lsulekova
10.03.05,10:58
Ahojte,


mám problém. Musím refakturovať vzniknuté náklady na výkon služieb, pričom sa mi tam vtesnalo i jedno poštovné. Môžem fakturovať ako sprostredkovanie poštovného, tak aby to mohlo byť fakturované s DPH, alebo musím na faktúru napísať poštovné, a dať ho bez DPH? Potom sa z toho ráta koeficient pre DPH???

Ďakujem.
petra:-)
10.03.05,11:03
Ja to beriem tak, že to poštovné je súčasťou vašich nákladov s poskytnutím služby, takže bude súčasťou základu dane. Poštovné služby sú oslobodené len ak ich poskytuje Slovenská pošta - v § 28 je odvolávka na §3 z. 507/2001 o poštových službách.
Zita5
10.03.05,11:08
Já by som to fakturovala ako službu vykonanú pre zákazníka : balné a doprava + DPH . Nedefinovala by som tam poštovné .
SOME
10.03.05,11:21
Určite s DPH ako píše Petra a Zita, dá sa použiť aj - manipulačné poplatky + DPH.
Daniela
10.03.05,11:45
Ja píšem "manilulačný poplatok" a nikdy daniari nemali výhrady.
Richard
10.03.05,18:58
rozlišoval by som poštovné, ktoré je súčaťou služby a poštovné platené v mene a na účet klienta
príklad: podáte daňové priznanie na pošte za klienta... aby znel podací lístok na neho a nie na Vás, odosielateľ bude klient a navyše podľa dohody s klientom mu takéto poštovné aj refaktúrujete..... v takomto prípade to nie je súčasťou základu dane, aspoň teda ak vychádzam zo znenia
§22ods 3 zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý znie:
Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka /ďalej len "prechodné položky"/
lsulekova
11.03.05,07:35
rozlišoval by som poštovné, ktoré je súčaťou služby a poštovné platené v mene a na účet klienta
príklad: podáte daňové priznanie na pošte za klienta... aby znel podací lístok na neho a nie na Vás, odosielateľ bude klient a navyše podľa dohody s klientom mu takéto poštovné aj refaktúrujete..... v takomto prípade to nie je súčasťou základu dane, aspoň teda ak vychádzam zo znenia
§22ods 3 zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý znie:
Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňajú výdavky platené v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, ktoré dodávateľ požaduje od kupujúceho alebo zákazníka /ďalej len "prechodné položky"/
To znamená, že ked budem vystavovať faktúru za poštovné, ktoré je v mene klienta, priznám k tomu DPH, ale nedám si toto poštovné do nákladov? Chápem to dobre? Čiže účtovne je to 100% zisk?
Richard
15.03.05,09:14
To znamená, že ked budem vystavovať faktúru za poštovné, ktoré je v mene klienta, priznám k tomu DPH, ale nedám si toto poštovné do nákladov? Chápem to dobre? Čiže účtovne je to 100% zisk?
nie, nie je to zisk ... je to vlastne refakturácia....
lsulekova
15.03.05,09:29
nie, nie je to zisk ... je to vlastne refakturácia....
To chápem, že je to refakturácia. To ale v konečnom dôsledku by malo byť 1:1 náklady:výnosom. Ale mne to vojde do nákladov akým spôsobom, ked doklady z pošty sú vystavené na klienta, nie na našu firmu?

A to DPH k tomu teda pripočítam.

Ďakujem za trpezlivosť, ale je to pre mňa dosť zamotané.
Kobra
27.07.06,08:30
Nášmu zahraničnému dodávateľovi sme posielali cez poštu vzorky reklamovaného tovaru. Toto poštovné im chceme refakturovať - dodávateľ je z EÚ.
Aký paragraf by mal byť uvedený na faktúre? Predpokladám, že DPH týmto "odpadá". Alebo sa mýlim?
Lila
27.07.06,11:58
Súhlasím s Richardom.
My sme kedysi zákazníkom posielali tlačivá pošt. dobierkou, na VF sme uviedli cenu tlačív s DPH , balné s DPH a poštovné sme uviedli ako refakturáciu bez DPH, nakoľko sme si za poštovné pýtali presne toľko, koľko sme museli uhradiť Pošte /plátcovi DPH / za túto dobierku.

Keby sme si čo i len o halier pýtali od zákaznika za poštovné viac, tak už to nieje refakturácia, ale musíme to celé zdaniť daňou -DPH.
Jana Acsová
27.07.06,12:18
Keby sme si čo i len o halier pýtali od zákaznika za poštovné viac, tak už to nieje refakturácia, ale musíme to celé zdaniť daňou -DPH.Takto sa na poštovné pozeralo kedysi, dnes to však už neplatí. Je potrebné sa pozerať na protihodnotu ako takú v zmysle § 22 ZDPH.
Jana Acsová
27.07.06,12:32
Súhlasím s Richardom.
My sme kedysi zákazníkom posielali tlačivá pošt. dobierkou, na VF sme uviedli cenu tlačív s DPH , balné s DPH a poštovné sme uviedli ako refakturáciu bez DPH, nakoľko sme si za poštovné pýtali presne toľko, koľko sme museli uhradiť Pošte /plátcovi DPH / za túto dobierku. Je potrebné všimnúť aj súvislosti. Richard uvádzal, že firma XY zaplatí poštovné za klienta. Má podací lístok, že odosielateľom je firma AB a nie firma XY. Nejedná sa teda o výdavok firmy XY, ani o jej náklad. Vtedy uviedol príklad, že sa jedná o tzv. prechodnú položku. Výška poštovného nemá vplyv na fakturáciu, ale fakt, že sa jedná o prechodnú položku. Čo je to prechodná položka rieši ustanovenie § 22 ods. 3, ktorý ich výslovne vylučuje zo základu dane.

Z praxe však vieme, že poštovné je málokedy prechodnou položkou.
Kobra
27.07.06,12:33
Môžem potom poštovné považovať za prepravu (ako napríklad zaslanie kuriérom) a uviesť pri refakturácii do EÚ na faktúru odvolávku na §16?
Jana Acsová
27.07.06,12:40
Môžem potom poštovné považovať za prepravu (ako napríklad zaslanie kuriérom) a uviesť pri refakturácii do EÚ na faktúru odvolávku na §16?Mohli by ste, keby si u Vás predmetnú službu klient z EÚ objednal. V akej hodnote bol najdrahší kus vzorky? Jednalo sa o sortiment, ktorý predávate (vyrábate)?
Kobra
27.07.06,12:51
Išlo o ich vzorky materiálu, nie naše. Aby mohli reklamáciu posúdiť, potrebujú ich vidieť a tak im ich posielame. Cena je rôzna, podľa veľkosti (obyčajne nám ich posielajú naši zákazníci, ktorí zistia chybu).
Neposielame s tým ani proformu faktúru.
Jana Acsová
27.07.06,12:55
Nášmu zahraničnému dodávateľovi sme posielali cez poštu vzorky reklamovaného tovaru. Toto poštovné im chceme refakturovať - dodávateľ je z EÚ.
Čiže reklamovaný tovar nie je na reklamné účely ale z dôvodu vybavovania reklamácie. Ahááááá .-)