sway
12.01.08,12:26
ahojte kuchárky :D

naložila som "tonu" kyslej kapusty - je výborná a hľadám dobrý recept na Šalát z kyslej kapusty.

máte niekto?

ďakujéééém ;)
Zita5
12.01.08,11:31
Ja nemám skúsenosť so šalátom , ale prikladám niečo z google .Inak u nás ide kyslá kapusta samotná ako príloha /namiesto šalátu/ .....

http://www.google.sk/search?hl=sk&q=%C5%A1al%C3%A1t+z+kyslej+kapusty&meta=
Zuzka
12.01.08,11:36
Ja robievam šalát veľmi jednoducho.
Kyslá kapusta aj so šťavou, pridať na tenko nakrájanú cibuľu na polkolieska, zamiešať s kyslou kapustou, ochutiť prášk. cukrom a trošku pokvapkať olivovým olejom. Šalát by mal byť sladkokyslý. :)
Johanka
12.01.08,11:38
Osobne by som dobrú kyslú kapustu ničím nekazila ;).
Ajuška
12.01.08,11:39
...Ivka... ja som minule šantila s vitamínmi (rada vymýšľam v štýle co dúm dal)...

- kyslú kapustu som nožom presekala na drobnejšie (asi pol kila)
- do toho som nastrúhala 3 veľké jablká a 3 surové mrkvy
- na drobno nasekanú cibuľu (veľaaa)

zvlášť som si urobila dresing - balzamikový ocot, olivový olej, troška mletého cukru, drvenú chili papriku, troška soli...

noo a celé som to pekne premiešala... a potom som už len bagrovou lyžicou chodila do chladničky...:D:D
Ajuška
12.01.08,11:42
...noo a ešte dodám že ak ju máš fakt výbornú a tonu... prezraď kde bývaš...:rolleyes:
ayya
12.01.08,11:47
kocenky... je taky ze "rusky salat" z kyslej kapusty ...
tam ide iba: kysla kapusta, kysla smotana (mnozstvo podla chuti) a par hrozienok, alebo susenych nasekanych sliviek ... ja osobne tie sladke veci vynechavam, ... a moc ten salat lubim... wooooooow.... dobre to je, fakt ... :D




.
ayya
12.01.08,11:50
...rada vymýšľam v štýle co dúm dal...

a take nepoznas: KČN ??? :D :D

preloz si to ako "kto čo nájde" ... teraz take u nas pred danovym bude castejsie :D :D
Ajuška
12.01.08,12:04
a take nepoznas: KČN ??? :D :D

preloz si to ako "kto čo nájde" ... teraz take u nas pred danovym bude castejsie :D :D


...posledné dítko čo mi doma zostalo som si taak rozmaznala, že KČN u nás nehrozí...:rolleyes:... hoci už 3 týždne som v stave APD (ako pred daňovým)...:D:D
ayya
12.01.08,12:07
....hoci už 3 týždne som v stave APD (ako pred daňovým)...:D:D

:D :D super skratka!!! dovolis pouzivat? alebo mas na nu vyhradene prava? :D
Ajuška
12.01.08,12:07
kocenky... je taky ze "rusky salat" z kyslej kapusty ...
tam ide iba: kysla kapusta, kysla smotana (mnozstvo podla chuti) a par hrozienok, alebo susenych nasekanych sliviek ... ja osobne tie sladke veci vynechavam, ... a moc ten salat lubim... wooooooow.... dobre to je, fakt ... :D
.


...toto ma prudko provokuje...:confused:...tuším vybehnem pre smotanu...:---
Johanka
12.01.08,12:22
... hoci už 3 týždne som v stave APD (ako pred daňovým)...:D:D
... ja som už ACD :D.

Nedávate do kapusty jabĺčka ?
My robíme dva druhy - jednu tzv. čistú, iba s chrenom a jabĺčkami, druhú tzv. mrkvovú ,to je "čistá" + mrkva.
Ajuška
12.01.08,12:30
... ja som už ACD :D.

