matkovci
12.01.08,17:47
Ahoj, mam dve otazky:

Ad 1, viete mi povedat nejake rozdiely, resp. vyhody medzi investovanim do podielovych fondov cez poistovnu a cez banku?

Ad 2, ake su vyhody v investovani napr. na terminovany ucet a do podielovych fondov.

Dakujem Vam
Filip Glasa
12.01.08,17:11
cez banku a cez poisťovňu?

Banky majú väčšinou dcérske správcovské spoločnosti a ponúkajú ich fondy.

Poisťovne ako také fondy nepredávajú, ale majú špeciálne konštruované poistenia v rámci ktorých časť platby ide na poistenie a časť do fondu.

Ak ide o čistý podielový fond, a je jedno či v banke, u poradcu, alebo niekde inde, tak sú poplatky transparentné.

Ak ide o "investovanie" v rámci nejakej poistky, tak o poplatkoch sa väčšinou nehovorí (a nie je ťažké prísť na to prečo).

Termiňák vs. podielové fondy:
V termiňáku nie sú žiadne poplatky a úrok je pevný na dohodnuté obdobie. V podielových fondov sa k termiňákom blížia peňažné fondy. Výnos síce nie je garantovaný, ale v pluse by mali byť vždy. Dlhopisové (ale aj zahraničné/nekorunové peňažné), akciové, zmiešané, zaistené, komoditné, realitné fondy sú už agresívnejšie a obsahujú viac možných rizík. Jednoducho povedané, poklesy nie sú ničím neobvyklým.
Zaistené fondy nie sú východiskom. Ich výnos je konštruovaný tak, že aj pri pozitívnom vývoji väčšinou neprinesli viac ako termiňáky. Pričom pri negatívnom zostanete na nule.
scorp
14.01.08,18:23
To matkovci: a falap: Uz pred casom som sa pokusal debatovat na tuto temu. Diky. Som rad, cakam aj na dalsich.. ktori necakaju, ze im peniazky spadnu ...
josher
15.01.08,00:40
investovanie cez poistovnu nemusi byt zle, ale to len v pripade ak si rozhodnuty sporit aspon do 55tky a aspon 10 rokov pretoze vtedy t stat poskytne danovu ulav na 12000 rocne ..tj 2280 sk - co je viac ako zaplatis na poplatkoch(v pripade ze platis 1000sk mesacne) ..cize ak si tych 2280 budes vkladat ako mimoriadny vklad tak neprerabas :) ...a hoci je to poistka nikto ta nenuti zakupit si aj rizikove/urazove pripoistenia ...
Filip Glasa
15.01.08,11:15
danovu ulav na 12000 rocne ..tj 2280 sk

to isté sa dá urobiť aj v sporiacom programe pri sporení priamo do fondov. Dáňová úľava aj výhody klasických podielových fondov oproti tým zabaleným do poistiek zostávajú.

Prečo poisťovne balia fondy do poistiek? Asi pre dobro klienta.
josher
15.01.08,12:59
ktory sporiaci program mozes uzavriet napr. napr na 20 rokov? nehovorim ze taky nie je, ale necham sa poucit kde taky maju :))
Filip Glasa
15.01.08,13:14
napríklad na 20 rokov? Môžeš sporiť ako dlho chceš, táto otázka vprípade sporenia do fondov nedáva zmysel. To je ako by si sa pýtal na ktorý termiňák si môžes ukladať úspory 20 rokov. No asi na každý až dokiaľ banka neskracuje.
josher
15.01.08,13:26
to ale znamena ze si nemoze uplatnit danovu ulavu o ktorej je rec :) ...ta danova ulava sa niekedy mohla uplatnit len na DDSky ale "tym hore" po case doslo, ze ako 3.pilier sa da pouzit aj zivotne poistenie pripadne ine produkty, ktore "nutia" sporit dlhodobo. Preto sa dnes da tato danova ulava uplatnit nie len na DDS ale aj na zivotne poistenia a vsetko co zavazuje dlho sporit
Filip Glasa
15.01.08,13:35
Daňovú úľavu si môžeš uplatniť aj v každom programe sporenia do fondov. Zaviažeš sa na zákonom stanovenú lehotu. Je to celkom bežné asi u každého správcu.
napr.:
http://www.vubam.sk/Default.aspx?CatID=84
josher
15.01.08,13:49
hmm pozeram ze aj slov.sporitelna ma dost podobny produkt. Ale aj tam sa da vybrat len z ich fondov. Toto vyzera zaujimavejsie http://www.mfc.sk/?podielove-fondy-sporenie
Filip Glasa
15.01.08,14:02
to MFC sporenie je od Acrossu. Across je velkoobchodník s fondami a v tom jeho sporení môžu byť všetky fondy čo má v ponuke.
scorp
16.01.08,08:53
Z mojich skusenosti: mam investicne ziv.poistenie, po 10 rokoch je stale odkupna hodnota mensia nez investovane prostriedky. Je to logicke, lebo ide o poistku, dokonca zivotnu !. Mesacne platim viac ako 1000 Sk, teda aj ulava uz nekoresponduje s investovanymi 12 000 Sk rocne. Ale v poho.
Co sa tyka valut, v sucasnej dobe absolutne nic, uz sa nepise rok 1999.
Otvorene podielove fondy akciove boli zaujimave min.rok, staci pozriet krivky vynosov. Staci spravne nakupit a predat.
Filip Glasa
16.01.08,11:58
Otvorene podielove fondy akciove boli zaujimave min.rok, staci pozriet krivky vynosov. Staci spravne nakupit a predat.

to je veľmi zjednodušený pohľad. Ak by to tak fungovalo, tak sme všetci milionári.

