ajkariky
11.01.08,18:28
dobrý večer všetkým poraďákom, mám problém ako zaradím novopostavenú budovu do majetku, v ktorej už podnikám 3 roky na základe kolaudačného rozhodnutia ? alebo treba znalecký posudok? ďakujem za všetky odpovede
cloe
11.01.08,17:30
Nerozumiem tomu ako že je novopostavená a 3 roky v nej podnikáš?
Johanka
11.01.08,17:31
ajkariky
11.01.08,17:34
áno ale nedala som si ju do majetku , lebo bývalá učtovníčka mi poradila, že to bude pre mňa tak lepšie že ju nebudem musieť odpisovať
Johanka
11.01.08,17:36
Akože sa jej nechcelo počítať odpisy? Však nemusela, keby vedela. že daňové odpisy sa dajú aj prerušiť. Počítaj si doporučené témy ;).
ajkariky
11.01.08,17:40
Ďakujem za radu budem čítať
Danila
11.01.08,17:44
áno ale nedala som si ju do majetku , lebo bývalá učtovníčka mi poradila, že to bude pre mňa tak lepšie že ju nebudem musieť odpisovaťV profile máš že si účtovníčka, a zaradila si rovnakú tému aj o drobnom hmotnom majetku. Takže samouk, hrajúci sa na podnikateľa? :)To nie je dúfam porušenie Etikety keď Ti pripomeniem, že nazvať sa účtovníkom pre nás znamená prispôsobiť svoje odpovede dotazujúcemu. Pretože takéto jednanie nie je celkom férové, vydávať sa za niekoho, kým nie som. Ak to po Tebe niekto číta, tak dostane z pojmu účtovník rovno kolaps.
betka
11.01.08,17:45
Zujímavé situácie.
dńom zaradenia do používania je deň, keď splním všetky technické funkcie na uvedenie M do používania
- povinnosti v úlade s požiarnymi, ekolog., hygien....

Dňom zaradenia do používania nemôže byť deň, kedy je časovo obmedzené používanie-teda ide o predčasné užívanie stavby, resp. dočasné používanie stavby. Vtedy účtujem stále na účte 042 (VNZD-JU), môžem v budove podnikať, ale na základe týchto skutočností nemôžem danovo odpisovať.
Tieto právoplatnosti môžu byť vydané stavebným úradom na žiadosť stavebníka, pokiaľ to nemá vplyv na užívanie stavby, nehohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb.....

Ak mám v ruke kolaudačné rozhodnutie, môžem zaradiť stavbu do užívania 021/042 (JU-VNZD spočítam výšk OC).

Nereba zabudnúť na skutočnosť, že v JU, boli obstarávacie náklady súčasťou MaZ, a v PU sa museli premietnuť do súvahy..
betka
11.01.08,17:53
Uha, ale toho nabehlo od príspevku č. 4 (píšm pomaly:D:D)

6e nechcelo sa počítať odpisy:eek::eek::eek::eek:

mimotemy
Prečo sú účtovníci všetci, kazí to meno ostatným :mee:
Zoltán Kovács
11.01.08,18:01
áno ale nedala som si ju do majetku , lebo bývalá učtovníčka mi poradila, že to bude pre mňa tak lepšie že ju nebudem musieť odpisovať

Aká účtovníčka mohla takéto niečo poradiť? Vyhodíš nemalé peniaze za postavenie budovy, ktoré ti určite (ne)chýbali. A ak budova nebola zaradená ako sa uplatňovali náklady na prevádzku budovy. Sám so sebou nájomnú zmluvu podpísať nemôžeš, budovu v majetku nemáš. Potom náklady (plyn, elektrika, voda, drobná údržba) nie sú daňovo uznateľnými nákladmi, výdavkami.
betka
11.01.08,18:02
mimotemymimotemymimotemy- malý "mrník" v piatok

Stretnem sa so známou.
Známa: "Vieš musím urobiť 25 DP), to bude fuška (v duchu si myslím si dobrá, ja nestíham svoje firmy má ich iba 3, a zrerejme musím použiť všetky postupy, aké vôbec existujú, som nešika..:mee:)

známa: Počúvaj, jeden si kúpil auto, ako mám urobiť odpisy (:eek:, ups, nie som na tom najhoršie:D)

Čo narobíme?
Zoltán Kovács
11.01.08,18:06
mimotemymimotemymimotemy- malý "mrník" v piatok

Stretnem sa so známou.
Známa: "Vieš musím urobiť 25 DP), to bude fuška (v duchu si myslím si dobrá, ja nestíham svoje firmy má ich iba 3, a zrerejme musím použiť všetky postupy, aké vôbec existujú, som nešika..:mee:)

známa: Počúvaj, jeden si kúpil auto, ako mám urobiť odpisy (:eek:, ups, nie som na tom najhoršie:D)

Čo narobíme?

