RenatkaS
12.01.08,13:02
Nasa notarka trva na tom aby sme jej predlozili LV a Geodeticky plan na to aby mohla overit podpisy na darovacej zmluve. Je to ozaj nevyhnutne? Ma nahnevala
mysimis
12.01.08,16:09
LV a geo plán by mal byť súčasťou uvedenej darovacej zmluvy.
STRELEC
12.01.08,16:12
Nasa notarka trva na tom aby sme jej predlozili LV a Geodeticky plan na to aby mohla overit podpisy na darovacej zmluve. Je to ozaj nevyhnutne? Ma nahnevala
Ak skutočne overuje len podpisy, tak k tomu potrebuje len OP a aby sa oné osoby pre ňou, resp. notárskym pracovníkom - podpísali.
Ak ale overuje listinu, tak má podľa mňa pravdu.
Eulalia
12.01.08,16:49
Pri podpise akejkoľvek zmluvy, ktorá musí byť podpísaná overeným podpisom sa celá zmluva zväzuje. Notár teda overuje podpis na darovacej zmluve, ktorej súčasťou sú aj LV a prípadne geodetický plán. Požadovala ich zrejme z toho dôvodu, aby sa všetky tie dokumenty mohli spolu zviazať, šnúrka sa na poslednej strane ešte prelepí samolepkou a tú musí notárka opečiatkovať svojou okrúhlou pečaťou.
Ajuška
12.01.08,17:06
Pri podpise akejkoľvek zmluvy, ktorá musí byť podpísaná overeným podpisom sa celá zmluva zväzuje. Notár teda overuje podpis na darovacej zmluve, ktorej súčasťou sú aj LV a prípadne geodetický plán. Požadovala ich zrejme z toho dôvodu, aby sa všetky tie dokumenty mohli spolu zviazať, šnúrka sa na poslednej strane ešte prelepí samolepkou a tú musí notárka opečiatkovať svojou okrúhlou pečaťou.

...v prípade že notár osvedčuje LEN pravosť podpisov, dopĺňa klauzulu...že vykonaním tohoto úkonu neosvedčuje pravdivosť skutočností uvádzaných v listine... :rolleyes: ...teda pokiaľ sa v texte uvádza že xyz je neoddeliteľnou súčasťou zmluvy nie je úlohou notára skúmať či tam uvedená príloha v skutočnosti je...
RenatkaS
12.01.08,17:21
V jednej diskusii tu na porade som sa docitala, ze LV a geo.plan nemusia byt sucastou darovacej zmluvy - pokial sa jedna o pozemok.
Ajuška
12.01.08,17:24
V jednej diskusii tu na porade som sa docitala, ze LV a geo.plan nemusia byt sucastou darovacej zmluvy - pokial sa jedna o pozemok.

...osobne som presvedčená že LV je podstatnou súčasťou aj darovacej zmluvy... teda pokiaľ sa jedná o nehnuteľnosť zapísanú v katastri... geometrický plán vnímam ako potrebu na zápis do katastra v prípade, že sa člení niektorí z pozemkov... aale Tvoj dotaz sa týkal overovania podpisov... takže...?
vieroslava
12.01.08,17:41
Odkedy sú údaje katastra nehnuteľností verejne prístupné na internete, nie je pre nikoho, kto má prístup na internet, problémom, overiť si údaje katastra. Pokiaľ notárka nespisuje zmluvu o prevode, nie je dôvod, aby od niekoho k overeniu podpisu požadovala predložiť aj výpis z listu vlastníctva, prípadne kópiu z mapy katastra. Je na uváženie účastníkom zmluvy, či chcú mať zmluvu spísanú v súlade s aktuálnymi údajmi katastra a preto si vyžiadajú na katastri výpis na právne účely.
josh
12.01.08,18:11
Pravdepodobne ste sa s notarkou zle pochopili, geo.plan a LV ziada urcite preto, lebo si mysli, ze bude spisovat zmluvu.
Ak overuje iba podpisy na vami prinesenej zmluve, nie su jej tieto listiny vobec treba.
Takze si s nou treba ujasnit, ze co od nej potrebujete.
k.i.n.o.
12.01.08,18:49
Súhlasím s Joshom, zrejme došlo k nedorozumeniu. Lebo ak nie, tak potom pani notárka popustila uzdu svojej fantázii a vymýšľa nezmysly. Ale nezdá sa mi to, lebo notári v tom majú mať a aj majú jasno. K darovacej (kúpnej)zmluve sa LV, výpis z katastrálnej mapy ani geometrický plán štandardne neprikladá, tí čo tvrdia opak, sa mýlia. Ak žiadate overiť podpisy, notára zaujíma typ zmluvy kvôli registru, neskúma správnosť zmluvy či kompletnosť príloh. Ak žiadate osvedčiť fotokópiu zmluvy, notár skúma, či sa kópia zhoduje s originálom a nie správnosť zmluvy či kompletnosť príloh. Boli tu uvedené aj opačné tvrdenia, podľa mňa nepresné.
Ak máte vypracovanú vlastnú darovaciu zmluvu a ste presvedčení, že je dobrá, nenechajte sa šikanovať (ak samozrejme nešlo len o nedorozumenie) a overte si podpisy na inom notárskom úrade alebo na matrike.