Marika x
11.01.08,18:58
už som vážne bezradná... robím podvojné účtovníctvo slovenskej firme, ktorej konatelia a aj spoločníci sú Taliani. A oni si teraz zmysleli, že dajú preložiť do slovenského jazyka ich účtovný softvér a tým pádom im budem robiť účtovníctvo v ňom (že zmením len sadzbu DPH z 20% na 19%, ktorú používame v SR). Nechápu, že mi máme inú účtovnú osnovu, že naše zákony nie sú také, ako ich. Poraďte prosím, čo robiť?
chanell
11.01.08,18:05
Podľa mňa by ten program mal byť v tom prípade úplne prepracovaný nejakými programátormi na slovenské zákony. Inak bude úplne nepoužiteľný a skús im to vysvetliť. Asi to bude dosť ťažké, ale prajem Ti pevné nervy.
Marika x
11.01.08,18:11
ďakujem, už im to aj citujem z našeho zákona o vedení účtovníctva, no márne... chcú sledovať, čo sa na Slovensku robí a či sa robí...nie ja, ale zamestnanci vo firme, ktorý majú nahadzovať faktúry, pokladňu.... Vravela som im, že i keď je to dupľovaná robota, nevadí, budeme to nahadzovať dvakrát, len ja potrebujem program náš...márne.
Zoltán Kovács
11.01.08,18:13
Čo tak spomenúť to, že ak účtovníctvo nebude vedené v súlade so slovenskými zákonmi, tak hrozí pokuta, a zodpovednosť je na ních ako štatutárov. Sú tan dosť mastné pokuty.
chanell
11.01.08,18:15
Ach Taliani, to je niečo podobné ako Švajčiari aj tí si stále hudú svoje.

Nezávidím Ti potom priťažia iba tebe, keď budeš všetky výstupy upravovať na slovenské pomery.

Alebo tak ma teraz napadlo, ked 2x nahrávať, tak nahrávajte aj do slovenského programu... :mee: (ja viem, to je blbosť)

Nechápem prečo si všetci zahraniční spoločníci myslia, že "zožrali" všetku múdrosť sveta. :confused::confused:
ekopo
11.01.08,18:17
Podľa mňa by ten program mal byť v tom prípade úplne prepracovaný nejakými programátormi na slovenské zákony. Inak bude úplne nepoužiteľný a skús im to vysvetliť. Asi to bude dosť ťažké, ale prajem Ti pevné nervy.
uff, toto sa vážne takmer nedá.....
Johanka
11.01.08,18:20
Asi je na mieste otázka, čo nie je lepšie zaradiť spiatočku ;).
Marika x
11.01.08,18:26
vieš, že ma to dnes tiež napadlo? Musela som prerábať mzdy, pretože vedúci chcel preplatiť nadčasy, s tým, že mu to Taliani povolili a dnes to bolo inak..a vedúci to chcel zvaliť na mňa, že to ja sama :))) Ale v podstate sú naši Taliani zlatí...
ekopo
11.01.08,18:28
e perikoloso sporgersi
alebo ako to bolo? :)
Rozalka
11.01.08,18:34
... Vravela som im, že i keď je to dupľovaná robota, nevadí, budeme to nahadzovať dvakrát, len ja potrebujem program náš...márne.



Ach Taliani, to je niečo podobné ako Švajčiari aj tí si stále hudú svoje.

Alebo tak ma teraz napadlo, ked 2x nahrávať, tak nahrávajte aj do slovenského programu... :mee: (ja viem, to je blbosť)