V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

Sú trhy, ktoré pekne idú práve v tomto období. Nie všetky aktíva sa vyvíjajú spoločne. Niektoré nezávisle na inyých a niektoré takmer inverzne. Ďalej je možné špekulovať aj na pokles pokiaľ je investor presvedčený o ďalšom padaní.

Ale to už nie je klasická "fondová" teória pre bežných investorov. Dnes keď je všetko v zančných poklesoch a všade veľa pesimizmu by sme mali práve naopak reagovať nákupne. Je menej riskantné investovať pri cene 50 ak pred pol rokom bola 100.

Dobré sú práve programy sporenia, keď nakupujem mesačne za stále tú istú sumu, ale keďže trhy klesajú viac a viac, tak vždy aj viacej podielov vo fonde. Ak sa cena podielu o rok, dvavráti aspoň do výšky v akej som začal sporiť, tak na týchto lacných postupných nákupoch profitujem.
scorp
16.01.08,15:49
V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

nno, mne sa podarilo nakupit v novembri, ak si vsimnes, KBC fondy, tak takmer idealne dno. Obaval som sa prave poklesu "cyklickeho 7 rocneho", co sa bohuzial aj stalo, vid krivky. Ale dufam, ze sa to aspon vyrovna do leta. Mimochodom uz podla mna neplati veta, ze investovanie do fondov je dlhodoba zalezitost. Treba vyuzit kratkodobe rasty. BTW, ak sa bavime o zisku, min.rok som mal vynos o dost viac ako 10%.
EditaF
16.01.08,16:02
A čo tak si o tom pokecať osobne? Ak si z blavy a okolia tak by to šlo.
EditaF
16.01.08,16:03
Ináč súhlasím s Falapom
Ofélia
16.01.08,18:38
V skutočnosti je veľmi ťažké hľadať dno a vrchol.

nno, mne sa podarilo nakupit v novembri, ak si vsimnes, KBC fondy, tak takmer idealne dno. Obaval som sa prave poklesu "cyklickeho 7 rocneho", co sa bohuzial aj stalo, vid krivky. Ale dufam, ze sa to aspon vyrovna do leta. Mimochodom uz podla mna neplati veta, ze investovanie do fondov je dlhodoba zalezitost. Treba vyuzit kratkodobe rasty. BTW, ak sa bavime o zisku, min.rok som mal vynos o dost viac ako 10%.

Viem, že sa platia aj výstupné poplatky a nie malé, až po určitých rokoch 3-4 je výstup bez poplatkov. To sa týka hlavne, vyvažených a dynamických.
Filip Glasa
17.01.08,08:38
Treba vyuzit kratkodobe rasty

na to nie sú podielové fondy určené a ani vhodné. Kupuješ a ani nevieš za akú cenu. Predávaš a tiež nevieš presne za akú cenu. vysporiadanie do 1-2 dní je neskoro. Naviac podielové fondy sú spomalené - cenu podielu počítajú spätne z majetku - z cien papierov v portfóliu. Vždy je to oneskorené.

Ďalej poplatky to znemožňujú. Kto to takto skúša s OPF, tak robí dosť riskantné a nešikovné operácie.

Na krátkodobé obchody s "celým trhom" sú určené celkom iné nástroje.

takže OPF sú vhodné len a len na dlhdobé sporenia a investovanie.
scorp
17.01.08,11:20
A čo tak si o tom pokecať osobne? Ak si z blavy a okolia tak by to šlo.
Neslo, som z dalekeho vychodu.
scorp
17.01.08,11:29
Viem, že sa platia aj výstupné poplatky a nie malé, až po určitých rokoch 3-4 je výstup bez poplatkov. To sa týka hlavne, vyvažených a dynamických.

Neplatia, aspon v mojom pripade.Poplatky su len pri nakupe 3%.
Inak - nadherna debata, tesim sa na dalsie nazory.
Filip Glasa
17.01.08,13:50
Poplatok 3% u nás pri OPF nie je veľa. ČSOB a KBC ich má také nízke pravdepodobne preto, že na predaj využívajú len sieť banky. Vstupné poplatky sú idú totiž odmeny v distribučnej sieti (banka, sprostredkovatelia). Ale stále je to veľa na krátkodobé obchodovanie.

Na krátkodobé obchody s celými trhmi sú vhodné ETF a investičné certifikáty. Výrazne nižšie poplatky, okamžitá likvidita, ceny online atď.

Zároveň upozorňujem, že sa takémuto tradingu nevenujem a pokladám ho za vysoko rizikové.
matkovci
18.01.08,16:14
Daňovú úľavu si môžeš uplatniť aj v každom programe sporenia do fondov. Zaviažeš sa na zákonom stanovenú lehotu. Je to celkom bežné asi u každého správcu.

Ahoj, nemozem suhlasit s prvou vetou. Danovu ulavu si mozes uplatnit len v produktoch tretieho piliera - teda tych na ktorych si sporis na dochodok a boli na tento ucel vytvorene- DDS, ziv. poistky investicne a sporive produkty a pod. Musi byt splnena zakonna podmienka ako uvadzas ale neviem o tom ze ked pridem do banky a investujem na dlhu dobu do fondu tak si to mozem dat do danovej ulavy... Budem rad ak ma poucis ak sa mylim
misomiso
18.01.08,16:30
Ahoj, mam dve otazky:

Ad 1, viete mi povedat nejake rozdiely, resp. vyhody medzi investovanim do podielovych fondov cez poistovnu a cez banku?

