ajula1
10.03.05,12:04
nie som účtovníčka tak vás prosím o radu ...
môžem mať vyššie výdavky ako v príjmy v jednom mesiaci?..pretože ked som pozrela na sumarizáciu minulého roku tak mi to tam v niektorých mesiacoch vychádza...
dakujem
Zita5
10.03.05,11:07
Akým programom účtuješ ? Konkretizuj presnejšie .
ajula1
10.03.05,11:44
v programe alfa...
Zita5
10.03.05,12:06
Ak si pozerala "prehľad príjmov a výdavkov " po mesiacoch tak to nevadí . To mám aj ja , že napr.január mám väčšie V ako P . Ale ak si náhodov v pokladni mínusová , tak toto rieš osobným vkladom podnikateľa . Ako je to na konci roka celkom si v pluse alebo v mínuse/ strata / ?
Vera
10.03.05,13:06
Ahojte, doteraz som robila vždy len PU, ale kamarát ma poprosil, aby som mu spravila účto za rok 2004 - v JU a tak som maturovala :-)

On má všetky faktúry uhádzané v hotovosti a tak sa mu v "pokladni" nahromadila poriadna kopa peňazí. rozmýšľala som, že či mu vždy k posl. dňu v mesiaci nespravím jeden VPD a tam mu dám, že výber z pokladne na osobnú spotrebu, aby sa mu to tam tak veľmi nekumulovalo.

Bude to tak správne??
Zita5
10.03.05,13:11
Je to správne . Výber pre osobnú potrebu - výdavky neovlyvň.ZD .
ajula1
10.03.05,13:13
celkovo som v pluse.... a tie osobné vklady využívam ale spýtam sa ťa koľkokrát ich možem takto v roku využiť?..je to nejak limitované?
sú to vlastne nezdaniteľné príjmy ale musela by som ich nejako zdokladovať že odkiaľ ich beriem?
emily
10.03.05,13:17
Kľudne môžeš, len vyber len toľko aby sa Ti niekde neskôr do mínusu nedostal
Vera
10.03.05,13:18
Dakujem :-)

Lebo čo som videla "účtovníctvo" čo mu robila "účtovnička" rok predo mnou (r. 2003), tak to predstavovalo na jednom papieri napísané perom výdaje, príjmy a to je vlastne celé jeho účto.
Do výdajov mu dala všetky tel. účty na MT /čo je podľa mňa blbosť/, proste všetky bloky, ktoré jej tam dal. No hrúza, žiadny pokl. denník, kniha záväzkov atď.

Chytala som sa za hlavu už keď som to videla. Neviem, či mu mám opraviť aj ten r. 2003 ?
Zita5
10.03.05,13:22
Môžeš vložiť neobmedzene . Jednoducho , ak treba niečo zaplatiť a peniažky vo firme v tom čase nemáme , tak zrealizujeme vklad do pokladne . Pokiaľ budeš mať zostatok , tak zasa opačne môžes zaúčtovať výber pre osobnú potrebu .Vlastne vyberieš si požičané . Nemal by sa nikto pýtať , že odkiaľ ich máš , nakoniec si môžeš aj požičať od niekoho známeho .
Zita5
10.03.05,13:25
Dakujem :-)

Lebo čo som videla "účtovníctvo" čo mu robila "účtovnička" rok predo mnou (r. 2003), tak to predstavovalo na jednom papieri napísané perom výdaje, príjmy a to je vlastne celé jeho účto.
Do výdajov mu dala všetky tel. účty na MT /čo je podľa mňa blbosť/, proste všetky bloky, ktoré jej tam dal. No hrúza, žiadny pokl. denník, kniha záväzkov atď.

Chytala som sa za hlavu už keď som to videla. Neviem, či mu mám opraviť aj ten r. 2003 ?

