maturantka
11.01.08,22:07
Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.
Melnick
11.01.08,21:09
97200.-Sk:) je základ pre neplatenie odvodov do SP za rok 2007. Posudzujú sa celkové príjmy.
Lydka R
11.01.08,21:12
Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.

Treba sa zlepšiť v pátraní
http://www.porada.sk/t69011-minimalne-odvody.html?highlight=minim%E1lne+odvody
http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
doplním ešte toto
http://www.porada.sk/t64077-zmena-odvodov-szco-po-zmene-minimalnej-mzdy.html
maturantka
11.01.08,21:14
Ďakujem pekne, zadávala som "odvody živnostníka", "odvody podnikateľa" a pod. a nehodilo ma to na túto výbornú stránku. A ešte sa chcem spýtať: tých 194 400,-- je asi základ dane z predposlednej strany DP tesne pred uplatnením nezdaniteľných častí? A rovnako je to i pre zdravotnú poisťovnu. Ďakujem pekne vopred.
Melnick
11.01.08,21:16
Dobrý večer. Prosím, akosi sa nemôžem dopátrať k odpovedi na otázku, koľko môže dosiahnuť v r. 2007 príjmov podnikateľ - živnostník bez toho, aby musel platiť vyššie odvody (nie len tú základnú minimálnu výšku) do SP a ZP. Alebo to závisí od základu dane, či nejakej inej položky? Vedel by mi niekto poradiť? )Dakujem.

Máš pravdu,výška odvodov sa odvíja od daňového základu.
Lydka R
11.01.08,21:17
Asi som sa nepresne vyjadrila, nie som profesionál vo vašom odbore (účtovníctvo((). Doteraz platil živnostník cca 3000 Sk do poisťovní mesačne, chcel by, aby to zostalo zachované, ale zároveň by chcel maximalizovať svoj obrat. Niečo sa mi také marí, že hranicou je daň z príjmu 10 000 a že potom už treba platiť vyššie odvody. Ale to môžem mať veľmi skreslenú informáciu. Ďakujem za pochopenie.

V príspevku vyššie - prvý link je presná výška základu dane, pri ktorom sú ešte minimálne odvody.
Lydka R
11.01.08,21:56
Ďakujem pekne, zadávala som "odvody živnostníka", "odvody podnikateľa" a pod. a nehodilo ma to na túto výbornú stránku. A ešte sa chcem spýtať: tých 194 400,-- je asi základ dane z predposlednej strany DP tesne pred uplatnením nezdaniteľných častí? A rovnako je to i pre zdravotnú poisťovnu. Ďakujem pekne vopred.

Suma 194 400 je základ dane z podnikania, pretože v konečnom základe dane (na predposlednej strane) môžeš mať pripočítaný aj čiastkový základ dane napr. zo závislej činnosti, prenájmu a pod.. Teda rozdiel príjmy-výdavky z podnikania.

Zdravotná poisťovňa to má trošku iné.
Opäť základ dane z podnikania, ale pripočíta sa k tomu suma zaplatených odvodov na ZP v roku. Vymeriavací základ pre ZP je potom ZD/2,14/12.
Ak by sme išli z opačného konca a predpokladám, že si v roku 2007 platil do ZP min. poistné (966+11*1064=12670), potom
8100*12*2,14-12670=220678
Ale to je len orientačne, pretože zdravotné poistenie a hlavne jeho zúčtovanie je komplikovanejšie. Ale keď chceš vedieť viac, pozri si napr. zákon o zdrav. poistení., alebo témy o ročnom zúčtovaní ZP (je ich tu neúrekom)
maturantka
12.01.08,17:06
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Pekný večer.
marcelaStanakova
25.01.08,07:49
Dobrý deň,aký je základ dane pre platenie minimálných odvodov za rok 2007