Ad 2, ake su vyhody v investovani napr. na terminovany ucet a do podielovych fondov.

Dakujem Vam

Vyhoda investovania do fondov cez banku je pokial viem v tom, ze ak ponukaju nejake zabezpecene investicie, tak by ti vklad nemal klesnut do minusu. Ak investujes priamo do fondov 100 tis, tak o rok z toho mozes mat napr. 85 tis. Ked banka ruci, ze do minusu nepojdes, tak sa ti asi maximalne moze prihodit to, ze nezarobis nic, teda prides rocne iba o nejake 4%, ktore ti zoberie inflacia.

Ked investujes na terminovany vklad, tak vyhodou je, ze vies na com si, presne vies, kolko penazi budes mat napr. o rok. pravidla je ale vynos mensi ako inflacia.
Filip Glasa
19.01.08,08:58
sporiace programy vo fondoch sú práve produkty III piliera. Al e hneď od začiatku treba dohodnúť, že to chcete s daňovou úľavou a na tú dobu. Jeden link som sem už hodil, stačí sa pozrieť na hociktorého správcu a väčšina z nich robí aj III pilier v rámci programov sporenia:
http://www.amslsp.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=Webpage&s=sporo_dochodkove_sporenie


misomiso:
aj zaistené fondy sú len fondy. Tie sú ale trochu ináč konštruované. Povedzme že 98% investovanej sumy ide do nástroja s fixným výnosom (termínovaný vklad) a 2% sa investujú vysoko rizikovo cez páku. Ak risk nevyjde, tak tých 98% pevne úročených na konci obdobia prinesú aspoň návrat. Ak risk vyjde, tak aj niečo navyše.
matkovci
19.01.08,15:36
Jasne ale musia to byt produkty ucelovo zamerane na sporenie na dochodok. ja totiz mozem investovat do fondu aj kratkodobo, resp. dlhodobo ale nie cez taketo produkty...
Ofélia
19.01.08,16:36
Účelovo sporiaci produkt je Konto života - www.kontozivota.sk
Filip Glasa
20.01.08,11:51
Jasne ale musia to byt produkty ucelovo zamerane na sporenie na dochodok. ja totiz mozem investovat do fondu aj kratkodobo, resp. dlhodobo ale nie cez taketo produkty...

nevie o čom píšeš. Sporenie do fondov si dám buď ako účelové s možnosťou daňovej úľavy, alebo bez nej a nie som niím viazaný. Ale je to ten istý produkt. Rozdiel je len vo viazanosti na viac ako 10 rokov a vyplatenie v 50tke. V prípade že to nedodržím, tak nejakým spôsobom bnudem musieť asi dopaltiť daň.

V celej tej debate išlo o to či treba, alebo netreba sporiť do fondov cez poisťovne. Netreba - nie je na to žiadny dôvod a je to drahšie.
matkovci
20.01.08,19:56
V tejto debate islo o to ake su vyhody a nie ci ano alebo nie... Samozrejme ze moze ist o ten isty produkt ale aj nie, preto su niektore ucelovo zamerane a preto sa na nich da len sporit na dochodok. Dovodov je XY, nejde totiz len o dochodok ale aj o pripoistenia ktore su zmyslom zivotneho poistenia. Ked si niekto chce setrit, nech ide do banky, ak si chce setrit a mat aj zabezpecenie nech ide do poistovne. Poistenie = zabezpecenie a investovanie len ak zivotka je bez pripoisteni... Ale o tom je asi zbytocne pisat. A je to 55 rokov
EditaF
20.01.08,21:07
Chlapci a dievčatá tak odpoveď na 2. otázku mam takúto:
TV - zjavne pevne stanovené podmienky zisku na dobu určitú,
PF - môžeš stratiť ale aj získať a to veľa alebo málo a môže to byť rýchlo alebo pomaly.Tu si zjavne musíš urobiť investičný profil aby si vôbec mohol do PF investovať. Nevýhodu v TV vidím v tom že peniaze máš zablokované na dohodnutú sumu a keď ich chceš vybrať tak zaplať a ešte to trvááá večnosť.
Ale skúsim Vám niečo načrtnúť:
1.Založiť si bezpoplatkový účet aspoň s 3% úročením pa. -naň si ukladať peniaze.
2. Založiť si určitý PF. min. vstup je 2000 Sk a 3,5% poplatok.
3. Pravidelne mesačne z bodu 1.naň vkladať sumu 2000 Sk/ak nemáš nevadí ,tak raz za 4 mesiace ale ak nemáš nevadí, dáš keď bude/podstata je v pravidelnosti
4. Pozorne sledovať vývin kurzu PL a pri poklese dokupovať a pri vzostupe odkupovať čiže realizovať zisk/bez poplatku/. Vybraté peniaze vkladať do bodu 1. na zaparkovanie. To celé dookola opakovať
5. To celé sa dá realizovať aj krátkodobo
Filip Glasa
21.01.08,11:19
3. Pravidelne mesačne z bodu 1.naň vkladať sumu 2000 Sk/ak nemáš nevadí ,tak raz za 4 mesiace ale ak nemáš nevadí, dáš keď bude/podstata je v pravidelnosti


programy sporenia majú nižšie minimálne sumy ( už od 500/mesačne) ako bežné jednorázové investície.