To je už len na Tebe , ak si dobrá dušička . V podstate by to malo ten rok 2003 sedieť , len mu zaktualizuješ účto podľa zákona , tak ako sa má viesť .
Vera
10.03.05,13:33
Keď som pozerala výkaz príjmov a výdavkov a výkaz majetku a záväzkov, tak tam by to malo byť OK. No až na to, že neviem, ako by na to pozerala daňová kontrola. No, možno v priebehu roka, teraz určite nie ...
ajula1
11.03.05,11:08
dakujem za radu....
JDM
26.02.06,12:50
Ja by som tiež chcela poprosiť o radu, ak podnikateľ FO má pohostinstvo, a do júna 2005 mal prevádzku jedného pohostinstva na ulici č.1, potom do septembra nič, a od septembra iné pohostinstvo na ulici č.2, musí si za každé to pohostinstvo viesť extra účtovný deník, alebo to stačí dať do jedného a vykázať mu tak za obe pohostinstvá sumár o hospodárení? ..ďakujem...
jess
26.02.06,12:57
pre JDM

hospodárenie vykazuješ spolu.....stále sa jedná o tú istú FO - podnikateľa

... v každom pohostinstve, keďže je to iná adresa, by mala byť inšpekčná kniha a každé pohostinstvo (prevádzka) by mala byť zahlásená na živnostenskom aj na daňovom úrade......

...každé pohostinstvo musí viesť sólo knihu z ERP, kde lepí denné a mesačné uzávierky
lenkak
26.02.06,13:13
jedno IČO = jeden denník.
Firma môže mať prevádzok koľko chce, stále má len jedno IČO.
Manual
26.02.06,13:57
Ja by som tiež chcela poprosiť o radu, ak podnikateľ FO má pohostinstvo, a do júna 2005 mal prevádzku jedného pohostinstva na ulici č.1, potom do septembra nič, a od septembra iné pohostinstvo na ulici č.2, musí si za každé to pohostinstvo viesť extra účtovný deník, alebo to stačí dať do jedného a vykázať mu tak za obe pohostinstvá sumár o hospodárení? ..ďakujem...
Jedno účtovníctvo ale zvoliť si môže v ňom strediská a ulica č.1 bude jedno stredisko a ul. č.2 druhé stredisko. To pre prípad aby vedel ako ktorá prevádzka funguje. A všetko rozúčtovávať na strediská:)
JDM
26.02.06,19:04
pre jess:
ďakujem veľmi, a možem sa ešte spýtať, príjem /podiel/ za hracie automaty v týchto pohostinstvách sa zapisuje do peň.denníka ako príjem ovpl.základ dane?
A v daňovom priznaní príjem z dopl.dôch.poistenia sa myslí príjem od zamestávateľa väčší ako 3%? ďakujem za odpovede, ste super
sisulienka
20.07.06,07:56
Prosím o radu. Ako mám zaúčtovaj v JU doplatok zdravotného poistenia za celý minulý rok + mesiace v tomto roku. Môžem to všetko dať spolu alebo roky zvlášť. Čo to urobí na konci roka?
Zoltán Kovács
20.07.06,07:59
Prosím o radu. Ako mám zaúčtovaj v JU doplatok zdravotného poistenia za celý minulý rok + mesiace v tomto roku. Môžem to všetko dať spolu alebo roky zvlášť. Čo to urobí na konci roka?

Doplatok zdravotného poistenia je nákladom tohto roku. Urobil by som minimálne rozdelenie sumy na rok 2005 a 2006.
Martinbiro
20.07.06,11:41
Je to správne . Výber pre osobnú potrebu - výdavky neovlyvň.ZD .


osobna spotreba znamena presne co ??
Paula
20.07.06,11:49
osobna spotreba znamena presne co ??