Začína éra neznámych známych, ktorí si spomenú teraz, že vôbec existujeme, žijeme, dýchame. A mňa prekvapuje, že akí sú vynaliezaví. Nenápadne podsúvajú svoje otázky. Čo, ako, prečo......? A keď sa rozlúčime si nimi nás napadne, do čerta rohatého, veď sme im v priebehu 10-15 minút vysvetlili celý postup vyhotovenia DP. A to zadara, a slovko ďakujem ani náhodou nepatrí do ich slovníka.
ajkariky
11.01.08,18:10
milá Danila, nemusíš ma hneď kompromitovať naozaj som učtovníčka, ale len pre moju firmu , prebrala som si učtovníctvo od tiež platenej učtovníčky, ktorá mi takto zanechala majetok a teraz sa to snažím z Vašou pomocou dať doporiadku.
Zoltán Kovács
11.01.08,18:11
milá Danila, nemusíš ma hneď kompromitovať naozaj som učtovníčka, ale len pre moju firmu , prebrala som si učtovníctvo od tiež platenej učtovníčky, ktorá mi takto zanechala majetok a teraz sa to snažím z Vašou pomocou dať doporiadku.

Ale to nie je hanba uviesť do profilu, že si podnikateľka, ktorá sama sa snaží účtovať. Stále je lepšie priznať farbu, ako takto sa "blamovať". Alebo aspoň tam dať účtovník - začiatočník.
betka
11.01.08,18:13
milá Danila, nemusíš ma hneď kompromitovať naozaj som učtovníčka, ale len pre moju firmu , prebrala som si učtovníctvo od tiež platenej učtovníčky, ktorá mi takto zanechala majetok a teraz sa to snažím z Vašou pomocou dať doporiadku.

Ajkariky, Danila je perfektná osôbka, s kvalitnou praxou, a kvalitnými odpoveďami na porade.
Vieš, odpisy....základy, ....

Asi máme všetci, všetkého plné zuby, preto sme taký podráždený. Každý je v niečom dobrý. Ty tiež vo svojom účte.
(ja som prebrala tiež niečo, a som z toho na nervy, nič s tým nenarobíme, poklačujeme;))
ajkariky
11.01.08,18:16
O.K. zmením si profil
ajkariky
11.01.08,18:21
betka ďakujem Ti za pekné slová nikoho by som si nedovolila uraziť a ani poceniť držím Vám všetkým kvalitným poraďákom palce aj takým neskúseným ako som ja
Danila
11.01.08,18:29
O.K. zmením si profilajkariky, tým že si zmeníš profil a uvedieš v ňom to, čo si, budeš môcť od nás získať oveľa viac a podrobnejších informácií. Prepáč mi moju reakciu, ale za čias Baťu bol účtovník pán účtovník, ktorý ako posledný rozhodol, že sa niečo zaplatí, zaúčtuje a pod. Odvtedy už je účtovník každý, kto vie ako vyzerá šibenica. Možno podľa vzoru Jánošíka. Vieš, ja si tých účtovníkov veľmi vážim. Tých skutočných. Tí ostatní ma občas vedia vytočiť.:)
andrej_rv
11.01.08,18:49
Ak mám v ruke kolaudačné rozhodnutie, môžem zaradiť stavbu do užívania 021/042 (JU-VNZD spočítam výšk OC).
..
Novopostavená budova sa môže do užívania (v súvislosti s uplatňovaním odpisov - 021/042 ) zaradiť až po nabudnutí vlastníckeho práva (= dňa nadobudnutia právoplatnosti vkladu do katastra), nie dňom platnosti kolaudačného rozhodnutia povoľujúceho užívanie stavby.
(Vklad do katastra ako podmienka pre možnosť odpisovania neplatí pri nadobudnutí nehnuteľností kúpou, kupujúci môže budovu odpisovať dňom prevzatia do užívania).
ajkariky
11.01.08,18:57
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ale na stavbu objektu sme si zobrali s manželom úver, ktorý splácal manžel čo v takomto prípade, doklady o nákupe materiálu už asi ani nemám
dadasv
11.01.08,21:45
Aká účtovníčka mohla takéto niečo poradiť? Vyhodíš nemalé peniaze za postavenie budovy, ktoré ti určite (ne)chýbali. A ak budova nebola zaradená ako sa uplatňovali náklady na prevádzku budovy. Sám so sebou nájomnú zmluvu podpísať nemôžeš, budovu v majetku nemáš. Potom náklady (plyn, elektrika, voda, drobná údržba) nie sú daňovo uznateľnými nákladmi, výdavkami.


