pieces
12.01.08,13:24
Podnikám v oblasti prepravy na živnosť, v ktorej predmetom podnikania je okrem iného aj: " Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)"
Spolu so sestrou (ktorá je momentálne nezamestnaná) by sme na moju živnosť chceli začať prevádzkovať trafiku. V akom právnom vzťahu by sme za týchto okolností boli? Bude zákonom vnímaná ako zamestnanec, musíme spolu uzavrieť nejakú zmluvu a pod.? Čo všetko z takéhoto vzťahu vyplýva? Čo odvody?



Alebo je výhodnejšie ak bude sestra podnikať na vlastnú živnosť? Chceli by sme mať však trafiku spoločne.


PS:
Vie prosím niekto, kde sa dajú do trafiky zohnať informačné tabule, resp. samolepky so zákazom predaja cigariet osobám mladším ako 18rokov a pod.?

Ďakujem!
ekopo
12.01.08,12:47
Do úvahy prichádza pracovno-právny vzťah, t.j. zamestnávateľ a zamestnanec. To ale asi nechcete. V ďaľšom prípade si sestra musí založiť živnosť. Potom môžete podnikať na základe zmluvy o združení. Podľa nej môžete byť rovnocenné partnerky. O združení tu bolo napísané dosť. Treba vyhľadať. Do úvahy môže prichádzať založenie s.r.o. Ale prevádzka je drahšia (účtovníctvo...) Zatiaľ toľko.
ilbi
16.01.08,15:10
Odporúčal by som samostatnú živnosť pre sestru.. Bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou najvýhodnejšie riešenie. V rámci iných právnych foriem by pripadalo do úvahy aj tiché spoločenstvo ale to by v tomto prípade asi nebolo výhodné.

Odvody by potom prvý rok platila len na zdravotne poistenie a dobrovolne, ak by chcela, aj do socialnej. Za vymeriavaci zaklad by sa povazovala minimalna mzda v SR.

Co sa tyka tych nalepiek, tak vydavatelstvo Praca, taketo veci ponuka...
pieces
18.01.08,19:22
Odporúčal by som samostatnú živnosť pre sestru.. Bolo by to s veľkou pravdepodobnosťou najvýhodnejšie riešenie. V rámci iných právnych foriem by pripadalo do úvahy aj tiché spoločenstvo ale to by v tomto prípade asi nebolo výhodné.

Odvody by potom prvý rok platila len na zdravotne poistenie a dobrovolne, ak by chcela, aj do socialnej. Za vymeriavaci zaklad by sa povazovala minimalna mzda v SR.

Co sa tyka tych nalepiek, tak vydavatelstvo Praca, taketo veci ponuka...
Ekopo, Ilbi,

ďakujem obom, sestra si vybavuje živnosť :)