Nedávate do kapusty jabĺčka ?
My robíme dva druhy - jednu tzv. čistú, iba s chrenom a jabĺčkami, druhú tzv. mrkvovú ,to je "čistá" + mrkva.


...:eek:... možno aj ja... len netuším čo je ACD ...:mee:
sway
12.01.08,13:44
všetkým a každému osve díííííík :D:D:D:D:D:D:D

budem postupne skúšať a podávať info....

môžem potom hodiť recept... je výborná aj holá, ale to tak pre zmenu....

čaute ;););)
Kathryn
12.01.08,14:41
Som mimotemy, nie je to šalát, ale týka sa to kyslej kapusty. Moja bývalá kolegynka piekla kysnutý koláč s kyslou kapustou, vždy ho chválila, že je jednoduchý a chutný, ale recept si nepamätám. Možno ho niekto pozná. Inak súhlasím, že kyslá kapusta je sama o sebe veľmi chutná - keď si ju prinesiem do kuchyne a idem z nej niečo variť, vždy si predtým z nej pozobkám - a teším sa, že som si dala dobrú dávku vitamínu C. :)
ayya
12.01.08,17:58
hej? aj ine recepty na kyslu kapustu? ... mam tri... kura pecene na kyslej kapuste... to asi poznate, je to jednoduche: cca dvojcentimetrovu vrstvu kyslej kapusty na dno plechu, na to polozit (kozkou hore) rozpolene kura a upiect - klasicky najprv chvilku prikryt alobalom, potom odokryt a "dochrumkavit" kozku ... a ked sa daju k tomu ako priloha klasicke knedle, tak vcelku dobre nahradi vepro-knedlo-zelo a je to podstatne zdravsie a menej roboty ...;)

dalsi recept: nezabudnime na segedinsky gulas, moc mam radaaaaa (a prave ten moj hore spominany salat mi ho pripomina) ... so sojovymi kockami je "segedinak" skoro ako original (to pre vegetarianov) ... ;)

moja mamina robievala supernu akoze "koložvársku kapustu", ... s uzasnym uspechom ju robievam obcas aj ja, vyborna je hlavne vtedy ak chystate nie prilis oficialne stretutie s viacerymi kamaratmi a chcete mat jedlo hotove skor, aby ste ste nemuseli "tancovat" po kuchyni, kym sa ostatni zabavaju a pochutnavaju si na dobrom jedle ;) ... a dokonca som robila uz aj "vegetariansku kolozvarsku kapustu" :D :D ... ak chcete prihodim recept, ale iba vtedy ak fakt bude zaujemca, ok? ;) da sa jest aj za studena, alebo prihrievat... a tusim, cim sa viac prihrieva tym je lepsia,...plus da sa zamrazit, tiez vyborny počin :) lebo je samozrejme kedykolvek k dispozicii ... :)
Kazu
12.01.08,18:14
Samozrejme, že záujem o recept je. Možno, že tú kapustu robíš inak ako ja a môžem niečo odkukať. A to ja strááášne rada :---:---:---
Ninna
12.01.08,18:38
ahojte kuchárky :D

naložila som "tonu" kyslej kapusty - je výborná a hľadám dobrý recept na Šalát z kyslej kapusty.

máte niekto?