4. Pozorne sledovať vývin kurzu PL a pri poklese dokupovať a pri vzostupe odkupovať čiže realizovať zisk/bez poplatku/. Vybraté peniaze vkladať do bodu 1. na zaparkovanie. To celé dookola opakovať
5. To celé sa dá realizovať aj krátkodobo

to vidím ako dosť problematické. Ako som už písal. O to sa snaží naozaj veľmi veľa ľudí na svete lepšie teoreticky aj prakticky vybavených. Hlavne niečo podobné robiť s podielovými fondami je ako jazdiť traktorom po dialnici.
Jano23
21.01.08,13:44
Teraz začína byť ten správny čas na nakupovanie podielových fondov. Ale pomaličky postupne. Nie naraz jednou sumou.
EditaF
22.01.08,07:30
Nomusíš mať ten správny fond, ktorý ti dovolí kedykoľvek vyberať...
Filip Glasa
22.01.08,08:21
Každý OPF ti dovolí vyberať kedykoľvek. V tom problém nie je.
Akurát je dosť naivné myslieť si, že len tak uspejem s "technikou" nakupovať pri poklese a predávať pri vzostupe.
Jano23
22.01.08,09:42
Tak čo mám robiť s voľnými peniazmi?
Filip Glasa
22.01.08,10:18
ja som nemyslel to postupné prikupovanie. Postupné prikupovanie počas poklesu je OK. Časom, možno o niekoľko rokov sa môžu trhy vrátiť tam kde boli pred pol rokom. A to je celkom nudný a neadrenálinový zisk.

Ale krátkodobé špekulácie tipu - v januári kúpim za 500 a vo februári predám za 630 sú zrovna pri podielových fondoch smiešne. Andrenalín síce je, ale chcel by som vidieť toho kto je s takýmto systémom úspešný 15-20 rokov.
scorp
22.01.08,12:35
kto je s takýmto systémom úspešný 15-20 rokov.
Dlhodobe investovanie v tomto casovom horizonte, mno, si by som to nerobil. Kratkodobo adrenalinovo ano, lebo je to adrenalin a lepsie ako sportka.
Idealne investovanie-len do nehnutelnosti (a umenia)
Filip Glasa
22.01.08,12:58
Idealne investovanie-len do nehnutelnosti (a umenia)

povedz mi aké dlhodobé štatistiky poznáš o investovaní do nehnuteľností a umenia.
Môžem ti uviesť niekoľko parádnych príkladov o prepadoch a splasnutých bublinách na realitných trhoch aj v umení ak máš záujem.

Vymedzovať jedno pred druhým je čistá hlúposť. Nehnuteľnosti ani umenie nie sú žiadna zlatá baňa ani samonosná sliepka na zlaté vajcia. Rovnako ani finančné trhy nimi nie sú. Všetky dlhodobé výnosy na týchto troch druhoch aktív sú tak nudné ako to len ide.

Ak sa investor uspokojí aj s priemernými výnosmi, tak môže investovať dlhodobo na základe všeobecných princípov do ktoréhokoľvek z týchto troch druhov aktív.

Ak sa s priemerom neuspokojí, tak potrebuje veľmi veľa vedomostí, skúseností a venovaného času. A je jedno v ktorej oblasti.
durisovad
22.01.08,13:24
Odbornici najnovsie radia kupovat zlato. Nie sperky, ale tehlicky alebo pruty. Za posledne tri roky udajne cena zlata stupla cca o 50 %.
Z praktickeho hladiska je to vyhodne, zlato nehrdzavie, nezaberie vela miesta a da sa dobre prenasat.
Filip Glasa
22.01.08,15:33
Zlato:

1.cena zlata stúpla o 50% v dolároch, ale po prepočítaní na koruny si plus mínus na nule.
2. cena zlata rastie už od roku 2000, tak prečo sa "odborníci" zobudili až teraz? http://www.kitco.com/charts/techcharts_gold.html
3. zlaté tehly aj mince sa kupujú s prirážkou k aktuálnej cene a predávajú so zľavou - spread. Spread je rozdiel predaj-nákup ako u devíz, ale fyzicky držané komodity ho majú výrazne vyšší. Nakúpim 20% nad a predám 20% pod trhovou cenou.
4. náklady na fyzicky držané kovy: trezor, poistenie, doprava.

Už oveľa lepšie je kúpiť papierové zlato ak niekto verí na ďalší rast jeho ceny. Môžu to byť fondy čo držia v sklade zlaté tehly a investor má na tom fyzickom zlate podiel.

Ale oveľa lepšie je investovať do fondu, ktorý je diverzifikovaný medzi viacero druhov komodít. Lebo v poslednom čase nerástlo len zlate, ale všetky komodity.
: drahé kovy, uhlie, ropa, plyn, obilie, pomarančový koncenrát, atď. Takto rozložíte riziko na celý komoditný sektor.
scorp
23.01.08,09:22
Mam pocit, ze to trosku ide zvlastnym smerom. Niektore nazory su pre milionarov. Ja skor prezentujem podpriemerneho investora, ktory si vazi kazdu korunu- (euro ?). Preto si myslim, ze je vhodna investicia do nehnutelnosti a umenia. Viem to z vlastnej skusenosti, ze umenie stare cca 35 rokov sa zhodnotilo 50-krat. Inak veeelmi dobra debata... Diky.
Filip Glasa
23.01.08,10:28
stare cca 35 rokov sa zhodnotilo 50-krat

takéto príklady sa dajú nájsť naozaj v každej oblasti (extrémny príklad: akcie microsoft od úplného začiatku v roku 1986 po dnešok zhodnotili o 370 krát.)
Do umenia môže investovať len ten, kto sa v tom naozaj dobre vyzná. Nehnuteľnosti majú tú výhodu, že sa v nich vyzná asi viac ľudí ako vo financiách a v umení. Preto sú na dodatočné vedomosti možno menej náročné.


