polka
11.01.08,17:47
Ahojte Poraďáci!
3. decembra 2007 som nastúpila pracovať k novému zamestnávateľovi. V decembri som odpracovala 21 dní spolu so sviatkami, ktoré sa však v školstve posudzujú tak, ako keby sme pracovali. Teraz sme dostali výplatné pásky a vidím, v zázname 0 dní dovolenky za 2007 - teda mi nevznikol nárok na dovolenku za odpracované dni v roku 2007. Ja si myslím, že mi mal vzniknúť nárok na 1/12 dovolenky podľa § 105 ZP, v ktorom sa píše:
§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.

Ako to teda vlastne je? Môžem si u zamestnavateľa dodatočne uplatniť nárok na dovolenku za rok 2007 alebo naozaj nemám na ňu nárok?
dalilada
11.01.08,20:29
Skutočne nemáš nárok. Ten sa počíta len za celý odpracovaný mesiac. Ak máš zmluvu od 3. dňa v mesiaci a nie od 1., žiaľ, nemáš nárok na dovolenku.
polka
12.01.08,19:38
Skutočne nemáš nárok. Ten sa počíta len za celý odpracovaný mesiac. Ak máš zmluvu od 3. dňa v mesiaci a nie od 1., žiaľ, nemáš nárok na dovolenku.
Naozaj? A teda § 105 ZP (viď vyššie citovaný) sa na mňa v tomto prípade nevzťahuje? Veď som v decembri odpracovala 21 dní, napriek tomu, že som nastúpila do zamestnania 3.12. Teda si myslím, že mi mal vzniknúť nárok podľa § 105 ZP za 21 odpracovaných dní v dĺžke 1/12.
Prosím, mohol by sa mi k tomu ešte aj niekto iný vyjadriť?
endrju
12.01.08,19:54
...
Prosím, mohol by sa mi k tomu ešte aj niekto iný vyjadriť?

Tu nárok dovolenk* nájdeš desiatky, stovky a možno aj tisíce vyjadrení k Tvojmu problému. Rozdiel je iba v dátumoch použitých v zadaní.
polka
12.01.08,20:18
Tu nárok dovolenk* (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=n%E1rok+dovolenk%2A) nájdeš desiatky, stovky a možno aj tisíce vyjadrení k Tvojmu problému. Rozdiel je iba v dátumoch použitých v zadaní.
Endrju, prepáč, ale už toľko hodín brúsim po Porade, že som fakt unavená z toho, aj teraz som hľadala tam kde si mi odporučil, ale nič na môj konkrétny prípad som nenašla. Je to také ťažké, odpovedať mi konkrétne, ak vieš ako to vlastne je?
endrju
12.01.08,20:23
Endrju, prepáč, ale už toľko hodín brúsim po Porade, že som fakt unavená z toho, aj teraz som hľadala tam kde si mi odporučil, ale nič na môj konkrétny prípad som nenašla. Je to také ťažké, odpovedať mi konkrétne, ak vieš ako to vlastne je?
Keby som vedel jednoznačne odpovedať, určite odpoviem. Píšeš o školstve a nemám istotu či sa na školstvo vzťahujú Tebou citované ustanovenia Zákonníka práce. V "pravidlách hry" platných pre rozpočtové a príspevkové organizácie jednoducho nie som "doma".
polka
12.01.08,20:45
Keby som vedel jednoznačne odpovedať, určite odpoviem. Píšeš o školstve a nemám istotu či sa na školstvo vzťahujú Tebou citované ustanovenia Zákonníka práce. V "pravidlách hry" platných pre rozpočtové a príspevkové organizácie jednoducho nie som "doma".Áno, citované ustanovenie Zákonníka práce sa vzťahuje aj na školstvo, preto nechápem, že mi nevznikol nárok na dovolenku v rozsahu 1/12 za 21 odpracovaných dní. Len si chcem overiť, či toto ustanovenie správne chápem.
polka
15.01.08,20:24
Prosím, Poraďáci, naozaj sa nenájde nikto, kto by mi vedel kompetentne zodpovedať na môj dotaz uvedený na začiatku?
Stina
15.01.08,20:42
§ 102 ZP - Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Keďže nemáš odpracovaný celý kalendárny mesiac - nárok na dovolenku nevzniká.
polka
15.01.08,21:06
§ 102 ZP - Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
Keďže nemáš odpracovaný celý kalendárny mesiac - nárok na dovolenku nevzniká.
Ale § 105 ZP hovorí o nároku na dovolenku za každých 21 odpracovaných dní pre tých, ktorým nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok, ani na jej pomernú časť, tak ako to potom vlastne je?