ďakujéééém ;)
pridám aj ja jeden jeceptík:
dietnu salámu nakrájame na rezance, kapustu posekáme na drobnejšie a pridáme tatarku všetko spolu zmiešame. Je to fantastická pochúťka.;)
sway
12.01.08,18:43
Samozrejme, že záujem o recept je. Možno, že tú kapustu robíš inak ako ja a môžem niečo odkukať. A to ja strááášne rada :---:---:---

pohľadám a zajtra hodím sem ;)
ayya
12.01.08,20:43
pridám aj ja jeden jeceptík:
dietnu salámu nakrájame na rezance, .....;)

jooooooj, pripomenula si mi jednu prihodu... uz strasne staru - inspirovala ma k nej jedna knizka, ktora najprv isla ako serial v casopise "mlady svet" a potom ju aj vydali, dokonca dvakrat a volala sa Péťa vařič... bol tam jeden recept na dietnu salamu, ked sme na nu zabudli a uz zacala mat zelenkavu farbu ... vravela som to kolegyniam v robote, vsetky vytiahli papiere a ceruzky a ja som im diktovala:
zelenkavu dietnu salamu nakrajame na kocky a za staleho miesania splachujeme ... :D :D :D
vsetky !!! do jednej to mali napisane az po to slovicko "miesania" ... :D :D :D
potom mali chut ma nahanat po kancelarii a vytrieskat ... ale ... vsetky sme uz boli "velke" ... tak ma nenahanali, iba sme sa dobre spolu narehotali ;)
ayya
12.01.08,21:14
tak skusim tu kolozvarsku podla mojej maminy:

asi 2,5 kg kyslej kapusty
asi 1 kg ryze
asi tolko aj bravcoveho masa (moze byt napr. pliecko, nemalo by byt moc "chude")
jedna-dve klobasky (nie suche ako cabajka, ale take na varenie)
dve smotany
cibula, (ja davam asi tretinu az polovicu mnozstva masa ) sol, koreniny ...

ryzu uvarime v mierne slanej vode, nechame odkvapkat ... netreba dusit s olejom ...pomlete maso udusime na cibulke, moze byt este mierne "nehotove" ... osolime a okorenime podla vlastnej chuti ... a ideme na to ...

vymastime hlbsi plech, dame 1/5 kapusty, rozprestrieme na dno, na to dame vrstvu uvarenej ryze 1/4 a na to 1/4 uduseneho masa a poukladame na tenucko nakrajanu klobasku - tiez cca 1/4 ...pokracujeme dalsimi vrstvami a posledna zostane kysla kapusta (lebo sme jej davali 1/5)

smotanu 2ks rozmiesame (ak je privelmi husta prilejeme lyzicu dve vody) a potrieme (polejeme) hornu vrstvu kapusty, ak mam maso chude tak este pokvapkam olejom a dame upiect

neviem kolko, tak 3/4 hodinku, hodinku (?) ...ja to vypinam podla oka :D smotana mierne (nie celkom) "zalezie" do kapusty a zacne chytat trosku farbu, podobnu ako na "smotanovom osuchu" ... vsetko okrem kapusty je vlastne uz predtym uvarene, udusene ... takze ak je hotova kapusta, hotove je vsetko ;) zoberte si lyzicu z prostriedku a ochutnajte, ci uz je, alebo jej este trosku treba :)

ked ju podavam hned, ako trosku ochladne, tak skusam z nej vykrajovat "stvorce" ako napr. z ryzoveho nakypu, ale nedrzi to tak pokope, co vobec nevadi :)... ked ju podavam na druhy den, tak z nej odoberiem a zvlast zohrievam v kastrolku tolko, kolko prave potrebujem a miesam ... hodi sa k nej este aj kysla uhorka, alebo kvasaky ... treba vyskusat, co k tomu bude komu chutit, ale ja ju moooozem aj "bez nicoho" ...

tu "vegetariansku verziu" som robila s udenym tofu udusenym na cibulke a davala som trosku viac oleja, ako keby som ho robila priamo na jedenie, lebo ryza omastit potrebuje tiez ...ona si ten olej z duseneho tofu vezme ...
vyskusajte a dajte vediet...

podla mnozstva vidite, ze je toho asi 12-15 porcii, u nas sa nikdy nepokazi, ale vyskusajte pripadne najprv z polovice davky, ale v nejakom vyssom a mensom plechu, aby tie vrstvy neboli velmi tenke ... mozno aj velka tortova forma by sa mohla pouzit... alebo v jenska misa ... dufam, ze to vam a vasim doma bude chutit :)
Ajuška
12.01.08,21:21
... podla oka :D ...