Niektore nazory su pre milionarov. Ja skor prezentujem podpriemerneho investora, ktory si vazi kazdu korunu-

Inak sú to práve nehnuteľnosti a umenie, ktoré si vyžadujú o dosť väčšie prostriedky ako finančný trh.

Začali sme hovoriť o podielových fondoch, poistkách a termiňákoch. Ak máš 500 korún mesačne prípadne 3000 jednorázovo, tak môžeš ísť do týchto jednoduchých možností pre priemerných investorov.

Ale aj keď ideme do desaťtisícov a stotisícov, tak si za to veľa nehnuteľností nevyberieš.

Pri umení sa laik môže pekne spáliť. Potrebuje znalcu aby odhalil falzifikát, katalógy aby vedel odhadnúť cenu, a zase skladovanie a poistenie.
dilnak
23.01.08,12:15
ak chceš trošku lepšie zhodnotit peniaze a máš ich iba pár tak potom skus stavebne sporenie a nie fondy. Maju so štátnou prémiou 14 % nie je to až tak nadlho a nie je nutné aby si tam vkladal aj ked nemáš ...síce menší výnos ale aspon nejaký zisk ako žiadny z našich bánk
Jano23
23.01.08,12:18
Ako môže /scorp/ podpriemerný investor niečo investovať do umenia? Veď to je tiež pre milionárov. Raz mi jeden známy ponúkal,
že mi vybaví kúpu nejakého obraza /skôr skyce za 1,5 mil. korún/.
Aj keď to bolo v reštaurácii pri víne ...povedal som nie.Viem kto to je Andrej Varchola z rusnackej dediny Miková pri Medzilaborciach, viem ako ho uznáva svet , ale ja som povedal razantne nie. Nerozumiem umeniu, neviem či by som nenarazil na falzyfikát, a keby aj bol to pravý obraz, tak kde si hi v byte zavesím... Asi
tak v trezore v banke.
Jano23
23.01.08,12:20
Zabudol som upresniť , ponúkal mi sprostredkovanie na kúpu obraza
/skôr skyce / Andyho Worhola.
Jano23
23.01.08,13:41
ja som nemyslel to postupné prikupovanie. Postupné prikupovanie počas poklesu je OK. Časom, možno o niekoľko rokov sa môžu trhy vrátiť tam kde boli pred pol rokom. A to je celkom nudný a neadrenálinový zisk.

Ale krátkodobé špekulácie tipu - v januári kúpim za 500 a vo februári predám za 630 sú zrovna pri podielových fondoch smiešne. Andrenalín síce je, ale chcel by som vidieť toho kto je s takýmto systémom úspešný 15-20 rokov.


No ale falap s tebou celkom nesúhlasím.Kupoval som populárny ESPA Emering fond v Slovenskej sporiteľni za 5300 Sk./to bolo dávnejšie/. Predaval som ho pred skoro dvoma rokmi za 6800 Sk. Nedávno síce stúpol
na 8000 Sk , ale teraz má po hypotykarnej kríze v USA hodnotu 6778 Sk.
A ešte bude na nižších hodnotách ako dnes, pozerám dnes ruský index RTS. Tak by som bol zasa tam s mojim investovaním ako pred dvoma rokmi.Za dva roky by mi nič nenarástlo. Samozrejme nie som až taký chytrý, že som mal vedieť , že ešte netreba predávať pri 6800 Sk ale čakať na 8000 Sk, lebo kryštáľovú guľu nevlastním.Tak skúsim s malým nákupom ak index RTS klesne trebars na 1700. /ak pod túto hodnotu neklesne , budem držať peniaze na ING konte 3,5% p.a , tak ako doteraz/.Ak klesne na 1500 ešte viac nakúpim. Samozrejme môžem aj stratiť ak sa búrza zrúti /takisto ako ma môže zraziť automobil/.
Filip Glasa
23.01.08,14:27
veď ja nehovorím, že podielové fondy nestúpajú a že nie je možné realizovať zisky. Ale nie je možné "obchodovať" s nimi v krátkych horizontoch a byť aj úspešný. Pričom úspech nie je jeden podarený obchod, ale súsatavne dosahované nadpriemerné zisky počas 15-20 rokov. Inak je to len a len náhoda.