To sú peniažky, ktoré minieš na svoje živobytie alebo zábavu, teda nie na podnikanie.
Martinbiro
20.07.06,12:28
To sú peniažky, ktoré minieš na svoje živobytie alebo zábavu, teda nie na podnikanie.

dobre chapem
ale ja mam v pokladni nejaky obnos vyberiem si napriklad 5000 na osobnu spotrebu cize zapisem to do dennika ako osobna spotreba a koniec doklady nic nepotrebujem potom prikladat proste nic a na konci roka pri zuctovani to bude vystupovat ako co?

zatial som to nerobil tak neviem
Paula
20.07.06,12:33
dobre chapem
ale ja mam v pokladni nejaky obnos vyberiem si napriklad 5000 na osobnu spotrebu cize zapisem to do dennika ako osobna spotreba a koniec doklady nic nepotrebujem potom prikladat proste nic a na konci roka pri zuctovani to bude vystupovat ako co?

zatial som to nerobil tak neviem

nepotrebuješ okrem výdavkového dokladu nič iné....na konci roka sa ti to ani vo výkazoch, ktoré sa prikladajú k DP, neprejaví osobitne ako osobná spotreba (ovplyvní to len stav hotovosti v pokladni). Nesúvisí to s daňou z príjmu.
Martinbiro
20.07.06,12:43
nepotrebuješ okrem výdavkového dokladu nič iné....na konci roka sa ti to ani vo výkazoch, ktoré sa prikladajú k DP, neprejaví osobitne ako osobná spotreba (ovplyvní to len stav hotovosti v pokladni). Nesúvisí to s daňou z príjmu.

dakujem pekne som zase o nieco mudrejsi :)
a este jedna otazocka ked su tu taky mudry ludia a to zistujem zistujem ale neviem sa dopatrat co si ako szco mozem dat do nakladov myslim , ze nejaku ciastku na oblecenie a este co vsetko, vie niekto ?
Johanka
20.07.06,12:51
Keby si prezradil, aký máš predmet činnosti odpovedalo by sa ľahšie ;) .
Marína
20.07.06,12:53
Zjednodušene povedané, všetko, čo súvisí s podnikaním, t.z. výdavky, ktoré použiješ na dosiahnutie svojich príjmov v podnikaní. Napr. tovar, materiál, suroviny, nájom, telefón, elektr. energia, vodné a stočné, kancel. potreby, odborná literatúra, pracovné odevy, teplá úžit. voda, plyn, drobný majetok, dlhodobý majetok(z toho len odpisy pripadajúce na príslušný rok), daň z motor. vozidiel, odvody, mzdy, ....atd.
Johanka
20.07.06,12:57
§ 19 Zákona o dani z príjmov - Daňové výdavky.
Skús si to pozrieť aspoň zhruba a môžeme preberať podrobnosti ;) .
Martinbiro
20.07.06,13:05
Zjednodušene povedané, všetko, čo súvisí s podnikaním, t.z. výdavky, ktoré použiješ na dosiahnutie svojich príjmov v podnikaní. Napr. tovar, materiál, suroviny, nájom, telefón, elektr. energia, vodné a stočné, kancel. potreby, odborná literatúra, pracovné odevy, teplá úžit. voda, plyn, drobný majetok, dlhodobý majetok(z toho len odpisy pripadajúce na príslušný rok), daň z motor. vozidiel, odvody, mzdy, ....atd.

no predmet vzdelavanie - jazykovka, skolenia,verejne obstaravanie na to som prijal teraz zodpovednu pracovnicku a zene som vydaval knihu z Franc jazyka.
no to viem ze vsetko ale mal som na mysli napriklad: oblecenie reprezentacny oblek, topanky,
strava ako obed, voda, kava to je samozrejme ked sa na kurz dava

vdaka
Martinbiro
20.07.06,13:14
§ 19 Zákona o dani z príjmov - Daňové výdavky.
Skús si to pozrieť aspoň zhruba a môžeme preberať podrobnosti ;) .

