nextone
11.01.08,16:01
Prešla som skoro celú poradu, hľadala, pátrala a nenašla som vzor mandantnej zmluvy medzi dvoma konateľmi - spoločníkmi bez odmeny.

Nepomôžete niekto?
ekopo
11.01.08,15:27
Tu je nejaký vzor. Určite musíš upraviť na svoje podmienky (mandátna zmluva môže byť aj o inom)
nextone
11.01.08,15:32
Tu je nejaký vzor. Určite musíš upraviť na svoje podmienky

Vďaka za pomoc, musím si to preštudovať...
Ešte otázka, musím mať pri rovnocenných konateľoch a spoločníkoch mandantnú zmluvu v ktorej sa bude hovoriť o tom, že sme konatelia bez odmeny?

Ja už som z toho zúfala a neviem, či má byť táto zmluva, alebo nemá :mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee:
andrej_rv
11.01.08,15:52
Prešla som skoro celú poradu, hľadala, pátrala a nenašla som vzor mandantnej zmluvy medzi dvoma konateľmi - spoločníkmi bez odmeny.

Nepomôžete niekto?
Podľa mňa sa netreba príliš v zmluve viazať na tom, že výkon funkcie bude bez odmeny. Pripol som taký úplne jednoduchý vzor (ľubovoľne rozšíriteľný :)), kde sa uvádza, že o výške odmeny rozhodnú spoločníci. A každoročne môžu rozhodnúť buď o nulovej alebo aj inej odmene. Podľa možností, podmienok a potrieb...
andrej_rv
11.01.08,15:59
Ešte otázka, musím mať pri rovnocenných konateľoch a spoločníkoch mandantnú zmluvu v ktorej sa bude hovoriť o tom, že sme konatelia bez odmeny?
Ja už som z toho zúfala a neviem, či má byť táto zmluva, alebo nemá :mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee:
Mandátna zmluva sa uzatvára podľa § 566 Oobch.Z. Ods. 1 tam znie:
1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.
Zmluva by teda zo zákona mala podľa mňa obsahovať nejakú dohodnutú zásadu odmeňovania (=odplaty), čo nevylučuje, že konkrétna odmena za niektorý rok bude prípadne nulová..
nextone
11.01.08,16:17
Mandátna zmluva sa uzatvára podľa § 566 Oobch.Z. Ods. 1 tam znie:
1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.
Zmluva by teda zo zákona mala podľa mňa obsahovať nejakú dohodnutú zásadu odmeňovania (=odplaty), čo nevylučuje, že konkrétna odmena za niektorý rok bude prípadne nulová..

to znamená, že do tej zmluvy môžem dať odplatu aj nulovú?
andrej_rv
11.01.08,16:32
to znamená, že do tej zmluvy môžem dať odplatu aj nulovú?
Podľa mňa uvedenie nulovej odplaty priamo v zmluve by asi nebolo v súlade so zákonom. Ale daj tam vetu napr.: Výšku odplaty za príslušný kalendárny rok a termín jej výplaty stanoví valné zhromaždenie spoločnosti.
Nič nebráni tomu, aby valné zhromaždenie schválilo nulovú odmenu.
nextone
11.01.08,16:41
Podľa mňa uvedenie nulovej odplaty priamo v zmluve by asi nebolo v súlade so zákonom. Ale daj tam vetu napr.: Výšku odplaty za príslušný kalendárny rok a termín jej výplaty stanoví valné zhromaždenie spoločnosti.
Nič nebráni tomu, aby valné zhromaždenie schválilo nulovú odmenu.

Takže môžem použiť túto zmluvu?
T.j. na konci roka sa rozdelí zisk....ak som spávne pochopila:o)
andrej_rv
11.01.08,16:49
Takže môžem použiť túto zmluvu?
T.j. na konci roka sa rozdelí zisk....ak som spávne pochopila:o)
Aj keď ide o tie isté osoby, treba rozlišovať medzi konateľom a spoločníkom. Konateľ (po odsúhlasení spoločníkmi) dostane odmenu, ktorá je nákladovou položkou, zdaňuje sa daňou zo závislej činnosti a platí sa z nej odvod do zdr. poisťovne. Neplatí sa zo zisku.
Zisk (alebo jeho časť určená na rozdelenie) sa delí len medzi spoločníkmi, nepodlieha dani ani odvodom.
P.S. Možno by bolo najvhodnejšie prípravu zmlúv odkonzultovať s právnikom.
nextone
13.01.08,10:22
Aj keď ide o tie isté osoby, treba rozlišovať medzi konateľom a spoločníkom. Konateľ (po odsúhlasení spoločníkmi) dostane odmenu, ktorá je nákladovou položkou, zdaňuje sa daňou zo závislej činnosti a platí sa z nej odvod do zdr. poisťovne. Neplatí sa zo zisku.
Zisk (alebo jeho časť určená na rozdelenie) sa delí len medzi spoločníkmi, nepodlieha dani ani odvodom.
P.S. Možno by bolo najvhodnejšie prípravu zmlúv odkonzultovať s právnikom.

Keď ide o dvoch konateľov - spoločníkov súčinne?
nola
02.02.09,20:56
v jednej z tych vzorov mz.doc je na konci v zatvorke (overene podpisy). Naozaj ich treba overovat? Potrebujem to vediet surne, dakujem. Potrebujem uzavriet takuto zmluvu v s.r.o. so spolocnikom a konatelom v jednej osobe.