Snažím sa vysvetliť že:
1. Podielové fondy sú dosť nemotorný nástroj na nejaké krátkodobé obchodvania
2. Ak niekto v posledných rokoch "zarobil" na fondoch nadpriemerne, tak je to z 95% len náhoda, a keby investovali s obdobíí 2000-2003 95% ľudí vo fondoch utrpelo nadštandardné straty. Jednoducho sa drvivá väčšina fondových investorov len vezie spolu s trhom.
scorp
23.01.08,16:05
Ak niekto v posledných rokoch "zarobil" na fondoch nadpriemerne, tak je to z 95% len náhoda,
Suhlasim s obdobim do 2003. Inak za posledne 2 roky podielove fondy centralnej europy sa zhodnotili takmer 100 % a nebola to nahoda. Myslim ze to suvisi aj s celkovou vykonnostou tohoto nasho nestastneho regionu. A vychodna europa, pripadne azia este viac.
Filip Glasa
24.01.08,06:08
nebola náhoda že tie fondy sa tak zhodnotili. Ja som písal o investoroch, ktorí čisto náhodou naleteli na minulé vysoké výnosy a pridali sa. A čisto náhodou sa spolu s trhom zviezli ešte kúsok hore. Niektorí sa pridali až minulý rok a dobre to nedopadlo. Čiže títo drobní investori a ich výnosy sú skôr náhodné než, že by to bol výsledok ich šikovnosti. Lebo nevidím nič šikovné na tom, keď niekde polovicu majetku investuje do predraženého čínskeho fodnu v roku 2007 a druhú do českého. Pričom dôvod boli len vysoké minulé výnosy. To je skôr nešťastné riešenie.
scorp
24.01.08,10:43
Zabudol som upresniť , ponúkal mi sprostredkovanie na kúpu obraza
/skôr skyce / Andyho Worhola.
Len pre zaujimavost. Ja som sa dotykal Warholovho Sitting Bulla. cca 3/4 mil Sk. to je co ...?!
Jano23
24.01.08,11:59
Len pre zaujimavost. Ja som sa dotykal Warholovho Sitting Bulla. cca 3/4 mil Sk. to je co ...?!

Kde si sa dotýkal " Sediaceho býka" ... ? Myslím na akej výstave, v ktorom meste. Nepoznám takýto obraz. Ale traduje sa , že Andy maľoval akože "banálnosti". Jeho rodičia boli chudobní z východu Slovenska keď prišli za prvej republiky do USA, tak napríklad maľoval napríklad konzervu od polievky. Pretože spomínal, ako v jeho rodine jeho starostlivá mama varila lacné polievky
z konzervy. Maľoval aj plechovky od coca-coly.Zdá sa mi , že som možno pochopil prečo maľuje takéto "banálnosti"...
Vraj povedal vetu, že maľuje to,čo si Amerika zaslúži...
Jano23
24.01.08,12:28
nebola náhoda že tie fondy sa tak zhodnotili. Ja som písal o investoroch, ktorí čisto náhodou naleteli na minulé vysoké výnosy a pridali sa. A čisto náhodou sa spolu s trhom zviezli ešte kúsok hore. Niektorí sa pridali až minulý rok a dobre to nedopadlo. Čiže títo drobní investori a ich výnosy sú skôr náhodné než, že by to bol výsledok ich šikovnosti. Lebo nevidím nič šikovné na tom, keď niekde polovicu majetku investuje do predraženého čínskeho fodnu v roku 2007 a druhú do českého. Pričom dôvod boli len vysoké minulé výnosy. To je skôr nešťastné riešenie.

Odkaz pre Falapa: Podľa mňa , číňania aj keď doteraz rástli "do neba", a teraz zareagovali poklesom na hypotekárnu krízu v USA poklesom, ešte porastú do konania olympiády v Pekingu. To je môj odhad.Potom ako to dopadne /po olympiáde/ neviem.
Filip Glasa
25.01.08,13:06
čo sa týka Číny, tak mne je jedno či porastie alebo nie. Nie som špekulant ani hazardér. Ak počítaš s rastom do olympiády, tak iba veríš tomu, že ty kúpiš a po tebe sa ešte nájdu ďalší špekulanti, ktorí kúpia od teba za ešte vyššiu cenu. Racionálny základ to veru nemá. Celá Čínska horúčka sú dnes už len emócie.

Dobrý článok na túto tému:
http://www.investujeme.cz/?object=toptema&skip=10&sid=495
Jano23
25.01.08,13:58
čo sa týka Číny, tak mne je jedno či porastie alebo nie. Nie som špekulant ani hazardér. Ak počítaš s rastom do olympiády, tak iba veríš tomu, že ty kúpiš a po tebe sa ešte nájdu ďalší špekulanti, ktorí kúpia od teba za ešte vyššiu cenu. Racionálny základ to veru nemá. Celá Čínska horúčka sú dnes už len emócie.

Dobrý článok na túto tému:
http://www.investujeme.cz/?object=toptema&skip=10&sid=495