A vieš, že možno ani nie?! Moja známa si účtuje na slovenskom programe a do francúzskeho nahráva len konečné mesačné cifry, veď tí cudzinci nechcú každý účtovný zápis, len konečné výsledky. Porozmýšľaj ...
Johanka
11.01.08,18:35
Naklonená už je, len aby raz nevyskočila s rozbehom :rolleyes:.
Marika x
11.01.08,18:44
neviem, ako to myslíš?
Marika x
11.01.08,18:51
A vieš, že možno ani nie?! Moja známa si účtuje na slovenskom programe a do francúzskeho nahráva len konečné mesačné cifry, veď tí cudzinci nechcú každý účtovný zápis, len konečné výsledky. Porozmýšľaj ...
ako to myslíš?
Rozalka
11.01.08,19:03
ako to myslíš?
BUdeš si účtovať v našom účtovníctve, ako doteraz. V tom ich si nahráš jedným zápisom, napr. obrat MD 211 za celý mesiac, obrat D 211 za celý mesiac (samozrejme na číslo účtu podľa ich účtovníctva) ... neviem, čo ten ich program bude vyžadovať, ak aj saldo, tak by som nahrala vystavené fa ako 1, došlé ako 1, aby som mala kam dohrávať úhrady. Predpokladám totiž, že ich budú zaujímať len a len konečné stavy a zostatky, napr. povedia ti: ukážte všetky zápisy na účte 518 - ani nie. Takže keď vytlačíš "taliansku výsledovku" budú tam mať všetko, čo budú chcieť. Mýlim sa? sú to puntičkári a chcú všetko do podrobna? Ak áno, tak ti takto nepomôže. Ľutujem.
ekopo
11.01.08,19:27
No neviem. PU je o tom, že sa účtuje v skromnom prípade na dva účty. Čo, alebo ako nahrám účet, alebo účty oproti 211, 221, 321, 311 .......do talianskeho účta? Neviem si dosť dobre predstaviť miešanie dvoch rozličných pohľadov na PU. Určite sú odlišnosti v systéme. Veď by im mala stačiť vlastne naša súvaha a výsledovka. Pri vhodnom vysvetlení pojmov by boli obraze a pochopili by to. Veď čo je zložité pochopiť že peniaze v hotovosti sú len peniaze v hotovosti čiže cash, že tržba je tržba .....že rozdiel 6-5 triedy je hrubo povedané hospodársky výsledok......atď
Marika x
12.01.08,08:23
ja účtujem už jednu taliansku firmu a tým to stačí tak, ako hovoríš (i keď chcú mať presne preloženú účtovnú osnovu aj s analytikou). Keď prišiel pred mesiacom jeden konateľ, chcel vedieť stavy na účtoch, povedala som a bol spokojný. Ale táto firma má firmy po celom svete a skúšajú ma. Neviem, či inde sa môže účtovať v ich programe, ale ja to tu robiť nebudem. Myslím, že nemám problém začať účtovať v inom softvéry, ako používam, veď stále sa učíme, ale v talianskom?
ilbi
17.01.08,15:52
Účtujeme viacerým firmám s talianskym kapitálom... pochopiteľne výlučne na slovenskom softvéry. Niektorým talianskym vlastníkom robíme taký kvázi audit na požiadanie, pri ktorom spravíme výťah z účtovníctva za určité obdobie a následne im pripravíme zostavu v talianskom jazyku.. a tak majú zrozumiteľný prehľad čo sa vo firme deje...
Gabi03
17.01.08,16:38
V čom je problém? Jednoznačne chcú, aby si účtovala v ich softvére, alebo nechcú slovenský kvôli nezrozumiteľnosti?
Ak to druhé, dohodni sa s nimi, že im pravidelne (mesačne, štvrťročne) budeš poskytovať informácie, ktoré si oni žiadajú. Nech ti načrtnú alebo rovno ukážu nejaké zostavy, výkazy, štatistiky, ktoré potrebujú a ty ich už len z účta spracuješ. :rolleyes: ... ak sa dá.
Marika x
18.01.08,07:14
Áno, chcú, aby som účtovala v ich softvery. Lenže to tu tvrdil človek, ktorý o účtovníctve nemá ani šajnu. Ja budem pokračovať s prácou natom, v ktorom robím aj teraz a nech sekretárka im to prekladá. Taliani totiž chceli mať účtovníctvo prepojené a vlastne si to u nich doma pozerať. Ale to nejde.
ilbi
18.01.08,10:12
asi by to islo, ale len cez nejaky nadstavbovy softver - manazersky. ale uplne najlepsi by bol stary dobry excell, krmeny udajmi tak z talianskeho ako aj zo slovenskeho uctovneho softveru..
Bionda
23.01.08,10:51
Marika, keď tvrdíš, že účtovníctvu nerozumie , tak aj tie čísla by mal "na pr. ", treba sa s nimi dohodnúť , že každí mesiac budú mať raporty s údajmi aké požadujú. Nemyslím si, že by boli taliani až takí taliani :), väčšinou pre dobro f. sa s nimi vždy dá jednať.