Nikita13
11.01.08,19:15
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradit ohladom významných a nevýznamných opráv nákladov minulých období. Zaujímalo by ma ako si v smernici upravujete ich výšku. Stretla som sa z názorom ze ak si v smernici urcim celkovu výšku 5% (ze auditori sice davaju aj 10%) z obratu za minulý rok tak by to mohlo byt v poriadku ci z uctovneho tak aj z danoveho hladiska. Takze naklady za rok 2006 vyuctovane v roku 2007 spadajuce do vysky 5% z obratu za rok 2006 sa zauctuju na prislusny nakladovy ucet.
Dakujem Vam za radu.
chanell
11.01.08,18:20
No významnú položku si musíš určiť sama v smernici. Pre každú firmu je významná iná suma, takže ako si v smernici určíš, tak potom musíš podľa nej postupovať.

Pravda je to, že ak sa zmestíš do tej sumy, tak účtuješ na príslušný účet nákladov alebo výnosov, avšak jeden veľký omyl si napísala. Daňovo to riešiť dodatočným daňovým priznaním, nemôžeš to nechať v tom roku, v ktorom účtuješ. V roku kedy preúčtuješ takúto sumu sú náklady (+) položka a výnosy (-) položka.

Významnosť chyby riešiš iba z hľadiska účtovného, ale zákon o dani z príjmu nič také nepozná.
Nikita13
11.01.08,19:25
No myslela som ze len ked ide o VYZNAMNU polozku tak sa zaucutuje na 428/429 a vtedy sa robi opravne danove priznanie ale nie ked ide o NEVYZNAMNU polozku v tom pripade sa len zauctuje na naklady a je to v poriadku. potom neviem aky vyznam ma to VYZNAMNA A NEVYZNAMNA. jedna sa tu hlavne o to ze kazdy z nas nechce moc opravovat danove priznania no nie??? alebo sa mylim???
andrej_rv
11.01.08,19:38
. Takze naklady za rok 2006 vyuctovane v roku 2007 spadajuce do vysky 5% z obratu za rok 2006 sa zauctuju na prislusny nakladovy ucet.
...ked ide o NEVYZNAMNU polozku v tom pripade sa len zauctuje na naklady a je to v poriadku. potom neviem aky vyznam ma to VYZNAMNA A NEVYZNAMNA..

Je síce pravda, že nevýznamnú položku môžeš zaúčtovať do nákladov bežného roka na vecne príslušný nákladový účet, ale podľa mňa ide o pripočítateľnú položku, keďže ide o náklad nesúvisiaci s bežným zdaňovacím obdobím.
A pokiaľ Ti zlé zaúčtovanie alebo nezaúčtovanie aj bezvýznamnej položky v minulom roku (napr. do výnosov) zvýšilo pôvodnú daňovú povinnosť, v zmysle zákona si vždy povinná podať dodatočné DP (pri znížení daňovej povinnosti dodatočné DP podať môžeš).