...:D:D...to je moje najobľúbenejšie 2v1...:D:D...váha i časomiera...:rolleyes:...
ayya
12.01.08,22:21
...:D:D...to je moje najobľúbenejšie 2v1...:D:D...váha i časomiera...:rolleyes:...
:D :D
hej... co uz, nikdy som to nevazila ani nemerala :--- ... ale ma napadlo, ze komu by sa nechcelo az tolko babrat s tymi vrstvami, tak si to moze rozdelit na vacsie casti a dat o jednu vrstvu menej, teda:
kapustu na 1/4 ... a ostatne na tretiny ... vzdy vsak musi byt kysla kapusta aj dolu aj hore ...

aby tento recept vo vasej rodine "zabodoval", tak si ho mozete samozrejme upravit a prisposobit vlastnej chuti, dat viac pikantneho korenia, pripadne viac mletej papriky pridat do masa a pod., poznate si "svoje lidi", co mate doma ;) ... kolozvarsku robim celkom rada aj preto, ze kym sa to upecie, tak mam vtedy "technologicku" prestavku, pocas ktorej stiham poumyvat riad ;) takze po jedeni zostavaju len taniere ...
Ninna
13.01.08,12:25
tak skusim tu kolozvarsku podla mojej maminy:

asi 2,5 kg kyslej kapusty
asi 1 kg ryze
asi tolko aj bravcoveho masa (moze byt napr. pliecko, nemalo by byt moc "chude")
jedna-dve klobasky (nie suche ako cabajka, ale take na varenie)
dve smotany
cibula, (ja davam asi tretinu az polovicu mnozstva masa ) sol, koreniny ...

ryzu uvarime v mierne slanej vode, nechame odkvapkat ... netreba dusit s olejom ...pomlete maso udusime na cibulke, moze byt este mierne "nehotove" ... osolime a okorenime podla vlastnej chuti ... a ideme na to ...

vymastime hlbsi plech, dame 1/5 kapusty, rozprestrieme na dno, na to dame vrstvu uvarenej ryze 1/4 a na to 1/4 uduseneho masa a poukladame na tenucko nakrajanu klobasku - tiez cca 1/4 ...pokracujeme dalsimi vrstvami a posledna zostane kysla kapusta (lebo sme jej davali 1/5)

smotanu 2ks rozmiesame (ak je privelmi husta prilejeme lyzicu dve vody) a potrieme (polejeme) hornu vrstvu kapusty, ak mam maso chude tak este pokvapkam olejom a dame upiect

neviem kolko, tak 3/4 hodinku, hodinku (?) ...ja to vypinam podla oka :D smotana mierne (nie celkom) "zalezie" do kapusty a zacne chytat trosku farbu, podobnu ako na "smotanovom osuchu" ... vsetko okrem kapusty je vlastne uz predtym uvarene, udusene ... takze ak je hotova kapusta, hotove je vsetko ;) zoberte si lyzicu z prostriedku a ochutnajte, ci uz je, alebo jej este trosku treba :)

ked ju podavam hned, ako trosku ochladne, tak skusam z nej vykrajovat "stvorce" ako napr. z ryzoveho nakypu, ale nedrzi to tak pokope, co vobec nevadi :)... ked ju podavam na druhy den, tak z nej odoberiem a zvlast zohrievam v kastrolku tolko, kolko prave potrebujem a miesam ... hodi sa k nej este aj kysla uhorka, alebo kvasaky ... treba vyskusat, co k tomu bude komu chutit, ale ja ju moooozem aj "bez nicoho" ...

tu "vegetariansku verziu" som robila s udenym tofu udusenym na cibulke a davala som trosku viac oleja, ako keby som ho robila priamo na jedenie, lebo ryza omastit potrebuje tiez ...ona si ten olej z duseneho tofu vezme ...
vyskusajte a dajte vediet...

