ajkariky
11.01.08,18:18
prosím o pomoc, chcela bysom zaradiť krátkodobý majetok , ktorý bol nadobudnutý pred podnikamím ako na to oceniť ?
JuKaS
11.01.08,21:25
KHM zakúpený pred začiatkom podnikania sa účtuje na konci roka v rámci účtovnej uzávierky ako nepeňažná operácia - výdavok daňový. Nepeňažná operácia preto, lebo peniaze nám neubudli z pokladne podn.činnosti.
Myslela som tým KHM nakúpený pred začiatkom podnikania ale v súvislosti s podnikaním, nie KHM ktorý už bol používaný súkromne pred začiatkom podnikania.
chanell
11.01.08,21:28
Ako výdavok daňový? No neviem, neviem. Dosť pochybujem.

Ja by som ho ocenila v reprodukčnej obstarávacej cene, zaradila do knihy drobného majetku a hotovo.
tinaM
12.01.08,07:24
prosím o pomoc, chcela bysom zaradiť krátkodobý majetok , ktorý bol nadobudnutý pred podnikamím ako na to oceniť ?
Ak sa jedná o osobný majetok, napr. stolička, telefón a pod., takýto majetok sa pri vklade v JÚ neoceňuje.
O tomto majetku podnikateľ v sústave JÚ neúčtuje a ani nevykazuje v účtovnej závierke vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
Využívanie osobného majetku pri výkone podnikateľskej činnosti sa môže premietnuť do daňových výdavkov, ale iba v prípadoch ustanovených ZDP, ako napr. pri využívaní osobného automobilu na prac.cesty.
White Dog
12.01.08,12:59
Ak sa jedná o osobný majetok, napr. stolička, telefón a pod., takýto majetok sa pri vklade v JÚ neoceňuje.
O tomto majetku podnikateľ v sústave JÚ neúčtuje a ani nevykazuje v účtovnej závierke vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
Využívanie osobného majetku pri výkone podnikateľskej činnosti sa môže premietnuť do daňových výdavkov, ale iba v prípadoch ustanovených ZDP, ako napr. pri využívaní osobného automobilu na prac.cesty.

Tak teraz ma zaujima ako potom mam zauctovat mobilny telefon nadobudnuty za 1 Sk pred podnikanim a teraz pouzivany v podnikani - formou predplatenej karty na ktoru si kupujem kredit. Tak ako to pises, potom vznikne situacia, ze mam vydavok za nakup kreditu na mobil ale nemam mobil????
Braňo
12.01.08,13:36
Predaj si ho za trhovú cenu kúpnou zmluvou medzi SZČO a súkromnou osobou. Na základe tejto zmluvy ho zaradíš do evidencie drobného majetku.
JuKaS
12.01.08,14:30
Neviem či sa tak môže ohodnotiť ako píše Braňo, pretože sám sebe nemôže predať mobil, pre DÚ je SZČO a súkromná osoba - ten istý človek - fyzická osoba
tinaM
12.01.08,14:36
Tak teraz ma zaujima ako potom mam zauctovat mobilny telefon nadobudnuty za 1 Sk pred podnikanim a teraz pouzivany v podnikani - formou predplatenej karty na ktoru si kupujem kredit. Tak ako to pises, potom vznikne situacia, ze mam vydavok za nakup kreditu na mobil ale nemam mobil????
Máš predsa nejakú zmluvu s operátorom, v ktorej by malo byť uvedené, že telefón je za korunu.
Na základe tejto zmluvy zaevidovať telefón do majetku v hodnote 1,-Sk.
dancika
13.01.08,17:01
Ak sa jedná o osobný majetok, napr. stolička, telefón a pod., takýto majetok sa pri vklade v JÚ neoceňuje.
O tomto majetku podnikateľ v sústave JÚ neúčtuje a ani nevykazuje v účtovnej závierke vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
Využívanie osobného majetku pri výkone podnikateľskej činnosti sa môže premietnuť do daňových výdavkov, ale iba v prípadoch ustanovených ZDP, ako napr. pri využívaní osobného automobilu na prac.cesty.

Zdravim, som tu uplny novacik, asi je to mimotemy, ale chcem sa spytat na ten "osobny" majetok. Ak ma SZCO sidlo doma a zariaduje si tam pracovny kut (PC stol, k nemu stolicka a policova zostava), tak je to VOZD, nie? A teda sa potom vklada aj do majetku alebo sa mylim? PC potrebuje SZCO k vykonu zivnosti - projekcna cinnost etc.
Vdaka
KvetkaK
13.01.08,17:03
Dobre si myslíš, majetok zaradí do majetku firmy a bude ho viesť v evidencii.
dancika
13.01.08,17:26
Dakujem :) Len ma pomylil ten tinin prispevok.
tinaM
13.01.08,19:28
Dakujem :) Len ma pomylil ten tinin prispevok.
Dancika, v tom mojom príspevku som myslela na majetok, ktorý som už pred začatím podnikania používala napr./ v Tvojom prípade /písací stôl a keď som už podnikala, tak som pracovala práve na tom stole.
Tak takýto majetok neoceňujem, a nedávam ho do výdavkov.

Ale ak som si zakúpila nový stôl kôli tomu, že idem podnikať, tak ten zaúčtujem do výdavkov.:)
dancika
13.01.08,19:33
Tina, uz je mi to uplne jasne, to som sa pytala viac-menej len pre istotu, ked som nahodou narazila na Tvoj prispevok a nakolko sa ma to zariadovanie noveho pracovneho hniezda o par dni tyka, tak som si to overovala, ci s tymito vydavkami mozem ratat ;)
eva1954
13.02.08,11:01
Kratkodobý majetok sa účtuje
do VODZ do kolonky réžia alebo materiál.
Ďakujem za odpoved