dadiska
12.01.08,12:33
ako mám zaúčtovať vrátenie penazí od dodavateľa. dod. mi poslal faktúru, aj s tovarom ktorú som zaplatila a až neskôr sme zistili že som časť toho tovaru dostala v prvej zásielke ktorá už bola dávno preplatená. Peniaze mi poslali na účet a tak nijaký iný doklad nemám. Ked to účtujem ako iný zdaniteľný príjem vypisuje mi že evidencia DPH nemá nádväznosť na evidenciu pohľadávky.
prosím poradte. bude to nezdaniteľný príjem alebo ako to mám urobiť. som lama:mee:
Lydka R
12.01.08,11:57
ako mám zaúčtovať vrátenie penazí od dodavateľa. dod. mi poslal faktúru, aj s tovarom ktorú som zaplatila a až neskôr sme zistili že som časť toho tovaru dostala v prvej zásielke ktorá už bola dávno preplatená. Peniaze mi poslali na účet a tak nijaký iný doklad nemám. Ked to účtujem ako iný zdaniteľný príjem vypisuje mi že evidencia DPH nemá nádväznosť na evidenciu pohľadávky.
prosím poradte. bude to nezdaniteľný príjem alebo ako to mám urobiť. som lama:mee:

Dodávateľ by mal vystaviť dobropis, nakoľko fakturoval tovar, ktorý nebol teraz dodaný.
Paula
12.01.08,12:09
A nejedná sa o tú istú faktúru, 2x poslanú a 2x zaplatenú? Nie je mi situácia celkom jasná.
dadiska
12.01.08,12:54
jj teraz mi to vysvetlili tak že mojmu pod. doniesli tovar v hodnote 17254 Sk. on na mieste zaplatil 2254 a potom poštou 17254 takže zaplatil za časť tovaru 2X. ako to mám urobiť
Paula
12.01.08,12:59
jj teraz mi to vysvetlili tak že mojmu pod. doniesli tovar v hodnote 17254 Sk. on na mieste zaplatil 2254 a potom poštou 17254 takže zaplatil za časť tovaru 2X. ako to mám urobiť



Ak je faktúra iba jedna a preplatená o 2254, potom preplatok by som účtovala ako výdavok neovpl. základ dane (ostatné) a vrátenú sumu ako príjem neovpl. základ dane (ostatné)
Zuzka
12.01.08,13:03
jj teraz mi to vysvetlili tak že mojmu pod. doniesli tovar v hodnote 17254 Sk. on na mieste zaplatil 2254 a potom poštou 17254 takže zaplatil za časť tovaru 2X. ako to mám urobiť
Ako si zaúčtovala do denníka 2254,- Sk? Ak si ich dala do VOZD tak vrátená suma 2254,- Sk je potom POZD;
ale ak si zaúčtovala 2254,- Sk (preplatok) ako VNZD, tak potom vrátená čiastka 2254,- Sk je PNZD.

Musíš si jednoducho pozrieť, ako si tú čiastku zaúčtovala prvýkrát.
dadasv
12.01.08,19:56
jj teraz mi to vysvetlili tak že mojmu pod. doniesli tovar v hodnote 17254 Sk. on na mieste zaplatil 2254 a potom poštou 17254 takže zaplatil za časť tovaru 2X. ako to mám urobiť

Ak si zaúčtovala obidve sumy ako VOZD - tovar, tak vrátený preplatok by som zaúčtovala tak isto ale mínusom. Lebo podľa mňa to nie je príjem (tržba) ale oprava nesprávnej sumy výdavku za tovar;)
Paula
12.01.08,21:02
Ak si zaúčtovala obidve sumy ako VOZD - tovar, tak vrátený preplatok by som zaúčtovala tak isto ale mínusom. Lebo podľa mňa to nie je príjem (tržba) ale oprava nesprávnej sumy výdavku za tovar;)



Osobne mi nepríde logické prijaté peniaze účtovať mínusom. (ani v banke, ani v pokladni) To by som už skôr prijala peniaze ako PNZD (ostatné) a interným zápisom ako nepeňažnú operáciu urobila mínus v kolonke tovar.
dadasv
15.01.08,19:40
Osobne mi nepríde logické prijaté peniaze účtovať mínusom. (ani v banke, ani v pokladni) To by som už skôr prijala peniaze ako PNZD (ostatné) a interným zápisom ako nepeňažnú operáciu urobila mínus v kolonke tovar.

Aj prijaté peniaze za dobropis účtujem mínusom. Ale súhlasím aj z tvojim spôsobom účtovania. :)
Bambit
22.01.08,11:16
Prosím Vás, ja mám podobný problém, len rozdiel v tom, že nám odberateľ zaplatil jednu fa 2x. Prvú sumu som zaúčtovala ako POZD - služby a tá druhá suma je príjem ovpl. ZD alebo neovp. ZD ? Ďakujem veľmi pekne.