Ja mám tiež potom problém s účtovaním nákladov na prevádzku. Podnikateľ si postavil rodinný dom s tým, že na prízemí vybudoval so súhlasom mesta predajňu. Riadne ju skolaudoval, ale do podnikania ju nezaradí, lebo nevie presne vyčísliť náklady na jej stavbu, keďže je súčasťou rodinného domu, kde býva. Podľa toho čo si uviedol, si teda nemôže uplatňovať náklady na prevádzku ako daňové náklady?:confused: Aj keď má na elektriku a plyn samostatné hodiny na prevádzku a samostatné na byt? Lebo ja som mu tvrdila, že môže. Lebo tiež som mu hovorila, že nájomnú zmluvu sám so sebou spisovať nemusí, hoci to chcel robiť.?:confused:
witch
01.02.08,14:22
Chcem pripojiť dotaz, v 12/2007 sme kúpili unimobunky, v ktorých budú kancelárie. Budú stáť na prenajatom pozemku od FO, kde budeme podnikať. Bunky sú majetok našej firmy. Zaradím ich do majetku v roku 2008 po kolaudácii, takže mi zostanú v roku 2007 na účte 042. Odpisovať začnem rokom 2008. Je to tak dobre?
Možná sú to pre vás triviálne otázky, ale na Porade som preto, že dúfam, že mi niekto poradí...
cloe
01.02.08,14:56
Chcem pripojiť dotaz, v 12/2007 sme kúpili unimobunky, v ktorých budú kancelárie. Budú stáť na prenajatom pozemku od FO, kde budeme podnikať. Bunky sú majetok našej firmy. Zaradím ich do majetku v roku 2008 po kolaudácii, takže mi zostanú v roku 2007 na účte 042. Odpisovať začnem rokom 2008. Je to tak dobre?
Možná sú to pre vás triviálne otázky, ale na Porade som preto, že dúfam, že mi niekto poradí...

Pri obstaraní majetku kúpou je pre vás rozhodujúci dátum na kúpnej zmluve. Týmto dňom ho zaradíte a môžete už odpisovať, t.j. v 12/2007.
andrej_rv
01.02.08,16:34
Chcem pripojiť dotaz, v 12/2007 sme kúpili unimobunky, v ktorých budú kancelárie. Budú stáť na prenajatom pozemku od FO, kde budeme podnikať. Bunky sú majetok našej firmy. Zaradím ich do majetku v roku 2008 po kolaudácii, takže mi zostanú v roku 2007 na účte 042. Odpisovať začnem rokom 2008. Je to tak dobre?

Ak unimobunky v čase nákupu ešte nie sú ešte schopné prevádzky na zvolený účel, alebo ak podmienkou ich uvedenia do prevádzky resp. užívania v zmysle § 33 ods. 1 PPÚ je aj kolaudácia, postup popísaný v otázke je správny.
witch
04.02.08,06:01
Ďakujem za vaše odpovede! witch
Daska
28.05.08,10:50
Novopostavená budova sa môže do užívania (v súvislosti s uplatňovaním odpisov - 021/042 ) zaradiť až po nabudnutí vlastníckeho práva (= dňa nadobudnutia právoplatnosti vkladu do katastra), nie dňom platnosti kolaudačného rozhodnutia povoľujúceho užívanie stavby.
.

Takze ak tomu dobre rozumiem, je pre mna rozhodujuci datum na Vklade do katastra.

