Bea16
12.01.08,13:14
Prosím poradite mi? Zamestnankyňa chce dať v práci výpoveď dohodou, zaevidovať sa na ÚP, požiadať o príspevok pre začínajúcu SZČO a začať podnikať. Takýto je plán dotyčnej osôbky. Keďže nemá vôbec žiadne skúsenosti s podmienkami evidencie na ÚP, prosím o rady skúsenejších. Má v u súčasného zamestnávateľa odpracovaných cca 10 rokov nepretržite. Ak sa dohodne a ukonči pracovný pomer napr. k 15.1.2008, 16.1.2008 môže ísť na ÚP ( Šaľa) a okamžite ju zaevidujú a bude mať nárok na podporu?( nemôže zostať bez príjmu, ako každy z nas). Po akej dobe môže požiadať o príspevok pre začínajúcu SZČO?
Ďakujem za každú radu.:D
Paula
12.01.08,12:15
výpoveď dohodou zákonník práce nepozná:)
Bea16
12.01.08,12:19
Opravujem dohodu o ukončení pracovného pomeru k 15.1.2008.
Tak je to správne?
Ďakujem za upozornenie.
Lydka R
12.01.08,12:26
Prosím poradite mi? Zamestnankyňa chce dať v práci výpoveď dohodou, zaevidovať sa na ÚP, požiadať o príspevok pre začínajúcu SZČO a začať podnikať. Takýto je plán dotyčnej osôbky. Keďže nemá vôbec žiadne skúsenosti s podmienkami evidencie na ÚP, prosím o rady skúsenejších. Má v u súčasného zamestnávateľa odpracovaných cca 10 rokov nepretržite. Ak sa dohodne a ukonči pracovný pomer napr. k 15.1.2008, 16.1.2008 môže ísť na ÚP ( Šaľa) a okamžite ju zaevidujú a bude mať nárok na podporu?( nemôže zostať bez príjmu, ako každy z nas). Po akej dobe môže požiadať o príspevok pre začínajúcu SZČO?
Ďakujem za každú radu.:D

Zákon o službách zamestnanosti
§34
...
(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

a) skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania,
...

k príspevku pre SZČO
http://www.porada.sk/t54640-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-od-01-08-2006-31-12-2006-a.html#49

dĺžka evidencie musí byť minimálne 4 mesiace

Nárok na podporu bude mať
Zákon o sociálnom poistení
§104
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html#104
brčko
12.01.08,12:35
Nárok na podporu bude mať na obdobie 6 mesiacov (predpokladám jej PP bol na dobu určitú). Vyráta sa z VZ za obdobie troch rokov pred zaevidovaním na UP. Výska podpory je 50% z denného VZ a poskytuje sa na kal.dni.
Bea16
12.01.08,12:58
PP je na dobu neurčitú. Ak som zatiaľ správne pochopila tak:
1. Ukončiť PP
2. Zaevidovať sa na ÚP
3. Tesne po 4 mesiacoch podať žiadosť o príspevok pre zač. SZČO.
4. Vybaviť živnost. list.
5. Uzatvoriť s ÚP dohodu o poskytnutí príspevku.
Podľa priloženého dokumentu od Lydky R by podľa regiónu mala mať príspevok vo výške 64 122,- Sk.
Zatiaľ som si to prečítala len v rýchlosti.
S bodom 3 a 4 nie som si istá postupnosťou.

Ďakujem za príspevky, ste úžasní. Ak ešte nieto poradí z osobnej skúsenosti budem veľmi vďačná.
Bea16
12.01.08,13:16
Ďakujem. Opäť som múdrejšia. (asi)
Postupnosť pri vybavovaní:
1. Ukončiť PP
2. Zaevidovať sa na ÚP
3. Absolvovať školenie - prípravu na podnikanie
4. vypracovať podnikateľský zámer
5. vybaviť ŽL
6. Podať žiadosť o príspevok
7. Spísať dohodu s ÚP o poskyt. príspevku.

Je len škoda, že treba byť v evidencií 4 mesiace a až potom sa dá vybaviť príspevok.
Lydka R
12.01.08,13:28
Výška príspevku v priloženom dokumente sa odvíja od minimálnej mzdy ešte 7600,- Príspevok závisí od minimálnej mzdy platnej ku koncu predchádzajúceho mesiaca, a teda sa každý rok zvyšuje k 1.11.
Ale teraz narýchlo nemôžem nájsť aktuálne sumy.
Keď ich nájdem, pripojím.
Bea16
12.01.08,14:01
Lydka R, prosím nezaťažuj sa. Túto info určite dostane na ÚP. Aj keby to bolo "len" tých 64 122,- Sk. S tým sa už dá obstarať PC, kopírka a tlačiareň, ktoré bude potrebovať na štart.
Ďakujem za Tvoju ochotu a čas. :)
Ešte sa možno nájde niekto s tou osobnou skúsenosťou a ochotou podeliť sa o radu.