§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Lydka R
15.01.08,21:23
Prosím, Poraďáci, naozaj sa nenájde nikto, kto by mi vedel kompetentne zodpovedať na môj dotaz uvedený na začiatku?


Polka sledujem, že chceš veľmi počuť jednoznačnú odpoveď - áno, máš nárok, resp. si o tom už presvedčená a ešte chceš verifikáciu.
Skús zájsť, alebo zavolať na inšpektorát práce, dostaneš jasnú a kompetentnú odpoveď.
celestina
15.01.08,21:31
Ak si od 3.12. do 31.12. odpracovala 21 dní /spolu so sviatkami/ ,nárok na 1/12 by si mala mať. Podobný prípad čítaj tu:http://www.porada.sk/t67281-dovolenka-ratanie-naroku.html?highlight=n%E1rok+dovolenku
Chobot
16.01.08,07:15
Prosím, Poraďáci, naozaj sa nenájde nikto, kto by mi vedel kompetentne zodpovedať na môj dotaz uvedený na začiatku?

Už ti tu viacerí napísali, že ak si odrobila 21 dní, tak nárok máš. Zájdi na vaše personálne (či mzdové) a odkonzultujte si, ako vypočítali oni nárok 0 dní. Nech ti preukážu, z akých podkladov vychádzali. Ak ti preukážu, že si naozaj neodpracovala 21 dní, tak budeš vedieť prečo. Ak ti to nepreukážu, tak im preukáž ty, že si odpracovala 21 dní.

A nebolo v školstve náhodou medzi sviatkami voľno? Neberú sa tieto dni ako neodpracované? Najlepšie ti to povedia na tom mzdovom.
polka
16.01.08,19:24
A nebolo v školstve náhodou medzi sviatkami voľno? Neberú sa tieto dni ako neodpracované? Najlepšie ti to povedia na tom mzdovom.
Mali sme študijné voľno, posudzované ako odpracované dni. Na výplat. páske mám udané 21 odpracovaných dní, aj zaplatených.
Chobot
16.01.08,19:59
Mali sme študijné voľno, posudzované ako odpracované dni. Na výplat. páske mám udané 21 odpracovaných dní, aj zaplatených.

Tak im to ukáž, zober si so sebou zákonník práce a mali by ti to uznať. Pravdepodobne nepostrehli zmenu v ZP ohľadne nároku dovolenky po odpracovaní 21 dní, myslia si, že je nárok až po 22 dní, ako bolo pred 1.9.2007.

Choď na to personálne alebo mzdové. Uvidíš, že sa to obratom vyrieši.;)
polka
16.01.08,20:07
Tak im to ukáž, zober si so sebou zákonník práce a mali by ti to uznať. Pravdepodobne nepostrehli zmenu v ZP ohľadne nároku dovolenky po odpracovaní 21 dní, myslia si, že je nárok až po 22 dní, ako bolo pred 1.9.2007.

Choď na to personálne alebo mzdové. Uvidíš, že sa to obratom vyrieši.;)
Vďaka za radu, tak aj spravím, lebo i ja som presvedčená, že nárok mi mal vzniknúť. len som sa chcela uistiť, že sa nemýlim.
A samozrejme veľmi pekne ďakujem aj všetkým ostatným Poraďákom za cenné rady.