Smiem vediet, kde to najdem, v akom § zakona???

dakujem
Luckasari
10.06.08,07:38
Ak unimobunky v čase nákupu ešte nie sú ešte schopné prevádzky na zvolený účel, alebo ak podmienkou ich uvedenia do prevádzky resp. užívania v zmysle § 33 ods. 1 PPÚ je aj kolaudácia, postup popísaný v otázke je správny.

chcela by som sa opýtať, do ktorej odpisovej skupiny sa zaradí unimobunka?
Šadar
25.08.08,18:40
TNovopostavená budova sa môže do užívania (v súvislosti s uplatňovaním odpisov - 021/042 ) zaradiť až po nabudnutí vlastníckeho práva (= dňa nadobudnutia právoplatnosti vkladu do katastra), nie dňom platnosti kolaudačného rozhodnutia povoľujúceho užívanie stavby.



Takze ak tomu dobre rozumiem, je pre mna rozhodujuci datum na Vklade do katastra.

Smiem vediet, kde to najdem, v akom § zakona???

dakujem


Vie niekto poradit???
simonka1
21.10.08,12:30
Pridám svoju otázku Smithovi. Podľa tvojho názoru, ktorý som tu čítala, ak mám novopostavenú budovu, nemôžem si uplatniť do daňových výdavkov náklady na prevádzku, keďže budovu používam od 1/08 a kolaudačné rozhodnutie mám 7/08??? A budovu môžem zaradiť až po nadobudnutí vlastníctva???
simonka1
21.10.08,13:27
Nenájde sa žiadna odpoveď???
MartinkoK
17.12.08,10:05
Prosím Vás aj ja riešim zaradenie budovy do majetku,
firma má kúpno-predjnú zmluvu zo dňa 28.05.2008,
zaplatená 05.06.2008. Firma nahlásila prevádzku na ŽU.
Môžem ju zaradiť do majetku dňom zaplatenia?
Výpis z katastra na firmu 24.07.2008.
misolga
17.12.08,10:42
- v tejto téme prispejem aj ja svojou otázočkou:
Szčo v 25.05.2005 zobral v banke úver na kúpu nehnuteľností a pozemkov, dňa 13.04.2005 bol vystavený znalecký posudok na sociálnu budovu a oceľový sklad + pozemky ( v posudku bolo všetko samostatne ohodnotené).
-Táto szčo si neskôr založila sro - kde je jej jediný majiteľ a 01.06.2007 na základe darovacej zmluvy tento majetok ako súkromná osoba daroval sro-čke, pričom zároveň sro-čka prevzala od szčo dlh-zostatok nesplateného úveru od banky vo výške 1 196 125Sk a účtovníčka v tomto roku zaúčtovala do účtovníctva v tejto výške iba oceľový sklad a začala ho aj odpisovať. ostatné - pozemky ani sociálna budova, ktorú síce chce majiteľ zbúrať v účtovníctve nie sú..
MartinkoK
17.12.08,11:11
Prosím Vás aj ja riešim zaradenie budovy do majetku,
firma má kúpno-predjnú zmluvu zo dňa 28.05.2008,
zaplatená 05.06.2008. Firma nahlásila prevádzku na ŽU.
Môžem ju zaradiť do majetku dňom zaplatenia?
Výpis z katastra na firmu 24.07.2008.

Veľmi prosím poradí mi niekto.
misolga
17.12.08,11:47
Teraz som si všimla že môj príspevok je v téme Jú. Ospravedlňujem sa patrí do Podvojného.....
jaja99
17.12.08,12:59
Pre misolga:

AK tomu dobre rozumiem, tak máš jednu kúpnu cenu + znalecký posudok na všetky 3 časti (szavba, stavba,pozemok). V prvom rade u FO pri zaradení do evidencie HM musíš rozdeliť kúpnu cenu na 3 časti v takom pomere ako určuje znalecký posudok (Platí, ak nemáš v zmluve určené kúpne ceny jednotlivo). Zaradíš ku dňu prevodu a stavby odpisuješ, pozemok neodpisuješ.
misolga
17.12.08,19:23
Jaja vďaka za ochotu pomôcť, neskoro som zistila že môj príspevok sem veľmi nepatrí-jedná sa o podvojné účto a čo sa týka obstarania majetku a znaleckého posudku pri Fo to by bolo v poriadku-ako som uviedla v posudku boli ohodnotené budovy aj pozemky zvlášť, to ma netrápi ja mám skôr problém s tým čo nasledovalo potom pri darovaní do sro-čky: ako súkromná osoba daroval majetok bezodplatne a zároveň jeho sro-čka prevzala dlh-úver z banky a účtovníčka zaúčtovala do účtovníctva iba jednu budovu ktorú ocenila sumou vo výške dlhu voči banke.
andrea70
15.01.09,10:52
Chcela by som vás poprosiť o radu, SZČO postavila na vlastnom pozemku budovu. V roku 2008 bola na katastri evidovaná ako rozostavaná stavba. Kolaudačné rozhodnutie má z 22,12,2008 a v ten istý deň to išlo aj na kataster. Chcem sa spýtať či môže budovu odpisovať už v roku 2008 /ak by bola zavkladovaná až v roku 2009/, alebo ju bude môcť odpisovať až v r. 2009?
andrea70
15.01.09,14:23
Chcela by som vás poprosiť o radu, SZČO postavila na vlastnom pozemku budovu. V roku 2008 bola na katastri evidovaná ako rozostavaná stavba. Kolaudačné rozhodnutie má z 22,12,2008 a v ten istý deň to išlo aj na kataster. Chcem sa spýtať či môže budovu odpisovať už v roku 2008 /ak by bola zavkladovaná až v roku 2009/, alebo ju bude môcť odpisovať až v r. 2009?