ok dikes pozriem
Johanka
20.07.06,13:29
no predmet vzdelavanie - jazykovka, skolenia,verejne obstaravanie na to som prijal teraz zodpovednu pracovnicku a zene som vydaval knihu z Franc jazyka.
no to viem ze vsetko ale mal som na mysli napriklad: oblecenie reprezentacny oblek, topanky,
strava ako obed, voda, kava to je samozrejme ked sa na kurz dava

vdaka
Pozri napr. http://www.porada.sk/t11391-pracovne-oblecenie-v-ju-danovo-uznany-vydavok.html?highlight=oble%E8enie+v%FDdavkoch
Martinbiro
20.07.06,13:41
Pozri napr. http://www.porada.sk/t11391-pracovne-oblecenie-v-ju-danovo-uznany-vydavok.html?highlight=oble%E8enie+v%FDdavkoch


ale podla mojich chabich vedomosti sa to tusim nejak upravovalo zaciatkom tochto roka
belia
20.07.06,14:34
Prosím o radu ,živnostník ,JU, môže si dať minerálku, kávu ako výdavok
ovplyvnujúci ZD.
Tweety
20.07.06,14:37
Prosím o radu ,živnostník ,JU, môže si dať minerálku, kávu ako výdavok
ovplyvnujúci ZD.
Sú to výdavky neovplyvňujúce základ dane. Ešte tá minerálka by ako výdavok OZD obstála, ak ten živnostník je robotník a je tam ošetrenie v smernici ( pitný režim).
Johanka
20.07.06,15:51
ale podla mojich chabich vedomosti sa to tusim nejak upravovalo zaciatkom tochto roka
Skús ešte http://www.porada.sk/t24837-repre-oblecenie.html?highlight=pracovne+odevy