To isté sa o Číne písalo už pred rokom. Raz to určite padne...
Filip Glasa
25.01.08,14:15
Áno o Číne sa dlho píše, že je tam poriadna bublina. Ale nikto nevie predpovedať kedy splasne. Stále sa nájdu ďalší blázni čo kupujú za ešte vyššie ceny ako pred rokom. Ale to už nie je žiadna investícia, ale špekulácia a hazard. Keď viem o príliš vysokom riziku, tak sa mu snažím vyhnúť.
anklar
25.01.08,14:33
Áno o Číne sa dlho píše, že je tam poriadna bublina. Ale nikto nevie predpovedať kedy splasne. Stále sa nájdu ďalší blázni čo kupujú za ešte vyššie ceny ako pred rokom. Ale to už nie je žiadna investícia, ale špekulácia a hazard. Keď viem o príliš vysokom riziku, tak sa mu snažím vyhnúť.
Súhlas. Veľký počet investorov do akcií však ani nevie rozpoznať, či v momente rozhodnutia volí riziko, a či práve hazarduje. Ani nepoznajú elementárnu vec, že je veľký rozdiel v tom, akú má cenu akcia na burze a aká je jej skutočná cena/hodnota.
4326
31.01.08,06:40
Ahojte, prečítala som si debatu v tejto teme a je to celkom zaujimave to čítať.
Kedže vidím, že sú tu celkom skúsení odborníci, tak by som potrebovala jednu radu.
Osobne som mala peniazky ulozene na kapitalovej VK ale nebolo to nic moc, tak som to previedla do PF. Kedže som taký podpriemerný investor, tak mi výnos na tomto PF celkom stačí. Ide mi ale o to, že daný fond je penažný korunový a momentálne uvažujem o vybratí peniažkov z tohto fondu, nakoľko neviem ako sa tento fond bude správať po prechode na euro. Vie mi niekto poradiť či vybrať alebo nechať naďalej investované v korunovom podielovom fonde?
ďakujem za odpoveď
Filip Glasa
31.01.08,07:18
Nestane sa nič a peniaze na tom korunovom fonde tam kľudne môžu zostať. Po prijatí eura sa terajší majetok prepočíta na eurá a všetko pôjde ďalej. Ale už z novými úrokovými sadzbami za novo nakúpené euro cenné papiere. Ale momentálne sú základné úrokové sadzby na euro aj skk dosť blízko.
4326
31.01.08,07:24
Díky moc za radu. Uvažovala som, že to prevediem späť na kapitalovú Vk, ale po prepočítani úroku mi z toho vychádza výhodnejšie PF.
Filip Glasa
31.01.08,12:08
Možno tieto sporiace účty sú vhodnou alternatívou k peňažným korunovým fondom:
http://www.porada.sk/t71168-ing-konto-vs-mbanking.html
matkovci
01.02.08,12:54
Pozeral som TAM fondy a napr. Harmonicky fond je v zaradeni ako fond fondov. Co to znamena?
Ofélia
01.02.08,13:34
Pozeral som TAM fondy a napr. Harmonicky fond je v zaradeni ako fond fondov. Co to znamena?

Že nakupuje akcie iných fondov.
matkovci
01.02.08,13:59
teda ze ten fond je zlozeny z kvazi mensich,resp. dalsich fondov ktore boli kupene z penazi tohto harmonickeho fondu?
oriesok
01.02.08,15:05
tema je zaujimava, ale pre mna velmi vzdialená.Investovanie do podielových fondov alebo na termínované vlady je jedna vec, ale čo z toho vyplýva na konci roka, to sa nejako v priznáva v daňovom priznaní, alebo čo s tým?Som absolútne mimo, PORAĎTE.
Filip Glasa
01.02.08,16:27
Fond fondov - nakupuje podniely z iných fondov. Vytvoria tak "harmonické" portfólio a ty si nemusíš robiť starosti s tým ako si portfólio vyskladať.

Dane z domácich fondov sa strhávajú automaticky ako u termínovaného vkladu.
matkovci
01.02.08,18:01
Dakujem,mas naozaj prehlad a urcite nielen o tejto problematike. Este ma zaujima jedna vec. Ak investujem do fondu kratkodobo - napr. na rok tak po vybere penezi zaplatim dan z toho co som ziskal. Ako je to ked cez banku investujem napr. po dobu desat rokov a kazdy rok dosiahnem urcity vynos? Zdanim to len na konci ako v zivotkach alebo priebezne.
oriesok
01.02.08,20:40
takže ked investujem na termínovanom vklade, banka z uroku zrazí daň a ja sa už nezaoberám v DP zdaňovaním,alebo to uvádzam ako príjem z kapitálového majetku? Asi miešam hrušky s jablkami, alebo ako?
Filip Glasa
02.02.08,07:47
nepoznám presné termíny, ale je to akoby zrážková daň. V termiňáku aj v podielovom fonde (domácom), aj na bežnom účte. Keď mi príde na účet úrok, tak na výpise mám uvedenú hneď aj daň. Pri podielových fondoch nie sú samozrejme pevné úroky, takže daň sami strhne až pri realizovaní zisku (keď podiely odpredám). Trebars za 10 rokov.

http://financie.etrend.sk/121131/moje-investicie/zrazkova-dan-akoze-zjednodusenie
Ofélia
02.02.08,15:29
Súhlasim s tým že na terminovaných vkladoch je zisk zdańovaný ale.......
nesúhlasim s Falapom ohľadom zdaňovania v podielových fondoch. prikladám aj prílohu.
1.4 Výnimky
1. Výnosy z predaja cenných papierov t.j. dlhopisov, akcií, zmeniek sú oslobodené a nezdaňujú sa ak suma nepresiahne 5-násobok životného minima a to je :

- za zdaňovacie obdobie 2007 hodnota 24 900 ,- Sk

Platí to len v prípade, že klient nemal žiadne ďaľšie príjmy z iných príležitostných činností, príjmy z prenájmu, z prevodu opcií alebo z prevodu podielu na s.r.o., čo znamená, že oslobodenie platí, ak úhrn týchto príjmov nepresiahol uvedenú sumu 24 900,- Sk v roku 2007.

Všeobecne platí, že ak klient mal takéto príjmy nad 24.900,- Sk, do základu dane sa budú zahrňovať len príjmy prevyšujúce túto sumu.