prosím,prosím poradí mi niekto???????
andrea70
16.01.09,09:26
Chcela by som vás poprosiť o radu, SZČO postavila na vlastnom pozemku budovu. V roku 2008 bola na katastri evidovaná ako rozostavaná stavba. Kolaudačné rozhodnutie má z 22,12,2008 a v ten istý deň to išlo aj na kataster. Chcem sa spýtať či môže budovu odpisovať už v roku 2008 /ak by bola zavkladovaná až v roku 2009/, alebo ju bude môcť odpisovať až v r. 2009?

Nevie mi nikto poradiť?? :mee: prosím !!!
Iwett
20.02.13,17:58
Dobrý večer,
na prenajatom pozemku si podnikateľ chce otvoriť záhradníctvo, ktoré pozostáva z dvoch unimobuniek, a kamerového systému. Účtujem zatiaľ obstarávacie náklady.
1. Akým dátumom mám zaradiť obstarávacie náklady do používania?
2. Kamerový systém bude súčasť ON záhradníctva, alebo mám účtovať zvlášť kamerový systém a zvlášť záhradníctvo, t.j. unimobunky, káble, zavlažovanie?
Ďakujem pekne vopred za odpoveď.
marions
21.02.13,15:16
Prosím o radu, ako mám rozoznať pri obstaraní majetku, ktoré sú výdavky na obstaranie, a ktoré na údržbu? Keď sa kupuje stavebný materiál, umývadlo, skrine, vedrá. Do výdavkov na obstaranie dám len stavebný materiál a skrine, stoly atď nie? Mám v tom zmätok. A keď sa buduje budova a pri budove garáž, sledujú sa zvlášť výdavky na budovu, zvlášť na garáž a keď sa začne podnikať, tak sa zrátajú a odpisujú každé zvlášť a pozemok zvlášť? Alebo sa všetko dá do jednej sumy a odpisuje ako budova? Prosím, poraďte, neviem si dať rady.
marions
21.02.13,15:19
A prosím taká stavba, čo sa nekolauduje /drobná stavba/ sa zaraďuje do užívania akým dátumom?
marions
22.02.13,06:19
Prosím, neporadí mi niekto?
KEJKA
22.02.13,06:35
Prosím o radu, ako mám rozoznať pri obstaraní majetku, ktoré sú výdavky na obstaranie, a ktoré na údržbu? Keď sa kupuje stavebný materiál, umývadlo, skrine, vedrá. Do výdavkov na obstaranie dám len stavebný materiál a skrine, stoly atď nie? Mám v tom zmätok. A keď sa buduje budova a pri budove garáž, sledujú sa zvlášť výdavky na budovu, zvlášť na garáž a keď sa začne podnikať, tak sa zrátajú a odpisujú každé zvlášť a pozemok zvlášť? Alebo sa všetko dá do jednej sumy a odpisuje ako budova? Prosím, poraďte, neviem si dať rady.účtovník si musí vedieť dať rady............načo máš Cenigovú?
účtovník účtuje - žiadaj relevantné doklady, nech ti tam píšu aký materiál načo použili. Informácie si z prsta nevycucáš.
áno, každá stavba sa odpisuje zvášť, logicky musíš na každú vysledovať náklady osobitne.
pozemok sa neodpisuje, len eviduje - to hádam bol z tvojej strany preklep - zlá formulácia, nie?



