrý večer, má tam napísané § 60 Zákonníka práce.
JankaO
31.01.08,16:07
Len tak nesmelo sa pýtam pracovný pomer a pracovno-právny vzťah nie je totožný pojem?

Pracovný pomer je vzťah uzatvorený na základe pracovnej zmluvy.
Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vznikápodľa § 1 ods. 5 Zákonníka prácepracovnoprávny vzťah.
Zoltán Kovács
31.01.08,16:12
Dobrý večer, má tam napísané § 60 Zákonníka práce.
A je tam odst.2 ?



§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

Potom nasledovné:

§ 76
Odstupné a odchodné

1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.


Tento uvádzam ako odvolávku v §76

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,



Neviem či si dobre vysvetlujem znenie §§. Uvedte aj mňa na správnu cestu.
JankaO
31.01.08,16:44
A je tam odst.2 ?

Neviem či si dobre vysvetlujem znenie §§. Uvedte aj mňa na správnu cestu.


Nemusí byť odst. 2. uvedený. Ak je v dohode o skončení pracovného pomeru podľa § 60 uvedené, že je to z dôvodov podľa § 63 ods. l písm. a) alebo b), zamestnancovi patrí odstupné.
seda
31.01.08,21:24
Ďakujem za odpovede, v tej dohode má napísané len § 60 a nič viac. Mám obavy, že ak by odstupné nevyplatili a malo by sa to ťahať niekde ďalej, či by s tým niečo urobil. Ak píšem ja, nejaké rozviazanie pracovného pomeru, tak ho píšem tak, že všetko podkladám §-mi, aby to bolo zrejmé, pre obe strany a hlavne, neťahám zamestnancov za nos a nedám im to na stôl posledný deň. Je mi otca ľúto, má 2 mesiace do dôchodku a je z toho riadne znechutený.
seda
14.02.08,06:14
Dobrý deň, opäť som sa vrátila k tejto téme. Chcela by som poprosiť o radu, čo robiť ak bývalý zamestnávateľ oznámil otcovi, že odstupné nedostane, lebo nemá peniaze. Dá sa nejakou formou využiť garančný fond? Ďakujem.