Ale vzhľadom na predmet Tvojej činnosti .... viac nie ako áno :) .
belia
20.07.06,17:29
Na tom odkaze som našiel ,že na prac. odevoch musí byť logo firmy.Je to pravda, ako mi DÚ dokáže túto skutočnosť?A tie minerálky , keď hlavná náplň živnostníka je servisná činnosť v exteriéroch?A pracovná obuv to si aj tam má dať logo firmy? Zdá sa mi to choré. A Vám?
Martinbiro
20.07.06,20:12
a ked niekto robi vzdelavaie kurzy kde cez prestavku podava mineralku a nieco na jedenie a kavu tak to by mohlo spadat do kategorie vydavkov, ci nie ? sak tu kavu nepestujem doma musim ju kupit :D
Majuska001
11.07.07,20:00
ahojte, aj ja by som potrebovala od Vás radu... prosííím. Mám taký problém, nebola som platcom DPH, teraz už som a neviem či si mi aj faktúra za stravenky pre mojích zamestnancov ovplyvňuje DPH...??? kujem krásne...
ZuzanaP
12.07.07,04:46
Pokiaľ si ju dostala v období, keď si platca DPH a na faktúre za stravenky je vyčíslená DPH, tak áno, ovplyvňuje ti to DPH.
ekopo
12.07.07,06:10
Pokiaľ si ju dostala v období, keď si platca DPH a na faktúre za stravenky je vyčíslená DPH, tak áno, ovplyvňuje ti to DPH.
Mierne opravím. ...dostala za obdobie....
ZuzanaP
12.07.07,06:45
Jasné!!!!:---
Majuska001
12.07.07,15:41
ďakujem pekne za radu, a ešte by so poprosila o radu ak si kúpim auto na firmu na leasing, taktiež mi to ovplyvňuje DPH??? aj zákonná poistka a všetko čo súvisí s autom si môžem dať do nákladov??? už vopred ďakujem... a prajem príjemný zvyšok dňa...
ekopo
12.07.07,16:26
To závisí od toho, či to bude osobné, alebo N1... o leasingu pozri tu leasing (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=leasing)
a ak bude firmné,tak to ide všetko do nákladov, čo sa týka prevádzky auta
Veronika Gabrielova
13.07.07,08:45
Zákonná poistka ide do nákladov, ale DPH neovplyvňuje :-).
betka
14.07.07,19:19
V súvislosti využívaním auta na lízing si môžete dať do daňových nákladov i:
- výdavky na opravy a udržiavanie: výmenu pneumatík, umytie auta, ak sa Vám rozbije napr. čelné sklo (oprava), kvapaliny do auta (destilovaná voda, brzdová kvapalina, voda do ostrekovačov, gumové rohože, autopoťahy,... ) Ak ste plátcom DPH, máte pri týchto výdavkoch nárok na odpočítanie DPH
- výdavky na PHM (je tu nárok na odpočítanie DPH)
- daň z MV
- zákonné a havarijné poistenie
- splátky (odpisy)
- dialničné poplatky, parkovné (nárok na odpočítanie)
- ....
katulka336
18.07.07,13:01
Ahojte! chcem sa spýtať ako mám v jednoduchom účtovníctve neplatca DPH zaúčtovať resp. narátať, vyrátať sumu z PHM keď automobil, ktorý používa otec na podnikanie je napísané na mňa (dcéru) a ešte k tomu je na leasing, ktorý platím ja??? a či má byť uzatvorená nejaká nájomná zmluva za používanie automobilu za nejakú symbolickú sumu???Pretože cestnú daň zaplatil on na celý rok.A či si má on písať cestovné príkazy?? Poprosila by som nejaký názorný postup ako by som si to mala vypočítať a akú sumu z PHM si môže dať do nákladov???? dakujem. Katka
Johanka
18.07.07,13:22
Ahojte! chcem sa spýtať ako mám v jednoduchom účtovníctve neplatca DPH zaúčtovať resp. narátať, vyrátať sumu z PHM keď automobil, ktorý používa otec na podnikanie je napísané na mňa (dcéru) a ešte k tomu je na leasing, ktorý platím ja??? a či má byť uzatvorená nejaká nájomná zmluva za používanie automobilu za nejakú symbolickú sumu???Pretože cestnú daň zaplatil on na celý rok.A či si má on písať cestovné príkazy?? Poprosila by som nejaký názorný postup ako by som si to mala vypočítať a akú sumu z PHM si môže dať do nákladov???? dakujem. Katka
Začala by som od základu - ak je MV "na leasing" znamená to, že MV je iba predmetom finančného prenájmu, Ty nie si jeho vlastník a nemôžeš ho ďalej prenajímať bez súhlasu leasingovej spoločnosti ako vlastníka MV ....
máš súhlas vlastníka ?
katulka336
18.07.07,13:39
Leasingová spoločnosť mi povedala, že ak to bude používať najbližší rodinný príslušník tak nie je treba od nich súhlas, takže to je v pohode.
Johanka
18.07.07,14:09
Leas.spoločnosť sa pravdepodobne vyjadrila k používaniu, nie k ďalšiemu prenájmu, preto si aj naďalej myslím, že podpísanie nájomnej zmluvy nie je možné.
K PHM http://www.porada.sk/t47561-p2-cestovne-nahrady-szco.html
katulka336
18.07.07,14:18
Hovorila som leasingovej spoločnosti, že otec podniká a bude to používať k svojej činnosti a hovorili že to nie je treba od nich súhlas pokiaľ sa jedná o najbližšieho rodinného príslušníka ako som spomínala. A ja v nájomnej zmluve môžem žiadať len1 sk, príp. bezplatný prenájom, ak niečo také existuje.
katulka336
18.07.07,14:32
Stále tomu nerozumiem kto si môže účtovať, rátať tú náhradu 6,20SK/km, a ako sa to počíta???napr. dnes natankuje benzín za 1000 Sk a čo dalej?
Johanka
18.07.07,14:38
Na základnú náhradu 6,20 Sk/km ako na daňový výdavok pri pracovnej ceste má iba daňovník, ktorý používa vlastné osobné MV ( § 19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov ) - ide o používanie MV, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku .
Treba trocha pohľadať v poradách, toto tu je veľa razy rozobraté aj s príkladmi ...
Johanka
18.07.07,14:40
tinaM
18.07.07,14:50
Stále tomu nerozumiem kto si môže účtovať, rátať tú náhradu 6,20SK/km, a ako sa to počíta???napr. dnes natankuje benzín za 1000 Sk a čo dalej?
V tých 6,20 je vlastne zohladnená amortizácia vozidla, pretože pri súkromnom MV nemáš nárok na uplatnenie výdavkov týkajúcich sa opravy a údržby.
Pri firemnom MV nemáš nárok na 6,20, ale do výdavkov dávaš opravy a údržbu.
katulka336
19.07.07,06:41
ok, takže všetky bločky z PHM si môže dať do výdavkov?? a čo s tými cestovným príkazmi, je treba niečo aj vypisovať? stále mi to nikto presne neozrejmil.... Dakujem.Katka
ekopo
19.07.07,07:12
ok, takže všetky bločky z PHM si môže dať do výdavkov?? a čo s tými cestovným príkazmi, je treba niečo aj vypisovať? stále mi to nikto presne neozrejmil.... Dakujem.Katka
Na Porade je to ozrejmené až až.