2. Odlišná situácia je, ak klient predá cenné papiere prípadne dôjde k vráteniu (vyplateniu) podielového listu, ktoré nadobudol (kúpil ) do 31.12.2003. V tom prípade platí, že fyzická osoba ktorá nepodniká nemusí zdaniť zisk z predaja cenných papierov :
- ak ich vlastnila dlhšie ako 3 roky alebo
- ak sa jedná o tuzemské CP prijaté na trh burzy CP a fyzická osoba ich vlastnila kratšiu dobu za podmienky, že výnos z predaja týchto cenných papierov neprevýši hodnotu 50.000,- Sk v zdaňovacom roku.
Filip Glasa
02.02.08,15:46
To čo si napísala platí, ale u domácich fondov zároveň od minulého roka platí zrážková daň. Takže na to, aby platilo nezdaniteľné minimum si musíš podať daňové priznanie.

http://hn.hnonline.sk/c1-22869080-ako-zdanit-prijem-z-predaja-cennych-papierov
matkovci
02.02.08,21:54
takze ak som to spravne pochopil - pri investovani do fondu sa mi zdanuju vynosy priebezne - distribucny vynos - ten zdanuje za podielnika spravcovska spolocnost a este aj na konci pri predaji podielu? Jeden a ten isty vynos je teda zdaneny viackrat?
Filip Glasa
03.02.08,07:32
zrážková daň sa pri podielových fondoch strhne len pri predaji podielov. Čiže "na konci".
matkovci
03.02.08,09:51
aj tak tomu nerozumiem. potom naco to clenenie na rozne dane...ja som to pochopil, ze pribezne dostavam cisty vynos a zdanim este na konci pri predaji podielu. Aspon podla toho wordu mi to tak vyslo.
Filip Glasa
03.02.08,10:57
Vždy zdaníš až po predaji podielov.
Jano23
04.02.08,12:35
Teraz začína byť ten správny čas na nakupovanie podielových fondov. Ale pomaličky postupne. Nie naraz jednou sumou.


Vrátim sa k tej téme, keď som Vám radil /písal som 22.1.2008,kedy začínal ten správny čas, podľa mňa/ nakupovať podielové fondy DO ROKA A DO DŇA...
Teda presne 22.1.2009...
evka56
10.02.08,21:37
Mne sa podielové fondy za 4 roky veľmi neosvedčili. Mám to rozdelené aj do peňažných, aj dlhopisových aj do akciových fondov v banke. Priemerný výnos bol 3 % (z akciových okolo 8 %, z peňažných okolo 1-2 %). Sme zvyknutí, že keď si poniaze uložíme, nič s nimi nerobíme. Vo fondoch v banke je treba to sledovať a kupovať, keď to klesá, predávať (banke), keď to stúpa. Poplatky vstupné zrazia hneď pri uzatvorení zmluvy, čiže, kým tam nejaké úroky nabehnú a vyrovnajú poplatok, trvá to. Mne lepšie vyhovuje systém termiňáku, kde viem, že za rok dostanem napr. 4 %, teraz má taký produkt Dexia, môžem si to aj skôr vybrať ako za rok, ale polovicu z úrokov by mi zrazili. A termiňáky sú bez poplatkov. Zo skúseností viem, že najlepšie sa mi peniaze zhodnotili pri prenájme bytu - cca 5-7 %. Alebo ak je peniažkov viac, napr. tak 500 000 Sk, tak si treba dohodnúť s bankou treasury, tam si možno dohodnúť napr. že ich uložíme na 1-7 dni, 1-2 týždne, 1-12 mesiacov za úrok, ktorý je už vyšší, indivudiálne dohodnutý. Obchod sa potom dá urobiť cez telefón, alebo cez internet.
Filip Glasa
11.02.08,08:24
Finančné trhy sú presne o tom čo píše evka56. Ak niekto požaduje vyšší výnos ako je bezrizikový (takmer bezrizikový) na termiňáku, tak jednoducho musí niesť aj patričný kus rizika. Pri tom spomenutom 8% výnose, ktorý je dvojnásobný ako termiňák, musí byť aj to riziko minimálne dvojnásobné. Ale to je dosť zjednodušene povedané.
Kto riziko nemá rád, tak nech radšej zostane pri bankových vkladoch.
emyly
02.10.08,15:02
ahojte, chcem sa poradiť...môj dedko ma v slov. sporitelni grand vklad, chcel by vedieť, či ručí štát za vklady...a v prípade krachu v akej výške vyplatí klientom vklady...dakujem za odpovede
Marína
02.10.08,15:55
Je to 90% z nedostupného vkladu, do výšky ekvivalentu 20-tisíc eur v slovenských korunách.
Zdroj NBS (http://www.nbs.sk/MEDIA/ABOUT/M290304A.HTM)
Filip Glasa
03.10.08,06:51
keby to bol fond tak nie, ak je to vklad tak áno. Ale neručí štát. Na vyplácanie je určený fond na ochranu vkladov:
http://www.fovsr.sk/sk/o-fonde-ochrany-vkladov/

inak k tomu grand vkladu:
http://pospisil.blog.sme.sk/c/136278/GRAND-iozne-eskamoterstvo-Slovenskej-sporitelne.html
Mikolajova
03.03.09,15:27
Prosím Vás príjem z Korunového peňažného fondu sa zdaňuje podľa par. 7 odst.g) t.j. príjmy z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia?
Marína
03.03.09,23:12
Prosím Vás príjem z Korunového peňažného fondu sa zdaňuje podľa par. 7 odst.g) t.j. príjmy z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia?
§7/1/g v prípade, že boli obstarané po 1.1.2004. V http://www.porada.sk/t66878-podielove-listy.html#post970785 si spomínala obstaranie v r.2003. Na tie slúži tab.2 r.11.
Do uvedenej témy som ti pridala link.
Mikolajova
04.03.09,11:48
Ďakujem za odpoveď, čiže do tohto riadku uvádzať príjem hrubý z vyplatenia podielov pred zdanením, t.j. nie čistý výnos?