podla mnozstva vidite, ze je toho asi 12-15 porcii, u nas sa nikdy nepokazi, ale vyskusajte pripadne najprv z polovice davky, ale v nejakom vyssom a mensom plechu, aby tie vrstvy neboli velmi tenke ... mozno aj velka tortova forma by sa mohla pouzit... alebo v jenska misa ... dufam, ze to vam a vasim doma bude chutit :)
ja pridám môj variant /ak sa ayya neurazí/ misku potrieme olejom a vysypeme strúhankou......na vrch nalejeme kyslú smotanu zmiešanú s vajíčkom...inak všetko tak isto.
ayya
13.01.08,12:30
ja pridám môj variant /ak sa ayya neurazí/ misku potrieme olejom a vysypeme strúhankou......na vrch nalejeme kyslú smotanu zmiešanú s vajíčkom...inak všetko tak isto.

ech, Ninna, a preco by som sa mala urazit? ... hned prvykrat ako to budem robit, to vyskusam ... myslim, ze ani so struhankou ani s vajickom to vobec nemozem "pokazit" :)

a este som chcela napisat pre sway:
ked tej kapusty mas fakt vela, ... a ked bude taka "akuratna" ... aby dalej nekysla: da sa aj sterilizovat, takze "uchosnit" ju mozes vsetku, nic nepride "navniveč" ... (to som po halmešsky napisala, ok?) :)
brčko
13.01.08,12:44
No, ste mi narobili chute (aj ked obed bol dobrý - kura,zemiaky,cibula v alobale)! Robiť koložvársku kapustu sa chystám už dááávno, no u nás v rodine sa nerobí a doteraz som nemala recept. Jedla som ju naposledy v skanzene v Pribyline, takže sa to spája s príjemnými spomienkami.
Vdaka za ten recept!!! :)
tina1
13.01.08,12:46
Skusi prilozit aj ja na pizzu s kyslej kapusty, len neviem ci sa mi podari prilozit prilohu
marica1
13.01.08,19:14
ahoj
na1,5dcl oleja dame 3 polievkove lyzice krastaloveho cukru.Ohrievame kym dostaneme bledozlty karamel.Pridame cca 1kg kyslej kapusty.Pomiesame,podlejeme troska vodou a podusime kym nie je polomakka.Odstavime z ohna.Pridame na hrubom struhadle postruhanu vacsiu cibulu.Pomiesame nechame aspon 1/2 hod.postat
:)
dobru chut
papame k pecenemu kuriatku,kacici,prasiatku a hlavne k paprikovym zemiakom :)
Rozalka
13.01.08,19:19
Robiť koložvársku kapustu sa chystám už dááávno, no u nás v rodine sa nerobí a doteraz som nemala recept. Vdaka za ten recept!!! :)
Tu ich máš niekoľko,
http://www.porada.sk/t5986-kolozvarska-kapusta.html
ale ten ayyin je vynikajúci, tak ani veľmi hľadať netreba.
ayya
13.01.08,19:56
Tu ich máš niekoľko,
http://www.porada.sk/t5986-kolozvarska-kapusta.html
ale ten ayyin je vynikajúci, tak ani veľmi hľadať netreba.
no teda !!! :D :D :D a ja sa tu "vypisujem" ... nevedela som, ospravedlnujem sa ...
aspon mate na vyber aj ked vidim, ze male rozdiely su v tych "recepisoch" ;)
aj tak si imho kazda kucharka recept prisposobi

podla mlsnych jazykov
svojich vlastnych stravnikov ...

zas som nieco tusim zarymovala !!! :) :)
betyna8
14.01.08,06:34
My robievame šalátik takto. Kyslú kapustu zmiešame s nadrobno pokrájanou mäkkou salámou, prípadne tvrdym syrom, zalejeme pochuťkovou smotanou a dochutíme korením, soľou.Je to mňam.
retriever007
17.05.11,22:08
Ahojte kucárky a kuchtíci... Našiel som recept na domáci vínny jablkový ocot, vraj treba starý dubový súdok a tam nahádzať šupky z jabĺk, a zaliať vodou s octovou matkou... Tá sa vraj vtvorí na mesiac skysnutom víne.. (máme vínne kvasenie a octové...)