1. auto je v majetku firmy. Všetky súvisiace náklady a prevádzkou auta sú VOZD. Ako VOZD sa účtuje prepočítaná spotreba PHM podľa TP a podľa odjazdených km. Bloky za PHM sa účtujú a v rámci uzávierkových operácií sa upraví základ dane podľa prepočtu.Vedie sa kniha jázd.

2. auto nie je v majetku firmy. Žiadne súvisiace náklady sa neúčtujú. Vedie sa kniha jázd, na základe ktorej sa prepočíta spotreba PHM za odjazdené km a v tomto prípade sa eštu účtuje paušálna náhrada vo výške 6,20 Sk/km. Bločky za PHM sa neúčtujú.
Johanka
19.07.07,07:20
Na Porade je to ozrejmené až až.

1. auto je v majetku firmy. Všetky súvisiace náklady a prevádzkou auta sú VOZD. Ako VOZD sa účtuje prepočítaná spotreba PHM podľa TP a podľa odjazdených km. Bloky za PHM sa účtujú a v rámci uzávierkových operácií sa upraví základ dane podľa prepočtu.Vedie sa kniha jázd.

2. auto nie je v majetku firmy. Žiadne súvisiace náklady sa neúčtujú. Vedie sa kniha jázd, na základe ktorej sa prepočíta spotreba PHM za odjazdené km a v tomto prípade sa eštu účtuje paušálna náhrada vo výške 6,20 Sk/km. Bločky za PHM sa neúčtujú.

K bodu 2. musím doplniť, že uvedené platí iba pre vlastné osobné MV.
Problém Katulky336 je o MV, ktoré je predmetom fin.prenájmu a používa ho otec na podnikanie ...;)
heike
19.07.07,08:01
Možno moja otázka bude mimotemy , ale spomínali sa tu aj prevádzky a s nimi spojené účtovanie, tak sa chcem opýtať: maklér vzal do prenájmu kanceláriu - chápe sa to ako jeho prevádzka? Živnosť má na svoj trvalý pobyt, v podstate pracuje doma aj v kancelárii.

Ak by to bola jeho prevádzka, ako to bude s jeho pracovnými cestami - cestu z domu do kancelárie si môže uplatniť?
anu
19.07.07,08:24
Prosím o radu, žiovnostník fakturuje služby pre rakúskeho odberateľa, fa sú vystavené v nemčine a eurach, potrebuje pre daňarov aj slovenský preklad ku každej fa alebo stačí jedna vzorová. Prosím poraďte.
ZuzanaP
19.07.07,08:29
§ 75 Zákona o DPH
Vyhotovenie faktúry
(5) Ak je faktúra vyhotovená alebo prijatá v cudzom jazyku, je platiteľ povinný na požiadanie daňového úradu zabezpečiť jej preklad do slovenského jazyka.
Johanka
19.07.07,08:34
Prosím o radu, žiovnostník fakturuje služby pre rakúskeho odberateľa, fa sú vystavené v nemčine a eurach, potrebuje pre daňarov aj slovenský preklad ku každej fa alebo stačí jedna vzorová. Prosím poraďte.
Zákon o účtovníctve:
§4
(8) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku v štátnom jazyku.13) Účtovný doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
§8
(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).
tinaM
19.07.07,09:11
Možno moja otázka bude mimotemy , ale spomínali sa tu aj prevádzky a s nimi spojené účtovanie, tak sa chcem opýtať: maklér vzal do prenájmu kanceláriu - chápe sa to ako jeho prevádzka? Živnosť má na svoj trvalý pobyt, v podstate pracuje doma aj v kancelárii.