A prosím taká stavba, čo sa nekolauduje /drobná stavba/ sa zaraďuje do užívania akým dátumom?vtedy, kedy sa uvedie do užívania.
marions
22.02.13,06:46
Ďakujem Kejka za odpoveď,
to bude problém odsledovať čo na čo použili.
Ale išlo mi skôr o to, že napr umývadlo bude obstarávací výdavok, lebo zostane v budove a nábytok pôjde priamo do výdavkov keď bude pod 1700,- €
KEJKA
22.02.13,17:41
Ďakujem Kejka za odpoveď,
to bude problém odsledovať čo na čo použili.
Ale išlo mi skôr o to, že napr umývadlo bude obstarávací výdavok, lebo zostane v budove a nábytok pôjde priamo do výdavkov keď bude pod 1700,- €S tým nábytkom sa firma moze rozhodnút. Moze ist do nakladov a nemusí.
marions
25.02.13,15:51
Ďakujem veľmi pekne. :)
marions
11.05.13,06:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak sú dve bunky spojené podlahou a nadokryté jednou strechou môže sa to brať ako jedna budova? Ďakujem. A ešte k tomu pozemku, Náklady na pozemok, úprava, zavlažovací systém, to za nebude odpisovať samozrejme, ale náklady na úpravu pozemku sa sledujú samostatne? Ďakujem
KEJKA
11.05.13,06:52
zavlažovací systém sa neodpisuje?
marions
11.05.13,08:02
myslela som, že náklady na obstaranie bunky vyššie uvedenej sa budú sledovať osobitne a náklady, ktoré sa vydávajú na pozemok - úprava pozemku, štrky, kamene , rúry na zavlažovanie rastlín ... sa budú sledovať osobitne. Alebo sa môže dať výstavba celého záhradníctva na jednu kartu, ako obstarávacie náklady na záhradníctvo? Ďakujem
KEJKA
11.05.13,08:58
aha, tak potom dobre. Píš s odstavcami, nie všetko pokope, nech je to prehľadnejšie.
Vďaka
marions
12.05.13,06:08
Ďakujem Kejka, len som nedostala odpoveď, či to je správne, zaradiť pozemok osobitne, a budovu /dve spojené bunky/ osobitne. Alebo aj každú z buniek samostatne? Alebo celý celok bunky aj s pozemkom ?Ďakujem ešte raz
KEJKA
12.05.13,06:56
pozemok osobitne, budovu osobitne - spolu obe bunky, kedže majú spoločnú strechu a isto aj iné /napr. rozvody/.
marions
12.05.13,07:06
Ďakujem veľmi pekne Kejka za trpezlivosť a odpovede. Peknú nedeľu prajem všetkým
marions
12.05.13,07:29
Predsa len ešte jedna otázka /dúfam, že posledná/...Náklady na betónové oplotenie sa zarátajú do hodnoty pozemku a neodpisujú, alebo evidujú a odpisujú samostatn
Ďakujem
KEJKA
12.05.13,07:49
oplotenie tiež samostatne,
prosím nenechávajte mi odkazy v profile, neviem sa k nim dostať.
marions
12.05.13,07:52
Ďakujem ešte raz., to som poslala pochvalu, ja sa v tejto novej porade neviem orientovať, tak sa ospravedlňujem.
KEJKA
12.05.13,08:15
nič sa nedeje, dala som upozornenie do profilu, usilujem o sprístupnenie odkazov viac ako rok, nič sa s tým zatiaľ neudialo. Ďakujem za pochvalu. Ja tiež s touto novou Poradou "bojujem".
Napríklad toto chcem odoslať ako poznámku, celá táto temá je pod vysvietením OTAZKA a vlavo je označenie debata, tak nechápem, kde vlastne som.
marions
15.05.13,15:10
Dobrý deň, prosím k vyššie uvedenému by som chcela ešte jednu otázku. Zaradím do HIM osobitne oplotenie, bunky a pozemok. Na pozemku sa buduje zavlažovacie zariadenie, ktoré je v dosť vysokej hodnote. Majú sa náklady na zavlažovacie zariadenie dávať do obstarávacej ceny pozemku, alebo by sa mohli viesť osobitne a odpisovať ? Ďakujem vopred
KEJKA
15.05.13,17:39
osobitne a odpisovať - je to predsa zariadenie a nie pozemok.
marions
16.05.13,17:55
ďakujem, myslela som, že keď tie rúry idú pod pozemkom, či nieje súčasť pozemku. Ďakujem. Pekný večer