Ešte som neskúšal - nemáte niekto skúdenosti? Kupoval som vínny ocot v CARFR, najprv to vyšlo 1 liter na 8€, potom som našiel pollitrovku za 2€, ale stále je tam síra... A potom v METRóóó... som objavil v akcii pod 20 korún Liter! poctivého bieleho aj červeného vínneho octu dokonca s nálevkou aby sme nepreliali (ako na vodkách :-)). Ale aj dnes sa dá kúpiť literová flaška za asi 26 Sk (počítam v korunách, vy nie?)...

Otázka do fóra: ako urobiť domáci ocot "balsamico", červený síce mám, ale vraj je to ocot s bazalkou (balsamico).

Bazalky som si naložil do lacného oliváku 1liter/2€, a je veľmi fajn lebo to je olej ľahučký nie z olív a nepáchne po tom mentolovo-olovovom odére, ale je to olej z "pokrutin..."

Do skla ,5 litra od kečupu som dal 7 strúčkov cesnaku, jemne pordrvené ale nekrájané, potom všetky korenia - rasca, aníz, biele, čierne korenie, trošku čili... nesolil som... Zalial som olejom a dal do chladničky... asi týždeň som pravidelne vyberal a obracal aby vyšli vzduchové bublinky...

Baby, poviem vám, že ke*ď to vyberiem z chladničky, vyzerá to nevábne a ani si neodkvacnem... Ten olej krásne stuhne, a to nie je v mrazáku! Ale stačí pol hodinka a obsah flašky sa krásne vyčistí, aj listy bazalky vo vnútri si uchovali farbu!

Rovnako mám naložené feferónky a mamina si to nevie vynachváliť - koľko oleja odleje, toľko doleje...

V najbližšej budúcnosti sa budem snažiť urobiť webstránku o bazalkách na: http://bazalky.707.cz

-------

Ak máte nápady, sem s nimi! Ďakujem! Pretože v dnešnej dobe a pri hrozbe japonskej rádioaktivity je najcennejšie to čo si doma (a s láskou) dopestuješ, či nie? Teda ak sa dá, ale hádam že na tejto stránke urobím aj návod na "balkónovo-izbové jednoduché pestovanie!
trisestri
18.05.11,10:44
Ajk&
18.05.11,11:05
Urobiť šalát z kyslej kapusty tak ako ho máte radi (pridať troška cukru, oleja) a potom ho je možné urobiť s týmito obmenami:
- pridať za hrsť nadrobno posekaného kôpru,
- kto má rád pikantné tak si pošmakuje ak sa pridá nasekaná paprika s čili papričkou,
- s kukuricou,
- s nadrobno nastrúhanou mrkvou,
- miešaný typu keď sa umýva chladnička: so zbytkom kápie alebo kyslej uhorky.
Recept od herečky Nadi Konvalinkovej - urobiť placky z kyslej kapusty tak ako zo zemiakov a vysmažiť,
- k uvareným zemiakom pridať nadrobno nakrájanú vyžmýkanú kyslú kapustu a vysmažiť ako krokety, alebo tenké menšie placky.
rdb
18.05.11,13:13
Ja ho robim takto
Kyslu kapustu nesekam a podla chuti necham aj "vodu". Pridam nastruhane velke jablko, nastruhanu velku mrkvu a cely poharik poriadneho chrenu. Premiesam ak treba dokoncim chut cukrom alebo solou. Hodi sa k masovym jedlam.