Ak by to bola jeho prevádzka, ako to bude s jeho pracovnými cestami - cestu z domu do kancelárie si môže uplatniť?
Cestu z miesta trvalého bydliska aj keď ho má v živnostenskom liste, by som nedávala do VOZD, pretože ak má v prenájme kaceláriu, je jednoznačné, že tam dochádza k dosiahnutiu zdaniteľných príjmov.
Je to podobné ako lekár-ambulancia.
Celé to spočíva v tom, ako si vie obhájiť tú prácu doma. Potom by bola situácia iná.
katulka336
19.07.07,12:08
K bodu 2. musím doplniť, že uvedené platí iba pre vlastné osobné MV.
Problém Katulky336 je o MV, ktoré je predmetom fin.prenájmu a používa ho otec na podnikanie ...;)

tak teda ako to vlastne je? vozidlo nie je majetku firmy, otec na ňom jazdí ale medzi mnou a otcom nie je uzavretá žiadna nájomná zmluva. Má sa nejaká vytvoriť či netreba??? a ako to je s tým paušálom??? poprosila by som úplne po lopatisticky, ked to už tak musím povedať a prosím vás dohodnite sa ako to má byť, bola by som vám moc moc vďačná.
dakujem
Jana Acsová
19.07.07,14:37
...poprosila by som úplne po lopatisticky, ked to už tak musím povedať a prosím vás dohodnite sa ako to má byť, bola by som vám moc moc vďačná.
Žiadne s ponúkaných riešení by nemalo byť pre Vás relevantné v prípade, že si sama nepotvrdíte správnosť názoru. Zodpovednosť nie je na Porade ani na dohode Poraďákov. Trochu pohľadajte ... aj v dnešnej téme, aj v odborných článkoch ... aj v početných ostatných témach na Porade. Potom si vytvorte vlastný názor a konfrontujte so zisteniami.
Jana Acsová
19.07.07,14:39
mončok
11.02.08,09:07
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť ohľadne výdavkov u živnostníka, ktorý poskytuje ubytovacie služby na základe živnostenského listu. Vlastní nehnuteľnosť, v ktorej poskytuje tieto služby bez stravovania. Túto nehnuteľnosť nechce zaradiť do podnikania, odôvodnil to tým , že by ju musel dlho odpisovať. Robil tam drobné úpravy ako maľovanie, výmenu obkladačiek v kúpeľni, úpravu okolia. Môže si vôbec niečo dať do výdavkov? - maľovanie , nákup zariadenia do izieb, elektrinu , plyn , vodu a ostatné veci ktoré slúžia na poskytovanie týchto služieb?
Ďakujem.
mončok
11.02.08,11:14
Prosím, nikto mi neodpovie?
Živnostník poskytuje ubytovacie služby na základe živnostenského listu, ale budovu nemá zaradenú v majetku. Aké výdaje si môže uplatniť?
- Elektriku, plyn, vodu ak sú Fa na IČO
- nákup zariadenia
- vymaľovanie izieb
- úprava okolia /trávnik,závlaha/
- výmena obkladačiek v kúpeľni
luciana1
19.02.08,18:41
Dobrý večer,

SZČO ma vytvorené pracovné priestory vo vlastnom rodinnom dome. Je možné účtovať do VOZD nejaký nájom za tieto priestory, ktorý by platil akože manželke?
Ja si myslím, že nie?:confused:

To bol taký dnešný nápad dotyčnej SZČO, ako znížiť ZD. :D
Petra29
19.02.08,18:53
Nájom by platil manželke v bezpodielovom vlastníctve?:-)) Ja by som to nerobila. Sú tu príspevky, keď si dáš vyhľadať, ohľadne pomerných častí nákladov za byt, ale je to diskutabilné. Ja by som nešla touto cestou zníženia dane.
vikinka
19.02.08,19:47
Dobrý večer,

SZČO ma vytvorené pracovné priestory vo vlastnom rodinnom dome. Je možné účtovať do VOZD nejaký nájom za tieto priestory, ktorý by platil akože manželke?
Ja si myslím, že nie?:confused:

To bol taký dnešný nápad dotyčnej SZČO, ako znížiť ZD. :D
A nemajú náhodou nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve?V takom prípade by platil aj sám sebe,okrem toho bytové priestory by mali byť prekvalifikované na podnikateľské a presne určené m2,ktoré sa využívajú na podnikanie,doplním ešte povinnosť napr.registrácie manželky na DÚ ak prenajíma,tieto veci treba povedať dotyčnej SZČO a potom ho tento nápad prejde.:D
luciana1
20.02.08,06:35
Ja som to tiež takto vysvetlila.
Priestory sú síce ako podnikateľské, je to zubná ambulancia, no manželka je dobrovoľne nezamestnaná. A pochybujem, že by sa chcela dať na prenajímanie.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. :):):)
Tita
26.03.08,23:39
pre jess:
ďakujem veľmi, a možem sa ešte spýtať, príjem /podiel/ za hracie automaty v týchto pohostinstvách sa zapisuje do peň.denníka ako príjem ovpl.základ dane?
A v daňovom priznaní príjem z dopl.dôch.poistenia sa myslí príjem od zamestávateľa väčší ako 3%? ďakujem za odpovede, ste super
na tuto odpoved o VHA som zvedava aj ja...ale nenasla som ju
este doplnim otazku
prijmy z vyhernych hracich automatov maju ist kam v Danovom priznani FO???? normalne prijmy zo zivnosti?
Tita
27.03.08,07:27
proosim prosim neviete mi nikto poradit?????? ako vyplnit v DP tieto prijmy?
Vianocka
06.04.08,12:03
Podnikateľ doložil do dokladov za rok 2007 okrem iných aj doklad o úhrade zdravotného poistenia za 6 mesiacov roku 2006. Doklad - zloženka - má dátum úhrady z decembra 2006.

Uvažujem správne?:
1) takýto výdavok nemožno zaúčtovať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane za rok 2007
2) pokiaľ si ho chce podnikateľ uplatniť ako daňový výdavok, môže podať dodatočné daňové priznanie za rok 2006.

Ak máte niekto čas, vyjadrite, prosím, svoj názor. Ďakujem.
Zita5
06.04.08,12:19
Podnikateľ doložil do dokladov za rok 2007 okrem iných aj doklad o úhrade zdravotného poistenia za 6 mesiacov roku 2006. Doklad - zloženka - má dátum úhrady z decembra 2006.

Uvažujem správne?:
1) takýto výdavok nemožno zaúčtovať ako výdavok ovplyvňujúci základ dane za rok 2007
2) pokiaľ si ho chce podnikateľ uplatniť ako daňový výdavok, môže podať dodatočné daňové priznanie za rok 2006.

Ak máte niekto čas, vyjadrite, prosím, svoj názor. Ďakujem.

Vysporiadate to cez DDP za rok 2006 , nakoľko je to výdavkom roku 2006 a teda je aj skutočne v danom roku zaplatený.

Ak ho máte v roku 2007 , tak má byť zaúčtovaný ako VNZD.

Záver: uvažujete správne .